Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Temp. Powrotu


Cha3k

Rekomendowane odpowiedzi

Prawda!

 

Co do spalania i temp. Powrotu kazde zmiany potrzebują czasu na wygrzanie sie układu gdy grzalem 2 msce temu dom temp 26 na podłogę spalalem nawę 8kg/dobę jak przyszły mrozy podniośle temp wody do 27-28 na podłogę a spalanie,skoczylo do 16kg/doba ale odczekalem 2-3 dni i zaczęli spadac i stanęli na 14kg, powrót tez lekko sie podniósł,jak instalacja zlapala,juz wlasciwa temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

533 m2 z czego 412 ogrzewane. Wejdź w raport z postu #11 i kliknij dane szczegółowe.

Mi podstawiając na stronce dom z planu o metrażu 170km (200mkw po podłogach) stronka pokazywała 312mkw. Dlatego pytam czy jest różnica wzgledem planu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor zgadzam sie co do izolacji budynku ja wczesniej nie dodalem ze w zeszlym sezonie strop nie byl ocieplony a w tym sezonie jest styropian 5cm miejscami 20cm ale tylko miejscami jak w tym roku go zakoncze ocieplac to na nastepny sezon napewno mniej spale :) no i przerobka instalacji jak to mi doradziliscie na poczatku sezonu :) bo w tej chwili z samego powrotu na podloge idzie 45* :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega @wadus jest kolejnym, który się naocznie sam przekonał, że podstawą małego spalania jest dobra izolacja budynku a nie duży kocioł, jak niektórzy na tym forum próbują lansować.

Poniżej linki do podglądu 2 sterowników 

 

1  https://esterownik.pl/device/8199  -- dom docieplony podłoga 

2  https://esterownik.pl/device/12275 -- dom nie docieplony ( sciany ) 95% grzejniki , 5% podłoga 

 

Wspólne cechy :

 

1 Te same kotły 

2 Ten sam opał 

3 Ten sam metraż 120m2 użytkowej 

4 Identyczna izolacja dachu 

5 ta sama temp zewnętrzna ( domy oddalone od siebie zaledwie kilkanaście metrów )

6 ten sam rok budowy w takiej samej technologii i tym samym materiałem 

7 zbliżona ilość i wielkość okien , ta sama ilosc drzwi zewnętrznych i okien dachowych 

 

 

Cechy różne :

 

1 jeden z domów brak ocieplenia ścian

2 jedna instalacja z zaworem 4d 100% podłoga  , 2 pompy podłogowa i CWU , druga instalacja  jedna pompa grzejniki , podłoga kuchnia 8m2 , korytarzyk 2,5 m2 na RTL .

3 temp wewnętrzna , spalanie ,  to podglądu na wykresach  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku 30cm wełny isovera o współczynniku 0,33 i 15 cm styropianu grafitowego 0,31 przypilnowanego ocieplenie wydaje się być wystarczajaco. Najcieplejsze okna drzwi itp. Chodzi mi generalnie oto czy taka mała różnica na powrotach może się jeszcze zmniejszyć??? Mam wrażenie ze jakby piec dostał zamiast 51 stopni na powrocie przy zadanej temp. 62 o jeden dwa stopnie wyższy powrót to kocioł znacznie lepiej by funkcjonował patrząc na aspekt zużycia ekogroszku... Chyba zostaje czekać i obserwować czy zużycie spadnie czy takie zostanie . P.s solarami nie da się wspomóc działania pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku 30cm wełny isovera o współczynniku 0,33 i 15 cm styropianu grafitowego 0,31 przypilnowanego ocieplenie wydaje się być wystarczajaco. Najcieplejsze okna drzwi itp. Chodzi mi generalnie oto czy taka mała różnica na powrotach może się jeszcze zmniejszyć??? Mam wrażenie ze jakby piec dostał zamiast 51 stopni na powrocie przy zadanej temp. 62 o jeden dwa stopnie wyższy powrót to kocioł znacznie lepiej by funkcjonował patrząc na aspekt zużycia ekogroszku... Chyba zostaje czekać i obserwować czy zużycie spadnie czy takie zostanie . P.s solarami nie da się wspomóc działania pieca?

 

 

Mylisz sie , im większa różnica temp. zasilania i powrotu tym teoretycznie większa sprawność kotła , im cieplejszy powrót tym spaliny oddają mniej ciepła do wymiennika a więcej w komin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 P.s solarami nie da się wspomóc działania pieca?

Solarami możesz wspomóc cwu ,czyli w jakimś stopniu także działanie pieca ale w środku zimy słabo to wygląda.

U mnie powiedzmy od lutego dopiero coś tam widać że solary wspomagają nagrzać cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem raczej o grzaniu kotłem dużego bufora który byłby dogrzewany przez solary... Bo w dni słoneczne zyskalibyśmy kilka stopni co wydaje mi się ze znacząco przekładało by się na prace pieca... ???tylko nie wiem czy sprawy nie pogorsze bo jednak mamy dodatkowa ilośc wody do dogrzania ... Ale może można to jakos scalić ze po osiagnięciu danej temu bufor pomógłby kociolowi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko jest paliwem niejednorodnym i wydajność podajnika mierzy się w kg/h. Po co ci wskazanie sekundowe?

 

Info szukaj w danych producenta lub zmierz doświadczalnie. Kocioł wygaszony podawanie w tryb ręczny i podajesz tak długo aż zacznie spadać węgiel do popielnika. Wtedy STOP, czyścisz popielnik i ponownie uruchamiasz podajniki w trybie ręcznym na stałe na 15 min. Potem wiadomo, STOP, wygarniasz to co w popielniku i ważysz, mnożysz razy cztery i masz wynik w kg/h.

 

Jak podzielisz na 3,6 to dostaniesz wynik w g/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega @wadus jest kolejnym, który się naocznie sam przekonał, że podstawą małego spalania jest dobra izolacja budynku a nie duży kocioł, jak niektórzy na tym forum próbują lansować.

Wiesz co jest najgorsze w tym wszystkim? Od 10 lat te same brednie w kontekście kotłów retortowych. W kotłach 35kW z klasyczną fajką siedzą domyślnie palniki po 50kW. Ile z tego palnika odbierasz w nowych domach? 1kg/h w mrozy? Nie chciałbym musieć tego czyścić i ustawiać dla domów w nowym budownictwie (nie będących hotelami).

 

Mylisz sie , im większa różnica temp. zasilania i powrotu tym teoretycznie większa sprawność kotła , im cieplejszy powrót tym spaliny oddają mniej ciepła do wymiennika a więcej w komin 

Piszesz o prostej instalacji bez zaworu 4d? O czym w zasadzie piszesz? Sugerujesz, że w instalacji z zaworem 4d "uwolnienie" temp. powrotu czyli obniżenie temp. ochrony powrotu kotła i wpuszczenie powiedzmy bezpośrednio ~25 stC na powrót z podłogówki powodowałoby wzrost sprawności w stosunku do sytuacji, w której mieszasz z wodą zasilającą z kotła i nie wpuszczasz na powrót mniej niż np. 45st.C.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jaki jest idealny stosunek powrot-zasilanie.?

Czy nie lepiej jest gdy powrót jest jak najbardziej zbliżony zasilaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co za różnica. Chodzi o temp. Powrotu oraz temp zasilania. Reszta. Je istotna jest. Chodzi o odbiór ciepła przez wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy według ciebie przepływ przez wymiennik się nie zmienia w zależności od położenia zaworu? Jak chcesz to sprawdzić i mówić o odbiorze przez wymiennik mniej lub bardziej optymalnym jak porównujesz różną "masę wody" przepływającą przez wymiennik w zależności od położenia zaworu 4d? Temp. powrotu z instalacji to nie temp powrotu do kotła w instalacji z zaworem 4d.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23332-klimosz-combi-4s-ratunku/?p=292755

 

No to ile będzie tej oszczędności wynikającej z większej sprawności dla tego przypadku jaki opisałem i jak to zmierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o ogólną zasadę. Nie wiem czy jesteś wstanie to sprawdzić w domu.( Zawór zawsze można ustawić ręcznie) Podejrzewam że zbyt mała różnica w odbiorze ciepła by wyszła w porównaniu do zmiennych które występują w domu.

Ja temperaturę powrotu ustalam na obiegu grzejnikowym im bardziej otworzę zawór tym mam cieplejszy. ( Nie 4D tylko zwykły)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w instalacji z 4d im zawór bardziej przykręcony wtedy mniej wody przepływa przez wymiennik .

Jednak nadal podtrzymuje to co napisałem że im temperatura powroty bardziej zbliżona do temp. zasilania tym mniejsza sprawność wymiennika , a na pewno w części gdzie następuje wymiana ciepła drogą konwekcji czyli tam gdzie spaliny oddają ciepło i bez znaczenia czy mamy 4d , 3d , 1 czy 3 pompy 

 

Prosty test wylej szklankę wrzątku na mrozie  i szklankę zimnej wody , która pierwsza zamarznie  i dlaczego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w instalacji z 4d im zawór bardziej przykręcony wtedy mniej wody przepływa przez wymiennik .

Jednak nadal podtrzymuje to co napisałem że im temperatura powroty bardziej zbliżona do temp. zasilania tym mniejsza sprawność wymiennika , a na pewno w części gdzie następuje wymiana ciepła drogą konwekcji czyli tam gdzie spaliny oddają ciepło i bez znaczenia czy mamy 4d , 3d , 1 czy 3 pompy

 

Prosty test wylej szklankę wrzątku na mrozie i szklankę zimnej wody , która pierwsza zamarznie i dlaczego

Jest to odczuwalne gdy powrót zasilanie będzie się różniło 2-5 stopni a gdy 10-15 stopni.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój montażysta powiedział żeby pozostawić "temperaturę ochrony powrotu na 35 C" w celu spełnienia warunków gwarancji na kocioł . Dodatkowo minimalna tempertura zasilania min 60C.

 

( ja palę w piecu od 26.01.2017)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na kotle co pisze? Ja na defro mam min. Temp. Zasilania 65stopni , min. Temp. Powrotu 55 stopni.

Mi montażysta poprostu nie zrobił ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to odczuwalne gdy powrót zasilanie będzie się różniło 2-5 stopni a gdy 10-15 stopni.?

można to sprawdzić patrząc na temp. spalin 

 

 

Mój montażysta powiedział żeby pozostawić "temperaturę ochrony powrotu na 35 C" w celu spełnienia warunków gwarancji na kocioł . Dodatkowo minimalna tempertura zasilania min 60C.

 

( ja palę w piecu od 26.01.2017)

co to za kocioł że w warunkach gwarancji ma wpisaną tak niską temp. powrotu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to testuje przykrecilem zaworek. Różnice miałem na poziomie 3 stopni. Teraz 9-11 czyli podrecznikowo.

Zobaczymy czy będzie to odczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.