Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimosz Duo Sterownik Ekonomic Premiun Ustawienie Wentylatora


jawor75

Rekomendowane odpowiedzi

witam  mam pytanie odnośnie zasłony zasysania powietrza. jeżeli jest płynna regulacja obrotów wentylator to czy ustawiamy  też dopływ powietrza klapką czy  tylko obrotami wentylatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam posiadam Klimosza DuoPellet NG 15KW, pale w domu już od połowy listopada, wiem ze spalanie na samym początku jest dość spore(wygrzewanie domu ,wilgoć itp)ale nie sądziłem ze do stycznia/lutego piec będzie potrzebował aż 40kg/24h pelletu. Ustawienia mojego pieca to 5s podawania/33sek przerwy, wentylator 24% temp na piecu ustawiona 65st, czujnik pogodowy, funkcja PID, dom ocieplony temp w domu to 17st( nie chce wiecej bo jeszcze tam nie mieszkam). Jeżeli piec się wyłączy przy 68st (czuwanie) to temp spada o 8st w ciągu 20-30min i piec znowu się załącza. Pellet teoretycznie 18kj, podczas spalania pelletu robią się małe około 2-3cm spieki,ale jest ich bardzo mało,które w palcach dość lekko sie rozsypują popiół raczej ciemny szary i czarny(50/50). Pytanie moje jest takie,czy to spalanie przy takich parametrach się z czasem uspokoi i zejdzie do spalania poniżej 30kg na dobę, czy jakieś inne ustawienia pieca proponujecie. Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką powierzchnię grzejesz, jaka instalacja?

Pogodówka niestety nie jest oszczędna.

Pid niestety też może płatać figle i czasami ręczne ustawienia są oszczędniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie wszystko mam opisane w profilu,użytkowej mam 140m, po podłogach coś koło 170m, ściany ytong 24+ 20 cm styropian grafit(0,031) dach 30 wełny(0,035), podłoga 25 cm styropianu, okna 3 szybowe energo, drzwi energo, tyle ze w bryle budynku jest garaż 2 stanowiskowy, ale już go ocieplam w wewnątrz 12cm styro. jeżeli chodzi o ręczne sterowanie to jakie w takim razie ustawienia?

Piec podłaczony na zaworze 4 drogowym sterowanym siłownikiem i 3 drogowy na podłogówke sterowany ręcznie, temperatura na podłogę daje koło 24 stopni a na grzejniki jakieś 31 stopni, ponieważ taka temp wystarcza aby w domu było od 15 do 18-19 stopni w zaleznosci od tem na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój budynek ma 13*13 dwa poziomy czyli wychodzi 169m2 razy 2 czyli 338 M2 nie myśl że jak nie ogrzewasz jakiegoś pomieszczenia to się nie liczy, cały budynek się liczy bo wszędzie jest jakieś ciepło.

Niestety przy twoim domu ten kociołek to popierała do ogrzewania 100 m max, a wyliczenia ze strony ciepło właściwe możesz uznać za bajki.

Żeby pracowało to ekonomicznie potrzebujesz kotła sporo większego.

Ten kociołek który masz da radę również ale będzie spalał 2 razy więcej opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten domek zmniejszyłem do wymiarów 10,3x 11m, nie ogrzewam garażu36m2 oraz wiadomo kotłowni 10m2 ale może i Masz rację ze kociolek mały, projektant obliczyl zapotrzebowanie całkowite na energię coś koło 8.5kW więc tym tez sie sugerowalem wybierając piec 15 kW,wszędzie czytałem że nie ma co przewymiarowywac pieca,alę teraz dochodzę do wniosku że nie dotyczy to pelletu,gdzie pięć jak nagrzeje to i tak się sam wyłączy a zapas mocy się czasami przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że nie masz w garażu ogrzewania nie znaczy że go nie ogrzewasz bo na pewno temperaturą jest tam w okolicy 10 stopni a nie taka jak na dworze, tak samo kotłownia nie ma grzejnika a jest ciepło znaczy że skądś to przenika, z ogrzewanych pomieszczeń.

Zapas mocy w kotłach z podajnikiem jest jak najbardziej wskazany, taki większy kocioł powinien dogrzać mieszkanie i się wyłączyć wtedy pracuje ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czytając instrukcje klimosza wychodzi na to że piec powinien ciągle pracować z mocą min,nie powinien się zbyt często wyłączać,bo to powoduje skrócenie żywotności grzałki. Robercie moc grzewczą dobiera się do kubatury ewentualnie powiezchni użytkowej,a nie całkowitej. Ale reasumując polecasz jakies ewentualne zmiany w nastawach pieca? Obecnie piec pracuje przy temperaturze na zewnątrz-5 st. 40-45 min a wygaszenie trwa do Max 25 min,temp na czopuchu okolo 60-70 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czytając instrukcje klimosza wychodzi na to że piec powinien ciągle pracować z mocą min,nie powinien się zbyt często wyłączać,bo to powoduje skrócenie żywotności grzałki. Robercie moc grzewczą dobiera się do kubatury ewentualnie powierzchni użytkowej,a nie całkowitej. Ale reasumując polecasz jakies ewentualne zmiany w nastawach pieca? Obecnie piec pracuje przy temperaturze na zewnątrz-5 st. 40-45 min a wygaszenie trwa do Max 25 min,temp na czopuchu okolo 60-70 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ustawień to raczej wydaje mi się że jest wszystko ok, w pewnych przypadkach sterowanie typu pid powoduje zwiększenie ilości spalanego opału, ale to musiałbyś sam sprawdzić jak jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję,postaram się pobawić na ręcznym sterowaniu i zobaczymy co z tego wyniknie, jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie.

P.s

A jakiej mocy i jaki piec byś polecał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie 25 to minimum a 35 z klimosza pracowałaby pewnie jeszcze ekonomiczniej, ponieważ ma większą powierzchnię grzewczą a co za tym idzie więcej ciepła wyłapiemy przed kominem.

Prawdopodobnie zamieniłbym też sterowanie żeby po nagrzaniu pomieszczeń kocioł przechodził w stan czuwania.

Wtedy zwykle mamy oszczędności ponieważ nowe domy są dobrze docieplone i nie ma strat, kocioł pracuje 8h na dobę lub mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj to bardzo duży kociołek proponujesz. Zobaczymy jak mój kociołek z sobie poradzi  do końca sezonu, będę próbował zejść z tym spalaniem do wartości poniżej 30kg/dobę(choć wątpię) Dużo osób pisze ze mając podobną powierzchnie użytkowa 140-150m^2 spala poniżej 30kg... sprawdzę czy to nie bajki.Kubatura mojego domu bez garażu i kotłowni to 419m^3,(całkowita to 560m^3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

mój piecyk od początku palenia (połowa listopada 2016r) do dzisiaj spalił prawie 4 tony pelletu przy temp w domu(nie zamieszkałym) około 16-17st.Od początku lutego wyłączyłem tryb PID i leci wszystko na auto,ale zmieniłem tez pellet na lepszej jakości i wydaje mi się ze spalanie spadło,ale nieznacznie.Przy dzisiejszych temp na dworze (noc 0st a dzień ok 9-10) cały zasobnik 200kg wystarcza na 10 dni palenia,W serwisie Klimosza dostałem info aby zmienić ustawienia pieca z 33sek przerwy i 5 sek podawania(takie są w instrukcji) na 24sek przerwy 5sek podawania, 28% wiatrak, przesłona otwarta....a jakie są wasze ustawienia? co proponujecie jeszcze zmienić?

Mam pytanie co do temperatury czopucha, jaka ona powinna być, mierzyłem termometrem stykowym i pokazywało mi 55-60 st. czy taka temperatura jest prawidłowa? czy powinna być większa np 120-150st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

 

Cześć, po dłuższej przerwie przy kolejnym sezonie grzewczym...:)spalanie w moim piecyku się nie zmieniło,nadal takie samo(czyli spore 180kg na 8 dni), choć już od sierpnia mieszkam w domu. Temperatura na dole salon -kuchnia to 22-23 stopnie(działa pdłogówka z temperaturą 27,5st) a na górze w sypialniach 20-21 st.(grzejniki). piec chodzi na minimalnych ustawieniach czyli 40sek przerwy i 5sek podawanie nadmuch 25%. w ciagu 24h piec wygasza się około 18-20 razy więc wydaje mi się ze sporo. Napiszcie o swoich piecach ustawieniach itp, jakim pelletem palicie itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.