Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie W Piecu Górniaku Od Góry. Poprawki Przy Paleniu


Memciu

Rekomendowane odpowiedzi

Kartony możesz położyć tylko i wyłącznie w kotle miałowym z bocznymi kolumnami napowietrzającymi. W zwykłym kotle paląc miałem możesz najpierw nasypać węgla drobnego potem miał,albo sypiesz sam lekko zwilżony miał,  Na początku coś Ci tam przelaci do popielnika ,potem już nic. Co się przesypało, wygarniesz czymś tam i wsypiesz na zasyp. Żadnych innych kombinacji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest właśnie kocioł miałowy i na ścianie czołowej (ok 10 cm nad rusztem) są otwory od wentylatora.

Ogólnie wydaje mi się że lepiej się pali ten bobrek.

Co mnie zastanawia "jeszcze" to czemu temperatura spada z 60 na 59 i nie może się podnieść, przez to cały czas działa dmuchawa, tak ma być?

 

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te otwory powinny być do górnych drzwi inaczej to nie jest typowy mialowiec.Stawiam na to ze jest mozliwosc spalania mialu jako opcja .Jeśli zbyt długo nie podnosi się temperatura wody do zadanej, podnieś moc nadmuchu minimalnie, może być za mało. Napisz jaki masz sterownik.

O Twoim nadmuchu już poczytalem, nie pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o wymianie sterownika na taki z funkcją PID, to niestety musisz dokupić nowy wentylator np WPA 117, Twój się nie nadaje. Ja próbowałem ustawiać nadmuch na funkcję przedmuchow po wyłączeniu PID, ale powiem Ci,nie zdało to egzaminu. Dmuchawa rusza wolno i wszelkie kilkusekundowe tryby pracy brały w łeb, raz przegrzewalo, raz wygasalo. Mam PID i na nim steruje, tzn on steruje za mnie. Jest dobrze. Masz fabryczne podejście do zamontowania miarkownika? Musisz też dokupić dolne drzwi z klapką PP albo ją dorobić żeby palić na miarkowniku. Jeśli chodzi o st 322, krążą różne opinie, masz żyłkę hazardzisty to kup. Mało jest opinii o tym gadżecie. Mimo wszystko sygeruje sterownik z dmuchawą w komplecie np st 28 PID, czy st 81ZPID. Mniej kombinacji.

 

Witku czy możesz mi doradzić jakie mają być ustawienia w sterowniku zPID (mam st28) oraz dmuchawę WPA 117 chodzi mi o ustawienia z sekcji parametry instalacji (max temp. spalin, min wentylatora, max wentylatora i te przedmuchy w podtrzymaniu jak przeciagnie na PIDzie o te 5 stopni zadaną). Też probowałem palić z wyłączonym PID ale podobnie jak ty wspomniałeś te przedmuchy przy WPA 117 sa bez sensu bo wolno się rozpędza. Wczesniej przez 15 lat paliłem w zwykłym robionym kotle, teraz kupiłem Optime Komfort 20kw i same kłopoty. Mam wrażenie że jest za duża jak na moje potrzeby (wyszedł mój brak doswiadczenia). Przez co często przeciąga mi temperaturę wchodzi w stan podtrzymania, i zamiast palić sie to się dusi (temp spalin spada do 80-90) co zaczeło objawiac się problemami z kominem (smoła). W najbliższym czasie będę próbował zmniejszyc komorę spalania szamotem, ale wczesniej chciałem jakoś dograć ten sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozpalaniu temp. 300*C

Normalne palenie 260*C ale to zmieniam, jeśli zimno daję 280*C żeby szybciej się zagrzał zład bo niskie nastawienie tego parametru skutkuje bardzo wolnym rozpalaniem. Jeśli cieplej nastawiam 230*C

Minimalne wentylatora 0

Maksymalne wentylatora 30% ,można i 25% u Ciebie nawet 20% żeby kotła nie rozpalać zbytnio

Przedmuchy u mnie są fabryczne bo u mnie nie przeciąga. Jeśli masz problem z przeciąganiem, może nastaw przestój 3minuty,praca 30 sekund ale musisz obserwować zachowanie kotła. Gdyby było za mało, to daj przerwę 2 minuty, praca 20 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 80% ale można i 100%,to krótki czas i nic się nie stanie. Jednak najlepszym wyjściem dla Ciebie to szamot,wówczas powinny zniknąć problemy z przeciąganiem i o przedmuchach zapomnisz. z ruszaniem dmuchawy rzeczywiście jest problem. Gdybyś widział że ten czas przedmuchu jest za krótki, możesz wydłużyć nawet do minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Witku. Dziękuję. Własnie mam zamiar udać się po cegły zaraz po pracy. Oczywiście te parametry na sterowniku, które podałeś również wdrożyć?

 

I jeszcze tylko z ciekawości zapytam - te 80% to jest 80% z tego max wentylatora czyli z 30% powiedzmy czy fizyczne 80% mocy wentylatora? Bo w żadnej instrukcji tego nie ma.

 

Mam nadzieję że dojdę do porozumienia z tym kotłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry podałem Ci takie jakie ja mam,możesz coś tam wdrożyć ,możesz zmienić jak Ci podałem ale czy to u Ciebie zadziała? Nie wiem. -_- . Każdy kocioł i instalacja są inne.

Te 80% to jest ustawienie bezpośrednie czyli nie ma nic wspólnego z  ustawioną mocą nadmuchu 30%, bo ta funkcja niejako uaktywnia się w sytuacjach awaryjnych,ale wiesz , będzie na początku kręcić powoli co już znasz dlatego napisałem że możesz ustawić i 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższym czasie będę próbował zmniejszyc komorę spalania szamotem,

 

Miałem zmniejszoną komorę spalania szamotem ale mnie to nie urzekło lepiej 2 razy rozpalić po pół komory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie idzie o urok w paleniu tylko ekonomię i ekologię. :) Gdy zmniejszysz ruszt to będzie Ci się palić bardziej przewidywalnie i czyściej bo na mniejszej powierzchni. Sam się przekonałeś że na całej powierzchni rusztu kocioł się rozbiega i kisi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym sterowniku było dużo mowy w temacie "dziwna praca kotła. ..."znajdziesz tu na 4 albo 5 stronie. Autorem tematu była Joanna.

Ok znajde ten temat i poczytam.

Ale ogółem wiem że średni ten sterownik, jak coś będę myślał o sterowniku z PID żeby sterować piec przez temp spalin.

 

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja tak uparcie bronię sterowników z  PID, bo to naprawdę dobre urządzenia. Jeśli ktoś nie ma specjalnych wymagań, Unister choć dwustanowy to też dziąła bardzo sprawnie. Wydaje mi się że większość kolegów tak potępia elektronikę bo wciąż kojarzy się ona z sterownikami jak Twój. One sprawdzają się wyłącznie w kotłach miałowych. W  taki zwykły bym nie zainwestował bo ma więcej wad i ciężko go sensownie ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jeszcze jedna sprawa. Przyspawałem termometr do spalin i mam jedno pytanie. Czy w tym miejscu będzie ok? Bo pokazuje mi strasznie wysoką temperaturę(ok 450 stopni, a się wypalało i dorzuciłem 2 patyki). Dmuchawa aktualnie przy takiej temperaturze była uruchomiona. d14af5acc0511f2250af35bb61fb50cd.jpg

 

Wysłane z mojego XT1635-02 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W tym miejscu musisz uważać na temperaturę bo łatwo możesz przedobrzyć i zniszczyć termometr.

Chociaż nie wiem do jakiej masz temperatury.

Ja u siebie założyłem nad czopuchem , i wpuściłem go w rurce miedzianej do komina.

Mam taki z kapilarą do 350 stopni i udało mi się załatwić już dwie sztuki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero go testuje i widzę że temp przy rozpalaniu sięga 400 stopni a rozpalam drewnem ułożonym na weglu, górne palenie (termometr skala do 500) a dmuchawa ustawiona na kompletne minimum czyli 1 w 12 stopniowej skali. Więc gdzie najlepiej go wstawić? Wysunięty jest tak około do połowy czopucha. Czy tak to powinno wyglądać? e17f35ff91db83ae3047650faca21790.jpg

 

Wysłane z mojego XT1635-02 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym miejscu  takie wskazanie nie będą niczym dziwnym, ale wg kol. Zawijana powinien  

być w odległości 8 średnic czopucha od wejścia do komina, ja nie miałem tyle miejsca i mam

ok. 6 średnic i mimo to też mi się udało "uwalić" 2 czujniki Pt1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz gdy się już pali swoim trybem (teraz jest odgazowanie węgla) to temp spalin wynosi 150c.

Czyli jak u mnie szerokość czopucha jest 150mm to musiałbym go dać conajmniej metr od pieca? Wyszło by to w kominie i tak może być? Długość całego czopucha mam ok 40 cm.

 

Wysłane z Moto Z Play przez Tapatalka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.