Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakup Pieca Z Podajnikiem


tomek1703

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie całą społeczność forumowiczów, mam temat nie cierpiący zwłoki, a mianowicie wymiana kotła, ponieważ posiadany aktualnie(Budmet typ Wamet 25kW, zainstalowany około 6 lat temu) za niedługo Nas wykończy zdrowotnie, ale i psychicznie. Zastanawiamy się nad zakupem kotła OEP 16kW, powierzchnia do ogrzania to 115m2. Dom kupiliśmy we wrześniu zeszłego roku, parterowy z poddaszem nie ocieplony z oknami z pvc około 20 letnimi, no dwoje nieszczelnych drzwi zewnętrznych. Mieliśmy najpierw w planach wymiany okien i drzwi oraz ocieplenie dachu, jednak piec, który kopci ze wszystkich stron ( wyszło w sezonie grzewczym) w kotłowni prawie bez wentylacji, pokrzyżował nam plany. Dodatkowo komin ma uskok, więc jest do frezowania i wymaga montażu wkładu kominowego, ponieważ jest on po części powodem problemów. Moje pytanie, czy ten kocioł wystarczy na naszą powierzchnie od różnych instalatorów słyszałem różne opinie od około 23kW do 15kW, a nawet mniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, zdjęcia mojego kotła wrzucę wieczorem, chociaż uwierzcie, nie ma na co patrzeć... Jeśli nie Ogniwo kolego, to możesz coś zaproponować? Mam pytanie co do mocy, po tym co przeczytałem i na forach i liczyłem ze wzorów na ozc, wychodzi mi, że potrzebuje jakieś 13,8kW plus cwu, czy 16kW? Jeśli ktoś ma jakieś inne propozycje na piec to z chęcią przyjmę i przemyślę każdą radę. Nie ukrywam jednak,  że zależy mi na czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 wychodzi mi, że potrzebuje jakieś 13,8kW plus cwu, czy 16kW? 

 

12kW w zupelności wystarczy na taki metraż. W końcu ocieplisz i się okaże że masz piec przewymiarowany i znowu zaczną się kłopoty.

W piecu nie potrzebny jest zapas mocy, bo to nie samochód któremu zmieniają się warunki w których jest eksploatowany.

Co Ci mogę doradzić to tylko byś przypadkiem nie kupował kotła z firmy Malina ;)

bo to jest dopiero porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAS Solid 14kW  5klasa

RBR-K  12kW     4 klasa

Skam -P 12kW chyba 4 klasa

KMB-RP 12kw Witkowski 3 i z ceramiką 4 klasa

Defro Eko 12 kW 3 klasa

 

Podzwoń,popytaj,zastanów się.

Kocioł kupuje się średnio na 12 lat,może warto zakupić taki,który spełnia wymogi emisyjne(za kilka lat tego nie odpuszczą),żeby później znowu nie wymieniać.

Jest początek roku zapytaj o dotację i do dzieła.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, wiem, że kotła lepiej nie przewymiarować, kurde rady instalatorów i sprzedawców nieźle mieszają we łbie... O dotacje pytałem, nie mam możliwości (gaz po drugiej stronie ulicy). Myślałem nawet o podłączeniu we własnym zakresie, ale dowiedziałem się, że będę czekał pół roku na zrobienie przyłącza, a nie mam zamiaru truć mojej rodzinki i całej okolicy tym co aktualnie mam, przez kolejne 2-3 miesiące, więc chce wymienić jak najszybciej we własnym zakresie. Dzwonię, pytam, szukam i nadal zastanawiam się czy ładować się w piątą klasę sens bez dotacji i tak za chwilę mogą nakazać mi podłączenie się do gazu... A nie ukrywam, że jeśli piec, który teraz kupimy klęknie, myślimy z żoną o podłączeniu się do gazu, teraz poza czasem oczekiwania, koszty przy nieocieplonym domu, mogą być niewspółmiernie duże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na cennik pieców HEF-a. Eco Plus ma 5 klasę i za 12kW zapłacisz ok 7k zł netto http://www.hef.com.pl/cennik,3.html. Jak weźmiesz piec wraz z montażem to dochodzi 8%Vatu i koszty montażu i materiałów. Sądzę że w 10k zł się zmieścisz bez większych problemów chyba że instalacja w kotłowni wymaga gruntowego przebudowania to wyjdzie za materiały trochę więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz gaz w drodze i myślisz o termomodernizacji domu w przyszłości,to kup na te parę latek(6-8) najtańszą opcję.

Być może wtedy dostaniesz dofinansowanie na jedno i drugie,jak będą jasne przepisy w tym temacie.

Najtaniej będzie od Witkowskiego ok. 6,5 tyś,tylko bierz wersję bez wodnego rusztu i nie daj sobie nikomu wcisnąć większej mocy jak 12 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą mocą 12 kW, to mnie zaskoczyliście, myślę że do 10 lat uda nam się domek ocieplić, ale póki co to trochę wróżenie z fusów, stary dom może skrywać wiele niespodzianek...  ;) Kolego Kolanin dlaczego bez rusztu wodnego, mi mówią, że to droższa super opcja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości pieców ruszta wodne są zamontowane zbyt nisko. Przez co spalony węgiel nie jest właściwie dopalany a efekt widać na wymienniku jak i w kominie w postaci sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Części lotne(palne gazy) zbyt szybko trafiają na taki ruszt,następuje schłodzenie i w konsekwencji niedopalenie wszystkiego jak należy.

Więcej się brudzi wymiennik i trzeba częściej czyścić.

Mam taki kocioł,ruszt jest zamontowany dość wysoko ale mimo to więcej się osadza.

Np. w Defro jest katastrofalnie nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie, czy warto mieć strażaka w kotle, czy w ogóle się tym nie przejmować, przed chwilą dowiedziałem się od sprzedawcy, że kotły z palnikiem żeliwnym go nie mogą mieć. Natomiast widziałem kocioł firmy Constalex z żeliwnym palnikiem i strażakiem założonym. Możliwe, że będę chciał mieszać eko z jakąś biomasą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, czyli sprzedawca nie do końca ma rację, że nie można montować na żeliwnych palnikach strażaka... Ehh, Ci sprzedawcy  ;) Dzisiaj zrobię zdjęcia mojego aktualnego kotła, pomierzę wszystko raz jeszcze i zabiorę się za szukanie najlepszej opcji dla mnie na dzień dzisiejszy. Możliwe, że pojawi się seria kolejnych pytań w związku z tym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgla wodą bym nie zalewał, pomijając kwestie bezpieczeństwa, o których mówi norma, to później najzwyczajniej w świecie może być bardzo ciężko wytargać ślimak z korpusu palnika

 

Dla mnie nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, jak jednak mówię kilku producentów palników żeliwnych pod pellet takie coś udostępnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAS Solid 14kW  5klasa

RBR-K  12kW     4 klasa

Skam -P 12kW chyba 4 klasa

KMB-RP 12kw Witkowski 3 i z ceramiką 4 klasa

Defro Eko 12 kW 3 klasa

 

Podzwoń,popytaj,zastanów się.

Kocioł kupuje się średnio na 12 lat,może warto zakupić taki,który spełnia wymogi emisyjne(za kilka lat tego nie odpuszczą),żeby później znowu nie wymieniać.

Jest początek roku zapytaj o dotację i do dzieła.

Pozdrawiam.

RBR-K nie ma na razie żadnej klasy :)

ale sprawuje się bardzo dobrze :)

Kolego Tomku, kocioł 12kW będzie jeszcze za duży a jak docieplisz ten domek to wtedy ogrzał by jeszcze drugi taki bez zająknięcia.

Z Rybnika masz niedaleko do Wodzisławia, podjedź sobie do mojego kuzyna i zobaczysz co grzeje taka 12-tką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem o tym ale nie mogę sobie przypomnieć,nieważne.

Kol.@grzeli obiecał mi jakiś czas temu przesłać fotki jak ten nowy RBR-K wygląda w środku,wymiennik(przekrój kotła) itd,niestety się nie doczekałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie dotychczasowe informacje i podpowiedzi z Waszej strony. Doszła jeszcze jedna ważna informacja, póki co mój przekrój komina wynosi mniej niż 160mm... Kominiarz poinformował, że gdy będą frezowali, usuwali uskok i wkładali wkład to postarają się do 160mm poszerzyć... Dodaje obiecane zdjęcia mojego aktualnego truciciela...

post-71827-0-44340800-1484680964_thumb.jpg

post-71827-0-15133600-1484681050_thumb.jpg

post-71827-0-83282000-1484680987_thumb.jpg

post-71827-0-55579200-1484681072_thumb.jpg

Jak zastałem miał zaspawany wlot powietrza wtórnego, klapka powietrza pierwotnego nadal zaspawana, nie można w nim było nagrzać więcej niż 50 stopni, aktualnie zrobiona kierownica powietrza do dmuchawy, dołożone trochę szamotu, na palnik i w ogóle. Kocioł nadal kopci jednak mniej niż przed ustawieniem sterownika, każde otwarcie to kłęby dymu w kotłowni, nie mówiąc już o wybuchach... Teraz można go rozkręcić do dowolnej temperatury, jednak z jej utrzymaniem już gorzej. Krótko mówiąc męczarnia musimy go wymienić, bo się w dymie udusimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w lato wymieniałem kocioł zasypowy na z podajnikiem, dom 160m nieocieplony, okna wymienione 3 lata tem,dach wymieniony i przy okazji ocieplony strop. Założyłem piec Skam 17 Kw

i jestem zadowolony, w te mrozy 25 stopni dał rade, owszem pracował na maksa ale w domu miałem 22 stopnie wiec uważam że taki kociołek mozesz sobie zamówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.