Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Niskotemperaturowe Grzejniki Czy Podłogowe?


Bolczaczko

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Obiło mi się kiedyś o oczy że nierdzewka jednak rdzewiała.

 

Tak, wiem o odpowietrzniku, przeczytałem kiedyś w jednym z Twoich postów.

 

Znalazłem unopor http://www.elektrykasklep.pl/towar/9994019-uponor-rozdzielacz-przeplywomierze-gwint/

 

730 zł - dobra cena?

 

Odnośnie rotametrów, widziałem takie z "pokrętłem" i bez tego typu post-34500-0-27706400-1484858540_thumb.jpg

 

Jak ustawia się przepływ na takich rotametrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz dotarł, wydaje się solidny, niby wersja 11 obw. a tak naprawdę 12 obwodowa, tyle że w miejscu ostatniego obwodu zamontowane odpowietrzniki.

 

Drążąc temat tej firmy co sądzisz o ich rurach do op 16/2?

 

Decydując się już na rury to pex/al/pex czy PE-RT/AL/PE-RT czy może jeszcze jakieś inne? Dla laika to czysty labirynt nazw...

 

Sambor co sądzisz, aby grzejniki w piwnicy puścić na zaworze termostatycznym 30/60 *C ? I sterować nimi ręcznie?

 

Zastanawiam się również czy przy instalacji z buforem może być jedna pompa ładująca cwu i bufor? Na wylocie cwu będzie zawór termostatyczny.

 

I jeszcze jedna prośba, mógł bys podrzucić temat w którym przewija się oryginał tego schematupost-34500-0-43855400-1485544473_thumb.png

Przewertowałem forum i nie mogę ponownie na niego trafić.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś amatorem to zdecydowanie pex/al/pex. Ma pamięć kształtu, więc nie będzie Ci rwał klipsów. Pert/al/pert łatwo się 'łamie' przy mocniejszych wygięciach. Z rurami typowo do ogrzewania podłogowego z barierą antydyfuzyjną raczej sobie nie poradzisz, bo trzeba je układać w delikatne łuki i będziesz musiał rzadziej rozkładać.

Oczywiście rura wysokiej jakości - Wavin, Purmo, Emmeti lub Uponor. Ważne, żeby zgrzew aluminium był doczołowy a nie na zakładkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy schemat jest poprawny?post-34500-0-02691900-1485888737_thumb.png

 

Czy dolewanie wody przez naczynie, czy może jednak przy kotle?

Zamiast odpowietrznika na buforze chciał bym puścić nitkę do rury idącej do naczynia, będzie to dobrym rozwiązaniem?

 

I tutaj jeszcze schemat podłączenia kotła z buforem, mający zapobiegać pracy na grawitacji po zakończeniu ładowania, prawidłowy ? Warto ? Czy może jest jakiś inny sposób.

 

post-34500-0-13515000-1485889021_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle wpięty powrót z zasobnika,brak zaworu zwrotnego za pompą na CWU.Dopełnianie wody może jednak przy kotle)Zawór zwrotny na powrocie do bufora z obiegów grzewczych nie pozwoli wodzie wrócić do bufora(zły kierunek montażu) w ogóle wywalić go z tego miejsca,jest zbyteczny.Wszystkie zawory zwrotne są odwrotnie narysowane,biedne pompy:)sobie nie potłoczą jakby chciały:)+odpowietrznik na buforze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, poprawiłem :)

 

Od buforu zielona kreska do naczynia, jako odpowietrzenie buforu, ma to zastąpić odpowietrznik automatyczny, który był by zabudowany z buforem.

Ma to uchronić przed ewentualnym przeciekaniem odpowietrznika, dopuszczalne takie rozwiązanie?

 

Czy przy tym schemacie nie będzie rozładowywania grawitacyjnego buforu?

 

post-34500-0-54072000-1485943526_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby połączenia bufora z naczyniem wzbiorczym kotła. Na zimnej wodzie do podgrzewacza brak zabezpieczenia w postaci naczynia przeponowego, zaworu bezpieczeństwa i zaworu zwrotnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec na bufor odpowietrznik automat? A gdy zabuduje i zasypie zbiornik izolacja, a odpowietrznik zrobi niespodziankę... Hmm a gdybym odpowietrznik "wyciagnął" nad zewnątrz zabudowy, pod kątem?

 

Oczywiscie na cwu naczynie i zawór trafi.

 

Naczynie wyrównawcze bedzie w ogrzewanym pomieszczeniu, z racji tego mozna zrezygnowac z grupy bezpieczenstwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

A co stoi na przeszkodzie aby odpowietrznik automatyczny zainstalować na przedłużeniu przy pomocy półcalowej rurki ?

Zaizoluj wtedy bufor jak Ci pasuje a odpowietrznik będzie na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny umieszczony. Grupa bezpieczeństwa przed zaworem od strony zasilania z wodociągów, czy to poprawnie bo mam wątpliwości?

 

Chyba nie poprawnie, bo zawór nie przepuści wody z drugą stronę...

 

Zmieniam.

 

Cyrkulacja najprawdopodobniej pozostanie tylko na schemacie, ale jeżeli błędna to proszę o uwagi, pozostawię kompletny schemat.

 

post-34500-0-40822300-1486054573_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zawory zwrotne na obiegu grzejnikowym i podłogowym do przeniesienia zza pompy na powrót z obiegu ale za trójnik z którego cześć wody kierowana jest do zaworu 3D na podmieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.