Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Viadrus U 26 Przebudowa Na Podajnik.


maciej1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o porady, wskazówki itp. w następującej kwestii.

Posiadam kocioł żeliwny Viadrus U 26 i chciałbym częściowo samodzielnie dorobić do niego układ podający paliwo-ekogroszek.

Chcę kupić podajnik z palnikiem oraz pozostały osprzęt. Podstawę chciałbym wykonać samodzielnie.

Wszystkie sugestie mile widziane, czyli jakich producentów należałoby brać pod uwagę aby wykonać to solidnie.

Może ktoś dysponuje jeszcze jakimiś materiałami dotyczącymi tej przeróbki.

Mój kocioł jest pięcio-członowy, a będę ogrzewał 200 m.kw. Budynek określam jako taki nie za zimny, ani też nie specjalnie ciepły.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałbym Ci inną radę.

Zamiast przerabiać kocioł po to abyś w nim produkował sądzę i wymieniał ciepło z marnym efektem bo sam przeszedłem przez taką gechenne.

Te same pieniądze które wydasz na przerobkę kotła to zainwestuj w bufor ciepła o wiele mniej problemów i będziesz bardziej zadowolony.

Nie pakuj podajnika do tego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zobrazowania co cię czeka po zamontowaniu podajnika po 3 do 5 no może 7 dni pracy kotła z podajnikiem i zależy jeszcze to jaki sterownik zamontujesz

Twój kocioł będzie wyglądać tak:

post-56839-0-46513900-1484768366_thumb.jpg

 

Albo przy wersji z buforem i paleniu od góry i bardziej efektywnym spalaniem węgla będzie wyglądać tak:

post-56839-0-73292100-1484768519_thumb.jpg

 

 

Wybór należy do ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Oman7, napisz jaki posiadałeś wcześniej:

-palnik(typ i moc)

-sterownik

-kocioł(moc)

-czy komora palnika była ocieplona

-jakim paliwem paliłeś

-czy stosowałeś szamot dla dopalenia spalin

-wielkość domu ?

Interesuje mnie taka przeróbka żeliwniaka na podajnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik ARDEO-25AZP,palnik jest po"tuningu"

Sterownik TECH-ST580 PID

Kocioł zbudowany na bazie wymiennika Viadrus u22 wymiennik też przeszedł "tunning".Moc 28kW.

Tak dolną część kotła gdzie zabudowany jest palnik wylozylem szamotem natomiast sama część żeliwną pod rusztem wodnym nie jest wyłożona .

Używam retopal bez żadnych ulepszaczy przywozony w lecie prosto z kopalni.

Nie stosowalem szamotu do do palenia spalin.Cały proces spalania zachodzi pod rusztem wodnym.

Mój dom to 160 m2 bez ocieplenia ale w tym roku wymiana dachu plus ocieplenie ścian styropianem.

 

Jeżeli nosisz się z zamiarem zabudowy palnika pod wymiennikiem to szczerze ODRADZAM!!!

 

Sory za literówki ale pisze z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi co da ci zamontowanie palnika o mniejszej mocy np.15kW.(Takiej czy innej firmy obrotowy czy nie obrotowy)

Odpowiem ci że nic,ponieważ ty montując taki czy siaki palnik musisz wytworzyć odpowiednią moc na tym palniku w momencie kiedy obciążenie instalacją CO jest duże aby w domu było ciepło.

Reasumując małe obciążenie instalacją CO płomień na palniku jest mały i proces spalania jest prawidłowy,jak zwiększysz moc palnika czyli płomień  wydłuży się(obciążenie instalacji CO będzie duże czyli chłodniejsza woda zacznie wracać do kotła)  i zacznie stykać się z rusztem wodnym proces spalania będzie zakłócony a nad rusztem  będzie tworzyć się sadza.

Na temat miału,ekogroszku takiej czy siakiej wartości energetycznej musisz wytworzyć odpowiednia moc tego nie przeskoczysz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Mam Vidrusa u22 przerobionego na Eko palnik pancerpol 25kw sterownik Skzp 02. Sadzy w nim od cholery, miejsca między palnikiem a rusztem tyle co kot napłakał. Ciągle nie dopalony węgiel. Mam piec już 5 rok i nic z tym nie zrobię. Jak już to kup gotowy zestaw do przerobienia od viadrusa. Ogólnie wolałbym kupić nowy piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam viadrusa u22 i bardzo się cieszę że nie przerabialem go na podajnik tylko kupiłem nowy kociol a tamten został jbc. Nowy kocioł kupiłem za 3500 więcej niż dostawke do viadrusa(a jeszcze trzebaby było zmontować). Po tym co czytam jak ludzie piszą o przeróbkach b się cieszę że nie wyrzuciłem pieniędzy w błoto. Tobie kolego jak chcesz ekogroszek też polecam kupno kotła do eko a nie przeróbki bo nic z tego dobrego nie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jestem tutaj nowy , szukałem pomysłu na zmniejszenie ilości podawanego wegla w podajniku i znalazłem ten temat.

Ja mam przerobionego Viadrusa u26n 2 lata temu, na podajnik Witkowskiego ( taboret dorobił ślusarz) z sterownikiem SKZP 02 i sobie chwalę . Ale trochę wysiłku mnie to kosztowało, dlaczego  - bo

Pomierzyłem sobie taboret oryginalny z Viadrusa nie patrząc na odległość pomiędzy paleniskiem a defletorem ( musiałem podnieść piec o 12 cm po roku palenia , zasada mała odległość pomiędzy = duże spieki, minimum 15 cm deflektro - palenisko)

Więc przerabianie tego pieca na podajnik polecam jak najbardziej ale PODSTAWA to zawór 4D, bo bez niego będziecie mieć niedopalone sadze w piecu !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zobrazowania co cię czeka po zamontowaniu podajnika po 3 do 5 no może 7 dni pracy kotła z podajnikiem i zależy jeszcze to jaki sterownik zamontujesz

Twój kocioł będzie wyglądać tak:

attachicon.gifP1050074.JPG

 

Albo przy wersji z buforem i paleniu od góry i bardziej efektywnym spalaniem węgla będzie wyglądać tak:

attachicon.gifP1050321.JPG

 

 

Wybór należy do ciebie.

Masz zawór 4d ?

Jaką trzymasz temp. na kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zawór 4d ?

Jaką trzymasz temp. na kotle?

Tak mam zawór 4d.

Zadana temp na kotle 75.

Sterownik Tech ST580 PID.

Palnik Ardeo po modyfikacjach i ulepszeniach.

 

W tej chwili proces spalania retopalu poniżej rusztu wodnego wygląda tak.

post-56839-0-79838800-1517411087_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.