Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Schematu


pilotg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam już zawór 3d ale jest on na powrocie i podciąga temperaturę powrotu. Teraz chciałbym obniżyć temp. wody na grzejnikach, czy po wstawieniu drugiego 3d na wyjściu osiągnę cel? wiem że powinienem założyć jeden 4d ale ten już jest. rury 2" kaloryfery żeliwne

post-69372-0-86186500-1483376851_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten 3d to jaki masz? możesz go zamontować w funkcji rozdzielenia i pompa zostanie na powrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że tą ochrone kotła też chciałbym mieć. wiem że najlepiej było by pompe na zasilanie i przed nią 3d ale  mam niską kotłownie i  wysoki piec, nie da rady pompka musi zostać na powrocie

 

Pompa kotłowa może być na samym dole i powrót będzie dogrzany. Zawór 3D z pompą Co nie musi być nad kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że tą ochrone kotła też chciałbym mieć. wiem że najlepiej było by pompe na zasilanie i przed nią 3d ale  mam niską kotłownie i  wysoki piec, nie da rady pompka musi zostać na powrocie

Nie wierzę że się nie zmieści. Od króćca zasilania kotła trójnik od razu w bok i wszystko sie zmieści.

Ochronę kotła zapewnia pompa na bypasie.Tak jak w poscie #10 nie moze być, dwa 3D musiałyby być rozdzielone sprzęgłem i oczywiscie wtedy druga pompa za 3D na grzejniki

post-32948-0-88536900-1483390080_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy zaworze 4d pompa mogła by zostać przy powrocie?

Kolego jak masz małą instalacje do 1m3/h to wystarczy ci jedna pompka na powrocie .Masz wtedy dwa rozwiązania- pierwsze to robisz instalację 80*/60* ,wtedy żadna dodatkowa ochrona kotła jest niepotrzebna ,ochroną są wysokie parametry powrotu. Drugie rozwiązanie - jeżeli chcesz palić z temperaturą powrotu poniżej podanej przez producenta .,to do ochrony kotła możesz zastosować zawór 3d regulowany lub termostatyczny..We wszystkich tych wariantach do regulacji temp. w pomieszczeniach należy zastosować zawory termostatyczne na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba daruje sobie ten zawór, nie chce dokładać kolejnej pompy, zacznę od wymiany zaworów  termostatycznych na kaloryferach. tak apropo do żeliwnych to musza być jakieś o zwiększonym przepływie czy standardowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zda egzamin z tym ze ta dodatkowa nitka za pompą CWU do powrotu kotła niepotrzebna. Przy tym,sposobie ochrony powrotu nie masz kontroli nad temp CWU, będzie zbliżona do temp kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba daruje sobie ten zawór, nie chce dokładać kolejnej pompy, zacznę od wymiany zaworów  termostatycznych na kaloryferach. tak apropo do żeliwnych to musza być jakieś o zwiększonym przepływie czy standardowe

Kolego - a co ty tak naprawdę ogrzewasz - jaka powierzchnia ? .jakiej mocy kocioł? gdzie znajduje się naczynie wyrównawcze? a gdzie zbiornik CWU? Czy między nim a kotłem nie ma zaworów i przewężeń ?Ile litrów wody ma cała instalacja?.Widzisz - moze się okazać że całą tą twoją instalację ,będzie mogła obsłużyć  jedna pompa., i jeden zawór 3D  zamontowany na powrocie.Tym bardziej że planujesz zawory termostatyczne przy grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zda egzamin z tym ze ta dodatkowa nitka za pompą CWU do powrotu kotła niepotrzebna

 

czyli o  ochrone powrotu ma zadbać woda z powrotu cwu ?

 

Kiedyś miałem jedną pompe ale słabo grzała się woda w bojlerze i szpenio dołożył drugą teraz jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jak by ten "szpenio" był szpenio ,to zamiast dodatkowej pompy  do CWU przełożył by powrót że zbiornika CWU z przed pompki na powrocie za tą pompkę, a w miejsce pompki  CWU  zamontował zwykły zawór do regulacji przepływu ,To wtedy jak to mówią młodzi "gra gitara"A tak to poniosłeś zbędne koszty.

  A swoją drogą - dlaczego nie odpowiadasz na zadane pytania .Czy ty chcesz mieć teoretyczną tą instalację ,czy prostą tanią i przede wszystkim skuteczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak jeszcze miałem stary piec to pompka była na zasilaniu i była tylko jedna nie było zaworu 3d. po wymianie pieca okazało się że nie ma na nia miejsca u góry (wysoki  piec) i powędrowała na powrót został też dołożony zawór 3d i pompka do cwu (nawet początkowo powrót  z cwu był przed zawór 3d ale wtedy to już w ogóle nie grzało wody, więc przełożył powrót sprzed 3d za pompe obiegu)

Kocioł 22kw z podajnikiem ogrzewam na razie parter 90m 1pietro będzie wykończone w tym roku przynajmniej taki jest plan też ok 90m. instalacja "starego typu" grube stalowe rury do bojlera leci rura 5/4'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.