Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Utrzymaniem Zadanej Temperatury W Sterowniku Multifun


kecajbi

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z forumowiczów ma rozwiązany problem z utrzymaniem właściwej zadanej temperatury przez Auratona 2030. Posiadam sterownik Multifun, jest połączony z odbiornikiem SHHS-B1 i z bezprzewodowym regulatorem Auraton 2030. Posiadam również wgrane nowe oprogramowanie  15.06.2016  . Mam problem z utrzymaniem właściwej zadanej temperatury na sterowniku . Zadana jest 22.8 a mam 23,3 . Czasami to jest prawie 1 stopień celcjusza. Auraton jest skalibrowany . Sterownik na piecu nie może sobie z tym poradzić. Można to jedynie ustawić przez zmianę krzywej grzewczej. W tej chwili mam 4, ale jak dam na 3 to z kolei mi nie dochodzi do zadanej temperatury pokojowej. W dodatku krzywa 3 jest przeznaczona dla ogrzewania podłogowego, a ja mam tylko kaloryfery dół żeliwne tzw T1 góra aluminiowe bez podłogówki. W dodatku od razu spada temperatura zadana na kotle, muszę ją podbijać prawie o 5 C. Do tego piec po zmianie na tej charakterystyce chodzi prawie cały czas i temperatura mi ledwo dochodzi do zadanej.  :( Mam ustawiony w programie termostat+ czujnik zewnętrzny / pogodowy/ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem ta duża różnica nie jest w ciągu dnia zwłaszcza jak słońce przygrzeje?

Albo może Auraton jest w miejscu narażonym na skoki temperatury? 

Skoro jest bezprzewodowy to popróbuj go w róznych miejscach.

U siebie mam czujnik pokojowy + czujnik zewnętrzny i również zauważyłem taki efekt tym większy im słońca więcej, ja to rozumiem że po prostu słońce podbija tą temperaturę tym bardziej że jak się robi zmierzch to temperatura w pomieszczeniu dość szybko powraca do ustawionej. Mam odchyłkę ok. 0.5C - mi to nie przeszkadza a nawet dostrzegam zalety że w dzień trochę cieplej a w nocy zimniej.

Jak nic nie pomoże to zadzwoń do Recalart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam z instrukcji to "wpływ czujnika pomieszczenia"  nie działa z Termostat+cz. zew.

Ale do sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem ta duża różnica nie jest w ciągu dnia zwłaszcza jak słońce przygrzeje?

Albo może Auraton jest w miejscu narażonym na skoki temperatury? 

Skoro jest bezprzewodowy to popróbuj go w róznych miejscach.

U siebie mam czujnik pokojowy + czujnik zewnętrzny i również zauważyłem taki efekt tym większy im słońca więcej, ja to rozumiem że po prostu słońce podbija tą temperaturę tym bardziej że jak się robi zmierzch to temperatura w pomieszczeniu dość szybko powraca do ustawionej. Mam odchyłkę ok. 0.5C - mi to nie przeszkadza a nawet dostrzegam zalety że w dzień trochę cieplej a w nocy zimniej.

Jak nic nie pomoże to zadzwoń do Recalart.

No właśnie nie. Mam go umieszczony tak żeby nie padało słońce. Fakt jest taki że jak jest słońce to rzeczywiście wzrasta temperatura pomieszczenia wynik atermiki przez szybę. I tu to rozumiem że będzie mi sterowanie głupiało. :) Ale opisałem problem kiedy nie ma słońca, noc lub dzień. Auraton nie jest na pewno narażony na skki temperatury. A ja mam ustawiony termostat + czujnik zewnętrzny. Takie info dostałem w Recalarcie. Bo jeśli mam ustawiony na czujnik pokojowy to auraton będzie sie zachowywał jako czujnik a nie jako termostat. Chociaż powiem Ci że później dzwoniłem do producenta pieca i ten z kolei mi mówił że ma przełączyć na czujnik pokojowy. I być tu mądry i pisz wiersze. Już dzwoniłem :( i nie chce mi się pisać co dalej .. :) . Odchyłka 0,5 C przy pracy wieczorem czy nad ranem gdzie nie ma słońca byłaby ok. Chociaż nie ukrywam że jak kupiłem jak mnie zapewniano dobre sterowania to jak ustawię na 23 to mam 23 +/- 0,2 C a nie +/- 1. Rozumiem jakby się to robiło jak ktoś np. otwiera okno lud drzwi albo lata za psem czy kotem robiąc ruchy powietrza, ale to się dzieje jak patrzę na TV czy działam na komputerze... Spróbuję to przełączyć an czujnik pomieszczenia. Może to jest właściwa droga. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam z instrukcji to "wpływ czujnika pomieszczenia"  nie działa z Termostat+cz. zew.

Ale do sprawdzenia.

Też próbowałem z tym że dałem na 50%. Spróbuję na +80% tak jak sugerujesz. Z tym że nie wiem czy wpływ czujnika pomieszczenia działa w trybie jak mam zaznaczony termostat + czujnik zewnętrzny. Zmienię w mulfifanie i dam znać po 2 godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w termostat+cz.zew nie ma "wpływ czujnika pomieszczenia"  to spróbuj ustawić go jako czujnik a nie termostat i wtedy "wpływ czujnika pomieszczenia" na max. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam z instrukcji to "wpływ czujnika pomieszczenia"  nie działa z Termostat+cz. zew.

Ale do sprawdzenia.

też tak kojarzę ale spróbuję na +80% i dam znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba lipa bo dałem z +50% na +80% i temperatura zadana na CO zmiejszyła się tylko o 1C z 42 na 41C. A na Auratonie mam temperaturę zadaną 22.8 a mam 23.4. Powinien "skubaniec" obnizyć CO zadane a nic nie robi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w termostat+cz.zew nie ma "wpływ czujnika pomieszczenia"  to spróbuj ustawić go jako czujnik a nie termostat i wtedy "wpływ czujnika pomieszczenia" na max. 

Spróbuję jak przyjadę do domu. Ale chyba tak trzeba będzie zrobić.. :) Tylko wtedy ponoć jest tak że on nie współgra z pogodówką ... ale sam nie wiem.. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak kojarzę ale spróbuję na +80% i dam znać :)

Miałeś rację :) nie współdziała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak się zastanawiam nad sensem pracy termostat+cz.zew.

Bo jeśli działa termostat to po co ta pogodówka...?

Bardziej logiczna dla mnie jest pełna praca pogodowa cz.wew + cz.zew.

U mnie się to sprawdza na podłogówce, wahania temperatury są akceptowalne i bardziej zależą od słońca niż od automatyki. U mnie jest "wpływ czujnika pomieszczenia"  ustawiony na 10% - na zalecanych -60% dla podłogówki nie dopasowałem żadnej krzywej do budynku, było albo za zimno albo za ciepło.

 

Edit.

Przed chwilą sprawdzałem - dzisiaj pochmurny dzień - wahania 0.2C.

Wczoraj 0.6C przy mocno słonecznym dniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie myślę tak jak ty.. :) ale jak producent mówi tak a tak to w sumie należy się dostosować... do producenta :) . A co do tego czujnika to masz rację po co termostat + czujnik zewnętrzny...a może tylko tak sobie napisali.. :) Sąsiad ma inny sterownik firmy TECH i jak ma ustawione-zadane  22 to ma albo 21.9 albo 22.10 max, od razu mu się zmienia temperatura zadana na CO a u nas to "kiepsko" jest. :) Spróbuje na czujnik pomieszczenia zrobić, może tam będzie rozwiązanie mojego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ma inny sterownik firmy TECH i jak ma ustawione-zadane  22 to ma albo 21.9 albo 22.10 max, od razu mu się zmienia temperatura zadana na CO a u nas to "kiepsko" jest. :) Spróbuje na czujnik pomieszczenia zrobić, może tam będzie rozwiązanie mojego problemu.

Ja mam Tech sterownik i regulator pokojowy, histereza pokojowa co 0.1 stopnia, jak pokojowy zgłosi dogrzanie (osiągnie zadaną temperaturę) to na kotle mogę:

- obniżyć temperaturę kotła

- na zaworze obniżyć temperaturę wody która idzie na dom

 

Pogodówka po to, by przy -20 na grzejniki podać 60stopni, a przy -5 podać 45 stopni - grzeje równo - dobranie krzywej pogodowej to odrobina czasu i dostosowanie do potrzeb budynku.

 

Jedyne co to trzeba umieścić regulator pokojowy w odpowiednim miejscu - aby domownikom było komfortowo.

Komunikacja bezprzewodowa więc można testować. Ponadto wgląd w stan kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak się zastanawiam nad sensem pracy termostat+cz.zew.

Bo jeśli działa termostat to po co ta pogodówka...?

Bardziej logiczna dla mnie jest pełna praca pogodowa cz.wew + cz.zew.

U mnie się to sprawdza na podłogówce, wahania temperatury są akceptowalne i bardziej zależą od słońca niż od automatyki. U mnie jest "wpływ czujnika pomieszczenia"  ustawiony na 10% - na zalecanych -60% dla podłogówki nie dopasowałem żadnej krzywej do budynku, było albo za zimno albo za ciepło.

 

Edit.

Przed chwilą sprawdzałem - dzisiaj pochmurny dzień - wahania 0.2C.

Wczoraj 0.6C przy mocno słonecznym dniu.

No to może być 0,2 C to bym tez chciał. :) muszę przełączyć na inny tryb czujnik pokojowy + zewnetrzny. A kalibrację na Auratonie robiłeś?  Czy zrobiłeś to już na sterowniku. Z tego co widziałem na nowym sofcie można sobie czujnik pokojowy skalibrować. Choć Auraton 2030 tez to umożliwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Tech sterownik i regulator pokojowy, histereza pokojowa co 0.1 stopnia, jak pokojowy zgłosi dogrzanie (osiągnie zadaną temperaturę) to na kotle mogę:

- obniżyć temperaturę kotła

- na zaworze obniżyć temperaturę wody która idzie na dom

 

Pogodówka po to, by przy -20 na grzejniki podać 60stopni, a przy -5 podać 45 stopni - grzeje równo - dobranie krzywej pogodowej to odrobina czasu i dostosowanie do potrzeb budynku.

 

Jedyne co to trzeba umieścić regulator pokojowy w odpowiednim miejscu - aby domownikom było komfortowo.

Komunikacja bezprzewodowa więc można testować. Ponadto wgląd w stan kotła.

A możesz to zrobić zdalnie przez internet czy musisz "dybać" do pieca i przestawiać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-50629-0-21315600-1484659854_thumb.jpg

 

Można zmienić:

- zadaną temperaturę kotła

- zadaną temperaturę cwu

- zadaną temperaturę regulatora

- obniżyć / podwyższyć temperaturę za zaworem (u mnie 4d) - doraźna korekta pogodówki

- zmiana trybu pracy - wkleiłem do dole dostępne tryby pracy

 

Czyli podstawowe parametry - dla mnie ok.

 

Teraz masz sytuację, że spadła temperatura o 0.2 stopnia od zadanej (20.3) więc zadana zaworu i realna zaworu jest na 46 stopni.
Jak dobije do 20.3 to za zaworem obniży do 41 stopni (o 5) bo tak mam ustawione.

Tyle przez Internet, z panelu pokojowego nieco więcej. Właśnie zdjęcie masz na świeżo - teraz kocioł sobie samotnie pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do idei sterowania pogodowego to chyba wszyscy znają :).

Kocioł/sterownik musi wiedzieć co ma zrobić jak temperatura zostanie osiągnięta.

I do takiego sterowania potrzebna jest jeszcze jakaś automatyka, zwór 4D z siłownikiem czy inne rozwiązanie (np. wyłączenie/modulacja pomp).

Samo obniżenie temperatury na kotle to chyba w ostateczności, bo w cieplejsze dni utrzymywać 35C na kotle to nie bardzo :).

 

Moźe u kolegi jet właśnie taki problem że temperatura zostaje osiągnięta a kocioł nic z tym nie robi? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

attachicon.gifZdalnie.jpg

 

Można zmienić:

- zadaną temperaturę kotła

- zadaną temperaturę cwu

- zadaną temperaturę regulatora

- obniżyć / podwyższyć temperaturę za zaworem (u mnie 4d) - doraźna korekta pogodówki

- zmiana trybu pracy - wkleiłem do dole dostępne tryby pracy

 

Czyli podstawowe parametry - dla mnie ok.

 

Teraz masz sytuację, że spadła temperatura o 0.2 stopnia od zadanej (20.3) więc zadana zaworu i realna zaworu jest na 46 stopni.

Jak dobije do 20.3 to za zaworem obniży do 41 stopni (o 5) bo tak mam ustawione.

 

Tyle przez Internet, z panelu pokojowego nieco więcej. Właśnie zdjęcie masz na świeżo - teraz kocioł sobie samotnie pracuje.

No właśnie .. :( a jak tak nie mam... Powinno też się samo przestawiać tak jak ty masz  46C a za 2 min 41C. Może po przestawieniu na inny tryb czujników będę miał podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do idei sterowania pogodowego to chyba wszyscy znają :).

Kocioł/sterownik musi wiedzieć co ma zrobić jak temperatura zostanie osiągnięta.

I do takiego sterowania potrzebna jest jeszcze jakaś automatyka, zwór 4D z siłownikiem czy inne rozwiązanie (np. wyłączenie pomp).

Samo obniżenie temperatury na kotle to chyba w ostateczności, bo w cieplejsze dni utrzymywać 35C na kotle to nie bardzo :).

 

Moźe u kolegi jet właśnie taki problem że temperatura zostaje osiągnięta a kocioł nic z tym nie robi? :)

No właśnie u mnie jest 4 D. Co do ustawienia pieca to musiałem go podbić o 25 C bo mi się kondens wytwarzał w kominie.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak masz 4D to albo dokup siłownik jak nie masz albo popróbuj z wyłączeniem/modulacją pomp.

Multifun może regulować siłownikiem zaworu 4D lub wyłączać lub modulować pompami.

Moim zdaniem kocioł będzie pracował stabilniej jak woda będzie cały czas krążyła w instalacji raz zimniejsza raz cieplejsza. A wyłączenie pomp może spowodować zalewanie kotła zimną wodą jak się pompy załączą, przy modulacji powinno być trochę lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-50629-0-14561900-1484661042_thumb.jpg

 

Tutaj już sytuacja po dogrzaniu - na zaworze obniża do 41, piec o 2 stopnie w dół.

Kocioł chodzi cały czas 66-68 stopni. Resztę załatwia automatyka zaworu.

 

Nawiązałem do twojej wypowiedzi, że "Sąsiad ma inny sterownik firmy TECH" oraz wątpliwości co do stosowania pogodówki.

Ja także mam Tech + siłownik 4d podłączony do sterownika pieca.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu termostat+pogodówka, grzywa grzewcza dział, natomiast zamysłem twórców było, aby ustawiać tryb sterowania poprzez wyłączanie pompy CO po osiągnięciu temp. zadanej. W tym wypadku podgląd przez WWW mamy tylko do temp. zadanej, brak odczytu temp. pomieszczenia.

Ustawienie czujnik+pogodówka, działa krzywa grzewcza i korygowana jest też temperatura mieszacza przez temp. pomieszczenia. Nie jest to super doskonałe, bo chciałbym jeszcze głębszą korektę, no ale nie ma tragedii. Na sofcie 06.2016 pompa idzie non stop lub w modulacji. Mamy tez zdalny podgląd do temperatur zadanej i bieżącej. Trzeba popróbować ustawić krzywą grzewczą, a przy obniżeniu np. nocnym ustawić temp. 0,4-0,6stC niższą niż by sie chciało, ponieważ nie ma głebokich korekt  temperatury wykonawczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak masz 4D to albo dokup siłownik jak nie masz albo popróbuj z wyłączeniem/modulacją pomp.

Multifun może regulować siłownikiem zaworu 4D lub wyłączać lub modulować pompami.

Moim zdaniem kocioł będzie pracował stabilniej jak woda będzie cały czas krążyła w instalacji raz zimniejsza raz cieplejsza. A wyłączenie pomp może spowodować zalewanie kotła zimną wodą jak się pompy załączą, przy modulacji powinno być trochę lepiej.

Tak mam siłowkik elektryczny na zaworze 4D zamontowany. Z modulacją to zapomnij jak masz grube rurki . Pompka jak jest na auto nastawiona to pobiera 45W /24h  :( nic nie moduluje . Możesz jedynie przełączyć na blokadę 100% , ale nie polecam bo jak Ci braknie prądu a zawór 4D jest zamknięty na piecu będzie np. 75C to Ci podbije do 90 a może i więcej... więc nie ryzykuje. Co do modulacji to w nowym sofcie jest / już teraz nie pamiętam/ coś takiego jak czułość czujnika . Jak dasz dużą to czujnik za zaworem bardzo szybko reaguje. Wykres masz jak "piła" . Ale to niestety nie pomaga :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 4D i siłownik to właściwie masz wszystko co potrzebne by regulowało dobrze.

U mnie działa to bardzo stabilnie z cz.wew + cz.zew.

Napisz jak sprawdzisz działanie po przełączeniu z termostatu w tryb czujnika, nie zapomnij o zmianie z "termostat + cz.zew" na "cz.wew + cz.zew".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.