Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa Instalacja Kilka Niewiadomych


Krzysiekpellmax

Rekomendowane odpowiedzi

Na poczatku chgialbym sie przywitac jestem tutaj poniewaz dzis hydraulik zakonczyl montaz instalacji a ze nie znam sie za mocno to nie chcial bym zostal brzydko mowiac wydymany

Za porada znajomego prosilem hydraulika aby zrobil obieg kotlowy i zainstalowal zawor termostatyczny 55 stopni w celu ochrony powrotu a nigdzie go jednak nie widze obiegu kotlowego rowniez. Dotykam rury powrotu bezposrednio przy piecu i jest powiedzial bym ledwo ciepla moze ma okolo 30 stopni a na piecu jest prawie 60. Nastepnie co przykulo moja uwage zamontowane jest sprzeglo hydrauliczne tylko jakos dziwnie podobno sprzeglo sluzy do odzielenia obiegow a u mnie jest jakby podloczone przelotowo

Bardzo prosze o jakies sugestie

post-71916-0-10024600-1484867463_thumb.jpg

post-71916-0-63835300-1484867504_thumb.jpg

post-71916-0-04851800-1484867540_thumb.jpg

post-71916-0-39863900-1484867567_thumb.jpg

post-71916-0-92773400-1484867608_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć widzimy mniej niż widzisz Ty . No na pewno jest sprzęgło na pewno bardzo porządnie zrobiony kolektor z pompami obiegów grzewczych.... naczynie wzbiorcze , to z czarną główką obok sprzęgła trudno powiedzieć co to (nie wygląda na zawór bezpieczeństwa nie wygląda na zawór schładzający). Może jest to właśnie zawór termostatyczny o którym mówił instalator. Przed sprzęgłem powinna być pompa kotłowa której nie widać na zdjęciach (czy jest?) za to widać pompę ładowania podgrzewacza cwu

Sprzęgło służy do rozdziału obiegu kotłowego od obiegu CO i stosuje się gdy wydajność pompy kotłowej nie pokrywa przepływów w instalacji CO ( masz 3 pompy na obiegi grzewcze i widać miejsce na jeszcze 2 więc wydaje się ze pomysł ze sprzęgłem jest poprawny). Podsumowując potrzeba więcej szczegółów a najlepiej narysować schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ochrona powrotu ?

 

Po pierwsze, to chyba jeszcze nie jest skończona robota, więc może jeszcze się coś zmienić. Piszesz jednak, że to już pracuje i powrót zimny, czyli może zdjęcia stare. Tak, czy inaczej układ oparty na sprzęgle z pełną ochroną powrotu powinien wyglądać jak niżej:

 

post-18583-0-05258000-1484900484_thumb.png

 

Ochronę zapewnia zawór termostatyczny trójdrożny o stałej wartości np. 50 stopni. Za sprzęgłem może być cokolwiek, przy czym ja wydzielam obieg grzewczy CWU bezpośrednio z kotła (osobna pompa wpięta równolegle z pompą kotłową).

 

post-18583-0-47454200-1484901775_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie ma pompy kotłowej dwie ruty prosto z pieca idą do sprzęgła a ze sprzęgła do tej listwy rozdzielającej  a ten zawor ktory jest widoczny na zdjeciu ktoś pisał że do solarów to wygląda tak jakby przez niego było podlączone CWU  a ta skrzyneczka w czarnym styropianie tuż za sprzęgłem to odpowietrznik z ciśnieniomierzem choć nie wiem po co jak odpowietrznik jest w sprzęgle 10 cm wcześniej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie masz ochrony powrotu. Ten zawór to jw. pisano zawór schładzający Regulus DBV-1, który stanowi zabezpieczenie przed zagotowaniem kotła w układzie zamkniętym. Powinien być poprzedzony regulatorem ciśnienia. Zamontowany jest prawidłowo na rurze zasilającej tuż na wyjściu z kotła. Trzy pozostałe przyłącza to zasilanie zaworu wodą z sieci, wyjście tej wody na rurę powrotu kotła oraz wyjście wody gorącej z kotła do kanalizacji/studzienki schładzającej. Innymi słowy zawór ten po przekroczeniu temp ok. 97 sC na kotle, wpuszcza do niego wodę zimną, a wypuszcza wodę gorącą.

 

Instalator wstawił ci zintegrowany zestaw odpowietrzająco pomiarowy, a to jest najwyższy punkt układu kotła i odpowietrznik musi być. Ten na sprzęgle to też standard wyposażenia sprzęgieł pionowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie po co to sprzeglo ?

 

Sprzęgło musi być, bo masz kolektor z wieloma obiegami grzewczymi i ich sumaryczny przepływ maksymalny będzie za duży dla prawidłowej pracy kotła. Sprzęgło rozdziela przepływ na kolektorze od przepływu na kotle. Sęk w tym, że obieg kotła z niewiadomych przyczyn pompy i ochrony powrotu nie posiada.

 

Gdybyś chciał mieć "władzę" nad stopniem ochrony powrotu, to możesz zamiast zaworu termostatycznego użyć zaworu mieszającego 3D z siłownikiem i samemu programować jaka może być minimalna temperatura wody powrotnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś chciał mieć "władzę" nad stopniem ochrony powrotu, to możesz zamiast zaworu termostatycznego użyć zaworu mieszającego 3D z siłownikiem i samemu programować jaka może być minimalna temperatura wody powrotnej.

To złe rozwiązanie, większość palaczy nie potrafi tego wykonać prawidłowo.

Co powoduje kłopoty nawet przy poprawnie wykonanej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i owszem, optymista.

 

Kto by nie chciał zjeść ciastko i mieć ciastko, mieć 4D dla spokoju sumienia gwarancyjnego i mieć zimny powrót? Taki TZM ochrony powrotu to jak wyrok bezwzględnego więzienia, a lud chce mieć wybór i pod groźbą utraty kociołka wolą mieć 4D "w zawiasach".

 

A na poważnie, to producenci kotłów chyba nie palą się do gwarancyjnego wymogu stosowania TZM i pompy kotłowej. Może optymiści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeszcze zawór 3d przed pompą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to byłby kocioł na węgiel to byłoby OK, ale dla pelletu to za mało

Możesz spróbować ustawić wyższy bieg na pompie kotłowej i w ten sposób podnieść temp powrotu,

ale to może być nie wystarczające dla pelletu.

 

PS

Trzeba było aby ci pokazał co i jak ma być , a nie płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.