Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Pellet I Ekogroszek Z Dofinansowania A Sprawy Formalne


ded

Rekomendowane odpowiedzi

UM organizuje u nas dofinansowanie wymiany pieca na bardziej eko. Obecnie mam to co wpisałęm w profilu czyli dom kostkę 120m2 dobrze ocieplony. Zębiec kwkd 22kw który jest nieźle przewymiarowany ale spala mi 2,5 t dobrej jakościowo kostki na sezon co finansowo wychodzi korzystnie w stosunku do sąsiadów. Wg strony ciepłowłaściwe i rozmów z dwoma architektami siedzącymi w temacie najbardziej pasowałbym mi piec na ekogroszek, nawet wytypowałem sobie SKAM-P Plus o mocy 12kw. Niestety wczytałem się w warunki dofinansowania i wychodzi na to, że nie mogę go kupić.

Dofinansowanie na kocioł w wysokości niż 75% ceny zakupu ale nie więcej niż 5 tyś zł. Pierwszeństwo mają osoby, które zadeklarują "wymianę istniejącego źródła ciepła (węglowego, gazowego, olejowego) na kocioł opalany biomasą". Co prawda mam przyłącze gazowe ale chyba wolałbym niższe koszty w zamian za obsługę pieca, tym bardziej że mam pomieszczenie na trzymanie opału. Wybór pieca mocno ogranicza zapis:

 

  • wymianę istniejącego źródła ciepła (węglowego, gazowego, olejowego) na kocioł opalany biomasą,
  • wymianę kotła węglowego na gazowy,
  • wymianę kotła gazowego, olejowego lub opalanego biomasa na źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła (z wyłączeniem kotła na węgiel lub ekogroszek).

 

  1. Zakres dofinansowania obejmuje wyłącznie przedsięwzięcia polegające na modernizacji indywidualnych źródeł ciepła tj. wymianie kotłów lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą (kotły na biomasę nie mogą posiadać dodatkowego rusztu żeliwnego, umożliwiającego tradycyjne palenie jak w kotle zasypowym), zastąpienie kotłów gazowych, olejowych lub opalanych biomasą źródłem ciepła o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła (z wyłączeniem montażu kotłów na węgiel lub ekogroszek).

No więc jak typowy Polak-krętacz zastanawiam się jak ugryźć temat żeby kupić jednak piec który pozwoli użyć ekogroszku. Pellet w mojej okolicy jest drogi 600-800 za tonę co przy jego wartości energetycznej wychodzi bardzo kiepsko. Ekogroszek za to powinien wychodzić podobnie jak obecny węgiel kostka co znacznie bardziej mi pasuje. Boję się kosztów tym bardziej, że nie znam się zupełnie na pellecie a z tego co czytam to jak się trafi kiepski z domieszką kory to wyjdzie to na prawdę drogo.

 

Czy znajdę piec który pozwoli mi palić pelletem i ekogroszkiem ale nie ma tego dodatkowego paleniska "awaryjnego" i wpasuje się w warunki dofinansowania? Cena tak do 7-8 tyś, zbiornik z podajnikiem po lewej stronie, moc w okolicy 12kw choć wg tego kalkulatora o którym pisałem to mogłaby być nawet odrobinę mniejsza. Sterownik im bardziej wypasiony tym lepiej, jestem informatykiem i chętnie pobawię się w jego programowanie. Nie chcę od razu robić "wała" bo nie za szkodzi spróbować mi tego pelletu ale jestem co do niego sceptyczny. Do tradycyjnego dorzucania węgla nie zamierzam wrócić ale piec chciałbym wybrać taki, który nie zamknie mi furtki na drogie paliwo. Ideałem byłby piec na groszek, bez "eko" który jest jeszcze tańszy ale czytałem że może być problem z dostępnością takiego który będzie miał dobrą jakość i nie będzie się spiekał.

Bardzo proszę o rady, ewentualnie wskazówki gdzie szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, masz GAZ a Ty chcesz się pchać przy nowym budynku w "syfiaty" węgiel?

Co 3-6dni będziesz musiał brudzić się uzupełniając zbiornik ekogroszkiem-groszek nie nadaje się, bedzie głośno,a zawleczka na pewno nie wytrzyma grubszych kawałków. Popiół non stop i znowu pył i kurz przy jego opróżnianiu.

Przy gazie zapominasz, że masz kocioł. Nowoczesne mają sterowanie przez wifi i mnóstwo bajerów.

I pamiętaj, że szansa na awarię węglowego jest większa, jak i zużycie elementów szybsze.

Przy zapotrzebowaniu tak małym na ciepło nie pchałbym sie w wegiel.

Ale kto bogatemu zabroni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek kostka z lat 70tych, więc daleko mu do nowego. Okna, drzwi, ocieplenie zrobione więc jest w miarę ekonomiczny. Zgodzę się, że gaz byłby najmniej obsługowy ale wszyscy sąsiedzi którzy mają na gaz narzekają na koszty ogrzewania. Sąsiadka ma gorzej ocieplony dom ale zakręconą górę bo mieszka sama. Nie pamiętam ile płaci za gaz ale mówi że w sezonie to się zapożycza bo ma niskie zarobki. Jak by to było 200zł/mc to by nie było tematu. Muszę ją zapytać bo konkretnej kwoty Ci nie powiem. W budynku gospodarczym na działce mieszkają moi dziadkowie, ocieplenie takie jak u mnie. Metrażu nie chcę wymyślać ale kiedyś wszyscy budowali tak samo to pewnie się domyślasz jak to wygląda. Średniej wielkości pokój, mini kuchnia, łazienka ze skrawkiem ganku i gaz wychodzi ich ponad 2000zł. Ok, gotują z niego ale mało, jak to starsi ludzie i np wyłączają grzanie wody jak wezmą kąpiel. To jest tyle co ja płacę za węgiel do piętrówki więc obawiam się że wyszłoby mnie to sporo drożej a tego chcę uniknąć. Co do awaryjności to w piecu dziadków już były problemy i wzywaliśmy serwis, w moim jest po paru latach sznurek do wymiany :> Wiem, że te z podajnikiem są dużo bardziej skomplikowane ale jakoś gaz średnio do mnie przemawia- oczywiście liczę się z tym, że moja wiedza jest przeterminowana i jeśli z kalkulacji wyjdzie mi gaz droższy o 20% od obecnego sposobu ogrzewania to bym się nie zastanawiał ale już droższy o 100% to odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzwoniłem, przeliczyłem i tak: sąsiadka płaci ponad 4 tyś za rok- tak mniej więcej mówiła. Inny sąsiad ma większy metraż ale rachunki 1500 za 2 m-ce to w szczycie sezonu była norma. Pellet wychodzi jeszcze drożej więc w grę wchodzi tylko ekogroszek który powinien kosztować podobnie. Myślę, że dyskusję o tym co mi się bardziej opłaca można więc zakończyć bo w tym temacie więc wiem już wszystko. Podtrzymuję więc pytanie z 1. posta o odpowiedni piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Pellet wychodzi jeszcze drożej 

 

Jako palący pelletem od 5 lat ,a przedtem gazem ponad 20  twierdzę , że się mylisz - u mnie pellet na dobrze ocieplone 300m2 to ok 2500/ rok , nie na sezon.

Palę pelletem po ok 680zł/t

Jak do tej pory paliłeś  węglem i spalałeś 2,5t to pelletu w dobrym kotle np Biawarze spalisz ok 3,5-4t , a pellet w twojej okolicy to pewnie po 600zł/t. a po ile płacisz za węgiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

780zl za tonę, biorę ta najdroższą kostkę. Pellet sprawdziłem na allegro to w okolicy jest za 600-800. Moje wyliczenia wszystkie też są na rok, przepraszam za zamieszanie. Licząc wartość energetyczną pellet w stosunku do ekogroszku to się zupełnie nie opłaca chyba że mam jakieś źle info.

 

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu sam zgłębiam temat i jeśli mogę wrzucić swoje dwa słowa, jeśli już uparłeś  sie na węgiel to wybierz kocioł z palikiem który umożliwi CI spalanie różnych opałów. Ja sie ustawiam na palnik Batory, obecnie pale miałem z Piasta i Ziemowita, koszt 330 za tonę u nas w okolicy i na nim chciałbym pozostać ale ... w ostatnim czasie toczy sie ostra debata w sprawie "smogu\smoka" i kto wie co sie stanie z najgorszym sortem opału, czytaj miał,  być może  zabronią nim  palić w kotłowniach domowych i pozostanie tylko "teoretycznie" kwalifikowane paliwo którego znając życie cena diametralnie podskoczy. Wtedy okazać sie może że koszt ogrzewania węglem będzie zbliżony do gazu. Pellet jak dla mnie przereklamowany i za drogi. Jego jedyna zaleta to czystość.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś sie na konkretny kocił, rozważ i policz pompę ciepła, koszt inwestycji największy ale długoterminowo inwestycja powinna się zwrócić. Sam tu mam największe perypetie, co wybrać, brud i syf czy PC ale mam taki problem że w chacie mam bardzo mało podłogówki, same grzejniki i z tego co pytałem i czytałem to może być problem. 

Jeśli PC odpadnie to wybrałbym Skam-P Premium bo sam za to płacę, Ty jeśli chcesz skorzystać z dopłaty musisz wybrać coś z kl.V a więc Skam-PV jeśli z tej samej marki. Rozważ też inne kociołki, jest tego pełno bo nie ma to jak dotknąć i zobaczyć. 

Zwróć uwagę jeszcze na jeden aspekt sprawy, jaki masz komin, masz wkład w środku? jeśli nie, to nowy kociołek załatwi Ci komin w kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dofinansowanie to właśnie w celu zmniejszenia zadymienia. Co do piecy Sekom to niestety żaden jako paliwa nie ma wpisanego pelletu a skam-pv jedynie jego domieszkę i pomimo, że chyba najbardziej by mi pasowały to odpadają w tym przypadku. Pompa ciepła odpada, nie mam podłogówki a próg zwrotu rzędu 20 lat to nieporozumienie. Komin mam chyba zwykły, na końcu jest co prawda rura z nierdzewki ale w środku to z tego co pamiętam zwykła cegła. Czemu piec na ekogroszek miałby mi ten komin wykończyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o kondensat przy niskich temperaturach spalin, poniżej kopia tekstu z DTR'ki SkapmPV

 

3. Dodatkowe zalecenia w przypadku kotłów V klasy
Ze względu na wysokie sprawności na dole oraz górze mocy a także na niższe temp. spalin
kotły powinny być podłączane do kominów ceramicznych a w przypadku kominów ceglanych
należy zastosować wkład przewidziany przez jego producenta dla kotła na paliwa stałe.

 

Jak kupisz kocioł na styk to chyba nie powinno sie nic stać , jak będzie przewymiarowany, może coś się zacząć dziać. Może bardziej wtajemniczeni w temacie wyjaśnią Ci to umiejętniej niż ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumam, właśnie chcę na styk bo teraz mam ostro przewymiarowany i pomimo wykastrowania go trochę cegłą szamotową i tak palę na mocno niskich temp, co mu nie służy.

Robin60, czymś poprzesz swoją tezę bo puki co to jestem odmiennego zdania.

 

Obecnie wytypowałem:

Kawah KDC EKO 12 2d i Ogniwo Eko Plus 10. Bardziej mi pasuje ten pierwszy, bo wg producenta radzi sobie z paliwami, które się spiekają czyli na kiepskim groszku powinien dawać radę. Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako palący pelletem od 5 lat ,a przedtem gazem ponad 20  twierdzę , że się mylisz - u mnie pellet na dobrze ocieplone 300m2 to ok 2500/ rok , nie na sezon.

Palę pelletem po ok 680zł/t

Jak do tej pory paliłeś  węglem i spalałeś 2,5t to pelletu w dobrym kotle np Biawarze spalisz ok 3,5-4t , a pellet w twojej okolicy to pewnie po 600zł/t. a po ile płacisz za węgiel?

 

Witam,

 

Kolego jak tego dokonałeś że tak ekonomicznie palisz peletem.

Jestem naprawdę bardzo ciekawy, gdyż od niedawna zacząłem palić ekogroszkiem i z moich obserwacji wychodzi mi że to może być droższe jak gazem ... ;(

Gdybyś był tak uprzejmy choć w dużym skrócie opisać swoje doświadczenie to pewnie nie tylko ja byłbym Ci za to wdzięczny.

 

Pozdrawiam - Przemo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolego jak tego dokonałeś że tak ekonomicznie palisz peletem.

 

To normalne palenie w odpowiednim kotle i prawidłowa instalacja.

Poczytaj moich postów na temat palenia pelletem i instalacji oraz o domu np tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13619-ilosc-ciepla-potrzebna-do-ogrzania-budynku/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nowoczesny, super ocieplony dom to większa część sukcesu. Na mojej ulicy domy są z grubsza takie same ale ja spalam najmniej bo mam nowe okna i ocieplenie z każdej strony.

@robin60, jak byś mógł nie udzielać się w tym temacie bo nie powiedziałeś jeszcze nic ponad "wiem ale nie powiem", które zupełnie nie pokrywa się z moimi wyliczeniami.

Czy ktoś może powiedzieć coś więcej o wymienionych przeze mnie piecach? Na stronie czysteogrzewanie piszą o tym Kawahu, że najmniejsza wersja (a ta mnie interesuje) ma "znacznie mniejszy wymiennik niż reszta". Ogniwo znowu jest nieco mniejszy niż wychodzi mi z wyliczeń ale jak widzę klimat przez ostatnie lata, to -20 nawet się nie zdarza a -15 jest przez kilka dni. Jako, że w lato mam ciepłą wodę z tzw "junkerska" to mógłbym się ratować odcięciem bojlera na CWU i tym samym odzyskująć 3kw (bazuję na wyliczeniach z cieplowlasciwe). Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego jako informatykowi chciałem zaoszczędzić CI  dużo więcej czasu na przyjemniejsze rzeczy, niż spędzanie go w kotłowni ale widać grubo się myliłem. Pardą , że chciałem jak najlepiej a wyszło jak wyszło. Wśród mych bardzo dobrych znajomych z Twej branży informatycznej dwóch na skutek notorycznego braku czasu skorzystało z sieci ciepłowniczej miejskiej do której się podłączyli i płacą za odebrane KW bo była taka możliwość a trzeci  po roku palenia eko o mało co nie rozstał się z rodziną bo żona miała dość zajmowania się kotłownią i w końcu przeszli na pellet . Obecnie żyją szczęśliwie a jego żona prócz spędzania czasu w sklepie z komputerami nadal musi lecz już pellet uzupełniać w zasobniku ale jak stwierdziła to już sama przyjemność bo on nadal się nie wyrabia.

Policzyli to wiesz skrupulatnie bo to ludzie biznesu i ich matematyka w dużym słowa tego znaczeniu różni się od Twej znacząco. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co gmina i urzędnik w Polsce, to różne "wymogi", dają kasę, więc wymyślają, co im pasuje.

Są gminy, gdzie jeszcze są zwroty na starsze atesty, są takie, gdzie ma być v-klasa, sa takie, które zaczynają wymyślać coś, co ma obowiązywać po 2020r i w zasadzie nie wiadomo jeszcze co będzie wymagane czy ekoprojekt czy ecodesign. Nasz głupia rzeczywistość się kłania. U nas w mieście chcą tylko IV, Vklase bez żadnych wymysłów, do gazu bodajże 5tys dopłaty, do groszku 3tys. dopłaty. Wlkp. ochrona środowiska od marca program Termo2017 z opcja wymiany kotła IV, Vklasa a bodajże od maja program Piecyk2017 z opcja wymiany kotła na IV,Vklasę.

 

Tutaj widać,że chodzi o pellet, pytanie co im do tego wystarczy?

Skam-P Plus ma palnik ardeo-iron r z wyjściem pod strażaka z opcją spalania pelletu

Zapytać co im wystarczy?, czy np. może być atest z badania na ekogroszku, ale DTR od kotła oraz od palnika z informacją o spalaniu pelletu będzie wystarczająca.

Co miasto i gmina, to inne cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam taki temat chyba 4 czy 5lat do tyłu był

 

Składane to wówczas było z tym palnikiem, bo urząd chciał tylko wyraźny zapis, że palnik jest do spalania pelletu i tyle wystarczało

TRIO oznacza palnik na 3paliwa tj. Pellet, Ekogroszek, Miał węglowy

large_04.jpg?lm=1456418918

Instrukcja od palnika do pobrania ze strony producenta

http://www.pancerpol.com.pl/wp-content/uploads/2015/01/trio.pdf

 

do tego palnika trio był wówczas dedykowany sterownik typu Trio

large_01.jpg?lm=1456667356

 

i do wyposażenia taki układ strażaka dla palnika trio do pelletu

large_01.jpg?lm=1456573499

large_03.jpg?lm=1456573530

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60, tak się składa że tez mam biznes więc myślę że moja "matematyka" nie jest najgorsza ;) Jeśli miałbym na celu rozbicie rodziny to zrobiłbym to w przyjemniejszy sposób :P Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób to "francuskie pieski", które boją się pracy fizycznej czy pobrudzenia sobie rąk. Ja nie z tych. Staram się przekalkulować stosunek wzrostu kosztów do poprawy wygody i komfortu cieplnego domowników. Ja mi bilans wychodzi za kiepski to zostanę przy obecnym źródle ogrzewania- może to dla niektórych niezrozumiałe ale nie przekonasz mnie rzucając ogólniki bez uzasadnienia. A ja nie z tych co nie zmieniają zdania, po prostu brak Ci argumentów.

 

@Pieklorz, dzwoniłem i rozmawiałem z pracownikiem UM. Podałem nawet model pieca i niestety nic z tego, ma być model w którym nie można palić ekogroszkiem. Oni każdy model potwierdzają "wyżej" żeby uniknąć wtopy. Podano mi za to dwa modele, które zostały zaakceptowane:

Compact bio luxury

Twin Bio 12kw

Powiedzmy, że byłbym skłonny wybrać piec, który będę zasilał pelletem i obecnie sobie upatrzyłem

SEKO Maxx Pelet le 14kw

Co o nim myślicie? Somoczyszczący palnik + popiół od razu do worka. Klasa V. @robin60 go gdzieś na forum nawet rekomendował ale innych minusów nie znalazłem :P no, może krótka gwarancja na blachę.

 

Bardziej mnie zaniepokoiło info, że to nie ja będę miał kupić piec a UM go dla mnie kupi. Będzie rozpisany przetarg i możliwe, ze dostanę inny piec niż chcę ale "identyczny z naturalnym" a jeśli nie to pewnie jego cena będzie wyższa niż ja bym ją uzyskał. To ostatnie to tylko moje domysły ale ponoć ja byłbym trzecim chętnym na piec pelletowy więc ewentualny oferent kupowałby je pewnie za ceny detaliczne, a narzucić musi ze 20% jako to przetarg... A każda złotówka ponad kwotę 7 tyś leci z mojej kieszeni.

 

Edyta: dzwoniłem o ten Seko, cena ponad 10 tyś, ciutkę za drogi. Doradzicie coś w cenie 7-8 tyś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś pobrać dtr od tego palnika, co jest wyżej link

I na podstawie tej dtr jako wyposażenia kotła można pytać urzędnika, czy to będzie akceptowane

 

Tam wyraźnie jest zapis o pellecie. Do pelletu dochodzi to dodatkowe wyposażenie w postaci strażaka.

Sam kocioł bez dolnego mocowania płyt deflektora, aby nikt nie zarzucał rusztu awaryjnego

 

 

 

albo jak wymieniasz już strikte pelletowe modele, ale wówczas będziesz miał ciężko z tym co zakładasz, tj ze spalaniem ekogroszku

 

Druknij sobie dtr tego palnika i wówczas zapytaj urzędnika, czy to może być taki zestaw.

Tak jak mówię, co gmina i urzędnik, to od niego wiele zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że ekogroszek odpuszczam, co byś polecił na pellet za 7-8 tyś o mocy ok 12kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak paliwo jednorodne i ma to być pellet, to technicznie najbezpieczniejsze i właściwe są tzw palniki wrzutkowe z separacją paliwa.

W skrócie z kosza pobierane paliwo w górę spada kolejną "rurą" na palnik właściwy, gdzie drugi mechanizm dosuwa je na palenisko.

 

Będąc nieco dłużej w labo pracownicy Instytutu Energetyki bardziej doradzali palniki oparte na dosuwaniu ślimakiem na palenisko i radzili unikanie przesuwania tzw szufladą.

Z konkretnej marki chwalono pół roku temu palnik KIPI w skrócie kształt taki a'la rura. One bodajże wychodziły od mocy minimalnej 15kW. Szukaj zatem czegoś z takim palnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdę jakiś tańszy piec z tym palnikiem? Dziś już się nie dodzwonię do firmy a google coś mi słabo podpowiada. Jak coś to może być PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.