Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc, Nowy Kocioł Rakoczy Gigar 38 Kw Nie Daję Rady !


soupie2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

na wstępie zaznaczam, iż nie jestem fachowcem w kwestii kotłów.

Mam problem z kotłem Rakoczy Gigar 38 KW na ekogroszek.

W tym roku skończyłem budowę domu- pensjonatu o powierzchni użytkowej 400m2 ( 3 apartamenty)

maksymalnie dla 30 osób.

Ilość łazienek z prysznicem 6, pokoi 10

Budynek postawiony z pustaka poroterm 25, ocieplony styropianem firmy dom-styr Jaworzno EPS fasada 0,040 gr. 15cm , okna 3 szybowe V82

dach ocieplony pianą.

 

Instalacja CO:

Piec Rakoczy gigar 38 KW

2 zbiorniki na CWU po 500l 

hydrofor 200l

podłogówka w sumie 300m2  - do cyrkulacji wody w podłogówce zastosowano 2 pompy(LFP Sprinta) - do poziomu -1  ok 130m2 oraz do poziomu 0 i +1 ok. 170m2

rozdzielaczy do podłogówki 4. Podłogówka sterowana zaworem 4 drogowym automatycznym(AFRISO ARM343) .

 

CWU - zbiorniki 2 x 500l , jeden z dodatkową wężownicą, zastosowano system mieszania wody między zbiornikami TECH power controllers, pompę cyrkulacyjną CWU firmy Keller.

CO- zawór 4 drogow sterowany ręcznie AFRISO , pompa cyrkulacyjna firmy Keller

 

Ilość grzejników 14 ( 6 żeberkowe łazienkowe, 8 panelowe purmo z głowicami regulacyjnymi) w przyszłości będzie dodatkowych 5 płytowych jak zaadoptuję poddasze.

 

 

Odkąd posiadam piec próbuje znaleźć idealne ustawienie pieca, niestety coraz częściej wydaję mi się ,że mam źle dobranypiec do mojego domu.

 

Ustawienia sterownika ST-480 u mnie na piecu Rakoczy GIGAR 38 KW.

 

  1. Temperatura zadana CO = 65 C
  2. Tempetatura zadana CWU = 44 C
  3. Temperatura załaczenia pomp do CWU i CO = 40 C

 

Ustawienia zaworu 4 drogowego automatycznego:

  1. Temperatura zadana zaworu 37 C
  2. Kontrola temperatury co 20s
  3. Czas otwarcia 120 s
  4. Skok jednostkowy 20 %
  5. Min otwarcie 10 %
  6. Ochrona powrotu – wyłączona

Pompa curkulacyjna CWU

  1. Czas pracy 5min
  2. Czas przerwy 10 min

Pompa podłogowa

  1. Temperatura min 38 C – min temperatura pieca( CO) przy ktorej pompa się załączy
  2. Temperatura max 42 C- maks. Temperatura na zasilaniu, bezpieczeństwa

 

Przy takich ustawieniach na powrocie mam ok 28 C, idealna temperatura w pomieszczeniach.

Zawór 4 drogowych otwarty ok 50 %, czujka zaworu za pompą podłogową , w tym samym miejscu co czujka od maksymalnej temp podłogówki mierzona na zasilaniu.

PID- wyłączony

Prędkość wentylatora – 100%

Czas podawania ekogroszku – 22 sekundy

Czas przerwy w podawaniu – 60 sekund

 

 

 

 

Podczas pracy na pełnej prędkości wentylatora i zwiększonym czasie podawania piec utrzymuję temperature podłogówki ( zadana na zaworze 37C) utrzymuje CWU, i utrzymuje CO pod warunkiem skrecenia zaworu 4 drogowego od CO na 2 oraz przymkniecie wszystkich grzejników na min tj. W zakresie do 6 ustawione na 2.

 

 

W przypadku odkręcenia grzejników na 6 piec nie jest w stanie dobić do zadanej temperatury CO 65C , temperatura CO spada ponizej minimalnej temperatury załaczenia pomp tj. 40 C przez co grzejniki są chłodne, dodatkowo jeśli pracuję pompa cyrkulacyjna CWU to powoli również spada temperatura CWU i piec nie jest w stanie dogrzać wszystkiego do zadanej temperatury.

Oczywiscie mówimy tu o przypadku gdy priorytet na pompach jest ustawiony na: praca równoległa.

 

 

Gdy PID włączony to:

Wspołczynnik wentylatora – +15

Wspołczynnik podawania- +10%

Przy włączonym PID piec nie jest w stanie utrzymać temperatury CO, CWU oraz podłogówki. Wentylator nigdy nie idzie na 100% przez co wszystkie temperatury lecą w dół. Miałem nawet sytuację, iż wyłączył się dwukrotnie na alarm temperatury tj. (Funkcja uaktywnia się tylko w trybie pracy (to znaczy wtedy, gdy temperatura kotła jest niższa od Temperatury zadanej). Jeśli temperatura kotła nie rośnie przez czas określony w tej funkcji (zakres 0-12 godzin) przez użytkownika, uaktywniany jest alarm: wyłączane są podajnik i nadmuch). U mnie czas był ustawiony na 3 h.

 

 

Proszę o pomoc, bo nie wiem czy mam złe ustawienia, czy jednak piec jest za mały :(

Czy instalacja bufora i regulatorów do podłogówki w pomieszczeniach w których jest może pomóc?

 

Pozdrawiam i czekam na waszę odpowiedzi.

post-71597-0-80235200-1484002610_thumb.jpg

post-71597-0-47620200-1484002659_thumb.jpg

post-71597-0-07836600-1484002708_thumb.jpg

post-71597-0-23234200-1484002750_thumb.jpg

post-71597-0-15737100-1484002793_thumb.jpg

post-71597-0-55177100-1484002839_thumb.jpg

post-71597-0-84243100-1484002887_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem podobny problem  jesli chodzi o dochodzenie pieca do żadanej temperatury ( instalacja co prawda duzo mniejsza i mniej skomplikowana ale problem podobny  i  okazał sie prozaiczny to znaczy miałem zbyt małe dawki paliwa ( sugerowałem sie tu podpowiedziami serwisu i  ustawieniami jakie dostałem od  firmy która dostarcza mi groszek , podsyłali gratis rzekomo odpowiednie ustawienia dla pieca ) ustawione przez co piec nie pracował odpowiednia mocą

początkowo ustawiałem czasy podawania na poziomie 6-8s i przerwy 30-40s aż w końcu  uznałem że przede wszystkim muszę się skupić na tym aby płomień był odpowiednio duży i odpowiednia temperatura płomienia kupiłem w tym celu laserowy termometr i  nie pamiętam juz  jakie tam, dokładnie były temperatury ale efekt jest taki że obecnie mam ustawione 30s podawania co 150s w trybie PRACA i 15s podawania co 15 min w trybie PODTRZYMANIA temperatura na piecu 63  CWU 44  piec pracuje w zakresie  56 -67s  około 4-5 podań potrzebuje aby dojśc do  żądanej temperatury przy spadku do 56 potem trzyma przez około 1h  praca w podtrzymaniu.( paradoksalnie zuzywa mniej węgla niz przy wcześniejszych kombinacjach , obecnie zużywam 125kg 5 worków na 7 dni przy ogrzewaniu 200m i 100L CWU)

Nie wiem czy mam racje ale proponuje spróbować zwiększyć czas podawania do np 30s ( a być może jeszcze więcej musisz zaobserwować)  zmniejszył bym również nadmuch na około 35-40% ( kazda instalacja jest inna ale wydaje mi sie że przy 100% wydmuchujesz ciepło z pieca czy mierzyłeś kiedyś temperaturę na czopuchu na rurze odprowadzającej spaliny do komina ?) Raczej zrezygnował bym z PID-a  pytanie jeszcze jak masz ustawiony parametr  który u mnie nazywa sie HISTEREZA a jest to parametr określający w stopniach u mnie ustawienie na 4 i jest to różnica temperatury na kotle względem żądanej po której piec wyłaczy pompy  i przez chwile pracuje na ogrzanie samego kotła kiedy osiągnie temperaturę  wyższą niż 4 stopnie różnicy ponownie go załącza  dzięki czemu nie wychładza kotła  .

Daj znać jesli spróbujesz moich rad jaki odniosły skutek  tak z czystej ciekawości czy moje rady były trafne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to świeży budynek proponował bym powolne wygrzewanie go czyli ogrzewanie podłogowe zacząć np od 20 stopni i stopniowo podnosić codziennie
Jakim palisz węglem nie jest to np ekogroszek czeski (brunatny)

 

Jak te fachowce uparli się na te 4d czy nie prościej by było w te instalacji 2x3d i pompa kotłowa (powrót zawsze wygrzany)
Kocioł pracuje stabilnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem podobny problem  jesli chodzi o dochodzenie pieca do żadanej temperatury ( instalacja co prawda duzo mniejsza i mniej skomplikowana ale problem podobny  i  okazał sie prozaiczny to znaczy miałem zbyt małe dawki paliwa ( sugerowałem sie tu podpowiedziami serwisu i  ustawieniami jakie dostałem od  firmy która dostarcza mi groszek , podsyłali gratis rzekomo odpowiednie ustawienia dla pieca ) ustawione przez co piec nie pracował odpowiednia mocą

początkowo ustawiałem czasy podawania na poziomie 6-8s i przerwy 30-40s aż w końcu  uznałem że przede wszystkim muszę się skupić na tym aby płomień był odpowiednio duży i odpowiednia temperatura płomienia kupiłem w tym celu laserowy termometr i  nie pamiętam juz  jakie tam, dokładnie były temperatury ale efekt jest taki że obecnie mam ustawione 30s podawania co 150s w trybie PRACA i 15s podawania co 15 min w trybie PODTRZYMANIA temperatura na piecu 63  CWU 44  piec pracuje w zakresie  56 -67s  około 4-5 podań potrzebuje aby dojśc do  żądanej temperatury przy spadku do 56 potem trzyma przez około 1h  praca w podtrzymaniu.( paradoksalnie zuzywa mniej węgla niz przy wcześniejszych kombinacjach , obecnie zużywam 125kg 5 worków na 7 dni przy ogrzewaniu 200m i 100L CWU)

Nie wiem czy mam racje ale proponuje spróbować zwiększyć czas podawania do np 30s ( a być może jeszcze więcej musisz zaobserwować)  zmniejszył bym również nadmuch na około 35-40% ( kazda instalacja jest inna ale wydaje mi sie że przy 100% wydmuchujesz ciepło z pieca czy mierzyłeś kiedyś temperaturę na czopuchu na rurze odprowadzającej spaliny do komina ?) Raczej zrezygnował bym z PID-a  pytanie jeszcze jak masz ustawiony parametr  który u mnie nazywa sie HISTEREZA a jest to parametr określający w stopniach u mnie ustawienie na 4 i jest to różnica temperatury na kotle względem żądanej po której piec wyłaczy pompy  i przez chwile pracuje na ogrzanie samego kotła kiedy osiągnie temperaturę  wyższą niż 4 stopnie różnicy ponownie go załącza  dzięki czemu nie wychładza kotła  .

Daj znać jesli spróbujesz moich rad jaki odniosły skutek  tak z czystej ciekawości czy moje rady były trafne

Jutro będę testował...dzięki za podpowiedzi , dam znać jaki efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 4D nie będzie dział dobrze? Czy możesz zdradzić jakie rozwiązanie ma kolega CooleR?

Muszę coś z tym fantem zrobić gdyż zaraz goście się pojawią i będę miał duży problem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na szybko można ratować wstawiając pompy na powrotach do kotła z zaw 4-D.

Ponadto największym poborem ciepła jest grzanie CW - aby 1000l zagrzać o 40C potrzeba ok 46kW ciepła.

Aby był grzany dom trzeba ograniczyć grzanie CW np niższy bieg pompy lub grzanie na przemian 

 

Jestem ciekaw czy był na to jakiś projekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soupie2

Robiłeś jakieś OZC czy audyt, aby określić zapotrzebowanie na ciepło tego budynku?

 

Zobacz, tutaj kolega kotłem 25kW ogrzewa pensjonat prawie 600m2, ma także bojler 1000L

ma palnik obrotowy z wymiennymi głowicami, z opisu widzę,że spalany jest miał węglowy

 

1. Ocieplenie obiektu

2. Poprawne i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej

 

http://ekotlownia.pl/sterownik-5/289

 

ten pensjonat nazywa się "na uwietrzu", zobacz sobie jak wygląda:

www.nauwietrzu.pl

 

Zatem 200m2 więcej jak u Ciebie można ogrzać mniejszym kotłem. Dwie sprawy - znajomość zapotrzebowania i poprawna instalacja.

Na tym forum ma nick DanielJu możesz spróbować do niego napisać w celu jakiejś wymiany doświadczeń czy choćby z prośba o fotki jak ma zrobiona instalacje u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie,

przyczyna złej pracy była dość błaha...

przede wszystkim dom nie był dobrze wygrzany i zanim ogrzało 400m2 to trochę czasu minęło.

Dodatkowo zmieniłem jak koledzy zauważyli położenie czujnika temperatury podłogówki na zasilani jak i zaworu 4d za pompą zasilającą.

No i najważniejsze wyczyściłem gruntownie cały piec. Teraz wszystko działa poprawnie nawet na PID.

Dodatkowo zamówiłem serwis Rakoczego , serwisant wyregulował piec i teraz o dziwo działa poprawnie.

Jedyne co to co tydzień muszę czyścić piec :( ale zgodnie z wytycznymi tak trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.