Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Ogrzewaniem Podłogowym, Czy Warto?


miech

Rekomendowane odpowiedzi

Tym więcej "wydusisz" z kondensacji, im niżej będziesz musiał w zasilenie posłać. Jeśli dostroisz pogodówkę do budynku, to zawsze będziesz tyle ciepła wysyłał na dom, by utrzymać w nim stałą temp wewnętrzną przy minimalnej temp zasilania. To się przekłada na ekonomikę spalania gazu.

 

Sterowanie podłogówką można spokojnie pożenic z pogodówką jeśli masz różnice w rozkładzie temperatur na poszczególnych strefach/pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pogodowke, termostaty w salonie, łazience i jeden na pokoje na górze do tego silowniki na kazdym obiegu i dokupilem sterowniki dea sterowniki które powodują wyłączenie poeca i dodatkowej pompy do tego wylewke z lafarge ale mimo to nie mam wrazenia żebym zaoszczędzil na gazie jak chodzilo na początku na samej pogodowce lub bez i na zasilaniu 40C więc sam juz nie wiem czy to dobrze jak te termostaty wyłączają piec bo w tym czasie podlogowla stygnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika że masz tylko część sterowania pogodowego czyli kocioł pracujący według krzywej grzewczej. A nie masz drugiej części czyli sterowania obiegami podłogówki a tu powinny być układy mieszające i i zdalne sterowanie do regulacji temperatury na obiegach i tyle Ci potrzebne. Podsumowując instalację masz zbudowaną błędnie. Żadne sterowniki , termostaty (w ogóle nie współpracuje ze sterowaniem pogodowym kotła) nie są potrzebne. Dałeś się naciągnąć na jakieś odlotowe rozwiązanie, zresztą nie ty pierwszy i pewnie nie ostatni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem pogodówka przy OP sie nie sprawdza , ze względu na dużą bezwładność podłogi

Podłoga potrzebuje kilku godzin  co z tego że pogodówka podniesie temp podłogi według wskazań temp zewnętrznej jak na efekty trzeba czekać , i to co chcemy mamy wtedy gdy  już tego nie chcemy :) 

 

Sa termostaty pokojowe które monitorują przyrost i spadek temp. w danym pomieszczeniu i nie dopuszczają do wychłodzenia podłogi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mak nie wiem o co Ci za bardzo chodzi jaki mieszacz mam podlogowke w calym domu żadnego grzejnika nie dalem sie naciągnąć bo regulatory poojowe kupiłem i zmontowalem sam podobnie ze sterownikami do podlogowki. pogodowka pokazuje piecowi z kaka temperatura ma grzac a regulatory otwieraja silowniki i to mnie zastanawia czy dobrze tak jest czy lepiej zrobic to inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ameno 25 pogodowka teoretycznie ma podtrzymywać caly czas temperature komfortowa a przy posadzkach anhydrytowych to podlogowka szybko sie nagrzewa tylko z tym mam dylemat regulatory załącz/wyłącz czy to byl dobry pomysl i sterownik podglogowki niby fajnie bo wylacza pompe i piec ale czy to jest oszczedne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mak nie wiem o co Ci za bardzo chodzi jaki mieszacz mam podlogowke w calym domu żadnego grzejnika nie dalem sie naciągnąć bo regulatory poojowe kupiłem i zmontowalem sam podobnie ze sterownikami do podlogowki. pogodowka pokazuje piecowi z kaka temperatura ma grzac a regulatory otwieraja silowniki i to mnie zastanawia czy dobrze tak jest czy lepiej zrobic to inaczej

Ty nie wiesz o co chodzi pewnie tak samo jak i ten co tą instalację fabrykował. Układ mieszajacy( czyli zawór 3D i pompa) jest niezbędnym elementem instalacji ogrzewania podłogowego zasilanej przez kondensacyjny kocioł gazowy(!!!),  Zamiast czczej dyskusji bo widzę że i tak Cię nie przekonam wejdź na stronę producenta swojego kotła , poczytaj cenniki , wytyczne projektowe .... i wtedy możemy podyskutować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak bym się znal to bym nie pytal tutaj a pytam bo mialem nadzieję ze ktos mi to bardziej po ludzku wytlumaczy a o zaworach 3D sie roznych rzeczy naczytalem ze musza byc lecz nie zawsze ze tak jesli jest wiecej obiegow czyli podlogowka i grzejniki mam również sprzęgło ale nie wiem czy potrzebne. pytam bo moze moge cos zrobic zeby bylo lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a myslalem ze czegos sie tu dowiem a ze instalacje mam wmiare nowom instalacje to pewnie moge cos dolozyc lub przerobić a zawor 3D z tego co wiem ma zmiejszyc temperature na OP lub tez stpsuje sie do powrotu do pieca zeby temperatura nie byla zbyt niska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ameno 25 pogodowka teoretycznie ma podtrzymywać caly czas temperature komfortowa a przy posadzkach anhydrytowych to podlogowka szybko sie nagrzewa tylko z tym mam dylemat regulatory załącz/wyłącz czy to byl dobry pomysl i sterownik podglogowki niby fajnie bo wylacza pompe i piec ale czy to jest oszczedne ?

A ja myślałem że pogodówka ustala temperaturę  wody ,a  termostaty pokojowe ustalają temp wewnętrzną.

Salus ma termostaty  z funkcja PVM  działa to mniej więcej tak że siłownik zamyka sie i otwiera bardzo często  utrzymując temp podłogi na równym poziomie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ameno25 to sie zgadza ale pogodowka pokazuje kotlowi z jaką temeratura ma podgrzac wode zasilajaca

I co z tego że pogodówka "powie " kotłowi że ma grzać mocniej bo na dworze jest -20 jak efekt tego grzania będzie za kilka godzin , a to może byc juz na zewnątrz 0  i słonecznie ,  a Ty masz podłoge nagrzaną i przegrzewa Ci pomieszczenie i stygnie bo pogodówka " mowi" kotłowi nie grzej na dworze jest ciepło  :) , podłoga przez cały dzien wystyga a w nocy znów -20 :)

Pogodówka była by fajna ale z wyprzedzeniem o kilka godzin , to taka moja opinia która wcale nie musi byc słuszna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nie wiesz o co chodzi pewnie tak samo jak i ten co tą instalację fabrykował. Układ mieszajacy( czyli zawór 3D i pompa) jest niezbędnym elementem instalacji ogrzewania podłogowego zasilanej przez kondensacyjny kocioł gazowy(!!!),  Zamiast czczej dyskusji bo widzę że i tak Cię nie przekonam wejdź na stronę producenta swojego kotła , poczytaj cenniki , wytyczne projektowe .... i wtedy możemy podyskutować. 

Układ mieszający  nie zawsze jest niezbędnym elementem instalacji OP zasilanej przez kocioł kondensacyjny.Przy mniejszych instalacjach np.tylko OP (popartymi uprzednio obliczeniami jak pompa kotłowa wydoli)  można bezpośrednio z kotła.Załącznik materiały techniczne firmy Junkers #1 bez sprzęgła #2 ze sprzęgłem

post-32948-0-81102100-1486936330_thumb.jpg

post-32948-0-86422100-1486936615_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecenia i wytyczne projektowe są u wszystkich producentów kotłów ....są identyczne.Można zbudować na jednym obiegu instalację podłogówki bez sprzęgła ale przy spełnieniu dodatkowych warunków czyli wydajności pompy i sterowaniu pogodowym. Ale autor tematu ma instalację mieszaną czyli schemat 3, a do tego Junkers zaleca sterowanie pogodowe. Problemy się zaczynają gdy "idzie się na skróty" i zamiast kotła sterowanego pogodowo stosuje się sterowany stałotemperaturowo, albo w instalacji mieszanej nie stosuje się sprzęgła a zamiast zdalnego sterowania na obiegi stosuje się jakieś wynalazki. I to jest cały problem w 99% przypadków trafiających na forum. Piszę o tym od dawna i moje "zeznania się nie zmieniają". A to że zamiast uczyć się na cudzych błędach lubimy je powtarzać to już problem instalatorów i inwestorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego że pogodówka "powie " kotłowi że ma grzać mocniej bo na dworze jest -20 jak efekt tego grzania będzie za kilka godzin , a to może byc juz na zewnątrz 0 i słonecznie , a Ty masz podłoge nagrzaną i przegrzewa Ci pomieszczenie i stygnie bo pogodówka " mowi" kotłowi nie grzej na dworze jest ciepło :) , podłoga przez cały dzien wystyga a w nocy znów -20 :)

Pogodówka była by fajna ale z wyprzedzeniem o kilka godzin , to taka moja opinia która wcale nie musi byc słuszna

pisalem ze mam posadzke anhydrytowa a ona nagrzewa sie ok 20 do 30 minut i jesli chodzi o sterowanie to idzie to zrobic idealnie i niema mowy o przegrzaniu pomieszczen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostań przy czujniku pogodowym, bez sterowania pomieszczeniami.

Problem w tym, że nie wiadomo co masz w instalacji poza piecem, piszesz o jakichś termostatach w pokoju a później że masz samą podlogowke.

no tak mam tylko OP a termostaty w pokojach czy wc ktore po osiagnieciu danej temperatory zamykają danu obieg silownikiem a listwa sterująca daje sygnał na pompe i ewentualnie na piec ze moga sie wylaczyc i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Cię

Też mam anhydryt , bez przesady może nagrzewa się szybciej ale nie 20 min.

 

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro masz to powinieneś wiedziec ze pomieszczen nie da się łatwo przegrzac kumpel jak ma zwykłe posadzki to rzeczywiście jak ustawi na 21 to jak sie nagrzeje to pozniej musi wietrzyc a tu tego niema pod tym wzgledem jest ok chce mieć 21.5 to tyle ma ewentualnie pół stopnia więcej jak w domu sie po pracy wroci a niewiem jakie ty masz ja po ok 30 minutach czuję ciepłe kafle oczywiscie pomieszczenie jeszcze nie jest nagrzane ale podloga jest ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.