Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Baxi Duo Tec Compact 1.24 - Dziwne Zachowanie


gg123456

Rekomendowane odpowiedzi

Moja konfiguracja przedstawia się następująco:

 

- 4 strefy grzania - każda na osobnym elektrozaworze

- Kocioł Baxi jak w temacie

- Czujnik zewnętrzny i ustawiona krzywa 15

- Dodatkowe sterowanie kotłem włącz-wyłącz

 

Zbudowałem sterownik PID, który zakłada jakąś tam temperaturę w każdej strefie i jeśli uzna, że należy podgrzać daną strefę, to otwiera jej elektrozawór. Dodatkowo, jeśli którakolwiek ze stref zostanie otwarta, to uruchamia się sterowanie uruchomieniem kotła.

 

Występujący problem: kocioł załącza się (pali się informacja o zapłonie), popracuje przez kilkanaście - kilkadziesiąt sekund i wyłącza się, następnie pompa tłoczy wodę przez minutę, może dwie i ponownie następuję załączenie kotła na sekundy. Mam wrażenie, że związane jest to z przekraczaniem temperatury na wyjściu z kotła. Gdy otwarte są wszystkie 4 strefy, to często zdarza się, że kocioł po uruchomieniu pracuje 10-20 sekund z pełną mocą (dochodzi do 50 stopni), potem wyraźnie słyszalny jest spadek jego mocy i pyka sobie tak (35-40 stopni) przez nawet i godzinę bez wyłączenia. W załączeniu wykresy czujnika na wyjściu z kotła.

 

Pytania:

1. Czy ekonomiczna jest taka kilkunastosekundowa praca kotła kilkadziesiąt razy na godzinę?

2. Czy możliwe jest ustawienie w konfiguracji tego kotła jakieś histerezy załączenia (aby np. wyłączenie zapłonu powoduje jego blokadę na 5 minut).

3. Czy może warto wyłączyć czujnik zewnętrzny i na stałe ustawić temperaturę na wyjściu np. 70 stopni, skoro i tak grzaniem pomieszczeń zajmują się elektrozawory?

4. Może ktoś ma lepszą propozycję rozwiązania?

 

post-72162-0-00570600-1485799427_thumb.jpg

post-72162-0-75502900-1485799431_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp ,1 jest bardzo nieekonomiczna i skraca żywotność pieca.

Kociołek się przegrzewa najprawdopodobniej jest to spowodowane małym odbiorem ciepła, czy te elektrozawory załączają się od razu czy to zawory termiczne że trzeba czekać kilka minut?W nowej instalacji często też nagoni pakuł  więc przeczyść filtry.Jak się da zwiększ prędkość pompy.Ogólnie masz mały przepływ i piec się przegrzewa dlatego taktuje.

 

2. Możesz opóźnić start palnika po dostaniu sygnału pracy parametr p 18 fabrycznie jest 3 czyli ze 30 sek, spróbuj dać więcej do czasu pełnego otwarcia zaworów

 

3. praca z czujnikiem zew umożliwia pracę zgodnie z krzywą z termostatem jako off, czyli pogodówka więc trosze oszczędniej, jak nie masz dobrego odbioru ciepła to nie schodź poniżej 50-60 stopni by nie taktował .

 

4. nie wiem jaką masz powierzchnie do grzania ale może ogranicz moc kotła na co parametr p13 dnaj np na 50 procent. Może lepszym rozwiązaniem będzie pozbycie się zaworów i sterowanie kotła z termostatu na cały budynek?

Tylko nie daj się skusić na firmowy sterownik baxi bo to niedorobiony bubel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 kw trochę mało ogranicz na 50 procent bo ci nie dogrzeje ,jak widać filtr, znaczy albo masz jeszcze syfy w świeżej instalacji po 2-3 czyszczeniach powinno zniknąć albo trzeba zalać jakiś inchibitor korozji plus dodatkowo filtr zmiękczający na uzupełnianiu .Jeśli masz kaloryfery skryzuj na większy przepływ, zwiększ też prędkość pompy jak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj schemat instalacji(!!!!!!). Nie bardzo łapię po co do kondensacyjnego kotła gazowego zewnętrzny sterownik PID? Czy sterownik PID komunikuje się ze sterownikiem kotła?Co to jest sterowanie "włącz/wyłącz"? Krzywa grzewcza "15"??? Nie ma takiej jest co najwyżej "1,5" czyli maksymalna temperatura zasilania przy -20 wynosi 82oC, tylko po co taka wysoka temperatura zasilania?. Ogólnie (po opisie) można stwierdzić, że instalacja jest ....."wynalazkiem" zbudowanym niezgodnie z wytycznymi producenta kotła. I raczej nie jestem zdziwiony że nie działa poprawnie. Ale zacznijmy od schematu hydraulicznego i schematu sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyczyszczeniu filtra (za radą dobroslaw0) jest bardzo dobrze i problem ustąpił.

 

Sterownik PID nie steruje elektroniką kotła, tylko tak jak napisałem w pierwszym poście - steruje załączeniem i wyłączeniem.

Tutaj jest instrukcja na której się opieram: http://baxi.com.pl/download/DUO-TEC%20COMPACT-IT,%20IO.pdf

I tak:

Sterowanie włącz-wyłącz - strona 11: (1) (2) = styk dla termostatu pokojowego.

Krzywa grzewcza - strona 12: NASTAWA KRZYWEJ POGODOWEJ "Kt". Nie wiem dlaczego piszesz, że takiej nie ma. Dla Kt 15, przy -20 daje około 60oC

 

Po której części opisu twierdzisz, że instalacja jest zbudowana niezgodnie z wytycznymi producenta kotła i konkretnie z którymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dz04MDcmaD01Mjk=_src_183647-regulacja_po

Normalna tabela krzywych wygląda tak jak na załączonym obrazku. Jak masz 60 oC zasilanie to znaczy że krzywa jest 0,8.To co piszesz to jakieś włoskie wynalazki. Kocioł dla mnie jest nowością. w dokumentacji coś piszą o ogrzewaniu strefowym pkt 11.23 który brzmi: "....Aby skorzystać z tej funkcji należy zainstalować programowalną elektroniczną płytę przekaźników dostarczaną jako wyposażenie dodatkowe..." opis samego podłączenia jest bardzo lakoniczny i w tej sprawie powinieneś skontaktować się z dystrybutorem kotła który powinien dostarczyć wszystkie potrzebne urządzenia Żaden sterownik PID nie jest do tego potrzebny. Czyli kontakt z dystrybutorem kotła, opis co chcesz zrobić, kupić to co potrzebne i wykonać zgodnie z zaleceniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie makarony wymyśliły swoje tabelki i na szczęście zamieścili je w instrukcji. Sterowanie kotłem to tylko opcja włącz-wyłącz + (do wyboru: stała temperatura zasilania lub krzywa z temperatury zewnętrznej). Dlatego zbudowałem sobie regulator PID, który jak dotąd sprawuje się dobrze, ale był problem z kotłem, który prawdopodobnie przegrzewał się ze względu na niedostateczny przepływ wody przez układ.

Płytki nie chcę kupować. Dla porównania: czujnik temperatury zewnętrznej w sklepie kosztuje około 100 zł. Ja zapłaciłem za to samo 10 groszy + zużyłem kawałek przewodu z odzysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowania on -off to dobrze zrobiłeś bo niestety sterownik fabryczny do baxi(tzw. modulujący) to niestety niedorobiony bubel który blokuje piec i wszystko wykrzacza :( piec jest nowością i muszą go trochę dopracować ,ale z prostym sterowaniem sprawdza się znakomicie, części w porównaniu do De Dietrich ma bardzo tanie, no i samoadaptacja spalania jest świetna dlatego polecam do pracy na propanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by się sprawował dobrze to nie miał byś problemów. Nie narysowałeś schematu więc o hydraulice nic powiedzieć nie można. Nie chcesz kupować płytki. Twoja decyzja., pieniądze i......problemy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

 

Fajnie że w końcu ktoś zainteresował sie kotłem Baxi. Może ktoś mi podpowie jak najlepiej ustawić to cudo. Posiadam kociol duo tek z zasobniekim sterownie baxi pokojowe. nastawienia tygodniowe godzinne itp. Sterownik bardziej rozbudowany. Ogrzewanie podlogowe 100m2 plus 4 grzejniki na górze.

Budynek sciana warstwowa ceramika 24 plus 5 cm styropianu plus silikat 12 cm plus 15 cm styropiany grafitowego lambda 0,33. podloga 20 cm eps 100. co wazne na podlodze mam 80 % paneli podlogowych grubość 1 cm 20 % gress. okna 3 szybowe cieple ramki itp.

 

Na dole mam ustawiona temp. miedzy 20.05-21.00.

 

Moje ustawienia

p13 50 %

temperatura max 50 %

brak czujki zewenetrznej

 

zuzycie gazu co. cwu /24 13m3 temp out -15

 

zastanawia mnie jedno.

jak odlacze sterownik pokojowy, recznie ustawie kociol na 40 stopni zasilanie praca ciagla przez 24h

zużycie gazu 10 m3/24 temperatura out -15

ale na dole mam 21,5 na

 

która z opcji jest mniej szkodliwa do kotła.

Moze zaproponujemi mi jakies inne ustawienia, serwis i pseldo serwisanci Die odpadają zero pojęcia o Kotłach Baxi

 

Dzieki

 

 

jak odłącze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Michał666 zmartwię cię ten kociołek jest na tyle nowy i mało znany że nie znajdziesz na chwilę obecną kogoś oblatanego , a serwisanci mają na nim rozpoznanie bojem i sami zgłaszają błędy i co należy poprawić. Pamiętaj tylko piecyk ma ten sam wymiennik co mcr2 a ten udowodnił już że musi mieć zapewniony dobry przepływ bo zajdzie kamieniem. Nie wiemy jaką masz instalacje czy na kaloryfery idzie od razu z pieca, czy są głowice i jak ustawione? jak rozwiązano sprawę podłogówki ? jakaś grupa mieszająca czy jak? a może chodzi na sprzęgle z rozdzielonymi obwodami? Praca z termostatem jest zazwyczaj ekonomiczniejsza niż stały parametr to wiem z doświadczenia, i nie nie zaobserwujesz tego w ciągu 2 dni.Jaki masz termostat? czy możne ten baxi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam ,

 

Fajnie że w końcu ktoś zainteresował sie kotłem Baxi. Może ktoś mi podpowie jak najlepiej ustawić to cudo. Posiadam kociol duo tek z zasobniekim sterownie baxi pokojowe. nastawienia tygodniowe godzinne itp. Sterownik bardziej rozbudowany. Ogrzewanie podlogowe 100m2 plus 4 grzejniki na górze.

Budynek sciana warstwowa ceramika 24 plus 5 cm styropianu plus silikat 12 cm plus 15 cm styropiany grafitowego lambda 0,33. podloga 20 cm eps 100. co wazne na podlodze mam 80 % paneli podlogowych grubość 1 cm 20 % gress. okna 3 szybowe cieple ramki itp.

 

Na dole mam ustawiona temp. miedzy 20.05-21.00.

 

Moje ustawienia

p13 50 %

temperatura max 50 %

brak czujki zewenetrznej

 

zuzycie gazu co. cwu /24 13m3 temp out -15

 

zastanawia mnie jedno.

jak odlacze sterownik pokojowy, recznie ustawie kociol na 40 stopni zasilanie praca ciagla przez 24h

zużycie gazu 10 m3/24 temperatura out -15

ale na dole mam 21,5 na

 

która z opcji jest mniej szkodliwa do kotła.

Moze zaproponujemi mi jakies inne ustawienia, serwis i pseldo serwisanci Die odpadają zero pojęcia o Kotłach Baxi

 

Dzieki

 

 

jak odłącze

 

Jak sprawował się kociołek przez lato?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.