Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fenomen Kominów Wentylacyjnych W Nowym Budownictwie


piastun

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, może mi ktoś wytłumaczyć skąd się bierze to szaleństwo instalowania kilku kominów wentylacyjnych w nowych domach?

Każdy z tych kominów ma po kilka kanałów i rozmieszczenie kominów jest takie, żeby pokryć cały dom.

Do tej pory myślałem, że kanały wentylacyjne daj się w miejscach tzw. 'brudnych" tj kuchnia, toaleta, łazienka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisy panie drogi, głupia garderoba musi mieć wentylację, żeby mole miały czym dychać.

masz program funkcjonalny:

 

salon z kominkiem - wentylacja,

kuchnia - wentylacja,

okap kuchenny - wentylacja,

wiatrołap - bez w.

korytarz - bez. w.

wc - went.

łazienka - went.

kotłownia (obojętnie czy gaz czy paliwo stałe) - went.

3x sypialnia - bez went.

garderoba - went.

garaż - went.

 

To masz 8 przewodów went. przy głupiej chałpie przeciętnej powiedzmy 130 m2.

Teoretycznie teraz to powietrze co wyprowadzisz tymi przewodami to tyle samo powinienies doprowadzic z zewnątrz np. przez nawiewniki okienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd.

 

wg Polskie Normy PN-83/B-03430w tym przypadku powinienes zapewnic nastepujace wymiany powietrza:

 

salon z kominkiem - tego norma nie okresla (WT tylko, ze ma byc wentylacja) ale przyjmijmy jak dla kuchni z piecem weglowym czyli 70 m3/h

kuchnia z piecem elektrycznym 50 m3/h

wc 30 m3/h

łazienka 50 m3/h

kotłownia 0,5 m3/kW mocy kotła gazowego, dla popularnego aristona 24ff mamy wtedy 12 m3/h

garderoba 15 m3/h

garaz: 1,5 krotna wymiana w godz., dla garazu 3,5x6x2,55 mamy wtedy 80 m3/h.

Suma: 307 m3/h.

 

W teorii tyle powinienes przetloczyc powietrza w godzine przez typowy dom, niezaleznie czy masz na zewnatrz +20 czy -20 st.

 

W praktyce jak masz te 8 przewodow wentylacyjnych, np. wymurowane z pustaka zuzlobetonowego to kazdy przewod powinien wywiewac a pustaki maja gdzies przepisy i beda wywiewac tyle, ile kaze im roznica temperatur i cisnien. Jesli nie dostana tyle powietrza ile by chcialy a ktorys przewod bedzie mial slabszy ciag (bedzie chlodniejszy albo krotszy od pozostalych) to nastapi cofka i masz pozamiatane.

Z mojego doswiadczenia kierbuda wychodzi, ze w przypadku duzych domow (P>150 m2) nie ma problemu z wentylacja lub sa marginalne ograniczone do pojedynczych pomieszczen lecz w przypadku mniejszych domow (P ok. 100-150 m2) lub co gorsza pionowych 2 lub 3 kondygnacyjnych szeregowek o P 90 do 140 m2), gdzie program funkcjonalny jest taki sam jak dla wiekszych domow moze byc ogromny problem z wentylacja i cofkami. Nie chodzi o to, ze dom bedzie szczelny i niewentylowany. Problemem jest przewentylowanie spodowane zbyt duza iloscia przewodow wywiewnych w porownaniu do kubatury domu. Nie mamy gdzie doprowadzic swiezego powietrza bo mamy mniej okien niz w wiekszym domu. Szczegolnym przypadkiem sa waskie szeregowki o 3 kondygnacjach, Maly rzut poziomy w polaczeniu z waska klatka schodowa powoduje, ze sam dom staje sie kominem i wyrzuca ogromne ilosci powietrza przez wentylacje lazienki na pietrze albo poddaszu zaciagajac brakujace powietrze wentylacjami w kuchni albo salonie na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @irmentruda  Co się ma liczba kominów do prawidłowej wymiany powietrza.?!

 

 

Do tej pory myślałem, że kanały wentylacyjne daj się w miejscach tzw. 'brudnych" tj kuchnia, toaleta, łazienka.

Bo tak prawidłowo być powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @irmentruda  Co się ma liczba kominów do prawidłowej wymiany powietrza.?!

 

Bardzo duzo, porownaj dwa domy, w jednym masz tylko 1 komin wentylacyjny, w drugim będziesz miał 8. Jeśli dostarczysz powietrze z zewnątrz to w pierwszym będziesz miał prawidłową wymianę. W drugim też będziesz miał prawidłową pod warunkiem, że doprowadzisz odpowiednią ilość powietrza do wymiany co przy 8 przewodach wywiewnych spowoduje, że będziesz po domu w czapce chodzić. Jeśli nie doprowadzisz odpowiedniej ilości to zaczniesz mieć nieprawidłową wymianę, tzn. zaczniesz zaciągać słabszymi przewodami a wyrzucać powietrze tymi mocniejszymi (z mocniejszym ciągiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Który warunek nie jest spełniony?

 

Nie mam cech pedagogicznych, więc mój przekaz może mieć cechy niedoskonałości.
 
Żyjemy w świecie gdzie obowiązują pewne zasady, reguły.
 
Na drogach i jezdniach jednokierunkowych obowiązuje nakaz jazdy w określonym kierunku, to zaś jednoznacznie implikuje, że nie możemy na takiej drodze zawracać.
 
W kanałach wentylacyjnych budynku, także obowiązuje ruch jednokierunkowy.
Niestosowanie się do tej zasady, grozi komplikacjami zdrowotnymi (zasysanie grzybów pleśniowych, zarodników, bakterii, roztoczy itp.), a także  może doprowadzić do zgonu (zasysanie spalin wydostających się z kanałów spalinowych).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej grzybów i bakterii jest w łazienkach a roztoczy w pościeli niż w kanałach wentylacyjnych.Nawiewanie powietrza przez kanały nadal jest wentylacją tak jak jazda pod prąd nadal jest jazdą.

zasada jest taka, że powietrze wentylacyjne wyciągamy za pośrednictwem pomieszczeń brudnych (łazienka, kuchnia, kotłownia itp.) a dostarczamy przez pomieszczenia czyste (sypialnie). Jeśli pragniesz sprawdzić w praktyce to polecam wyjść mokrym z kabiny prysznicowej prosto do łazienki, w której jest cofka przy -10 st.C na zewnątrz. 

Zadam Ci pytanie: gdybyś miał łazienkę z oknem to wietrzyłbyś ją? Przecież to dalej jest wymiana powietrza, kazali wietrzyć to wietrzę.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam łazienki z oknami i wietrzę je kiedy tylko się da. Mam w nich również wentylatory elektryczne, więc nie ma cofek kiedy tam przebywam. Wbrew normom mam wentylowane każde pomieszczenie w domu i nie chodzę w nim w czapce przy jakiejkolwiek temperaturze na zewnątrz. Nie sprawdzam, którymi kratkami powietrze wpływa a którymi wypływa bo mi się nie chce, a poza tym wierzę, że mój dom mnie lubi i nigdy nie zrobi mi krzywdy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd.

 

wg Polskie Normy PN-83/B-03430w tym przypadku powinienes zapewnic nastepujace wymiany powietrza:

 

salon z kominkiem - tego norma nie okresla (WT tylko, ze ma byc wentylacja) ale przyjmijmy jak dla kuchni z piecem weglowym czyli 70 m3/h

kuchnia z piecem elektrycznym 50 m3/h

wc 30 m3/h

łazienka 50 m3/h

kotłownia 0,5 m3/kW mocy kotła gazowego, dla popularnego aristona 24ff mamy wtedy 12 m3/h

garderoba 15 m3/h

garaz: 1,5 krotna wymiana w godz., dla garazu 3,5x6x2,55 mamy wtedy 80 m3/h.

Suma: 307 m3/h.

 

W teorii tyle powinienes przetloczyc powietrza w godzine przez typowy dom, niezaleznie czy masz na zewnatrz +20 czy -20 st.

 

W praktyce jak masz te 8 przewodow wentylacyjnych, np. wymurowane z pustaka zuzlobetonowego to kazdy przewod powinien wywiewac a pustaki maja gdzies przepisy i beda wywiewac tyle, ile kaze im roznica temperatur i cisnien. Jesli nie dostana tyle powietrza ile by chcialy a ktorys przewod bedzie mial slabszy ciag (bedzie chlodniejszy albo krotszy od pozostalych) to nastapi cofka i masz pozamiatane.

Z mojego doswiadczenia kierbuda wychodzi, ze w przypadku duzych domow (P>150 m2) nie ma problemu z wentylacja lub sa marginalne ograniczone do pojedynczych pomieszczen lecz w przypadku mniejszych domow (P ok. 100-150 m2) lub co gorsza pionowych 2 lub 3 kondygnacyjnych szeregowek o P 90 do 140 m2), gdzie program funkcjonalny jest taki sam jak dla wiekszych domow moze byc ogromny problem z wentylacja i cofkami. Nie chodzi o to, ze dom bedzie szczelny i niewentylowany. Problemem jest przewentylowanie spodowane zbyt duza iloscia przewodow wywiewnych w porownaniu do kubatury domu. Nie mamy gdzie doprowadzic swiezego powietrza bo mamy mniej okien niz w wiekszym domu. Szczegolnym przypadkiem sa waskie szeregowki o 3 kondygnacjach, Maly rzut poziomy w polaczeniu z waska klatka schodowa powoduje, ze sam dom staje sie kominem i wyrzuca ogromne ilosci powietrza przez wentylacje lazienki na pietrze albo poddaszu zaciagajac brakujace powietrze wentylacjami w kuchni albo salonie na parterze.

j Jezeli w różnych pomieszczeniach wymiana ma być inna to znaczy ze musi być regulowana .Do takiej regulacji służą odpowiednie regulatory , przy okazji zabezpieczają przewód wentylacyjny przed 'cofką" A  ty "doswiedczony kierbud" o tym nie wiesz - to dziwne.

http://kominy-online.pl/stabilizatory-wentylacji/173-stabiler-wentylacji-kwadratowy-14x14.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te, doswiadczony forumowicz, a co ci zrobia te regulatory jak i tak nie doprowadzisz wymaganej ilosci powietrza do budynku? regulatory zrobia to za ciebie? mimo, ze produkt wydaje sie byc ciekawy i rozwiazujacy skutek cofek to i tak mam watpliwosci prawne co do zastosowania tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te "doswiedczony kierbud"  ---  to projektant musi zaprojektować wentylację grawitacyjną aby działała sprawnie ,jeżeli nie jest to możliwe  to projektuje wentylację mechaniczną.  . A ty  opisywałeś problem kiedy ta wentylacja grawitacyjna jest za duża. - prawda!!!Przy prawidłowej wentylacji grawitacyjnej ,takie urządzenia są zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, macie w domu wentylacje grawitacyjna? Bo ja musze się przyznac ze w moim najblizszymnotoczeniu chyba nikt nie ma

 

Była kapryśna, więc ją "wyrzuciłem".

 

Wentylacja to zorganizowany proces wymiany powietrza w budynku.

Niestety wentylacja naturalna (zwana grawitacyjną) ma cechy, które podlegają i przebiegają według reguł natury.

 

Ostatnio w obiegu przekazów medialnych sporo mówi się o zanieczyszczonym powietrzu na terenie naszego kraju.

Jakoś nikt nie wspomina o tym, że z reguły zanieczyszczenie powietrza w naszych budynkach (mieszkaniach), jest większe od tego powietrza na zewnątrz.

 

 

ps.

Takie małe ABC -wentylacji z portalu Stowarzyszenie Polska Wentylacja

http://wentylacja.org.pl/section-8.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.