Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Z Podajnikiem Dworek - Olkusz Zsp Eko Problem


Boogacki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Boogacki,

 

Mam piec od tego samego producenta co Ty oraz ten sam palnik czyli Ekoenergia. Rady kolegów wyżej może i cenne ale pierwsza sprawa to powietrze. Wentylator który posiadasz to EWMAR RV13AKRS czyli konstrukcja o nominalnej mocy 40W (info na wirniku). Co za tym idzie na fotkach masz go przymkniętego prawie na maxa + nakrętki na klapce regulatora co sprawia, że podajesz bardzo mało powietrza.

 

Palnik Ekoenergii spala praktycznie wszystko i jednocześnie "lubi" dużo powietrza. Pierwsze co to otwórz przesłonę wentylatora na maxa oraz odkręć nakrętki z klapki regulatora. Dopiero ten zabieg pozwoli uwolnić energię z palnika. Inaczej tłumisz go i nie spala dokładnie całego węgla.

 

Co do pracy w dwustanie polecam spróbować: 5 sek. czas podawania , 45 sek. przerwy. Co do siły nawiewu musisz dostosować "na oko" ponieważ nie znam potencjału tego sterownika który masz. Na starcie ustaw powietrze na 30. Ale staraj się redukować moc tak aby nie tworzyły się gigantyczne skrzepy.

 

Sprawa kolejna to "akcja mietła" czyli o wymiennik trzeba dbać i czyścić z "misia" a zwłaszcza ruszty wodne. ^_^

 

Jak doprowadzisz proces spalania do ładu będziesz musiał ustawić tzw. "podtrzymanie" po to żeby kocioł nie gasł ale to już osobna historia. :)

Hmm poleciałem do piwnicy, ustawiłem twoje zalecane nastawy wywaliłem nakrętki otworzyłem klapkę na maksa i temp zaczęła spadać ;/ ustawiłem 10s podajnik 45 przerwy, zobaczymy jaki efekt ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik Ekoenergii spala praktycznie wszystko i jednocześnie "lubi" dużo powietrza. Pierwsze co to otwórz przesłonę wentylatora na maxa oraz odkręć nakrętki z klapki regulatora. Dopiero ten zabieg pozwoli uwolnić energię z palnika. Inaczej tłumisz go i nie spala dokładnie całego węgla.

Jak ma - a widać, że taki jest - spiekający węgiel to będzie hodować spieki. Jeśli spada temperatura po otwarciu przesłony to być może zbyt duża ilość powietrza wychładza kocioł. Proponuję zejść z przesłoną do połowy, zależnie od efektów korygować o połowę ostatniej zmiany. Za dużo powietrza też niedobrze.

 

Ja mam także ten sam palnik i na 2 różnych opałach efekty spalania i zachowanie kotła było bardzo rozbieżne. Wyregulowanie pod jeden z nich to kwestia doby aby dobrać w miarę optymalne parametry spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolega PJack sensownie wytłumaczy mi jaki jest cel przymykania dmuchawy skoro swobodnie można zmniejszyć jej obroty w sterowniku to jestem w stanie nawet i go przeprosić ^_^ ^_^ ^_^

Po to masz w dmuchawie "klapkę" (wewnętrzną) aby ograniczyć ciąg kominowy oraz wytworzyć większe podciśnienie na odcinku wentylator palnik.

Nie ma najmniejszego sensu przymykać takiego wentylatora jaki ma autor tematu. Jedyne co to dostosować obroty aby prawidłowo spalał opał.

 

Na dmuchawie EWMAR-u (RV13AKRS) trzeba dmuchać i to mocno no chyba że w sterowniku jest opcja wyboru dmuchawy ale z tego co wiem to tutaj nie ma takiej możliwości. Z tego też powodu sam zmieniłem wentylator na WPA-06 (tornado w porównaniu z EWMAR'em).

 

Odnośnie tego że piec spada z temp. to pewnie dmuchasz za mocno ale podawanie 10 sek na 45 przerwy to nawet ekoenergia nie będzie w stanie spalić. :D Jeśli chcesz żeby piec szybko "dochodził"  do zadanej to musisz skracać czas podawania oraz czas przerwy (np. 5/30 albo 4/25) tak aby częściej ruszał paleniskiem i dostarczał świeżego groszku. Dodatkowo będzie mniej spieków bo przy takim trybie pracy węgiel jest cały czas "w ruchu" i nie klei się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Nie chodzi o przepraszanie - ja swój piec ustawiłem szybko - w ciągu 2 - 3 dni, lektura tego forum zajęła mi dużo więcej :)

Ponadto polecam:

Procedura regulacji: https://zawijan.wordpress.com/regulatory-kotlow/algorytm-dwustanowy/

Palnik i napowietrzenie: https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/palniki-retortowe/

 

A klapka ... to chyba zwiększa ciśnienie między wentem a klapką? a nie podciśnienie?

 

Tak już poza tematem: ja u siebie zablokowałem klapkę w pozycji stale otwartej, a w wolnej chwili chcę sprawdzić jak będzie
spalać ten palnik przy klapce przymkniętej na stałe np do 70%, bez możliwości uchyłu / zamknięcia z większym sprężaniem przed klapką i bardziej stabilnym za nią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz żeby piec szybko "dochodził" do zadanej to musisz skracać czas podawania oraz czas przerwy (np. 5/30 albo 4/25) tak aby częściej ruszał paleniskiem i dostarczał świeżego groszku. Dodatkowo będzie mniej spieków bo przy takim trybie pracy węgiel jest cały czas "w ruchu" i nie klei się.

Nastawy 5s podawania 32s przerwa proponowałem kilka postów wyżej.

 

 

Jeśli kolega PJack sensownie wytłumaczy mi jaki jest cel przymykania dmuchawy skoro swobodnie można zmniejszyć jej obroty w sterowniku to jestem w stanie nawet i go przeprosić ^_^ ^_^ ^_^...

Nie zawsze samymi obrotami jesteś w stanie dobrze dobrać nadmuch. Chcesz konkretnego przykładu zapraszam na pv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm dziś trochę poeksperymentowałem. obecne ustawienia to zadana 61 histereza 1, podajnik 10s przerwa 19sekund, udało mi się nawet w pewnym momencie uzyskać 18 min wyłączonego pieca i dopiero wzbudził się do życia. Obecnie jest to ok 13 minut + 5 -7 minut żeby dogrzać, dmuchawa ustawiona na 49% i totalnie otwarta klapka, jutro będę wałczył cały dzień, liczę na wasze wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marw odsyłam Cię do lektury "Zawijana" z postu #29 gdzie pisze że szybkość wentylatora jest wprost proporcjonalna do ciśnienia jakie uzyskasz na palniku. Zbyt małe obroty wentylatora nie wytworzą odpowiedniego ciśnienia które to bezpośrednio wpływa na odgazowywanie paliwa oraz strefę aktywnego spalania. Nadal przypominam że wentylator jaki ma autor tematu posiada 2 opcje regulacji mechanicznej charakterystyki dmuchawy czyli przysłona oraz klapka ^_^  Blokada poprzez przysłoniętą przysłonę oraz nakrętki na klapce (fotki wyżej) dają efekt nie spalonego węgla który widać na szufladzie.

 

A konkretny przykład daj na forum niech każdy się dowie a nie na PV. Po to tutaj piszemy żeby wymieniać się doświadczeniami oraz czegoś nauczyć. To co ja pisze to moje obserwacje które stosuje u siebie. Nie doradzam koledze jak naprawić dyfer w Ferrari jeśli sam jeżdżę Toyotą Yaris  ;) Proste  B) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marw odsyłam Cię do lektury "Zawijana" z postu #29...

Nadal przypominam że wentylator jaki ma autor tematu posiada 2 opcje ...

A konkretny przykład daj na forum niech każdy się dowie a nie na PV. Po to tutaj piszemy żeby wymieniać się doświadczeniami oraz czegoś nauczyć. To co ja pisze to moje obserwacje które stosuje u siebie. Nie doradzam koledze jak naprawić dyfer w Ferrari jeśli sam jeżdżę Toyotą Yaris  ;) Proste  B)

Tekst Zawijana czytałem już jakiś czas temu nie neguję. Co do dmuchawy autora tematu nie miałem przyjemności obcować z nią w realu wiec nie doradzam mu jak ma ją konkretnie ustawić. Wcześniej podałem pewne parametry plus info "do tego dopasować dmuchawę" 

Co do konkretnego przypadku gdzie przymykanie klapki pomaga. Sytuacja tyczy się dmuchawy dm80 odpowiednika wpa06 i palenia w PID  więc sytuacja kompletnie nie związana z tematem. Więc krótko aby osiągnąć większy zakres modulacji mocy dmuchawy przez sterownik było konieczne podregulowanie klapką.  Twojego postu też nie negowałem a jedynie zaznaczyłem że istnieją wyjątki. I dla dwu stanu praktycznie w 100% przypadków pewnie nie będzie żadnego problemu z ustawieniem dmuchawy bez przymykania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego pieca serdecznie dość. zjadł w ciagu  13h około 40 kg ekogroszku.. zadaną ma 61 his 1. temp utrzymuje ok 8 minut a nagrzewa ten 1 stopień 15 minut i nagrzać nie umie.. Jest może ktoś z okolic Katowic kto by poratował i podskoczył zobaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Co jak co ale histereze ustawilbym na 2-3 stopnie. Ustawienie 8 sek na 32 to jest jednak duza dawka opalu. Jaki masz tam palnik? Kwadraciak czy okragly? Retorta jezeli jest stala to przed uruchomieniem korona powinna byc uszczelniona. Silikonem 1200 stopni albo czasami sznurem. Jezeli to nie zostanie wykonane wentylator dmucha wiatr poza paleniskiem wychladzajac kociol. I bedzie on pracowal w nieskonczonosc pozerajac wegiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silikonem 1200 stopni albo czasami sznurem.

Kiedy i gdzie sznurem? jakie palniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.