Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić Od Góry


Adam29

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem posiadaczem kotła górno - dolnego Żywiec opal 25 KW, próbowałem w nim palić od góry. Na początku temperatura rosła do góry i zatrzymała się na 35 stopniach i tak nie spadając ani nie rosnąc stała przez trzy godziny w miejscu by dojść do temperatury zadanej. Po kolejnych czterech godzinach trzeba było zejść do kotłowni i ruszyć opał aby znowu doszła do zadanej. Spróbowałem tak rozpalać trzy razy, za czwartym dałem sobie spokój. Czy w każdym kotle da się palić od góry?       

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najgorszy rodzaj kotła, ani dolny, ani górny. Musisz go zmodyfikować i zrobić górny lub dolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzeniem Adama jest palenie w tym kociołku od góry :P . Wiem że wolicie i propagujecie spalanie dolne, on jednak woli od góry. Fakt,nie wiadomo czy to się uda ale próba nie strzelba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbował ale nie wyszło więc niech próbuje dolnego spalania będzie mógł chociaż bez problemu ciągle dokładać bez wygaszania.

I proponuje witku  żebyś nie wypowiadał się za niego :P

I apropo w tym kociołku nie da się bez przeróbek sensownie palić ani od góry ani od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt,zniechęcił się . I prawdopodobnie pali jak w instrukcji stoi. Pytanie czy ma chęć palić od dołu... Ty mu proponujesz przeróbkę w dolne, ja w górne i tylko tyle. Sorki , już się nie wypowiadam za Adama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za produkcję takich kotłów to powinien być kryminał! :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w sieci tematów dotyczących przeróbki Sas nwt, podobna konstrukcja, wiele się dowiesz zarówno do jednej jak i drugiej techniki palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie, a teraz dajmy na to Defro Optima komfort jak wchodzi na temperaturę, też trzeba czekać trzy godziny na dojście do temperatury zadanej ( mam na myśli palenie od góry). Który kocioł lepszy ww Defro czy mpm ds. Chodzi też o ekonomię spalania.

 

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybieram Defro. Podajesz dużą ilość PW i w godzinę dojdzie do zadanej.Palisz węglem który Ci się nawinie pod rękę , nie cudujesz w poszukiwaniu odpowiedniego paliwa. Kocioł gs posiada więcej zalet. A jeśli już tu jesteś, powiedz proszę, chciałbyś  w swoim kotle palić od góry czy od dołu? Bo ta kwestia jest kluczowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z tych metod ma plusy i minusy,tego nie przeskoczymy. Czy któraś jest oszczędniejsza nie wiem, ale wiem że spalisz i tak tyle ,ile potrzebuje Twój dom. Do palenia od góry nie potrzeba dmuchawy. Jeśli byś chciał ją zakupić ,to tylko z funkcją PID. Ja używam i nie narzekam,kocioł spala nie więcej niż przy miarkowniku,a zadaną trzyma do 2 stopni. Czego chcieć więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowić trzeba by się było i zmierzyć jak duży jest ten prześwit nad wiszącym wymiennikiem bo ze schematu wygląda na dość mały, jeżeli będzie zbyt mały może uniemożliwić palenie od góry co chyba się potwierdza z tym co pisze Adam w pierwszym poście.

Ja osobiście wolę palić w dolniaku bo nie muszę czekać aż wygaśnie żeby dorzucić i kombinować z żarem a to go przesuwać itp, poprostu wygodniejsze jest palenie w dolniaku dla tzw Kowalskiego. Dla przepalania raz na dzień lub 2x wygodniej pewnie będzie palić od góry ale wtedy jest ten mały problem z dokładaniem. Wybór jak widać nie jest do końca oczywisty i zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i zastosowań danej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam wolał palić od góry, a która metoda bardziej oszczędna? A czy do palenia od góry jest potrzebny nadmuch.

 

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka

Witam. To może ja wtrącę  swoje trzy grosze.

 Według mojej oceny, wybierając metodę palenia powinniśmy uwzględnić w głównej mierze- stosowany opał, pojemność wodną instalacji, ocieplenie domu, odpowiedni ciąg. 

 

Opał

 Paląc drewnem nie wybrał bym górniaka, nawet idealnie suche generuje zbyt mało mocy z 1kg. Dolniak w tym przypadku będzie bardziej "poręczny" ;)

 Natomiast nie mając dojścia do odpowiedniego węgla typ płomienny z dolniakami będzie większy problem. Głownie chodzi o wieszanie, szlakowanie, rusztowanie. W kotle górnego    spalania, łatwiej jest spalić mocniejsze typy węgli.   

 Pocieszające dla mnie jest  jest to że w większości dostępnych na rynku węgli nadających się do dolnego spalania, są tanie(mało kto z nimi kombinuje) u nas jest mało kopalń z tym  typem opału, ale wegiel z za wschodniej granicy praktycznie każdy się nadaje.  Choć polecam przed zakupem większej ilości kupić woreczek/dwa i przetestować, wiadomo jak jest :/.

 

Pojemność wodna instalacji.

 Jak masz spory zład wody w instalacji w zasadzie czy paląc od góry, czy dołu jest ok. Wpływa to dobroczynnie na jakość palenia. Niestety ostatnie mrozy, dobitnie pokazały że przy  małych instalacjach, czy bez ogrzewania podłogowego w większości pomieszczeń. W górniaku musisz rozpalać przynajmniej dwa razy na dobę a okresy w czasie kiedy żar wygasa,  dom traci sporo ciepła. Dolniak w tej sytuacji będzie bardziej poręczny, możesz palić cały czas bez wygaszania.

 

Ocieplenie budynku.

 Jeśli masz solidne ocieplenie, palenie sposobem górnym nie będzie przysparzać problemów,. Choć i ja w "dolniaku" przepalam w okresach przejściowych  do -10 Rozpalam około  południa, na noc już nic nie dorzucam (przyjemniej się śpi ;) ) 

 Lecz jeśli ocieplenie jest liche, licz się z problemami podobnymi jak z małym zładem wody. Duże różnice temperatur w domu między wygaśnięciem a ponownym rozpaleniem. 

 Dolniak powinien być praktyczniejszy. 

 

Ciąg

 Do większości kotów dolnego spalania, potrzebny jest odpowiedni ciąg.  Tutaj tego nie oszukasz,Jak bedzie niewystarczający, znienawidzisz dolniaka :/   Można zastosować went...  wyciągowy, ale wiąże to się ze sporymi kosztami. Górniaki mają sporo mniejsze wymagania odnośnie tego parametru, choć są  też dolniaki z wymiennikiem poziomym ;)

 

Oszczędności  

 Dobierając odpowiednio moc kotła i opał. Kocioł dolnego spalania będzie oszczędniejszy. Przy górnym spalaniu nie masz szans uzyskać temperatur  rzędu  1000*c i podać w to miejsce Pw. To że się nie dymi jeszcze nie świadczy to o oszczednym paleniu.  Dla tego nie ma szans żeby kocioł górnego spalania uzyskał  5 klase  ekologiczną, przynajmniej na tą chwile :/ 

  Paląc w dobrym kotle dolnego spalania (szukaj tych z 5 klasą, jest ich trzy jak na razie ;) ) spalasz nie tylko sadzę, ale i tlenek węgla, którego nie widać a to         bardzo kaloryczny gaz   :)  

 

Starałem się być obiektywny, choć pewnie to moje subiektywne odczucia i spostrzeżenia ;)

 

Pozdrawiam Grzegorz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem posiadaczem kotła górno - dolnego Żywiec opal 25 KW, próbowałem w nim palić od góry. Na początku temperatura rosła do góry i zatrzymała się na 35 stopniach i tak nie spadając ani nie rosnąc stała przez trzy godziny w miejscu by dojść do temperatury zadanej. Po kolejnych czterech godzinach trzeba było zejść do kotłowni i ruszyć opał aby znowu doszła do zadanej. Spróbowałem tak rozpalać trzy razy, za czwartym dałem sobie spokój. Czy w każdym kotle da się palić od góry?       

Normalnie jakbym to przerabiał przez ostatnie 20-lat.

1. Pompka obiegowa czyni cuda, bez niej też mi się gotowało w kociołku.

2. ! Miarkownik ciągu/temperatury podczepiony do dolnej klapki (w popielniku, w kotle górnopalnym) ustabilizuje temperaturę, jeśli drzwiczki kotła po zamknięciu są szczelne (uszczelki ok - sznury uszczelniające), to nie ma siły aby temperatura wzrosła ponad zadaną miarkownikiem.

3. "Po kolejnych czterech godzinach trzeba było zejść do kotłowni i ruszyć opał aby znowu doszła do zadanej"

    - nieodpowiedni opał (typ węgla powyżej 32-33), spieka się i wiesza, zakamieniony, masakrycznie zapopielony - oszukany. Mi najlepiej w górniaku paliło się

węglem "orzech 2" ew. "groszek", tyle że tego ostatniego teraz nie sposób dostać, bo królują ekogroszki albo "ruskie orzechy" o granulacji od naszej kostki po groszek.

 

A tak wogóle górniak to bardzo wyrozumiały kociołek, tyle że trzeba codziennie czyścić i rozpalać, i nie to jest najgorsze.

Najgorsze jest to co NAS Wszystkich spotyka na co-dzień - denna jakość opału i oszukaństwo. Za każdum zakupem inny tyfus...

Dlatego ja postawiłem sprawę na ostrzu noża <_<

Chcesz to poczytaj moje perypetie: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13509-kocio%C5%82-zasypowy-g%C3%B3rniak-8-kw-jak-pali%C4%87-czym-pali%C4%87/

 

Aha - w każdym kotle górnopalnym da się palić od góry.

       - w każdym kotle górno-dolnopalnym da się palić od góry bez przeróbek

       - w żadnym kotle górno-dolnopalnym NIE DA SIĘ PALIĆ BEZ PRZERÓBEK OD DOŁU, bo po jakimś czasie i tak żar i płomień wędruje na

górę zasypu, tyle że taki "górno-dolny" kopci, smrodzi, przepala dużo więcej niż te podstawowe typy. Ot taka chwilowa radość "Gucia" w pierwszych godzinach palenia, a później zatkany komin i piec, i czarna dziura w portfelu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś mi wyjaśnić jak to jest z tymi cetyfikatami.

Na stronie producenta jest dwa cetyfikaty odnośnie kotła mpm ds obydwa odwołują się do tej samej normy i na jednym wystawili 5 klasę a na drugim 4 klasę.

http://www.mpm-kotly.pl/certyfikaty.html

Wiem, że na jednym jest tylko wyszczególnione, że w zakresie emisji zanieczyszczeń, ale ta 5 klasa ma chyba jakieś parametry które kocił musi spełniać a nie tylko wybierać sobie te, które mi się podoba to sobie wybieram a które mi nie odpowiadają to wyrzucam.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te certyfikaty na 5 klasę,mogą co najwyżej na rozpałkę przeznaczyć...

Zwykłe zaklinanie rzeczywistości,która kwiczy.

...kup se pan zestaw z buforem,to będzie dobrze,a to już cena kotła z podajnikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.