Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brak Ciśnienia Na Rotametrach


pablitos

Rekomendowane odpowiedzi

To wszystko teraz może mieć sens z oporami na pompach, bo mogę mieć zapowietrzane obiegi? Jutro raz jeszcze odpowietrze pętle tylko że dużo szybciej po 5 min na obwód. Jedno pytanie sprawdzające odnośnie procesu odpowietrzania. Robię tak, Zamykam powrót na belce, wężą podpinam do spustowego na powrocie, zamykam wszystkie pętle prócz tej którą będę odpowietrzał np. pierwszy obwód do zasilania, 2 osoba w kotłowni jest i pilnuję ciśnienia 2,5 bar,  po odczekaniu ok 10 minut zamykam zawór spustowy po czym zamykam obwód i następny otwieram.

Tak ja to wykonuję, proszę powiedzieć czy prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie do odpowietrzania podlogówki. Zawór 4D podczas tego procesu ręcznie ustawić 50/50%? otwarcia?

Powinieneś odciąć cały rozdzielacz zaworami przed nim.Założyć węża na zawór spustowy belki zasilającej.Zamknąć wszystkie pętle oprócz pętli którą odpowietrzasz w danej chwili.Założyć drugiego węża na zawór spustowy belki powrotnej.Przeleć pętle,zamknąć ją po odpowietrzeniu i przejść do kolejnej.Po odpowietrzeniu wszystkich pętli odpowietrzyć same belki rozdzielacza.Otworzyć główne zawory na rozdzielacz.Ostatni punkt to pozostaje cieszyć sie z grzejącej podłogówki ;) 4D nie ma nic wspólnego z procesem odpowietrzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem zgodzę się że to jest też sposób, tylko że co z pęcherzami powietrza jeśli są w samych pionach i w kotle? przy zamkniętych rozdzielaczach i na dwa węże po otwarciu rozdzielaczy to co zostało w miedzianej instalacji wleci do pex-ów, a ja ładuję wode w zawór do napełniania który jest w dole kotła i pętle  po pętli jade tylko [powroty pozamykane na rozdzielaczach. Dlatego o zawór 4d zapytałem jak go ustawić aby miał max przepływ w tym procesie? Chyba że to źle robię nie znam się na hydraulice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra..... jestem już po soilidnym odpowietrzeniu i teraz proszę was o wytłumaczcie mi takiego zjawiska. Na załączonych zdjęciach w  żółtych kołach zostały zaznaczone rotametry które podczas odpowietrzania dziwnie głośno grzechotały, piszczały itd., co skutkowało bardzo niskim ciśnieniem wody mimo że ciśnienie zadane było takie samo jak na wszystkich innych wcześniej na pewno 2 razy słabszy strumień od pozostałych dobrze działających. Powiedzcie mi co może być przyczyną. Dodam że te 2 rozdzielacze są na tym samym piętrze.

post-67440-0-64777600-1484761271_thumb.jpg

post-67440-0-30937800-1484761304_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dołożeniu drugiej pompy i dłuższej obserwacji stwierdzam że jest poprawa. Muszę jeszcze separator powietrza dołożyć tylko zastanawiam się czy pompy ciężej nie będą miały aby wode ciągnąć. Co myślicie?

Teraz ważne pytanie nie mogę za żadne ciastka osiągnąć temperatury zadanej wody wyjściowej na podłogówkę, ustawione mam 40-45 C a max osiągam 27 i to z zabiezpieczeniem powrotu na tem., 28, dodam że kocioł wchodzi w podtrzymanie na 65 C. Jaki może powód? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to temperatura 40-45 stopni w podłogówce to może być potrzebna jak będzie -40 za oknem.

Zawór 4D, pilnuje powrotu albo reguluje obiegiem grzewczym, jednocześnie obu tych spraw nie pogodzisz przy ogrzewaniu podłogowym. Dla sterownika u Ciebie priorytetem jest pilnowanie temperatury powrotu a nie wody w podłogówce. Dlatego nie osiągasz tego co byś chciał. Przy tak dużej instalacji OP winieneś mieć zawór 3D zamiast 4D i dodatkową pompę kotłową, która zapewni kotłowi poprawne warunki pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Defro eko komfort PZ 12 kw dom energooszczędny, zawór 4d Afriso arv 485 niby przepływ ma chyba 15m/s na sterowniku. Digitax wiem że temperaturę którą chcę osiągnąć na op to dużo ale chcę zobaczyć czy wogóle do takiej dojdzie (testowanie) a tu nic ok 27 max i dupa powrót podniose do 40-50 C do na podłogę idzie 21-22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór ma Kvs=15 dla pompy, a nie dla grawitacji,

 

Zrób eksperyment i podnieś temp na kotle np do 70C przez 2-3 dni, 

Wtedy pewnie podłoga się podgrzeje i woda w obiegu też.

 

A u ciebie jest przepływ prawie 3m3/h - to bardzo dużo i wymaga większej mocy kotła aby to ruszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z tym eksperymentem, ale w celu sprecyzowania, temp. powrotu jaką ustawić czy tak jak mam teraz 29 c czy więcej, przepływy na rotametrach ustawiłem na 1,5 - 2,0 w zależności od długości pętli ( krótka , dłuższa).

Co myślicie o separatorze jaki zastosować model np., z Flamco aby nie zduśił mi pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Separator powietrza raczej nie będzie potrzebny, Jak pompa się zapowietrzy to pokaże na wyświetlaczu błąd, a tego wg twoich opisów nie robi 

Natomiast  przy zaw 4-D i podłogówce powinieneś pilnować temp podłogówki, a nie powrotu.

 

W ramach eksperymentu wstawiłbym pompę na powrocie z zaw 4-D do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D z grawitacyjnym obiegiem kotłowym nie ma szans na prawidłowe działanie w układach z taką ilością podłogi. Nie jest to wina zaworu 4D, ale instalacji.

 

Chcę zauważyć, że nie ma takiej metody, która pogodziłaby pełną ochronę powrotu (w rozumieniu tych wymaganych gwarancją 55 st) z pełną regulacją temperatury na układzie. W sytuacjach dużego zapotrzebowania ze strony układu (rozruch, wygrzewanie domu, ładowanie bufora, wygrzewanie dużej podłogi), albo spadnie temperatura na wejściu do kotła, albo należy ograniczyć "apetyt" odbiorników. Robi to i 4D i wszystkie rodzaje 3D.

 

Pompa kotłowa, chociaż jest bardzo dobrą metodą dbania o ciepły powrót, to w pewnych warunkach może nie zapewnić tych 55 jeśli pompy na układzie ster nie wyłączy. W warunkach normalnej eksploatacji nie ma z tym problemu. Ten układ podłogi jak wyżej, gdyby miał pompę kotłową na bypassie i 3D z pompą do regulacji układu, to w dzisiejszych warunkach jakie zapodał kolega zapewniłby co najwyżej wypadkową temperaturę strumienia pompy kotłowej i strumienia powrotu z podłogi. Na kotle taki przepływ skończyłby się dużymi problemami z utrzymaniem zadanej, a na powrocie tych 55 by nie było. Z kolei 4D z pompa kotłową zrobi co mu się nakaże. Można zażądać stałej powrotu 55, można też dowolnie niżej, ale zawsze ta granica będzie respektowana i constans.

 

Byłby na powrocie 3D TZM 55, to dopiero byłby płacz, że kocioł stoi w podtrzymaniu, a podłoga zimna i zimna. I nic się nie da zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze to rozumiem? Rozwiązaniem problemu z chłodnym powrotem i małą temperaturą OP, było by dołożenie tzw. pompy kotłowej? Jeśli tak to w  którym miejscu ją się montuję przed 4D czy gdzieś za kotłem, może głupie pytania zadaję ale na tym forum uczę się hydrauliki. Za ok., godz wstawie zdjęcie kotła i tyłu jak pospinany jest.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Byłby na powrocie 3D TZM 55, to dopiero byłby płacz, że kocioł stoi w podtrzymaniu, a podłoga zimna i zimna. I nic się nie da zrobić.

 

Sam TZM to za mało potrzeba jeszcze sprzęgła, które rozdzieli obieg wysokotemperaturowy z mniejszym przeplywem i obieg podłogówki- niskotemperaturowy z dużym przepływem.

Czyli taka duża instalacja powinna mieć sprzęgło , 2 zawory 3-D jeden na zasilaniu podłogówki i drugi TZM

na powrocie na kocioł oraz 2, a w naszym przypadku 3 pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.