Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Bez Płaszcza Wodnego.


Kessel

Rekomendowane odpowiedzi

Natknąłem się przez znajomego na taką samoróbkę kotła gdzie na zewnątrz jest ceramika w w środku wymiennik wodny. Ciekawy pomysł wykonany przez domorosłego 'pomysłowego  Dobromira" . Pytanie czy takie rozwiązanie wg Was jest możliwe ? - skoro ktoś wpadł na taki pomysł, może jeszcze nas niejedno zaskoczy !!!.

post-24904-0-35034600-1486069478_thumb.jpg

post-24904-0-55463100-1486069499_thumb.jpg

post-24904-0-10189800-1486069524_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Interesuje mnie jeszcze jeden szczegół w wymiennikach kotłów a mianowicie jaka jest długość przepływu spalin mierząc od palnika do czopucha ? Powierzchnia nie gra roli gdyż jest dopasowana do mocy kotła . Liczę tylko jedną strugę spalin wraz z wszystkimi zawirowaniami. W moim hefie np jest   l -  1,30 m. Pytam z czystej ciekawości czy bierze się to pod uwagę przy budowie kotła. Kocioł ze zdjęć zamieszczonych powyżej ma l - 3,90 m przy 3m2 pow. grzejnej i ogrzewa ponad 300 m2 oszklonej powierzchni. Dobieram sobie kocioł dla mnie na wymianę i dlatego pytam o pewne sprawy znawców forum od strony technicznej różnych rozwiązań stosowanych w kotłach c.o. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ok l -1,5m przy 1,5 m2 wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę trochę metodą naukową i dlatego postawiłem pytanie powyżej bo lepsze są kotły o szerokiej i przestrzennej budowie komory i krótkim obiegiem spalin czy wąskie i z dłuższą drogą spalin do czopucha ?. Każdy ma tutaj jakiś kocioł na stanie i czyżby nikt takich zależności nie zauważył. Pytanie wzięło się z czystej ciekawości po przeglądnięciu atestów producentów kotłów gdzie ten sam palnik w innym kotle daje zupełnie inne parametry. Czy ktoś może mi to "wyoślić" ?  B) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat niezbyt popularny...

Jak pewnie wiesz, od pięciu sezonów używam podobnego kotła, zrobionego w trybie awaryjnym, w obudowie z cegieł szamotowych. Nie chcę się wymądrzać, ze lepszy jest wymiennik taki czy siaki, wiem tylko, że mój sprawuje się całkiem nieźle. Ma jakieś 1,5 m2 powierzchni przy wysokości 85 cm bo taki był zastosowany grzejnik żeliwny. Czy to oznacza, że jest dobrze dobrany? Niekoniecznie. Gdybym miał wykonać wersję kociołka stalowego, byłby inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego myślę by zaprojektować wymiennik w obudowie ceramicznej u "Dobromira" kwestia kształtu - wąski , wysoki czy szeroki i niski. Kocioł na zdjęciach nie ma jeszcze obudowy a temperatura ścian waha się w okolicy 45`C a temperatura spalin na czopuchu przekracza w momentach 50`C od zadanej na kotle. W obecnym eksploatowanym kotle u mnie jest to nieosiągalne bo spalina dochodzi do 150`C powyżej zadanej. Gdyby było więcej uwag i spostrzeżeń to mogło by coś powstać odmiennego do obecnych kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.