Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z 5 Klasą Emisji Spalin.


DAVIT

Rekomendowane odpowiedzi

witam ponownie mam jeszcze pytanie z innej beczki,

jeśli w chwil obecnej splam na sezon 6 ton miału 23kj piecem 21kw z zebca to ekogroszku ile spale w piecu 

innym o sprawnosci okolo 90%., aktualnie ten pietnastoletni  zębiec nie wiem jaka ma sprawność ale chyba nie zawielka bo komin na pietrze jeszcze ładnie grzeje.Wiem logicznie myśląc powinno być mniej ale o ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak mocny ekogroszek a te sprawności 90%  to tylko na badaniach. Groszku spalisz pewnie mniej ale czy cenowo też tak będzie?. Ja bym szukał kotła z podajnikiem co spala dobrze miał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sejmie Śląskim jest już projekt uchwały która ma zakazać palić mułem i flotem. Ma to obowiązywać od jesieni tego roku. Skąd pewność że następnym zakazem nie będą objęte miały? Ta uchwała będzie też zawierała terminy do kiedy "śmieciuchy" mają być ostatecznie wycofane z użycia. Co do zużycia groszku w porównaniu do miału to cudownych oszczędności bym się nie spodziewał, chyba że przy okazji wymiany kotła będzie też zrobione docieplenie budynku. Palę pierwszy sezon kotłem z podajnikiem 19kW ogrzewam 160m kw. Z kotła jestem zadowolony ale ciągle się uczę i koryguję nastawy. Tym sposobem od początku października spaliłem już blisko 5 ton groszku 28Mj z Kopalni Jankowice. Czytałem na tym forum, że 200m kw można ogrzać 3 tonami. Mnie to niestety nie dotyczy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja kocioł u teścia odpaliłem 22 grudnia /dom ok. 120m/ i do dzisiaj poszło 900kg, ekogroszku 23MJ w domu lubią ciepło 23-24st no i parę dni były mrozy to i wynik spory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym śmieciuchu do ogrzania 150m2 i 90 litrów bojler, spalałem przez rok (nie przez sezon zimowy) 4 tony węgla i 5m3 drewna.

W domu zimą były wahania temperatur – raz lodówka a raz duchówka w zależności kto i kiedy podłożył (rozpalił) :)
Teraz w kotle z podajnikiem schodzi mi 3.300kg. również na rok, najtańszego, dostępnego w moich okolicach groszku.

Bojler teraz jest 2x większy - 200 litrów i gorąca woda na okrągło. W pomieszczeniach cały czas 23 stopnie.

W tej chwili spalam miał z odsiewu ale tego dziadostwa idzie trochę więcej, no i dodatkowo większy syf w kotłowni. Więcej tego nie kupię bo to żadna oszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe odpowiedzi jeden ma oszczędności spore drugi tylko trochę.Wiadomo że zależy to od nowego kotła i jakiego używa się opału.

A uchwała już jest, jak narazie tylko małopolska a potem pewnie reszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwego doboru kotła ? czym się tak naprawdę kierować mówią że trzeba brać pod uwagę co jest dostępne jaki opał.

Mieszkając na śląsku tak naprawdę mamy duży wybór.I co dalej jaki podajnik, jakie palenisko ile ludzi tyle opinii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 24-25 stopni bo też nie lubią chodzić po domu w ciepłych dresach :rolleyes: No a te 900kg w miesiąc to też mało nie jest zważywszy że metrów trochę mniej.

u mnie duże  straty są przez brak ocieplenia podłogi /zimna piwnica/ i stropu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkając na śląsku tak naprawdę mamy duży wybór.I co dalej jaki podajnik, jakie palenisko ile ludzi tyle opinii. 


 


No i tę decyzję 'który" musisz podjąć sam. A im prędzej, przed nowym sezonem grzewczym, tym lepiej bo początki palenia w nowym kotle bywają bardzo frustrujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym śmieciuchu do ogrzania 150m2 i 90 litrów bojler, spalałem przez rok (nie przez sezon zimowy) 4 tony węgla i 5m3 drewna.

W domu zimą były wahania temperatur – raz lodówka a raz duchówka w zależności kto i kiedy podłożył (rozpalił) :)

Teraz w kotle z podajnikiem schodzi mi 3.300kg. również na rok, najtańszego, dostępnego w moich okolicach groszku.

Bojler teraz jest 2x większy - 200 litrów i gorąca woda na okrągło. W pomieszczeniach cały czas 23 stopnie.

W tej chwili spalam miał z odsiewu ale tego dziadostwa idzie trochę więcej, no i dodatkowo większy syf w kotłowni. Więcej tego nie kupię bo to żadna oszczędność.

u mnie 120m2 dom budowany w 2010 średnio docieplony , ogrzewanie podłogowe , 23-24* cała doba , CWU 45* 3 prysznice dziennie , weekendy wanna,  od 5 października do dziś 1300kg  , miał z piasta cena 590zł , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie miału idzie więcej niż groszku bo ten sam okres co u Ciebie spaliłem 2144kg.

Na groszku byłoby o jakieś 500-600kg. mniej.

Miał kupowałem po 530zł. Groszek po 650zł.

Z moich obliczeń ogrzewanie groszkiem wychodzi odrobinkę taniej. Po za tym jest czyściej w piwnicy i kotłowni, mniej wdycham unoszącego się pyłu węglowego przy załadunku, no i mniej muszę się namachać szuflą przy wrzucaniu groszku do piwnicy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caffe mój miał wygląda praktycznie jak groch :) mam workowany przy załadunku mało co się brudzi naprawdę minimalnie ,w kotle syfu tyle samo co z groszku mam , jedyne co to popiołu dużo , ten miał akurat ma dużo cześć nie palnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bardzo ładnie widzę u was z tym spalaniem :)

U mnie przez 4 miesiące od końca września do teraz poszło 2,5 tony ekogroszku  (kalorycznosc 24-25) wegiel płomienny.

Temperatura w domu cały czas 24-25 stopni. W piecu pali się cały rok bez wygaszania. Zbiornik 160 litrów. Spalanie do tej pory na rok wychodziło mi 4.5 tony, cenowo w granicach 3.5k na cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bardzo ładnie widzę u was z tym spalaniem :)

U mnie przez 4 miesiące od końca września do teraz poszło 2,5 tony ekogroszku (kalorycznosc 24-25) wegiel płomienny.

Temperatura w domu cały czas 24-25 stopni. W piecu pali się cały rok bez wygaszania. Zbiornik 160 litrów. Spalanie do tej pory na rok wychodziło mi 4.5 tony, cenowo w granicach 3.5k na cały rok.

Wiem, że to trochę zaśnięce ale ciekawe ile przy takich temp wewnątrz poszło by gazu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma gaz z sieci domek o powierzchni użytkowej 120 metrów w domu ma 22-23 stopnie i też na cały rok wydaje około 3.5k i też się zastanawiam o ile by mu więcej gazu poszło przy 24-25 stopniach w domku. Wydaje mi się że i może udało by mu się zmieścić w 4.5k.

Czekam aż w mojej ulicy doprowadzą gaz, myślę że jeszcze kilka lat i przejdę na gaz mimo iż będzie ciut drożej od ekogroszku to i tak warto ze względu na czystą kotłownie i 0 obsługi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.