Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przegrzanie Wody W Zasobniku Cwu (Kocioł Z Podajnikiem, Układ Zamknięty)


Marianolsztyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pewien problem, mianowicie kilkukrotnie miałem sytuację, że kocioł na ekogroszek ( buderus - dopuszczony przez producenta do pracy w układzie zamkniętym) z jakiegoś powodu wytworzył zbyt wysoką temp wody na kotle (chyba ok 90 stopni ) i przez to nagrzał temp w zasobniku CWU również do 90 czy nawet ponad 90 stopni celsjusza.

Obawiam się czy taka temperatura wody nie uszkodzi ( rozszczelni mi ) w przyszłości instalacji wodnej.

Czy jest jakiś sposób na zabezpieczenie  zasobnika CWU przed takim przegrzewaniem ?

Kocioł ma odpowiednią wężownicę schładzająca, ale zawór dopuszczający do niej wodę z wodociągu otwiera się dopiero chyba przy 95 stopniach celsjusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki sambor.

Wlasnie jestem po spotkaniu z instalatorem i zadeklarowal ze za koszt materialow zmieni mi uklad na sprzeglo + kolektor z oddzielna pompa podlogowa i cwu.

Tylko wlasnie obawialem sie czy to nie bedzie strata kasy.

Tzn gdzies wyczytalem ze kotly maja tak ze jak temp co niebezpiecznie wzrosnie to automatycznie wlaczaja sie wszystkie pompy zeby nadmiar ciepla wyrzucic z kotla. Czy to prawda ?

Obecnie temperatury cwu pilnuje mi zawor z silownikiem sterowanym z kotla. Jak temp co jest w normie to zawor otwiera sie i zamyka utrzymujac zadana temp cwu natomiast jak kociol sie przegrzeje to chyba ten zawor jest otwierany przez sterownik. Czy z dodatkowa pompa cwu nie bedzie tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję poprawek do schematu. Oczywiście czujnik temperatury CWU mam obecnie umieszczony w zasobniku i wpięty jest do sterownika kotła. Obecnie kocioł steruje temperaturą wody w zasobniku poprzez otwieranie i zamykanie zaworu z siłownikiem.

To rozwiązanie działa kiedy kocioł pracuje normalnie, natomiast jakimś sposobem temperatura CWU potrafi wzrosnąć do ponad 90 stopni kiedy woda w kotle się zagotuje.

Czy powyższe zmiany w instalacji i zastosowanie oddzielnej pompy CWU zabezpieczą przez wzrostem temp w zasobniku w momencie zagotowania kotła? Czy  wzrost temp w zasobniku CWU następuje również podczas zagotowania kotła w każdych innych rozwiązaniach kotłowni.

ps. czy w twojej propozycji (odpowietrznik) nie brakuje sprzęgła hydraulicznego pomiędzy kotłem a kolektorami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.

Nie wiem właśnie czy jest potrzebne. Podpatrzyłem po prostu na schematach w necie, że zazwyczaj pomiędzy kolektorami a kotłem zamontowane jest sprzęgło - chyba żeby zapobiec wzajemnemu zakłócaniu pracy pomp ( kotłowa, podłogowa, cwu ) oraz odpowiednio zabezpieczyć temp powrotu kotła?

Jeżeli w mojej instalacji można bez szkody z niego zrezygnować to jak najbardziej jestem za. Takie sprzęgło to wydatek kilku dobrych stów.

A jeszcze jedno pytanie jeżeli mogę.

Co jest lepszym rozwiązaniem: pompa kotła na wyjściu czy powrocie ? Dlaczego w tym schemacie nie pozostawiłeś jej na wyjściu z kotła?

Przepraszam za moją upierdliwość ale wiem że diabeł tkwi w szczegółach. Raz dałem sobie spaprać kotłownię i w drugim podejsciu chce by moje wybory były bardziej świadome. :)

post-72093-0-95031200-1486239469_thumb.jpg

post-72093-0-62643000-1486239472_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniższy schemat był przedstawiany na forum setki razy i nikt nigdy nie mówił o sprzęgle.W poprawionym schemacie w poście #5 jest to samo tylko "w innym opakowaniu")Czy układ otwarty czy zamknięty-bez znaczenia.Pompa nie może być na zasilaniu bo wtedy pompy pracowałyby w szeregu a to jest niedopuszczalne.

W poniższym schemacie pompa każdego obiegu zasysa sobie wodę z zasilania i jest OK

W załączonych miniaturach(tych po lewej) jest sprzęgło ponieważ często się zdarza że pompa w kotle gazowym nie jest w stanie zapewnić wystarczającego przepływu na instalację.wtedy wstawia się sprzęgło a za nim pompy na poszczególne obiegi które są w stanie zapewnić odpowiedni przepływ

post-32948-0-99740600-1486285026_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniższy schemat był przedstawiany na forum setki razy i nikt nigdy nie mówił o sprzęgle.W poprawionym schemacie w poście #5 jest to samo tylko "w innym opakowaniu")Czy układ otwarty czy zamknięty-bez znaczenia.Pompa nie może być na zasilaniu bo wtedy pompy pracowałyby w szeregu a to jest niedopuszczalne.

W poniższym schemacie pompa każdego obiegu zasysa sobie wodę z zasilania i jest OK

W załączonych miniaturach(tych po lewej) jest sprzęgło ponieważ często się zdarza że pompa w kotle gazowym nie jest w stanie zapewnić wystarczającego przepływu na instalację.wtedy wstawia się sprzęgło a za nim pompy na poszczególne obiegi które są w stanie zapewnić odpowiedni przepływ

Ten schemat wydaje sie byc fajny (nie skomplikowany) ale czy bez zaworu mieszajacego lub sprzegla  daje pewność ze temp powrotu będzie odpowiednio zabezpieczona?

 

ps no właśnie sprzęgło pozwoliłoby na pracę pomp w szeregu oraz zabezpieczyłoby temp powrotu kotła.

 

Jestem otwarty na opinie innych forumowiczów - który ze schematów byłby bardziej odpowiedni i niezawodny do mojej kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na A jest zawór kryzujący na bypassie a w F sprzęgło.Nie potrafię jednak wyciągnąć z tego wniosków :( Myślałem że przedstawione schematy mogą być stosowane zamiennie i wszystkie spełnią swoją rolę.

A schemat z postu 14 był nie raz przedstawiany na forum jako prawidłowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na A jest zawór kryzujący na bypassie a w F sprzęgło.Nie potrafię jednak wyciągnąć z tego wniosków :( Myślałem że przedstawione schematy mogą być stosowane zamiennie i wszystkie spełnią swoją rolę.

A schemat z postu 14 był nie raz

przedstawiany na forum jako prawidłowy

Czy stosowanie w jednej instalacji dwoch urzadzen do ochrony temp powrotu nie jest przerostem formy nad trescia?

I jeszcze jedno pytanie. Jakie rozwiazanie uwazacie za lepsze tzn zawor czterodrogowy czy sprzeglo + rozdzielacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję.

Natomiast co do schematu z postu nr 14 nie jestem w ogóle przekonany. 

Jaki sens ma stosowanie zaworu trójdrogowego do zabezpieczania powrotu razem ze sprzęgłem ( które również ma funkcję zabezpieczania temp powrotu ).

No i na koniec coś czego wogóle nie mogę pojąć. Za zaworem termostatycznym ( który precyzyjnie pozwala pilnować temp powrotu) od strony kotła jest wpięty powrót z zasobnika CWU. Przecież to spowoduje dodatkowe obniżenie temp powrotu która została przypilnowana przez zawór trójdrogowy. Wydaje się bez sensu. Ale może tylko pozornie? Chyba za zaworem trójdrogowym czy sprzęgłem od strony kotła nie powinny być wpinane żadne rury powrotne z odbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ z zaworem 4D działa prawidłowo pod warunkiem właściwego wykonania, tylko jest droższy w wykonaniu od układu zaproponowanego przez kolegę @odpowietrznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno pytanie. Czy widzisz sens łączenia sprzęgła z zaworem trójdrogowym do pilnowania powrotu?

Wstępnie wybrałem do kotłowni rozwiązanie z poniższego schematu, bo wymagałoby to relatywnie niskich nakładów kosztów i robocizny w moim przypadku.

Tylko pompę kotłową przesunąłbym na powrót. Co o tym sądzisz?

post-72093-0-89363300-1486408665_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.