Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co - Schemat Do Analizy


b4chus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakiś czas temu pisałem na forum w sprawie kotła zgazowującego + bufor, natomiast instalator zaproponował mi inne rozwiązanie. Przygotowałem schemat na podstawie jego sugestii na bazie schematu wzorcowego kotła Compact Bio z Kostrzewy. Prosiłbym o sugestie czy schemat jest poprawny czy może zawiera jakiś kardynalny błąd.

 

Ogrzewanie całego domu mam na podłogówce, jedynie garaż będą ogrzewać "zwykłe" grzejniki.

Schemat kotłowni mb.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie miałem podobnie - z wymiennikiem płytowym. Tylko po co wymiennik płytowy skoro kocioł ma modulację mocy i dodatkowo przed każdym wejściem na rozdzielacz czy grzejniki będą zawory 3-d termostatyczne?

Wymiennik nie ma nic wspólnego z modulacją mocy i zaworami 3-D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jedyna rola do spełnienia przez wymiennik to oddzielenie instalacji otwartej (kotłowej) od zamkniętej. Rozumiałbym jeszcze bufor, dla odebrania nadmiaru ciepła z kotła, ale wymiennik płytowy nie ma zdolności akumulacji. Jak by to miało działać?

 

O ile dobrze rozumiem:

 

1 - kocioł pracuje powiedzmy na 65*C, powrót 50-55*C, żeby się nie pocił i nie zasmolił

2 - wymiennik płytowy dziarsko pompuje temperaturę w obieg podłogówki

3 - podłogówka dostaje na zasilaniu 45*C z mieszacza, dobiera jeśli musi z zasilania z wymiennika

 

W rezultacie przy dobrze ocieplonym domu efekt będzie taki, że kocioł będzie się co pół godziny wyłączał i włączał ponownie jak temperatura za wymiennikiem spadnie poniżej zadanego minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rozumiem że chodzi o zrównoważenie ciśnień dla poszczególnych obiegów zasilonych pompami o różnym  przepływie. W takim razie czy nie powinno być sprzęgła rozdzielającego wszystkie obiegi, a nie tylko odcinającego pompę CWU od obiegów CO?

 

Załączam obydwa przypadki.

post-70895-0-66680900-1484172092_thumb.jpg

post-70895-0-62975100-1484172101_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarne tło bo wklejałem bezpośrednio z CAD-a, ale może być i białe.

 

Nie ma na schemacie pompy na powrocie. Przestudiowałem schematy peleciaków z Kostrzewy (wiem, ponoć są błędne), Elektromet, SAS, Viessmann - nie mają pomp na powrocie. Dla mnie nie ma problemu dołożyć kolejnej pompy, tylko czy wtedy nie lepiej dać sprzęgło za kotłem i ochroną powrotu, a CWU wrzucić za sprzęgło?

 

Problem w tym, że ilu producentów, ilu instalatorów, ilu projektantów - tyle opinii. A inwestując kilkanaście tysięcy w kocioł i kilka kolejnych w osprzęt muszę wiedzieć czy i jak to będzie działać, zanim kupię chociażby jeden zawór kulowy.

post-70895-0-88655000-1484173973_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu wycinek instrukcji montażu Viessmann Easypell, bez pomp na powrocie w obydwu wariantach, nie ma też pompy w schematach elektrycznych.

 

Ja się nie upieram, żeby tej pompy nie instalować, pytanie tylko czy pompa powrotna i pompa CWU mają być na jednym obiegu, czy rozdzielone sprzęgłem?

post-70895-0-31035200-1484205399_thumb.jpg

post-70895-0-86184600-1484205403_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schematy zamieszczone w ostatnim poście to inna bajka.Nie ma tam ochrony kotła przed korozją niskotemp.a chcąc ją zrealizować należy np.dołożyć zawór typu VTC który potrzebuje pompy oraz rozdzielić obieg kotłowy od obiegów na instalację sprzęgłem hydraulicznym ze względu na obecność zaworów 3D.Zresztą zamieściłem poprawny schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, tylko brak jeszcze fizycznie tego sprzęgła - sprzęgło jest montowane w pionie,

u góry zasilanie i wyjście na odbiory, na dole powrót z instalacji i powrót na kocioł.

To co narysowałeś to zespolone belki rozdzielacza  do których podłącza się zasilanie i powrót poszczególnych obiegów.

Natomiast CW warto włączyć wprost do kotła, mniej kłopotu z grzaniem CW w lecie

Trochę na temat sprzęgieł jest tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19095-sprz%C4%99g%C5%82a-hydrauliczne-troch%C4%99-teorii-i-praktyki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci znalazłem belki rozdzielaczy, ale również sprzęgła montowane w poziomie, z wpiętymi osobno poszczególnymi obiegami (załącznik). Z obiegiem CWU i grzaniem w lecie słuszna uwaga, natomiast dla pracy całego układu czym się będzie różnić sprzęgło pionowe rozdzielające 2 obiegi (czyli kotłowy + CWU rozdzielony sprzęgłem z grzejnikowym + podłogówka)?

post-70895-0-35865900-1484246812_thumb.jpg

post-70895-0-98997500-1484246812_thumb.jpg

post-70895-0-46338200-1484246813_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci jest też wiele innych "wynalazków" pasujących tylko do danych urządzeń np do konkretnych kotłów gazowych.

Klasyczne sprzęgło to zrobi każdy i jest proste w regulacji całego układu, a taki wynalazek wymaga większego wysiłku w zaprojektowanie całości + kłopoty z finalną regulacją hydrauliczna.

Oczywiście możesz takie coś brać - kto bogatemu zabroni, ale jak widzę masz marne pojęcie o hydraulice ,

a nasi mistrzowie "żabki i konopi" w większości są za granicą, więc powiedz kto to ci poustawia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam na pewno nie poustawiam, stąd też chcę mieć jak największą (choć powierzchowną) wiedzę co i jak powinienem mieć zrobione.

 

Kolejny schemat - CWU przed sprzęgłem, sprzęgło... no właśnie:

 

1). sprzęgło SP, SPP, SPD?

 

2). powrót CWU przed czy za zaworem ochronnym temp. powrotu kotła? Czy zawór nie powinien być ostatnim na drodze do kotła? W innym przypadku nie będzie w stanie regulować poprawnie temperatury na powrocie, skoro ze zbiornika CWU może wracać bezpośrednio do kotła woda chłodniejsza niż powinna.

post-70895-0-84004700-1484259411_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam nie robisz sprzęgła, tylko kupujesz, to takie będzie OK http://www.klawachata.pl/pl_PL/p/ELTERM-Sprzeglo-hydrauliczne-SHE40-OC-2565-GW-1-ocieplone/11220

 

POWRÓT GRZANIA CW ZARAZ PRZY KOTLE!!! tam gdzie naczynie przeponowe.

 

Nie będzie kłopotu z zimnym powrotem

 

PS

Już czuje następne pytanie - Dlaczego sprzęgło 40kW, a nie 15kW?

 

To masz od razu odpowiedź - bo Sambor tak radzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania to się dopiero posypią jak do gotowego schematu będę liczył przekroje rur i wydajności pomp.

 

A tak poważnie, przeczytałem podlinkowany post odnośnie sprzęgła. Nie jestem ignorantem, po prostu nie jestem fachowcem, po to zresztą m.in. jest forum żeby ustrzec niefachowców przed szkodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.