Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Witam I Od Razu O Kocioł Się Pytam


przesladofca

Rekomendowane odpowiedzi

⁣Witam . To mój pierwszy post i od razu mam pytanie. Chodzi o dobór kotła z podajnikiem .

Jakieś czas temu wprowadziłem się do domu z przed 2 wojny . Jest to stara solidna chałupa z pełnej cegły . Ocieplenie to styropian 12 cm , posadzka że względu na podpiwniczenie i sklepienie łukowe tylko 2 cm styropianu. Strop przed modyfikacją ma stare ocieplenie trocinami zmieszanymi z czymś nieokreślonym . W planach ocieplenie wełną. Obecne ogrzewanie to mały smieciuch galmeta 17 kw . Instalacja już po modernizacji na miedzi , kaloryfery z termostatami .

Zrobiłem ,,audyt " na cipelowlaciwe . Link http://cieplowlasciwie.pl/wynik/24kn . Planuje zakup heiztechnika q eko 15 kw czyli kotła o mocy idealnie dobranej wg wyliczeń z linku. Jak zawsze przy tak poważnym zakupie pojawiają się wątpliwości i tu właśnie się wacham pomiędzy 15 kw a 17 kw z rusztem wodnym . Te 17kw to tak na zapas jak to ujął instalator. Kociol bedzie stał w nieogrzewanej piwnicy. Fundamenty piwnicy izolowane i ocieplone.

Dzięki za ewentualne podpowiedzi.

 

 

 

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł podajnikowy strona proponuje 12kw. I w takim kierunku bym szedł. Tym bardziej ze zamierzasz docieplić strop którędy według stronki ucieka 37% ciepła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po modernizacji stropu zapotrzebowanie na ciepło spodnie . Jedyne o co się martwię to straty w piwnicy .

Kocioł i wszystkie rury instalacji są poprowadzone w piwnicy , są co prawda izolowane ale mimo wszystko zawsze jakieś straty mają miejsce . Wyliczenia na cieplowlasciwe nie uwzględniają tych strat .

Z drugiej strony jeśli zwykły smieciuch 17 kw o sprawności ok 78℅ dawał radę to ten który planuje będzie w sam raz . Poza tym właśnie przeczytałem poradnik Timona o doborze kotła i sporo się dowiedziałem Zostaje przy 15 kw bez rusztu wodnego .

 

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj. A co z 1 piętrem czy tez należy do ciebie ? Jeżeli tak to czy w niedalekiej przyszłości zamierzasz tam ogrzewać? Wtedy musiałbyś je doliczyć do kubatury . Gdybyś wybierał kocioł w 5 klasie to pamiętaj że ich moc nominalna to max co mogą wyciągnąć, w przeciwieństwie do kotłów 3 i 4 klasy, te mają jeszcze jakiś zapas mocy ponad moc nominalną. Życzę udanego zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.