Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Bojlera I Podłączenie


Michaellol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Jest to mój pierwszy temat i proszę o wyrozumiałość :-) 

Otóż, chciałbym podłączyć do pieca C.O. na węgiel, bojler z podwójną wężownicą.

Pierwsze pytanie jaki?? Czy w ogóle dobrze myślę że z podwójną wężownicą?

Co do wielkości to 120l powinno wystarczyć, wspomnę tutaj że jest 4 mieszkańców.

Jutro jadę na zakupy, a chodzi mi przede wszystkim by spełniał swoje zadanie.

Co do podłączenia temat będę pisał na bieżąco.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Podwójna wężownica to szybsze nagrzewanie wody CWU

bardzo przydatna rzecz, która się zwraca podczas eksploatacji.

120L to moim zdaniem mały bojler, dla 4 osób.

Mam 170L i jeszcze był za mały dla 4 osób. Obecnie gdy jest nas dwoje jest wystarczający rzekłbym komfortowo,ale tylko do czasu gdy zjeżdżają się dzieciaki i wnuki ;-)

Wówczas latem niestety zaczyna być troszkę mały, ale nie stanowi to takiego problemu by go wymieniać na większy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wszystko też zależy ile zużywa się wody, to jeszcze się zastanowię, ale dzięki za odp. 

Jakiej firmy polecasz??

Ogólnie to chciałbym tak zrobić, jak się da oczywiście, żeby w lecie woda użytkowa była podgrzewana gazem za pomocą przepływowego ogrzewacza, który mam, bo niedawno "fachowcy" zakładali i tak to zrobili że cała woda, która wytwarza się podczas spalania wpada do pieca i zalewa palniki. Na dzień dzisiejszy brak ciepłej wody  :( . Dlatego pomysł z CWU.

Wieczorem wstawię zdjęcia instalacji CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia mojej przeróbki przed zimą, jak widać dwa zawory kulowe na zasilaniu i powrocie.

Teraz moje pytanie:

- Jaki zbiornik zakupić

- Czy będzie potrzebna jeszcze jedna pompka

- Łączyć miedzią, pp, czy może poprostu stal

- Czy mógłby mi ktoś zaproponować jakiś schemat

Dodam ze zbiornik będzie po drugiej stronie ściany

 

 

 

 

post-71641-0-60837300-1484154293_thumb.jpg

post-71641-0-78007000-1484154366_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejscu nr 15 dałbym zawór 3d ustawiony w trybie obcinania. Chodzi i to by nie grzać bez potrzeby mieszkania. Takto ok.

Pamiętaj że przy takim podłączeniu woda w bojlerze będzie zbliżona do tej co na piecu.

Skoro już przerabiasz i to może CWU na osobnej pompie o ile sterownik pieca to ogarnie.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oddzielna pompa CWU to z zz by pompa co nie wychladzala ci zbiornika.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadzam sie z tym, tyle tylko ze jest to instalacja stara jak ten dom czyli lata 60. Narazie nie chcialbym wszystkiego przerabiac (chociaz wiem ze mnie to nie ominie). Zbiornik wyrownawczy nie jest podlaczony tak dokladnie jak na schemacie. Od zasilania CO idzie rozprowadzenie na poszczegolne pomieszczenia, a przy jednym z grzejnikow dany trojnik i wyprowadzenie na strych do zbiornika. Moze tak byc czy to lipa straszna?? Ogolnie po zalozeniu pompy na CO wszystko grzeje dobrze, bo wczesniej bylo grawitacyjnie i katastrofa. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipa straszna) Do naczynia powinna iść rura stal 1" lub Cu 28 a ten manewr z trójnikiem hm..coś tam daje)Najgorszy ten różnicowy na wyjsciu z kotła jak się pewnego pięknego dnia zapiecze to...)Można by przenieść pompę na powrót kotła i układ od razu staje się bezpieczniejszy ale gorzej z zaworem różnicowym,wtedy chyba musiłaby być w poziomie a różnie mówią na temat montażu tego typu zaworu w tej pozycji,co prawda widziałem na ulotce od tego zaworu ze moze być montowany w poziomie ale wolałbym nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli widzę że nie będzie to takie proste jakby się mogło wydawać:-(

Więc bez większej przeróbki się nie obejdzie??

Na początku myślałem że wystarczy wpiąć się do CO i gitara ( jak na zdjęciach). Gościu mi to spawał i powiedział że jest przygotowane pod CWU. 

Załamaliście mnie, ale dzięki za podpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich po długiej przerwie. Poczytałem trochę na forum i przygotowałem schemat do oceny.

Dodam że zbiornik CWU jest zamontowany nie w poziomie tylko minimalnie podniesiony stroną zasilania z pieca CO.

Wszystko będzie podłączone grawitacyjnie.

Cyrkulacji nie podpinam tylko zakończę jak na rysunku.

Nasuwa mi się kilka pytań:

1- Czy to ma sens działania

2- Czy kiedy zamknę zawór na zasilaniu grzejników 2 cale, to będzie grzało tylko CWU

3- Czy przy otwartym zaworze (j.w.) przy działającej pompce CO będą grzały grzejniki

4- Czy w sezonie letnim zamykając zawór wody użytkowej, mogę podgrzewać wodę piecykiem gazowym zamontowanym w łazience

 

Proszę o rady i sugestie.

Pozdrawiam 

post-71641-0-91599700-1485739213_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle i niebezpiecznie.

1. pompa na powrót

2. pomiędzy wyjściem z kotła a naczyniem otwartym zakaz instalacji jakichkolwiek zaworów i przewężeń poniżej 1 cala

3. filtr przez zbiornikiem CWU zbędny on ma być bezpośrednio przed pompą

4. zawór odcinający instalacje CO na lato instalujesz w miejscu gdzie masz opis "powrót z grzejników"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że niebezpiecznie, ale jak już pisałem wcześniej jest to stare budownictwo i nie chciałbym na razie przerabiać tego co że tak nazwę jest po lewej stronie ściany zwłaszcza że jest okres grzewczy. Chodzi mi o samo podłączenie CWU, czy to będzie działało, a resztę zostawię na wiosnę.

Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego zamiast zaworu kulowego lepiej w tym miejscu wstawić zawór tzw zasuwka. Gdybyś zauważył, że grzejniki zaczynają słabiej grzać to dławisz przepływ przez zbiornik CWU. Np jeden obrót na dobę i obserwujesz grzejniki. Gdy zaczną grzać jak poprzednio to masz układ wyregulowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.