Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Myślicie O Piecu Defro Optima Komfort 20Kw


wodzisz

Rekomendowane odpowiedzi

chłopaki mam pytanie , bo myslalem założyć do domu pompę ciępła powietrzną tylko po to żeby mi grzała ciepła wodę i kosztuje ona około 6 tys zł , a czy nie lepiej by było założyć bufor , ktoś dawał mi linka że jest gościu co robi tanio  , i jak by założył taki bufor to ciepła woda raczej na kilka dni by starczyła i potem i tak oszczędność w paleniu w zimie by była, jakiej wielkości by ten bufor trzeba było żeby ta ciepła woda starczyła na kilka dni ?? i czy wtedy trzeba jeszcze jakiś osobny zbiornik na ciepła wode??

Prawie 2 lata temu też miałem podobny dylemat jak Ty. Rozważałem montaż pompy 2,5 kW (takiej: http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/pompa-ciepla-pcwu-25kw.html ). Mogłem ją kupić wtedy za 3800 zł. Szybko jednak doszedłem do wniosku, że nie rozwiązuje to wszystkich moich "problemów". O ile do grzania cwu w lecie to by wystarczyło, to nadal pozostawał problem komfortu cieplnego w mieszkaniu, oraz palenia w okresie przejściowym, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie, więc kocioł trzeba dusić.

Zamontowałem więc sobie bufor 1350l, no i większość problemów "zniknęła".

Ze względu, że bufor mam w piwnicy, a mieszkam na 3 piętrze to przepływowe grzanie cwu nie wchodzi w grę. Obecnie ma 2 szeregowo spięte leżące bojlery po 140l, takie się zmieściły na poddaszu i było to rozwiązanie z czasów, gdy nie miałem bufora - będę zmieniał na jeden z długa wężownicą. Sono2020 pisze, że trzeba zagrzać dobrze bufor itd - nie jest to prawdą. U mnie pompa obiegowa do grzania cwu odłącza się całkiem, gdy na górze bufora temp spadnie poniżej 50*C (średnia temp. wody w buforze jest wtedy kolo 35*C). Po zapaleniu w kotle wystarczy kilkadziesiąt minut by na górze bufora wzrosła temperatura i automatycznie załącza się pompa do grzania bojlerów - ciepła woda jest po chwili.

Bufor grzeję kotłem Buderus Logano s111 13,5kW. Np. dziś grzałnie z 38 - 92*C - 16,5 kg ekogroszku 23 MJ/kg, zapaliłem o 12.00 a o 19.00 w kotle było już czarno.

Co do wielkości bufora to wstawiłem największy jaki mogłem zmieścić - daje mi to możliwość rzadszego palenia. Przy największych mrozach paliłem 1 raz dziennie, ostatnio co 3 -4 dni, z czego większość ciepła zużywana jest na cwu. W lecie na cwu paliłem co 7 dni, jednak jeszcze dużo ciepła "ucieka" w powietrze, gdyż nie dokończyłem ocieplenia - myślę, że po dokończeniu będzie starczać na 8 - 10 dni. Nie wiem ile zużywamy ciepłej wody, ale ogólne zużycie to 12m3 miesięcznie.

Komfort cieplny w domu zmienił się całkowicie - nie ma problemu z przegrzaniem/niedogrzaniem, zawsze jest temperatura jaką ustawię na sterowniku pokojowym.

Przed następnym sezonem grzewczym będę robił dodatkowe grzanie bufora prądem na wypadek gdyby nie miał kto zapalić w kotle - wyjazd, choroba, czy cokolwiek innego.

Wszelkich szczegóły na temat budowy bufora itd znajdziesz tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze a czy mozesz mi powiedzieć jedną rzecz czy lepiej bufor i osobno zbiornik z wężownicą czy najlepiej bufor z wężownicą CWU?? powiem CI że ja myslalem o pompie powietrze razem ze zbiornikiem na wode 300 l , a i takie cudo kosztuje 6500 tys zł !! a tu pisałem za 3000 tys bym miał nowy bufor z wężownica 30 mb !.  cena przez pół i w lecie jak bym musiał palić raz na tydzien nie tak źle a po drugie oszczędność w zimie by była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej z wężownicą grzać cwu przepływowo. Ma to chyba tylko jeden minus- zmniejsza użyteczną pojemność bufora, bo nie możesz wybrać całej ciepłej wody, góra zawsze musi zostać gorąca. Koszt montażu bufora musisz trochę zweryfikować ;) zobacz do mojego wątku z podpisu. Sam zakup bufora to dopiero początek wydatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem. dlatego się zastanawiam czy nie lepiej by było jak by był osobny zasobnik na CWU z wężownicom a obok bufor  i czy to by nie było bardziej wydajne i czy wtedy wody nie starczyło by na dłuzej ?? wiem bufor trzeba ocieplić i tak dalej ale jak kosz zaworów i pomp wycenił mi do nowej kotłowni za około 6000 tys jak bym nie montował bufora, a tak koszt będzie dużo mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler jest bardziej problematyczny. Dodatkowa pompka, sterownik, zawór mieszający (choć niekoniecznie), odpowiednio wydajna wężownica, aby powrót był zimny. Przepływowo nie ma takich problemów. Co do wielkości to załóż większy bufor lub dwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie myślę czy ta tysiaczka wystarczy zebym na ciepła wode codziennie w lecie nie musial palic dlatego myślałem nad zbiornikiem cwu z wezownica ale nie wiem czy to dobry pomysł.jak większy bufor musial bym kawałek ściany ciac .chyba ze 1500 l bym wziął. Tylko czy wtedy piec 15"kw starczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to lepiej większy bufor z wężownicą. To nie jest tak, że jak włożysz 1000l z wężownicą to 800l będzie musiało być ciągle gorące, z tego co pamiętam jak czytałem to wystarcza  (przy dobrze zrobionej wężownicy) jakieś 30 cm od góry.

Wielkość kotła nie ma znaczenia, różnica będzie tylko w długości grzania - zamiast np. 5 będziesz grzał 7 godzin :)

Osobiście likwiduję bojlery, a zamiast nich zrobię coś w rodzaju małego bufora 180l z miedzianą wężownicą i będę grzał cwu przepływowo (powód: bojlery maja już koło 8 - 9 lat, zajmują dużo miejsca i mają duże straty ciepła).

Jakie twój dom ma zapotrzebowanie na ciepło? Ile węgla spaliłeś w tym sezonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie Spaliłem nic bo to jest świeżo budowany dom i wiesz na ciepło własciwe wyszło mi ze potrzebuje około 14 kw  jak  ocieple dom  i tak dalej. dlatego wcześniej myśle nad jakimś rozwiązaniem .dlatego się zastanawiam czy 1000 l bufor wystarczy na ciepłą wode w lecie  żeby palić raz w tyg a nie raz na dwa dni....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj link do wyniku z cieplowlasciwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik  to  właściwie 7,5 kW ponieważ większość czasu będzie kocioł pracował z mocą poniżej 5kW więc na dogrzanie CWU wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć na ile ten wynik z cieplowlasciwe jest miarodajny, u mnie wyszło, że minimalna pojemność bufora to 1100l. Dałem 1350l + bojlery 240l (choć one nie do końca biorą udział w ładowaniu / rozładowaniu - bo w sumie naładowane są ciągle) i jest dobrze.

U Ciebie sugerują minimum 1700l, może te 1500l starczy, ale 1000l do takiego domu to mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do Przemka i się dowiedz na kiedy kociołek. Wtedy też dowiesz się jakie ma zapotrzebowanie na kotły i ile się na nie oczekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Witam sory ze się wcinam w Temat ale nie będę zakładał nowego mam 2 pytania 1- mam dom 100m2 polowa domu to drewniany bale grubości 30cm , drewno stan wręcz idealny ocieplony 5 styropian nowe okna , nowe drzwi druga połowa to przybudówka w tym roku dostawiona pustak komórkowy ( cały) ocieplona 10 styropian i moje pytanie jest czy kocioł Defro KDR 12KW +bojler 200l zawór 4 D kocioł kupiony z ekspozycji ma rok za cenę 1900  oczywiście był nie używany czy starczy na takie m2 , 2- pytanie mam o pewna stronę a mianowicie o http://cieplowlasciwie.pl/ czy są to wiarygodne obliczenia chodzi mi najbardziej o wyliczanie mocy kaloryferów do danego pomieszczenia ponieważ muszę wymienić w całym domu + przybudówka . Prosił bym tez bardzo o podpowiedz jak dobierać kaloryfery do tego kotła będę palił drewnem mam swój las drewno mam suche 99% to drewno twarde i czy dobierać kaloryfery pod temperaturę zasilania 75 stopni czy ??  Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł do drewna to się słabo nadaje, oj bedziesz miał problemy. Mam tylko nadzieję , że będziesz palił od góry i z KPW. Lepiej sprzedaj drewno i kup węgiel, i pal od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Akurat ja używam górniaka typowego defro optima comfort  20kw bez sterownika tylko miarkownik ciągu , byle prosto , powiem że kociołek jest bardzo oszczędny oraz wybacza wszelkie braki znajomości obsługi , fakt z samego początku jak nie wiedząc rozpalałem od dołu to były kwiatki , ale teraz rewelka na dom narazie sam parter ok 110m2 spalam jedno wiaderko na dobę a w domu sauna , mam podłogówkę i ciepło całą dobę niewiele się zmienia ok 22-25 st , kocioł mam  wyłożony 8 cegłami szamotowymi celem zmniejszenia mocy , jestem bardzo zadowolony chociaż z początku żałowałem że nie brałam z podajnikiem ale mi przeszło , w planach wiosenno letnich jest bufor ok 1500 litrów więc myślę że będę rozpalał co 2 do 3 dni , bardzo polecam ten kocioł z mojej strony , dziś byłem u brata on ma jakiegoś wiadrusa -klimosza czy jakoś tak (żeliwniak) tragedia pańska dziadowstwo jakich mało ,  opału idzie mu 4 razy więcej niż u mnie a kotła nawet z otwartymi drzwiczkami nie potrafi przegonić powyżej 70 st , jak ja bym tak zrobił to by chyba do 200 st doszedł i mógłbym parowóz napędzić

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

za to ja mam problem z piecem defro omptima komfort 12k w , zapalam od góry a po godzini czy półtorej jak nie ma żywego płomienia i jest sam żar i delikatny niebieski płomien . jak by pompka nie działała to takie odgłosy wydaje jak by chciało piec rozwalić, a jak chodzi pompka to tak nie słychać ale słychać że gotuje wodę w piecu. czasem nawet przy 50 stopniach na piecu tak się dzieje . czy ktoś miał taki problem , zgłosiłem sprawę do defro ale 3 tydzien mija i zadnego odzewu a tu strach pieca zostawiać ..... mogę dołączyć filmiki

 

 

dodam że mam bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.