Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Vtc


palacz66

Rekomendowane odpowiedzi

Robicie sobie żarty a ja już nie wiem o co chodzi szczerze mówiąc już zgłupiałem! Spróbujcie coś wymyśleć i dać znać co mam zrobić żeby to wszystko grało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory Sambor ale kto coś chce doradzic to co innego mówi już zglupialem z tym wszystkim. Czyli wnioskuję że ten mój hydraulik gówno się zna.

 

Nie chciał tak zrobić jak Ty mi zaproponowałem. Więc muszę to sam zrobić z Waszą pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to na drugiej stronie wyskoczyłeś z tym palnikiem na pellet, którego nie ma na foto. To zmienia postać rzeczy co do potrzeby VTC.

 

Poza tym jakie jest uzasadnienie tego parcia do całkowitego odcięcia układu od kotła? Nie boisz się, że go zagotujesz? Grawitacja dawała możliwość rozładowania ciepła zakumulowanego w kotle, który teraz gwałtownie chcesz pozbawić przepływu.

 

Myślałeś o buforze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zagotuje bo sprawdzałem już po zamknięciu zaworów nic się nie dzieje.

Narysuje dziś wieczorem wszystko od początku na zdjęciu co proponowaliscie i wtedy będzie latwiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie.

Jeszcze zapytam. A jakbym nie dawał pompy na CWU to jak powinno to wyglądać ewentualnie prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal moim zdaniem nie jest  dobrze - tam gdzie jest podłączony powrót CWU na zdj z postu #34 powinien być wpięty również powrót podłogówki bo jest on tak samo jak CWU wyciągnięty z obiegu kotłowego a w takim wypadku będzie wychładzał powrót mimo że zamontowany będzie VTC(pisałem o tym wcześniej, fajnie jak by ktoś skomentował)

Pozatym VTC 55st to za mało - dla kotła pelletowego powrót to min 60st a zadana na kotle 70. Ochronę powrotu potraktowałbym na Twoim miejscu priorytetowo - jak to zaniedbasz możesz mieć problem ze smołą w kotle.

 

Moim zdaniem są 2 możliwe rozwiązania:

1. Tańsze - zostawiasz tak jak do tej pory(wywalając ZR i wstawiając ZZ za pompami jak chcesz zlikwidować obieg grawitacyjny) i dodajesz pompę na CWU.

    Pompę CWU wykorzystujesz do ochrony powrotu(włączasz ją na stałe). Dobrze do tego zamontować na wyjściu CWU zawór 3d termostatyczny 30-65st żeby się nie poparzyć(chyba  że nie przeszkadza Ci w kranie woda o temp >60st)

  Powrót podłogówki też należy podłączyć bezpośrednio do powrotu kotła ale tak żeby powrót CWU był bliżej kotła.

  Przy tej opcji nie ma potrzeby zmiany podłączenia naczynia, należy tylko zlikwidować zawór na wyjściu z kotła(jak go zamykasz do grzania CWU latem to masz wtedy układ zamknięty bez żadnego zabezpieczenia)

 

2. Droższe  (podejrzewam że takie przedstawił Ci @Sambor) - zastosowanie sprzęgła. Potrzebna będzie wtedy jeszcze jedna pompa i zawór VTC oraz zamknięcie układu lub  jeśli jest możliwość to poprowadzić osobną rurę do naczynia

 

P.S. Ustalałeś na priv schemat z @Samborem to uwierz że nikt lepiej Ci nie podpowie. Jak hydraulik nie chce czegoś zrobić jak tego sobie życzysz to go wykop i poszukaj innego - proste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem "podejrzewam" a nie "na pewno"   ;)

Nie dopisałem też że opcja 2 to wersja tańsza tylko w kontekście ingerencji w instalację ale w perspektywie grzania CWU na okrągło to już dochodzi większe spalanie. Nie wiedziałem że przy pelleciaku to tak drastyczne koszty. Mógłbyś się odnieść do podłączenia podłogówki - przy tym jak jest teraz powinno być podłączone bezpośrednio w powrót co sprawia że montaż VTC nie ma sensu? Dobrze myślę?

Ciekaw też jestem co zaproponowałeś autorowi w takim razie? Zamknięcie układu + pompa kotłowa i osobne pompy na każdy układ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy skierowany strzałką w dół czyli odwrotnie niż normalnie nie działa prawidłowo. 

Nie wiem dlaczego miałby nie działać skoro przy obu sposobach montażu wygląda to tak samo:

1. Na zasilaniu

   - gdy pompa pracuje dopycha kulę na dół i plokuje przepływ od tej strony

   - gdy pompa nie pracuje grawitacja podnosi kulę do góry, która opiera się o wypustki i mamy przepływ 

2. Na powrocie

   - gdy pompa pracuje dopycha kulę do góry i blokuje przepływ 

   - gdy pompa nie pracuje kul opada grawitacyjnie i opiera się o wypustki i mamy przepływ

 

Znalazłem w piwnicy stary zawór i tak to wygląda w opcji gdy pracuje pompa od strony przepływu gdy pompa pracuje

post-2974-0-78090600-1486208768_thumb.jpg

a tak odprzeciwnej 

post-2974-0-12841400-1486208783_thumb.jpg

a tak gdy pompa nie pracuje i jest tylko przepłw grawitacyjny

post-2974-0-34122100-1486208801_thumb.jpg

 

Chyba że są jakieś ZR które mają inną budowę. Jednak montaż zaworu ze zdj w pionie na zasilaniu czy powrocie nie zmieni moim zdaniem jego działania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia. Wyrzucę ten różnicowy i cały bajpas zamontuje ZZ za pompa wg rad Sambora a przed VTC i będzie git. Ale musi się ocieplic trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Nie wiem dlaczego miałby nie działać skoro przy obu sposobach montażu wygląda to tak samo:

 

W zaworze różnicowym kulka podczas pracy grawitacyjnej unosi się ku górze (bynajmniej powinna) i otwiera przepływ. Tak jest podczas pracy na zasilaniu. W chwili włączenia pompy kulka jest dociskana do dołu i zamyka przepływ. Gdy obudowa jest "do góry nogami" kulka nadal się unosi ku górze i domyka gładka powierzchnię i blokuje przepływ. Czyli z grawitacji nici no chyba, że zład wody ma tak duży przepływ, że potrafi ją docisnąć do dołu i coś przez ten zawór przecisnąć. Z tego powodu podczas instalacji pompy na powrocie stosuje się starą sztuczkę instalatorów. Zwykły zawór zwrotny z metalowym grzybkiem pozbawiony jest sprężynki dociskowej. Skierowany strzałką w dół. Podczas pracy na grawitacji pod wpływem swej masy grzybek opada na dół i otwiera przepływ i przepływ grawitacyjny jest możliwy. W chwili włączenia pompy ciśnienie powoduje podniesienie grzybka i zawór się zamyka. Mimo wszystko do zapewnienia grawitacji z pompa na powrocie najlepiej stosować zawór zwrotny klapowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Nie będę zakładał nowego wątku to tu napiszę z VTC zrezygnowałem a damy ochronę przez bojler.

Moglibyście się wypowiedzieć na temat takiego schematu instalacji? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i wskazówki!

post-56498-0-33504400-1487437075_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest ok tylko dobrze jakby powrót CWU był wpięty jak najbliżej wyjścia z kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wpiąć się jak najbliżej kotła na dole czyli dać trójnik i odciąć się od powrotu podlogowki i powrotu grzejników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. 

Mniej-więcej coś takiego

post-2974-0-48857200-1487450910_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję wszystkim co mi pomagali szczególnie Sambor i Odpowietrznik. Potrzebuję pompy jeszcze do CWU bo mam ale muszę ją oddać co byście polecili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.