Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Obrotami Dmuchawy


Pabloklb

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc ze znalezieniem problemu z regulacją obrotów wentylatora.

 

Poniżej załączyłem zdjęcie wentylatora.

Sterownik TECH ST-42

 

Na sterowniku mam zakres od 30-100 %... ale zmiana pomiędzy min a max praktycznie wcale nie wpływa na regulacje.

Mam wrażenie że nawet przy minimalnym ustawieniu wentylator za szybko pracuje.

Muszę praktycznie całkowicie zasłaniać przesłonę, a do pieca i tak idzie za dużo powietrze, efektem czego jest problem z ustawieniem optymalnego spalania. Tworzą się spieki itd.

 

Gdzie szukać przyczyny? W sterowniku czy w wentylatorze też jest jakiś układ w którym mogło się coś przepalić itd...?

Tak na chłopski rozum to sterownik powinien zmieniać napięcie jakie dochodzi do wentylatora i w ten sposób zmienia się jego prędkość

 

 

post-71834-0-61801700-1485330822_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie w sterowniku coś szwankuje. Daj wentyl na max-a a wyreguluj spalanie przysłoną jak i klapką przy wentylu. Czym wentylator ma ciężej otworzyć tą klapkę to też mniej powietrza wpadnie.

Po sezonie spróbuj podpiąć jakiś inny wentylator (np od sąsiada) jak nie będzie regulacji to odsyłaj sterownik do producenta ewentualnie rozważ zakup nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie przemęczę się do wiosny i będę nadal regulował przesłoną (a tą klapką to rozumiem że dodać większe obciążenie?) bo teraz nie domyka do końca i nawet gdy nie pracuje jest lekko uchylona i wpuszcza powietrze grawitacyjnie - czy tak ma być? może to też wpływa na spieki...

 

Wydaje mi się że jednak w sterowniku coś nie tak... ale chciałem się upewnić czy przypadkiem w dmuchawie nie ma jeszcze jakiejś elektroniki która tym reguluje.

 

Nie mniej jednak i tak zbieram kasę na nowy sterownik z PID i osobny sterownik do podłogówki z siłownikami i regulatorami temperatury. Generalnie chcę wszystko jak najbardziej zautomatyzować.

Ale temat rzeka, im więcej czytam na ten temat tym gorzej się na coś zdecydować w rozsądnych pieniądzach (a jakbym chciał wszystko naraz wymienić to z 2500 zł nie moje... nie spodziewałem się, że są aż tak drogie te sprawy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy piec dobrze złożony, u mnie przez rok tak było lekkie spieki dużo wiatru, okazało się że brak uszczelki na połączeniu palnika na środku, wyciągałem ślimak włożyłem lampę do środka w otworze wentylatora światło się pojawiło, po uszczelnieniu  inna praca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a kondensator sprawdziłeś w obudowie przy wentylatorze ,,,,

Coś mi się wydaje ,że to nie wina sterownika a ustawień dmuchania w parametrach

Może jest cos takiego - jak płynna regulacja = która u Ciebie np jest wyłączona ...

 

Doczytałem ,że masz TECH -ST 22 -  przecież to sterownik z PID-em

 

On sam sobie wszystko dobiera //// przełącz na ręczne sterowanie i sprawdź  czy pomogło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@haki autor tematy ma ST-42.

@Pabloklb pod wentylatorem jest taka czarna puszka. Powinie w niej być kondensator więc możliwe że to on sprawia problemy, ale też nie musi. Koszt wymiany to ok 20zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pracy ręcznej

Funkcja ta steruje szybkością pracy wentylatora.

Zakres regulacji zawiera się w przedziale od 1 do 10,

(można przyjąć że są to biegi wentylatora). Im wyższy bieg tym szybciej pracuje wentylator,

gdzie 1 bieg to minimum prędkości wentylatora, a 10 bieg to maksimum pracy wentylatora.

Wentylator zawsze załącza się początkowo z pełną prędkością-

dzięki czemu przy lekko zakurzonym silniku jest możliwe uruchomienie wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dokładnie jaka to dmuchawa

w takiej stalowej obudowie możesz mieć wbs6a albo rv-14 różnice między nimi kolosalne w kwestii sterowania

do dmuchaw pokroju rv-14 z silnikiem zwartobiegunowym muszą być specjalne sterowniki, albo specjalne tryby pracy albo specjalny soft

wbs-a większość sterów potrafi wysterować i jak przy nim masz kłopot z obrotami, to raczej stawiam na jakaś usterkę w sterowniku

 

nie znam obsługi tech-a i tego, czy Twój egzemplarz z softem jaki posiadasz ma inne, serwisowe charakterystyki dmuchaw. Oni niestety często gmerają w softach i nie idzie dojść do ładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zdjęcie udało mi się zrobić, może to coś powie... gdzieś musze mieć papiery od dmuchawy... jutro poszukam bo pamietam że miałem instrukcje itd...

Może faktycznie tak być ze sterownik nie współpracuje z dmuchawą

 

zakres mam 30-100 %

jak zmienię z 30 na 100 to troszeczkę się te obroty zmienią na większe... ale minimalnie realnie na słuch może z 5% do 10%

Tylko mi nie pasują te w dół...nie moge ustawić żeby słabo wiało.

W innym domu mam piec defro zasypowy z dmuchawą... i tam normalnie steruję... i po każdym % słychać że zmienia sie zakres pracy...

post-71834-0-08870900-1485376250_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pracy ręcznej

Funkcja ta steruje szybkością pracy wentylatora.

Zakres regulacji zawiera się w przedziale od 1 do 10,

(można przyjąć że są to biegi wentylatora). Im wyższy bieg tym szybciej pracuje wentylator,

gdzie 1 bieg to minimum prędkości wentylatora, a 10 bieg to maksimum pracy wentylatora.

Wentylator zawsze załącza się początkowo z pełną prędkością-

dzięki czemu przy lekko zakurzonym silniku jest możliwe uruchomienie wentylatora.

 

Nie mam właśnie pida...mam ST 42... ale jest trochę inny niż te które są obecnie dostępne. Teraz są trochę rozbudowane i maja właśnie zakres pracy wentylatora 1-10... a ja mam sterownik z 2011 roku i mam 30-100 % i jest trochę uboższy w funkcje. Ten nowszy może np sterować zaworem 3D a u mnie tego nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@haki autor tematy ma ST-42.

@Pabloklb pod wentylatorem jest taka czarna puszka. Powinie w niej być kondensator więc możliwe że to on sprawia problemy, ale też nie musi. Koszt wymiany to ok 20zł.

 

@Haki

@Przemysław85

 

tam napewno jest na dole puszka... i pewnie jakis kondensator... tylko za co on odpowiada? wydaje mi sie że tylko za "miękki" start...

Muszę to rozebrać i sprawdzić tylko mam na razie zawaloną kotłownię workami bo przedwczoraj mi przywieźli zamarznięty na kość ekogroszek i musze suszyć :) i nie mam tam jak wejśc

 

będę szukać papierów od dmuchawy może tam coś wyczytam, dam jutro znać może to się komuś później przyda

 

tak wogole to gdybym nie zaczał czytać tego forum pewnie bym temat zlał... i myslał że tak ma poprostu być.. :)

 

Bo teraz mam prawie całkiem przymkniętą przesłonę... tylko co to za interes jak dmuchawa pracuje na Full... i ją dławię... w końcu ja trafi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy piec dobrze złożony, u mnie przez rok tak było lekkie spieki dużo wiatru, okazało się że brak uszczelki na połączeniu palnika na środku, wyciągałem ślimak włożyłem lampę do środka w otworze wentylatora światło się pojawiło, po uszczelnieniu  inna praca

 

 

Na pewno sprawdzę szczelności. Musze na wiosnę zrobić serwis, wymienić zasobnik bo sito... uszczelnić retortę i wszystko wyczyścić więc będę wszystko uszczelniał na nowo... zobaczymy czy od nowego sezonu będzie mi łatwiej palić.

Teraz nie mogę sobie pozwolić na wygaszenie pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zdjęcie udało mi się zrobić, może to coś powie... gdzieś musze mieć papiery od dmuchawy... jutro poszukam bo pamietam że miałem instrukcje itd...

Może faktycznie tak być ze sterownik nie współpracuje z dmuchawą

 

zakres mam 30-100 %

jak zmienię z 30 na 100 to troszeczkę się te obroty zmienią na większe... ale minimalnie realnie na słuch może z 5% do 10%

Tylko mi nie pasują te w dół...nie moge ustawić żeby słabo wiało.

W innym domu mam piec defro zasypowy z dmuchawą... i tam normalnie steruję... i po każdym % słychać że zmienia sie zakres pracy...

 

A co oznacza na dmuchawie oznaczenie 2310/2330 rpm? to są minimalne i maksymalne obroty?

jeśli tak to co mi da zmiana ustawień na sterowniku skoro minimalne to 2310...

Czy to dobrze rozumiem?

Żywiec na swojej stronie ma wentylatory 120 RMS więc to pewnie taki jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawa to 120 RMS Pol Fans taka jak tu http://www.pol-fans.pl/pl/p/Dmuchawa-do-pieca-kotla-RMS-120-A/1

 

Z opisu wynika że siłę nadmuchu reguluje się przesłoną na obudowie...

 

Pytam jeszcze raz o te obroty 2310/2330 rpm

Czy to są minimalne i maksymalne obroty?

 

Dmuchawa praktycznie nie reaguje na zmiany na sterowniku

 

Na razie poradziłem sobie tak, że dodałem obciążenie na przepustnicy (klapce) - przedtem nie domykała się bez obciążenia, teraz gdy nie pracuje jest otwarta może 2-3 mm... tak by jakiekolwiek powietrze wchodziło do pieca.

Do tego zmniejszyłem przesłone na wentylatorze. Muszę sprawdzać codziennie efekty pracy i zmieniać po 1% by dopasować odpowiednie obroty.

Bo od tygodnia musze palić Jaretem Plus... a nie jest to takie łatwe.

Na razie są twarde spieki żużlowe. Pomimo moim zdaniem bardzo małej dawki powietrza

Podawanie 3/30

Pali środkiem retorty, po jednej stronie większe spieki, ale to pewnie wina uszczelnienia... do wiosny na pewno tego nie sprawdzę bo przy tych temperaturach nie wygaszę pieca na kilka dni

 

Pytam powyżej o te obroty bo np gdybym za jakiś czas zmienił sterownik na jakiś z PID... to czy będzie współgrał z tą dmuchawą?

Najlogiczniej byłoby gdyby dmuchawa miała zakres obrotów od 0-2300 czy tam więcej. Przesłona otwarta ma max... a komputer sterował już samą jej mocą. Przecież jak zamykam tą przesłonę to silnik ma większe obciążenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast szukać pidów etc .... kup coś takiego panie ...

http://allegro.pl/sterownik-obrotow-silnika-dmuchawy-regulator-i5097490832.html i będziesz miał niezależne
sterowanie dmuchawką

Przeczytaj  OPIS    idealnie pasuje do Twojego przypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem to... wziąłem pod uwagę :)

 

Dostałem przed chwilą maila z Tech-a że mam uszkodzoną regulację obrotów w sterowniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.