Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Retopal I Ekoret Prosto Z Kopalni - Brał Ktoś?


robertokot25

Rekomendowane odpowiedzi

Ekoretem nie paliłem, Retopalem tak i mam z nim pozytywne doświadczenia.

Nie chcę nikogo wprowadzać w błąd ale gdzies przeczytałem (chyba ma forum boleckiego) ze słabszy węgiel spali się z wyższą sprawnością niż mocniejszy. Pewnie zalezy to od dopasowania kotła, stabilności działania instalacji i wielu innych rzeczy. Ale jeśli to prawda to może być tak ze Ekoretu i Retopala zużyjesz te same ilości a różnica będzie w ilości popiołu i w cenie :).

Najlepiej kup jeden i drugi, będziesz miał szansę porównać :).

Ja będę miał okazje by porównać w tym sezonie Retopala i Skarbka Bobrek :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego bykmark wszystko zależy czy masz dobrze dobrany kocioł do tego nieco słabszego paliwa ( ok 15%), jeżeli jest za mały palnik lub nie dający sobie rady z żużlującym paliwem to możesz mieć problemy. Wtedy kup Retopal ale w rezerwie miej tonę lepszego węgla np Piekary, unikaj węgli koksujących tych też w wielkie mrozy nie da się spalić o ile w ogóle je się da spalić..  Ja swój dom ( 200m2 nieocieplone ) ogrzewałem Retopalem w największe mrozy bez najmniejszego problemu. Tego problemu nie da się rozwiązać teoretycznie, istnieją tylko rozwiązania praktyczne - konkretny dom, konkretny kocioł, konkretny opał i silne mrozy.

Ale jak zrobisz tak jak Ci napisałem to powinno się udać.

 

pisząc o ekogroszku z Piekar masz na myśli  Ekogroszek EKORET 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Piekar to jest Skarbek(dawny Pieklorz).

Ekoret to z Zakładu Przeróbczego w Sosnowcu i jest to węgiel mieszany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie najtaniej i u sprawdzonego sprzedawcy zakupię  z dostawą do domu SKARBEK KWK PIEKARY ??

 

Na portalu aledrogo po 888 ale czy to naprawdę to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie koledzy o ekogroszku 

Kopalnia Mysłowice Wesoła 

kaloryczność 28 mj 
siarka 0.6% 
spiekalność do 10 

popiół 4-5%

??

 

tyle podał mi jeden z oferentów tego węgla.

 

Wg instrukcji bezproblemowa eksploatacja w piecu  Defro Komfrot Eko 20 kW  palnik retortowy DEFRO  to węgiel kamienny sortymentu groszek energetyczny 31-2.

 

Czy zatem wskazany węgiel da się spalić ekonomicznie i bezproblemowo w wskazanym piecu - chodzi mi o okres zimowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba większość Producentów w DTR podaje zalecany typ węgla 31.2. 

Jeśli to oryginalna Wesoła to raczej ludzie chwalą.

Najlepiej byłoby kupić worek / dwa (jak się da) i sprawdzić kocioł na 100% mocy (porządnie dać w instalację) oraz na niewielkim obciążeniu (np. samo CWU) by wiedzieć czego się spodziewać.

I dopiero wtedy kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie koledzy o ekogroszku 

Kopalnia Mysłowice Wesoła 

kaloryczność 28 mj 

siarka 0.6% 

spiekalność do 10 

popiół 4-5%

??

 

tyle podał mi jeden z oferentów tego węgla.

 

Wg instrukcji bezproblemowa eksploatacja w piecu  Defro Komfrot Eko 20 kW  palnik retortowy DEFRO  to węgiel kamienny sortymentu groszek energetyczny 31-2.

 

Czy zatem wskazany węgiel da się spalić ekonomicznie i bezproblemowo w wskazanym piecu - chodzi mi o okres zimowy ?

Wesoła i spiekalność poniżej 10... nierealne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak  pisze nawet na www.smarttrans.eu/ekogroszek-wesola

 

W uzupełnieniu znalazłem tego dostawcę na

 dobry-ekogroszek.pl  , jak i www.wegiel-slask.pl/ i brodatrans.oferteo.pl/eko-groszek/77235 

To ten sam oferujący eko Wesoła w swoich workach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy  ktoś  palił   tym  Ekogroszek ULTRA 28 MJ 25 kg SZTYGAR  nic   nie  pisze  o  spiekalności   a   może   Bartex  Silver    coś  o  podobnej  kaloryczności   oby   nie  za  bardzo  spiekający   czy  coś   z  Pieklorza    nie  wiadomo  co  wybrać   a  jeszcze  jedno   tylko  pewny   dostawca  jeżeli  jeszcze  tacy  istnieją 

czy  loteria

 

oczywiście  kupno  przez  internet   z  dowozem  w  całej  Polsce  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio testowałem luzem z lokalnego składu :

 

- Skarbek Z kopani bobrek bytom (810zł) - palił się całkiem nieźle ale dosyć sporo koksu w popeilniku

- Groszek 8-31,5mm kaloryczność około 30MJ chyba  z wieczorka (760zł) - praktycznie w popielniku 80% to czysty koks

- ekoret (850zł) i ten najlepiej się spalał (czasem drobne koksiki w popielniku) - taki kompromis między niezła mocą a niezbyt dużą ilością popiołu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A na jakiej mocy mniej więcej to idzie? Bo ja u siebie widziałem coś podobnego na tym samym weglu tylko na ręcznych na wyższej mocy niż nominalna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie pale w PID

Moc jest na 100% (w sumie mogę mniejszą ustawic)

a w tym momencie nadmuch na 70%

 

I zapytam z ciekawości na ile macie ustawione histeryze cwu ? Ja mam na -15 stopni czyli 55 ustawiony piec od 40 załącza się. Czy to zdrowe dla pieca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem też 3 palety, powiem miałem ze składu, gdzie wujek zachwala, palil się dobrze za tą samą cenę, lecz retopal pali się czysciej mniej sadzy. Ogólnie jestem bardzo zadowolony ale test dopiero będzie na zimę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego stolwel jak oceniasz Retopal??? Kupiłem 2,3 tony i pytanie czy nie będę żałował ??

Jak nic sie nie zmieniło z parametrami wegla to możesz spać spokojnie :)

Tylko popiołu deczko wiecej.

A przy ustawieniach sterownika będziesz mógł sie skupić na tym by go spalić ekonomicznie a nie na tym by go tylko spalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.