Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc - Dobór Mocy - Ozc 14 Kw


Afro

Rekomendowane odpowiedzi

Da sie spalić drewno bez syfu. Nawet lubie palić drewnem.

 

Poza tym, czy to brak prądu, czy jakaś awaria układu nawęglania, odpalam na ruszcie i mam ciepełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłeś już drewnem w jakimś nowszym kotle gdzie droga spalin jest mocno wydłużona?

Jeśli chodzi o palenie bez prądu, to wszystko zależy od ciągu kominowego, konstrukcji wymiennika, bez wspomagania wentylatorem może być słabo z tym paleniem, no i oczywiście instalacja musi śmigać na grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus, dlaczego najpierw wybrać kocioł? Jeśli można wiedzieć.

Kotły w niższych klasach niż 5-ta, są mocniejsze niż deklarują producenci i mają dodatkowe paleniska (awaryjne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, czytałem już o tym. Dalej jednak nie wiem jaka moc do mojego domu jest potrzebna. Myslałem żeby wziąć 12kw w 3klasie. Ale widze że tutaj są propozycje nawet 17kw.

Czy przy wyborze można kierować sie poniekąd powierzchnią wymiennika starego kotła i porównywać do nowego, czy może w podajnikowych to nie ma przełożenia i brać pod uwage deklarwaną moc kotła nie patrząc na pow. wymiennika.

Często jest tak, że u różnych producentów przy podobnej mocy kotła, powierzchnia wymiennika jest całkiem inna. Z czego to wynika, i które lepiej wybierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, czytałem już o tym. Dalej jednak nie wiem jaka moc do mojego domu jest potrzebna. Myslałem żeby wziąć 12kw w 3klasie. Ale widze że tutaj są propozycje nawet 17kw.

Czy przy wyborze można kierować sie poniekąd powierzchnią wymiennika starego kotła i porównywać do nowego, czy może w podajnikowych to nie ma przełożenia i brać pod uwage deklarwaną moc kotła nie patrząc na pow. wymiennika.

Często jest tak, że u różnych producentów przy podobnej mocy kotła, powierzchnia wymiennika jest całkiem inna. Z czego to wynika, i które lepiej wybierać.

Kotła nie kupujesz na jeden sezon.

Bezpieczniej wziąć  kocioł w klasie 5 i szukać około 20kW

 

http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/niska-emisja-rozporzadzenie-ws-standardow-dla-kotlow-wkrotce-zostanie-przyjete,89847.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzesiu Tu masz fajny kocioł w 4 klasie http://teklakotly.pl/pl/produkt/draco-duo z dość porządnym sterownikiem.

Masz rację da sie spalić drewno bez syfu tylko po prostu trzeba to potrafić.

Mam kocioł tego producenta z 2007r. Do wymiany w trakcie pierwszych 9 lat użytkowania ślimak - 175zł, kolano chyba ~200zł i rura podajnika 260zł. Serwis sterownika łącznie ok. 200zł Kocioł kosztował ok.7k pln w 2007r. Poza tym zbiornik skorodowany. W dolnej części nadspawany blachą. Nowy oryginalny kosztuje 1k pln. Sterownik Estymy umiera. Recalart'y podobno niewiele lepsze. Moduł wykonawczy został wpakowany na wymiennik, ma trochę za ciepło. Motoreduktor Tramec cieknie. Uszczelniacze do wymiany. Średnio 5ton/sezon. Źle, dobrze? Nie wiem. Nie mam porównania. Rozmawiałem, kiedyś z użytkownikiem takiego kotła. Po 10latach wymieniał. Nie miał zaworu 4d do ochrony powrotu. Kocioł pociekł poniżej linii palnika z prawej strony,

 

Tak, wiem, czytałem już o tym. Dalej jednak nie wiem jaka moc do mojego domu jest potrzebna. Myslałem żeby wziąć 12kw w 3klasie. Ale widze że tutaj są propozycje nawet 17kw.

Czy przy wyborze można kierować sie poniekąd powierzchnią wymiennika starego kotła i porównywać do nowego, czy może w podajnikowych to nie ma przełożenia i brać pod uwage deklarwaną moc kotła nie patrząc na pow. wymiennika.

Często jest tak, że u różnych producentów przy podobnej mocy kotła, powierzchnia wymiennika jest całkiem inna. Z czego to wynika, i które lepiej wybierać.

Kiedyś patrzałem po powierzchniach wymiennika. Żadnych wniosków sensownych się nie da wyciągnąć. Do badań kotlarze deklarują to co chcą. Nominalnie masz to co na świstku z labów. Realnie to inna bajka z tym, że mniej raczej być nie powinno o ile zasilisz tym samym paliwem co w labie. 15kW na 100% starczy dla dobrego węgla. Jak masz dostęp do bardzo dobrego 12kW też da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dobrym węglem to różnie jest. Wolałbym palnik który spali wszystko. Dlatego byłem napalony na OEP jednak po lekturze forum troche mi przeszło

A czy ruszt wodny to straszne zło. Np taki sas slim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym palnik który spali wszystko..

To musisz brać kocioł  większej mocy.

Jednak 5 klasa to już cena trochę wyższa i brak możliwości montażu rusztu awaryjnego.

W Rakoczym w 5 klasie możliwa jest rozbudowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu..

Obecnie palę w kotle górniaku domowej roboty, nie wiem jaka jest jego moc, ale wiem, że jest za duży. Tzn. przy -20 na zewn. może i jest ok, ale takich dni jest niewiele. Przy temp. zew. od =5 do -10 spalanie mam 1-1.5 kg/, a przy -20 okol 2kg/h. Pali się prwie ciągle z temp wody 40-55. Oczywiście rozpalane od góry i przy wyższych temp. zew. ruszt zmniejszony szamotem żeby się jako tako czysto palilo. Narazie celowo nie podaję powirzchni wymiennika ani rusztu starego kotla.

Czy można dobrać moc kotła na podstawie zużycia węgla w starym kotle? Chodzi o kocioł z podajnikiem na ekogroszek.

Moja 12-tka choć na razie bezklasowa obskoczy to bez żadnego wysiłku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak już pisałem wcześniej, potrzebuje papierek na klase kotła, min 3.

Też myslałem o 12kw, jednak troche mam obawy.

Wiem że przydałaby sie klasa 5, tym bardziej że jestem z małopolski. Tylko, że ja sobie wymyśliłem że ma być ruszt awaryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego się obawiasz? ja jestem pewny tego co piszę.

Jeśli masz możliwość otrzymania jakiejś dopłaty to szukaj tej 5-ej klasy, jeśli zaś nie masz takiej możliwości to osikaj ją z góry gęstym moczem :) bo zanim ktoś każe Ci wymienić ten nowy a wtedy już stary kocioł to będzie on już prawdopodobnie na złomowisku niestety i będziesz szukał następnego.

Aha ja pisze o kotle 12kW a nie o kuble na śmieci gdzie ktoś do tego kubła wstawił tylko jakiś palnik :) bo za taki kubeł z palnikiem to ja sobie nie dam ręki czy czego innego obciąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.