Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tech Sterowniki L-8 - Sterowanie Ogrzewaniem Podłogowym


vivantos

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Podepnę się pod temat. Chciałem wykorzystać L-7 do sterowania grzejnikami. Podczas budowy (11 lat temu) popełniłem kompletną instalację: przewody do czujników temperatury w każdym z pomieszczeń, rozdzielacz na każdy grzejnik osobno, okablowanie do rozdzielacza (pod siłowniki).

 

Dom ogrzewam piecem dwufunkcyjnym (z zamknięta komorą) + koza. Mam kilka pomieszczeń w których jest chłodno: pokój nad garażem, łazienka na poddaszu, sypialnia na poddaszu. Przy standardowym sterowaniu piecem jest mi trudno uzyskać stabilną temp w tych pomieszczeniach. Zwłaszcza, gdy ogrzewam kozą - która podnosi temp w salonie (tam też jest sterownik pieca).

 

Czy taki układ L-7 + siłowniki + czujniki sprawdzi się przy ogrzewaniu grzejnikowym (podłogówka jest tylko w łazienkach)??

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę powodu, by miało nie działać. Funkcję ON/OFF kotła musi wtedy przejąć moduł pompy przy listwie, tak by wyłączał się dopiero po zamknięciu ostatniego siłownika. Myślę, że taniej będzie przenieść sterowanie kotła do tych pomieszczeń, które są teraz niedogrzane (przewody podobno masz), a reszta domu niech polega na głowicach termostatycznych grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listwa sterująca to tylko urządzenie wykonawcze, które słucha się sygnału ON/OFF z danej strefy/pokoju (od termostatów naściennych). Dla niej to wsio ryba, czy siłownikiem zamknie na rozdzielaczu dopływ do pętli OP czy grzejnika.

 

Trochę enigmatycznie to wygląda z tymi kablami. Ja zrozumiałem, że te kable to właśnie pod termostaty ścienne. Podpinasz je z jednej strony pod listwę, a od listwy dopiero do siłowników na rozdzielaczu. Listwa w szafce oczywiście.

 

Ten moduł to do czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ścianie miałby być zainstalowany czujnik https://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/c-7-p/ l tak jak mówisz termostat ścienny. W przypadku termostatu mamy on/off w przypadku czujnika wiązanie temperatury.

Oczywiście listwa w szafce.

Moduł do wizualizacji i sterowania.

 

Jestem ciekaw czy takie strefowe rozwiązanie ma sens. Rachunki za gaz pewnie wzrosną..Komfort chyba też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

podepnę się pod temat ponieważ również jestem zainteresowany takim sterownikiem tylko w wersji przewodowej tj L5 lub L-7. Zasada działania jest identyczna tylko L-7 pozwala dodatkowo:

  • możliwość podłączenia panelu sterującego M-7 z komunikacją RS
  • możliwość podłączenia ST-507 Internet lub WiFi RS do sterowania instalacją poprzez Internet
  • możliwość podłączenia modułu zaworu ST-61v4 lub ST-431n
  • możliwość aktualizacji oprogramowania poprzez port USB

Pytanie czy warto dlatego kupić L-7 czy L-5 który ma mniejsze (bądź żadne) możliwości ewentualnej rozbudowy w zupełności wystarczy?

 

I pytanie w zasadzie podstawowe od którego powinienem zacząć to w jaki sposób ten system sterowania się sprawuje? Czy sterownik odkręca pętle podłogówki dopiero po spadku temperatury zadanej czy może algorytm jest na tyle "inteligentny"  że zaczyna odkręcać już w momencie wykrycia spadku temperatury? Chodzi o to czy pomieszczenie się za bardzo nie ochłodzi zanim sterownik odkręci pętle a ta nagrzeje posadzkę a następnie pomieszczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla odmiany zaproponuje rozwiązanie firmy KAN - automatyka bezprzewodowa KAN-therm Smart: obsługa poprzez internet w standardzie - aplikacja KAN Smart Control (dostępna w sklepie Play), moduł pompowy, gniazdo źródła ciepła, możliwość podłączenia zewnętrznego sygnału sterującego (dobra opcja do spięcia np. z systemem alarmowym budynku) i wiele innych dodatkowych możliwości.
 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link który podałeś nie istnieję ale temat znalazłem. Co z tego że zarządzanie przez neta jest w standardzie jak jest to już odpowiednio skalkulowane w cenie czytaj "drożej od Techa".

Jak sprawuje się wasz algorytm? Wiem że duzo zależy od strat tzn ocieplenia budynku ale czy sterownik jest w stanie utrzymać zadaną temp? Jakich mozna się spodziewać wahań temperatury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wahania ustawień mieszczą się w zakresie +/-0,3K - raczej ciężko odczuwalna zmiana, nie wpływająca na ustawienia komfortu.

 

Oczywiście należy pamiętać że automatyka nie jest urządzeniem grzewczym i nie uzupełni ewentualnych niedoborów ciepła - dobrana moc instalacji grzewczej musi pokryć niezbędne zapotrzebowanie na ciepło budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Otóż uruchomiłem system. Generalnie bardzo przyjemnie działa. Odnoszę wrażenie, że piec nie odpala się pełna mocą a tylko na małym palniku.

Bardzo komfortowo w poszczególnych pokojach. Co do zużycia gazu to trudno się wypowiadać - zbyt krótki okres użytkowania i zbyt wysoka temperatura na zewnątrz.

 

Właśnie zamówiłem moduł WIFI RS. w pierwszej wersji chciałem panel naścienny, ale zdecydowanie lepiej sterować z aplikacji.

 

Wadą jest słaba jakość wykonania sterownika. Po założeniu obudowy złącza odpinają się.

 

Do systemu zamontowałem siłowniki Salusa, mają czas otwierania 2 min (tech ma 5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam,

 

odkopuję, gdyż potrzebuję informacji lub porady. Póki co myślałem żeby wybrać listwy L-6 lub L-5, a nie L-8, ale to ze względu na możliwość podpięcia regulatorów R-6s lub ST-292 v3, które to mają możliwość podpięcia dodatkowego czujnika podłogi i ustawienia minimalnej temperatury podłogi, aby ta nie wychłodziła się za bardzo, np w słoneczny dzień. Niby nic takiego, ale już zdarzyła mi się sytuacja, w której to temperatura w pomieszczeniu była taka jak na sterowniku, więc podłogówka nie działała i temperatura podłogi spadała. Przez to komfort przebywania w tym pomieszczeniu również się pogarszał, mimo że temperatura w pomieszczeniu była taka sama, jak przy działaniu podłogówki. Biorąc pod uwagę wszelkie teorie związane z podłogówką oraz rozkłady temperatur, wydaje mi się że jest to logiczne. Stąd moje pytanie do praktyków, a zwłaszcza do tomkab, u którego chyba po raz pierwszy usłyszałem o regulatorach z dodatkowym czujnikiem temperatury podłogi: Czy faktycznie to się sprawdza, czy może to tylko chwyt marketingowy? Dodatkowo - czy do L-8 tez jest taka opcja? Szukałem na stronie techa i nie zauważyłem, ale może to ja jakiś ślepy jestem już...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem takie odczucia.

Mam mieszacz pogodowy i problem rozwiązałem ustawiając minimalną temperaturę za mieszaczem.

Odbyło sie to kosztem trochę większych wahań temperatur wewnętrznych ale akceptowalnych dla mnie ale dzieki temu kocioł nie musiał tak gonić wieczorkiem jak wczesniej bo podloga nie była wystudzona.

 

Sam jestem ciekaw jak się spisuje czujnik temp podłogi, teoretycznie tez go mogą fałszować inne zjawiska ale i tak wygląda to w teorii lepiej niż same elektrozawory. Na pewno powinieneś sie liczyć z większą amplitudą temp wewnętrznych.

Edit.

Ale nie masz się co martwić, przy tych temperaturach wody w podłogę raczej pomieszczeń nie przegrzejesz :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jednak skończyłem z listwą L-8 :)

I tu mam dwa pytania:

- Czy może ktoś mi podrzucić kod instalatora? Widzę, że tu standardowo nie dają (w FRISKO dawali). W międzyczasie próbuje się dodzwonić do Tech'a. ale ok godziny oczekiwania nieco zniechęca.

 

- Drugie pytanie o funkcjonalność - długo się zastanawiałem czy wziąć L-8 czy L-6 ze względu na to, że pod L-6 można podpiąć regulator R-6s  wraz z czujnikiem temperatury podłogi. Ku mojemu zaskoczeniu widzę w instrukcji do L-8 (wydrukowanej, dołączonej do listwy, z 13.06.2017) ), opcję czujnika podłogowego. Jest on niby dostępny dla każdej strefy w podmenu: Ogrzewanie podłogowe -> Czujnik podłogowy. Czy można jednak podpiąć jakieś czujniki podłogowe do L-8? Byłoby super. Pytanie tylko jakie te czujniki?

 

Jakby co to opcję tą widziałem tylko w instrukcji i w koncie demo  na stronie. W samej listwie nie sprawdzałem jeszcze - dopiero co przyszła kurierem. Zdążyłem tylko przewertować instrukcję na szybko.

 

 Z góry dzięki za odpowiedzi i za kod (może być na priv)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podepne sie tutaj do tematu regulacji ogrzewania podlogowego .  chce zainstalowac sterowniki termoelektryczne na rodzielaczu orz kilka sterownikow temparatury w pokojach i wiatrolapie i moje pytanie jaki kupic sterownik pokojowy  bo wybór duzy i jak zwykle czesc z niepotrzebnymi funkcjami .mysle o Auraton2025 , Salus 091FL ale moze nie co szalec i tez dobrze sie spisze Auraton 3003 ? pomozecie???????? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam. Mam pytanie odnośnie podłogówki i listwy sterującej tech L8 a mianowicie

jestem w trakcie budowy domu i postanowiłem w całym domu zrobić ogrzewanie podłogowe, mam 8 stref ale 13 wężownic. Na parterze jedna szafka na pietrze druga. W każdej ze stref czujnik temp R8-z. Listwa l8 obsługuje 8 stref i teraz moje pytanie. Jak się ma to do mojej sytuacji? Chodzi mi o to czy mając dwie szafki z zaworami w różnych miejscach i 13 wężownic (na które defekto muszę założyć 13 siłowników) jest możliwe podpięcie tego wszystkiego do listwy l8? Jeżeli tak to jak to ma mniej więcej wyglądać? Jestem przed tyłkami i nie chciałbym później dziurawić ścian. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie podłogówką za pomocą siłowników i termostatów nie jest najlepszym rozwiązaniem.Sugeruje zawór(ry) 3D+sterowanie pogodowe.Jaki kocioł to będzie napędzał?Ale jeżeli się upierasz to pod jeden regulator pokojowy  podłączasz kilka siłowników które obsługują wszystkie pętle tegoż pomieszczenia.Pompa do takiego sterowania powinna być z funkcją autoadapt np Grundfos Alpha 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie wiadomo jaki kocioł przewiduje kolega.Jeżeli to kocioł gazowy to jeżeli pompa kotłowa da radę to oczywiscie może zasilić bezpośrednio z kotła bez 3D.A żeby bezpośrednio z kotła to najpierw trzeba odpowiednio wykonać instalację(projekt) i wybrać odpowiedni kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba policzyć przepływy sumarycznie w podłogówce by sprawdzić czy pompa w kotle da radę. Jak nie da rady to instalujemy sprzęgło + mocniejsza pompa np 60 i obejdzie się bez zaworu 3D. Ważne aby kocioł gazowy miał możliwość podłączenia czujnika temperatury umieszczonego w sprzęgle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam poproszę o pomoc w doborze systemu sterowania. Mieszknie parterowe 80mk2 + Piec Termet Silver + Prandelli Colmix-R 5 stref podłogówki + dwa pokoje ogrzewane tradycyjnie w łazience dodatkowo grzejnik żeberkowy. 

Chciałbym zakupić L8  ale nie wiem czy gra jest warta świeczki. Drażni mnie to ze nie mogę wyłączyć pompy Wilo i ze sama ona sie nie wyłącza wiec jak na razie zainstalowałem włącznik wi-fi i sam ja wyłączam. Czy moze zamiast L8 zakupić moduł sterowania 3D + czujniki temperatury + 3 głowicę na grzejniki I tym sterowac instalacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , rozdzielacze Colmix_r posiadają zawór 3d termostatyczny, więc moduł 3d odpada , ale jak najbardziej możesz zastosować listwę L8 jeśli ma to być sterowanie bezprzewodowe lub L-7 jak przewodowe. Grzejniki trochę komplikują sprawę jeśli nie są podpięte z rozdzielacza wtedy przydało by się podciągnąć kabelki pod głowice przy grzejniku .

Pogotowie podłogowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.