Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zimny Powrót - Zawór 4 Drożny


tofikmp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o radę co do mojej instalacji męczę się już drugi sezon i nie mogę znaleźć rozwiązania . Chodzi o to żę woda z podłogówki wychładza mi powrót i do pieca wraca ok 40stopni przy temperaturze kotła 60 stopni. Piec się męczy pracuje prawie non stop i pali dużo. Temperaturę podłogówki reguluję poprzez zawór 4 drożny (czy jest on w dobrym miejscu założony) i rtl w rozdzielaczu. Niestety jak puszczę więcej temp. na podłogę to powrót bardzo zimny jak więcej na powrót to podłoga zimna i tak w koło. Ustawienie na środku też niewiele daje bo temperatury i tak same się zmieniają podzczas pracy pieca.

Proszę o jakies rady. Dziękuję.

schemat taki uproszczony.

post-62202-0-83122500-1484212612_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest głównym powodem zimnego powrotu zimna która wraca z 8 grzejników bezpośrednio na piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest zbudowana błędnie. Na podłogówkę powinien być 3 D a 4 D powinien być na głównym rurociągu CO Była by wtedy i ochrona powrotu i regulacja na podłogówkę. Oczywiście 4D  i rurociagi w obiegu kotłowym,  musi byś najlepiej o średnicy wyjścia z kotła. Na forum pewnie jest już z pół tysiąca podobnych tematów więc schemat znajdziesz bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podasz na grzejniki 60C to minimum 40C musi wrócić

Wszystko zależy od biegu pompki. Na wysokim wróci min 40 ale na niskim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę do dupy ci te instalacje zrobili. A daj pompę cwu na najwyższy bieg to ci trochę więcej wody ciepłej obróci i z 5 stopni powrót podniesie ale to tylko strata...

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie pompa cwu nie włączona. Nie jestem instalatorem. Ale uważam że pompa na powrocie do kotła rozwiąże sprawę. Jeśli będzie w miejscu gdzie jest napisane 28 stopni. Chyba że zawór masz otwarty na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam sugestię, która może się przedać. Ktoś pisał i jest to prawda:

- jeżeli pompa CO jest zamontowana za zaworem 4d to wtedy zaworem regulujemy temp. zasilania grzejników,

- jeżeli pompa CO jest zamontowana przed zaworem 4d wówczas zaworem regulujemy temp. powrotu do kotła

 

W pierwszym przypadku woda jest "wyciągana" z zaworu, zaś w drugim "pchana" przez zawór i tu są właśnie różnice w przepływach cieczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale musi być zamontowana gdzie pisze 28 stopni. Jeśli zostanie zamontowana bliżej kotła za wejściem CWU w powrót to pompka będzie powodowała obieg na cwu. Powrót ciepły ale i cwu też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiadasz bajki. Jak byś miał zawór 4D na głównej nitce rurociągu CO i problem by tkwił w obiegu kotłowym to ta dodatkowa pompa by miała sens. Ale zawór 4D masz na pętli podłogówki to jak ta dodatkowa pompa podniesie Ci temperaturę powrotu? Myślę że możesz zrobić więcej problemów np zakłócając obieg podłogówki Zamiast na pompę kup 3D na podłogówkę i 4D na główną nitkę CO bo tylko w taki sposób poprawisz działanie instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest jakaś różnica w zależności od instalacji -otwarta czy zamknieta ? Chodzi mi o miejsce wpiecia pompy - przed czy za zaworem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając ewentualne błędy w instalacji (tu niech się wypowiedzą fachowcy) moim zdaniem najprostszym lekarstwem na podniesienie temperatury powrotu jest podniesienie temperatury na piecu do co najmniej 70°C. Ja miałem podobny problem, gdzie powrót nawet nie mógł dojść do 40°C, jednocześnie woda w grzejnikach chłodna. "Winna" tu była praca zaworu 4D, który otwierając się na CO jednocześnie zwalniał zimny powrót - i zanim temp. na CO doszła do zadanej np.40°C, już zaczynał się zamykać bo wychładzał go powrót. Ustawiłem ochronę powrotu na 30°C, i po kilku godzinach kiedy instalacja się wygrzała, temp. powrotu oscyluje między 42 a 50°C.

Dalej z tym "walczę", kombinuję z pracą pieca w PID i w manualu - pomijając spalanie, w PID zawór 4D ma najmniej do roboty, a co za tym idzie temperatury są bardziej stabilne. Spróbuj u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawór 4d najlepiej działa do 40% otwarcia. Powyżej zaczynają sie cyrki. Tez mysle nad pompą kotłową bo mam 5 kolanek na powrocie 4d i słabo to działa na grawitacji. Pomimo ze na wyjściu z zaworu jest rura gorąca to na dole juz jest zimniejsza bo słabo zaciąga z kotła. Pompa od co dużo zaciąga i grawitacja nie ma siły. Najlepiej jest jak pompa co pracuje na najniższy biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie w ogóle kogoś komu taki układ działa poprawnie? tzn ma stabilne temperatury na co? Nominalnie mam 20st.C różnicy pomiędzy kotłem a zasilaniem za zaworem. (co) Realnie różnie wychodzi.

Jak myślałem nad rozwiązaniem u siebie to poza zmianą przekrojów w obiegu kotłowym chciałem wpiąć energooszczędną pompkę c.w.u na niskim biegu w układ na stałe oraz przerobić sterowanie tak aby po zgłoszeniu zapotrzebowania c.w.u przez sterownik kotła pompa wchodziła na wyższy bieg.

 

@Sambor

Przecież są okresy, że puszczasz 60st.C na co a są okresy, że puszczasz 35 aby nie przegrzewać pomieszczeń w okresach przejściowych. Zawór jest dla komfortu cieplnego użytkownika. Ostatecznie wychodzi, że w wielu instalacjach służy utrzymaniu temp. powrotnej kotła, bo podmieszanie nie działa prawidłowo.

 

@Snoopie

Jaką masz pompę dokładnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grundfoss alpha 2L 25-60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@Sambor

Przecież są okresy, że puszczasz 60st.C na co a są okresy, że puszczasz 35 aby nie przegrzewać pomieszczeń w okresach przejściowych. Zawór jest dla komfortu cieplnego użytkownika. Ostatecznie wychodzi, że w wielu instalacjach służy utrzymaniu temp. powrotnej kotła, bo podmieszanie nie działa prawidłowo.

 

Jak puszczasz 50C na grzejniki to na kotle powinno być 65 -70C, a zaw 4-D wg producentów kotła ma służyć do jego ochrony a nie do regulacji temp na odbiorach - i to jest jego podstawowy cel , często wymagany przez gwarancję kotła.

 

Producenta kotła nie obchodzi "komfort cieplny" użytkownika, który można osiągnąć innymi metodami regulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę różnicę, o której piszesz i podajesz przedział 15-20st.C mam stałą = 20st.C i tego nie zmienię -  tak jest zaprogramowany sterownik Estyma Control M. Mam automatykę. Problem nie występuje dla temperatur większych od 45st.C na co.(65 i wiecej kocioł). Problem z niestabilną pracą instalacji występuje dla temp. mniejszych niż. 45st.C, bo jest priorytet ochrony powrotu.

 

O ja głupi patrz... myślałem, że urządzenie i instalacja jest dla mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.