Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Ustawić Kocioł, Aby Nie Tracił Szybko Temperatury


pablos83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Posiadam kocioł Tekla Draco Ttan Ii. I właściwie od początku mam z nim pewną niedogodność, która polega na tym ze piec sam często się dogrzewa. Mianowicie piec włącza się gdy temperatura na piecu spada do 54 stopni, a wyłącza się gdy wzrośnie do 59 stopni. Cykl taki powtarza się średnio co 40 minut. Przez takie " zachowanie " pieca sporo opału się marnotrawi, ponieważ zwykle i tak pomieszczenia nie są dogrzewane. Stąd moje pytanie. Czy, a jeśli tak to jak można ustawić piec aby nie tracił tak szybko swojej temperatury co pozwoliłoby zaoszczędzić sporo opału ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaizoluj rury w kotłowni, bo wbrew pozorom to wiele daje. Następnie pochwal się jaki to masz typ instalacji: grawitacyjny, wymuszony, jak działają pompki itp.

Jak pobierana jest woda z kotła chociażby przez obieg grawitacyjny to czy się to podoba czy też nie będzie się on wychładzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na instalacjach, ale pompka na C.O. włącza się przy 40 stopniach i działa cały czas powyżej tej temperatury. Bez pompki na parterze było po prostu zimno, a na piętrze gorąco.

Oczywiście jestem świadom tego, że kocioł będzie się wychładzał - to jest logiczne i nieuniknione, ale chodzi mi o to, żeby wychładzał się wolniej niż obecnie gdyż teraz wiele opału się marnuje w taki właśnie sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy że takie masz zapotrzebowanie budynku na ciepło. To nie jest marnowanie opału, ale uzupełnienie ciepła które zostało wykorzystane.

U mnie przy aktualnych temperaturach praca w podtrzymaniu rzadko kiedy dochodzi do 30 minut.

 

ps. tak swoją droga masz wysoko ustawioną histerezę. Domyślnie są to 2' na CO i 5' na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychładza się w taki sposób,jakie są straty ciepła w budynku,kocioł załącza się,żeby te straty uzupełnić.

Jak porządnie docieplisz dom,będziesz spalał mniej,praw fizyki nie zmienisz.

Możesz jedynie zaoszczędzić rezygnując z 22*w pomieszczeniach na np. 18*,wtedy będzie załączał się rzadziej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysław85 Histerezę na C.O. mam obecnie ustawioną na 0,2 stopnia. Na CWU nie pamiętam, ale tam bardzo rzadko kiedy spada poniżej zadanej z racji małego poboru wody. Jednak tak jak pisałem wcześniej - w momencie włączania się pieca zwykle ( oczywiście nie zawsze ) nie jest wymagane dogrzanie pomieszczeń.

 

Kolanin czyli można wnioskować w ten sposób - gdyby w kotłowni temperatura była np + 40 stopni, to wtedy piec włączałby się rzadziej bo wolniej by stygł i straty opału będą mniejsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablos83 żarty sobie stroisz czy jesteś aż tak zielony w tematyce ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już, że się nie znam na instalacjach grzewczych więc nie wiem skąd te pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec powinien pracować cały czas. Przechodzenie w tryb potrzymania to spalanie nieefektywne. Jeżeli tak długie masz podtrzymanie to znaczy, że w trybie pracy masz zbyt dużą moc, która starcza jeszcze na wiele minut. Na twoim miejscu zmniejszyłbym moc.

Może trudno teraz jest Ci to zrozumieć, że piec powinien chodzić cały czas, ale też przez to przechodziłem :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablos83 załącza bo spadła temperatura na kotle dlaczego? Pompka Co chodzi non stop. Nie wiem czy masz termostaty na grzejnikach czy masz zawór. Jak masz dobrze zrobione ogrzewanie to w pomieszczeniach temperatura nie spadnie. Ale powoli ciepła woda z kotła będzie kierowana do pomieszczen.

Ogólnie po to jest kocioł, aby dogrzewal. Niestety nie jest to perpetuum mobile. A szkoda ;)

 

To tak jakbyś się pytał dlaczego odpalony samochód na postoju spala paliwo? Przecież nie jedzie.

 

Nic nie się nie dzieje. Kocioł działa poprawnie. A najlepiej tak jak pisze wyżej xv750 aby kocioł nie przechodził w podtrzymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.