Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimosz Combi 4S Ratunku


Ellis

Rekomendowane odpowiedzi

Dokumentacja Techniczno Ruchowa lub instrukcja obsługi i instalacji jest dołączana do kotła.

Jak nie masz to w internecie są różne instrukcje Klimosza w różnych wersjach dla różnych kotłów i akurat te zalecenia się raczej nie zmieniły od dawna. zawór DN32, 5/4" stal, miedź minimum 35mm.

Jaką masz wartość parametru 115 w serwisowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do działu technicznego do klimosza to ci na maila wyślą.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz zmienić?

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to inny sterownik ma taki parametr.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje regulatora rt-16 to ja znam tylko że tam nie ma ponumerowanych parametrow

Dodatkowa temp. kotła = Podnosi temp. kotła przy pracy w instalacji grzewczej z zaworem mieszającym.

 

Parametr 115 w ustawieniach serwisowych. Wg instrukcji są ponumerowane, ale to ty widzisz co masz na ekranie w serwisowych. Nie znam RT16, korzystałem kiedyś z jakiejś instrukcji do RT16. Mogę się mylić tym bardziej, że mogą być różne softy i różne instrukcje. Wejdź w serwisowe szukaj opcji dodatkowa temp. kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest różnica pomiędzy temperaturą, do której będzie dążył mieszacz  - konkretnie do obliczonej temp. co wynikającej z krzywej grzewczej a temperaturą, do której będzie dążył kocioł. Słowo dodatkowa jest kluczowe do zrozumienia co to za parametr. Innymi słowy to będzie różnica pomiędzy czerwonym a niebieskim :angry:

 

Piszę będzie dążył w dwóch przypadkach ponieważ w tracie pracy kotła wartości nominalne wynikające z krzywych i parametrów zadanych i stałej - dodatkowa temp. kotła są odmienne od wartości realnych -zmierzonych, które z kolei są niezgodne z rzeczywistymi(po uwzględnieniu błędu pomiaru) Innymi słowy realnie, nie musi być tyle ile ustawisz na 115. Rozumiesz? Chyba bardziej precyzyjnie i zrozumiale nie umiem napisać.

Ustaw sobie na 20, może 25, może 30 nie wiem ile u Ciebie będzie ok. U mnie jest 20 i nie mogę tego zmienić - mam inny sterownik, więc nie wiem jak to się zachowuje dokładnie i na ile realnie jest w stanie poprawić sytuację w Twojej instalacji. Niech ten instalator zastosuje się do przekrojów minimalnych albo jeszcze lepiej do zaleceń kiminero wtedy jest największa szansa. Jak nie da rady -  pompa kotłowa. Tak czy siak przeróbka.

 

 

edit.

najpierw sprawdź czy ty w ogóle masz taki parametr w serwisowych,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dodatkowa temperaturę kotła i zrozumiałem wszystko bez posta wyżej tylko źle sformulowalem pytanie.

Wiem że ona dodaje do tego co jest już ustawione na co1.

 

A przy ustawieniu na dod. Temp kotła 30 stopni i gdy na co1 idzie 42 przy zerze, kocioł nie ustala sobie temperatury 75 stopni tylko coś w okolicach 73, w zależności ile stopni jest na dworzu, ale to już coś. Dzieki

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować jakieś ekstremum typu ponad 40 st.C.

Nieudacznik pokazał screen z różnicą realnie ponad 40 st.C. Czy to wpłynie negatywnie na spalanie nie wiem, bo nie mam jak sprawdzić. Może wpłynąć pozytywnie na pracę zaworu i do tego ten parametr służy. Temp. kotła "od góry" będzie ograniczona parametrem 'max. temp. kotła' - czy jakoś tak.

Innymi słowy jak na c.o będziesz miał obliczona 60 st.C, 115 w serwisowych na 40, to na kotle nie będzie 100st.C jako zadana tylko będzie to "max. temp. kotła"  - też powinien być ten parametr w serwisowych być może pod inną nazwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umnie nie widzę różnicy w spalaniu czy mam na kotle 60 czy 80. Widzę różnicę co do czystości wymienika. A jak już pisałem. Nie po to mam zawór 4d w tym dwa 3d żeby kocioł kisić na niskich temp. A mam tylko dwie drabinki w lazienkach reszta to ogrzewanie podłogowe.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, mam kocioł Klimosza i sterownik RT-16. Niestety, albo i też dobrze sam nie wiem, relacja temperatury ochronnej pieca, a zadanej jest taka, że jeśli obniżam tem. ochronną to i zadana idzie w dół, jeśli ją podnoszę do zadana idzie w górę, nie ma możliwości osobnej regulacji - no chyba, że czegoś nie wiem więc proszę mnie oświecić. Mówię o parametrze 04 w opcjach serwisowych :

 

04 Temperatura ochrony kotła
Poniżej tej wartości temperatury powrotu kotła, zamyka się zawór mieszający M1, chroniąc kocioł przed
przyśpieszoną korozją. Dla działania tej funkcji niezbędny jest sterowany zawór M1 i czujnik
temperatury powrotu „Tkcp”.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ten sterownik już ma. Dzwoniłem do klimosza w tej sprawie i niestety nie zmienią tego.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 nie ma możliwości osobnej regulacji - no chyba, że czegoś nie wiem więc proszę mnie oświecić.

Masz 115 w serwisowych albo dodatkowa temp. kotła w serwisowych?

 

Dlaczego chciałbyś mieć regulację. o której piszesz, że brakuje? Powrót realnie będzie zależał od tego co spływa z kaloryferów a więc pośrednio od temp. zasilania i temp. c.o i położenia zaworu 4d.

Wpływ ma także pompa cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku nie mam odzielnej regulacji temp powrótu od temperatury zadanej. Jak chce mieć 75 stopni na kotle to minimalna jest 55 na powrocie. Nic nie da dodatoowa temperatura kotła. Jak ustawisz 30 to max na kotle jest 63. Dzwoniłem do działu technicznego i pytałem się dlaczego nie mogą zrobić żeby zadana na kotle była 75 a minimalna 25 na powrocie. Wiadomo że ten powrót będzie cieplejszy. Chodzi o to żeby sterownik tak wagi nie przykłada do ochrony.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku nie mam odzielnej regulacji temp powrótu od temperatury zadanej. Jak chce mieć 75 stopni na kotle to minimalna jest 55 na powrocie. Nic nie da dodatoowa temperatura kotła. Jak ustawisz 30 to max na kotle jest 63. Dzwoniłem do działu technicznego i pytałem się dlaczego nie mogą zrobić żeby zadana na kotle była 75 a minimalna 25 na powrocie. Wiadomo że ten powrót będzie cieplejszy. Chodzi o to żeby sterownik tak wagi nie przykłada do ochrony.

Nie wiem o czym piszesz tak prawdę powiedziawszy. Po cholerę Ci oddzielna "temp.regulacji powrotu od zadanej" cokolwiek to znaczy. Chodzi Ci o sztywne powiązanie temp. na kotle z temp. ochrony powrotu? W jakim trybie pracy tak masz?

115 w serwisowych na 30st.C oznacza, że obliczona temp. kotła = obliczona wynikająca z krzywej(za zaworem 4d) + 30st.C.  Jak z krzywej będzie wynikać 50st.C na c.o to kocioł będzie dążył do 80 st.C a nie max. 63.O czym zatem piszesz? Co ma do tego ochrona powrotu nie wiem, ale nie znam sterownika. Jakie masz w ogóle tryby pracy dla tego tatarka RT16. Auto?, PID?, Pogodowy?, Ręczny?

 

W Estymie mogę ustawić w trybie ręcznym temp. kotła na 75 st.C i ona będzie stała (nominalnie). Temp. za zaworem będzie wynikała z krzywej i będzie reagować na warunki na zewnątrz.

Mogę ustawić pogodowy. Nie mam regulacji parametru dodatkowa temp. kotła. W tym trybie ta temp. jest constans = 20 st.C. Różnica pomiędzy trybami jest taka, że w drugim przypadku dla zmian na zewnątrz reaguje zarówno kocioł jak i instalacja. W pierwszym tylko instalacja. Kocioł dąży do nastawy ręcznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam zawór 4d z siłownikiem. Temperaturę chcę mieć na kotle 75 stopni na instalacji CO 35 stopni i powrót 55 stopni minimalna tyle mogę ustawić przy zadanej 75. I teraz każdy wie jak zawór 4d pracuje. Pilnuje jednej temperatury czyli powrotu. Teraz przykład. Mam zadaną temp. 75 powrót 65 stopni. Załącza się cwu i grzejniki lub podłogowe ogrzewanie. Powrót spada do 50 zawór się zamyka. Kocioł stopniowo otwiera i zamyka zawór i tak w kółko. Jak by była niezależna temperatura powrotu od zasilania to lepiej by to wyglądało jeśli chodzi o pracę 4d. Wiadomo że jak wyższa temperatura kotła to i powrotu. Zawór miał większy zapas tego powrotu czy jakoś tak. Czy w takim razie potrzebna by była pompa kotlowa na powrocie jak by była temperatura nie zależna powrotu od zasilania?

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o czym piszesz tak prawdę powiedziawszy. Po cholerę Ci oddzielna "temp.regulacji powrotu od zadanej" cokolwiek to znaczy. Chodzi Ci o sztywne powiązanie temp. na kotle z temp. ochrony powrotu? W jakim trybie pracy tak masz?

115 w serwisowych na 30st.C oznacza, że obliczona temp. kotła = obliczona wynikająca z krzywej(za zaworem 4d) + 30st.C.  Jak z krzywej będzie wynikać 50st.C na c.o to kocioł będzie dążył do 80 st.C a nie max. 63.O czym zatem piszesz? Co ma do tego ochrona powrotu nie wiem, ale nie znam sterownika. Jakie masz w ogóle tryby pracy dla tego tatarka RT16. Auto?, PID?, Pogodowy?, Ręczny?

 

W Estymie mogę ustawić w trybie ręcznym temp. kotła na 75 st.C i ona będzie stała (nominalnie). Temp. za zaworem będzie wynikała z krzywej i będzie reagować na warunki na zewnątrz.

Mogę ustawić pogodowy. Nie mam regulacji parametru dodatkowa temp. kotła. W tym trybie ta temp. jest constans = 20 st.C. Różnica pomiędzy trybami jest taka, że w drugim przypadku dla zmian na zewnątrz reaguje zarówno kocioł jak i instalacja. W pierwszym tylko instalacja. Kocioł dąży do nastawy ręcznej.

Koledze chodzi o to, że jeśli w sterowniku ustawisz zadaną na 75 stopni to piec automatycznie ochronę zapoda na 55 stopni, a w sumie przecież starczyło by 45 stopni - mówimy o pracy automatycznej na pogodówce. Druga sprawa powiedz mi o jakim parametrze 115 mówisz bo nie mogę go znaleźć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.