Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termo-Tech Komfort 16Kw Z Castoramy


lampka22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie. Jestem po zakupie pieca z podajnikiem Termo-Tech komfort z castoramy. Nie ukrywam że do zakupu skłoniła mnie cena , był znacznie tańszy od odpowiedników innych firm jednak miałem ograniczony budżet.  Jako że nie mam wiekszego doswiadczenia z kotłami zasilanymi eko-groszkiem mam kilka pytań odnośnie użytkowania:

 

-W piecu jest zamontowany sterownik tech st80 czyli najprostszy sterownik , czy w przyszłości bedę miał możliwość wymiany sterownika na inny inteligentniejszy np innego producenta? chodzi o sterowanie ciepła woda z bojlera , czy też podłączenie czujki pokojowej. 

 

-Kocioł nie był wyposażony w deflektor , pytanie czy można taki deflektor zastosować i czy nie będzie miało to negatywnego wpływu na kocioł? 

 

-Czy deflektor można zawiesić za ruszcie awaryjnym , tzn na dwóch sztabkach 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. sterownik zawsze możesz wymienić

co do deflektora zdania są podzielone, kwestia odległości od palnika - https://zawijan.wordpress.com/?s=deflektor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paląc na ruszcie zasłaniam retortę, głównie z powodu czystości co by nie syfić popiołem w palniku, ale warto dla bezpieczeństwa również przysłonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam. Odświeżam temat. 

 

Otóż piec zamontowany i palę w nim. Na początek kupiłem 6 worków groszku z Casto 26MJ. Jak każdy nowy użytkownik kotła na eko ,walczę w tej chwili z ustawieniami i nie potrafię sobie poradzić. Dom bliźniak z lat 70 o powierzchni ok 110 m2 (mur-Pustak,przerwa,cegła) Docieplony tylko od zachodniej strony. Instalacja CO częściowo już wymieniona tzn jeden główny pion w Pex + 7 nowych grzejników panelowych i drugi pion w stali 2'' + 4 grzejniki żeliwne. Bojlera CWU jeszcze nie posiadam , więc grzeje tylko instalację.  Piec działa trzy doby i spalił już 120 kg groszku, Rozumiem że rozpalenie kosztuje więcej paliwa , ale na dworze jest ok 10 stopni a piec ma temp zadaną 50C. PIec ma sterownik st80 , poniżej podaje ustawienia

 

Histeza - 2stopnie

nadmuch - 3 bieg 

czas podawania - 10 sek

przerwa w podawaniu  - 90sek

czas przerwy w podtrzymaniu 5 min

Temp zadana 50 stopni

Dodatkowo zamontowałem deflektor żeliwny 

 

Próbowałem grzebać w ustawieniach, ale w konsekwencji w palniku zapadał się żar lub było bardzo dużo spieków. 

Najbardziej przeraża mnie ilość spalanego paliwa , a gdzie tam zima... ? Którymi ustawieniami można by poprawić ekonomię pieca? 

Jak już chyba wcześniej wspominałem z kotłem na eko groszek nie miałem wcześniej do czynienia , więc proszę tłumaczyć jak laikowi  co i jak :) 

Dodam jeszcze tylko że wcześniej w domu mieszkał mój dziadek i palił w starym ,przewymiarowanym śmieciuchu (Zębiec 21KW).  O ile dobrze pamiętam dziadek kupował 5-6 Ton dobrego węgla na sezon , przy czym i tak dusił kocioł na 45-50 stopni żeby za wiele opału nie poszło. 

 

Pozdrawiam serdecznie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten groch z Casto to brunatny, a z tego co piszesz można wnioskować że dziadek lubił

mieć cieplutko w izbie. Jestem zdania że 4 t. a 5t. max przy zapowiadanej mroźnej zimie, wystarczy.

Ustawienia na kotle wyglądają na rozsądne.

NIe wierz tym, co napiszą że na 160 po podłodze + 100 grzejników spalą 3t. pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że dom wydawał się nie dogrzany, pamietam że dziadek w pokoju dogrzewał farelką...Jednak tak jak napisałem piec był dławiony na 45-50 stopni. Nie mam wielkiego doświadczenia ,ale wydaje mi się że piec 21 KW na bliźniaka 110m2 jest trochę za duży. Jeśli chodzi o groszek z casto to to wydaje się kamienny tzn nie ma charakterystycznej brązowej barwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.