Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Defro Optima 15 I Palnik Na Pellet


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam w domu (koniec lat 60, bez ocieplenia, 110m2) piec Defro Optima 15 (już nie produkowany, wizualnie zbliżony do Defro Delta). Piec ma 15kW, jest to piec węglowy na orzech. Jednak z różnych względów (które pominę, bo to na osobny temat) chciałbym coś bardziej czystego, nie śmierdzącego, nie wymagającego (nadmiernej) obsługi. Wybór padł na pellet. Także z różnych powodów (własnościowych, bo dom nie mój) 'chwilowo' (liczone raczej w latach) muszę odpuścić większą inwestycję, jaką byłaby wymiana kotła na typowy pelleciak.

 

Teraz tak - czy w takim piecu jest w ogóle szansa na montaż palnika?

W oko wpadł mi palnik Kostrzewa Platinum Bio 1 16kW, który kosztuje (cały zestaw) 3700zł.

Ale czy on ma wszystko czego potrzebuję? To jest cały zestaw - palnik, sterownik, zbiornik i podajnik. Zbiornik mi jakoś bardzo nie potrzebny, mam całkiem sporo płyt wiórowych, więc zbudowanie większego to nie problem.

W przypadku tego pieca na pewno czeka mnie przeróbka drzwiczek (a może zrobienie nowych, specjalnie pod palnik, żeby w razie potrzeby była możliwość przywrócenia 'śmieciucha' gdyby właściciel zmienił zdanie).

Ale co jeszcze w samym piecu? Jakieś szamoty?

 

Co do instalacji... Obecnie mam standard sprzed lat, czyli jedna pompa + obejście tuż za piecem, jak na obrazku poniżej

b55622e712d4c895med.jpg

 

A za tym wszystko - czyli bojler i kaloryfery. Przy okazji chciałbym zrobić osobną pompę do bojlera i osobną do kaloryferów, żeby móc wybierać priorytety i latem grzać tylko wodę w bojlerze - wiadomo o co chodzi.

Czy ten zestaw Kostrzewy, bez dodatków będzie w stanie tak właśnie działać? Z tego co widzę, to osobno do dokupienia są czujniki temperatur pokojowej i C.W.U., więc to chyba trzeba będzie dorzucić?

Gdzieś jeszcze wyczytałem, że jeśli chcę grzać wodę użytkową to jeszcze jakiś UnicontrolMix czy coś takiego...

 

Czy taka przeróbka pieca ma w ogóle sens? Jaki palnik polecacie do takiego pieca, jakie przeróbki są wymagane w samym piecu a jakie  w hydraulice, żeby wszystko działało jak trzeba?

Może jakiś inny palnik? Jakoś się przy tym 'Kostrzewie' zatrzymałem, nie oglądając możliwości innych.

Nie ukrywam, że w przyszłości chciałbym podpiąć jakiś moduł internetowy, a najlepiej gdyby był tam jakiś prosty interfejs, żeby samemu można było jakieś arduino czy ESP8266 podpiąć i przygotować zdalne sterowanie ;-)

 

 

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jeśli chodzi o palnik, coraz bardziej jestem przekonany do palników z rotacyjną komorą, póki co upatrzyłem Kipi 5-20kW. Wprawdzie jest droższy, bo bez zbiornika kosztuje ok 4300zł. Ale zbiornik można zrobić, ważny palnik + podajnik + sterownik...  Bardzo mile widziane wszelkie opinie zarówno o tym palniku jak i wszelkich innych w połączeniu z moim piecem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

tym obrotowym wersjom do ideału trochę brakuje (ogólnie piszę bez odniesień do konkretnego producenta)  - czasami wymagana interwencja użytkownika celem udrażniania otworów paleniska, do tego ze wzgl. na rozszerzalność cieplną pojawiają się opinie o głośnej pracy;

popatrz też za palnikami z mechanicznym czyszczeniem w postaci zgarniacza w kształcie paleniska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukam ideału :)

 

Ostatecznie mam już zamontowany palnik Kipi 5-20kW.

Jednak pojawił się inny problem - ciepło ucieka w komin.

 

Jak już wspomniałem mój piec to Defro Optima 15 z roku 2011. Jego przekrój +- wygląda tak:

post-71457-0-14626200-1486976254_thumb.png

 

Maksymalna temperatura jaką mi się udało osiągnąć to 57 stopni, komin gorący... Niestety nie mam w kominie klapy (szybera?), więc musiałem sobie inaczej poradzić. Troszkę zacząłem kombinować, czego efektem była taka konfiguracja:

post-71457-0-89174800-1486976399_thumb.png

Gdzie na czerwono widać cegły szamotowe. Wszystkie ułożone są tak, że z boków mają jeszcze po jakieś 3cm miejsca, przy czopuchu cegła ułożona pionowo, więc także jest jeszcze sporo miejsca na dym.

Oprócz tego komora spalania ograniczona na boki - ułożyłem tam po jednej wąskiej cegle szamotowej (nie widać na rysunku). Efektem jest 70 stopni (bardzo 'wymęczone'). Co jeszcze można zrobić (poza klapą w kominie), żeby ograniczyć ucieczkę ciepła w komin? Nie mam jeszcze czujnika temperatury spalin, ale na dniach będzie założony... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.