Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Na Pellet Do Nowego Domu


kezorbz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W najbliższym czasie planujemy zakup pieca z podajnikiem na pellet do nowo wybudowanego domu. Trochę poczytałem, trochę popatrzyłem w sklepach skłaniam się ku piecom Tekli lub Sas'a. Załączam wynik z ciepło właściwe http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1yet. Nie chce kupić przewymiarowanego pieca a z tego co patrzyłem te będą chyba odpowiednie mocą. Nie wiem ku któremu się skłonić mętlik w głowie totalny, Tekli nie znałem jako marki ale obejrzałem poczytałem, widziałem w sklepie nawet do mnie przemawia i ciekawy ten kompakt. Sasa znam ale z ekogroszku u znajomego jest wstawiony slim i ładnie to pracuje. Jak byście mogli coś podpowiedzieć wskazać ku któremu warto bardziej się skłaniać? 

 

 

Darco Bio Compakt 12 lub Tekla Darco Bio 12 

Sas Bio Smart 10 Kw(dodatkowy ruszt stalowy) lub Sas Bio Slim 14 kw(dodatkowy ruszt wodny).

 

Ceny wszystkich oscylują w granicach 7-8 tys. w konfiguracji jaka mnie interesuje i więcej nie chciałbym wydawać :)  

 

Do ogrzania będzie dom o kubaturze 378m3 i powierchni uzytkowej 139m2/netto 157m2. Ściany standardowo BK + 15 cm styropian grafit, fundamenty 10 cm wodostyru, posadzka będzie ocieplona 16 cm styropianem. Poddasze 25 cm wełny. Komin systemowy fi 200 - Leier. Okna Trzyszyby z ciepłą ramką. Instalacja standardowa około 50 m2 podłogówki + grzejniki w pokojach i 2 drabinki do tego Cwu - 150l.

 

Chyba że możecie coś innego w tym przedziale cenowym polecić.

 

 

Z góry dzięki za pomoc,

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zrobić dobrą i bezobsługową inwestycje w swój nowy dom to zajrzyj tu : http://kipi.pl  poczytaj , zadzwoń.1 Następnie rozejrzyj się za gołym piecem do spalania ekogroszku. 2. Przyjedzie  fachowiec i odpali palnik. Do Ciebie będzie tylko należało zaopatrywać się w palet i uzupełnianie zasobnika, oraz opróżnianie szufladki z popiołem . Nie będziesz musiał czyścić palnika jak to robią inni , którzy o tym mało się rozpisują. Jest to jedyny palnik na rynku w pełni samoczyszczący i najnowocześniejszy. Dwa dni temu uczestniczyłem w przeglądzie rocznym palnika i pieca który nie był czyszczony ani razu. Piec delikatny pył biały na wymiennikach gołe blachy. Palnik brak jakichkolwiek zanieczyszczeń. Dodam , że w piecu było palone na ruszczcie dodatkowym gdzie było spalane drzewo z wyłączeniem podajnika paletu , gdzie jedynie pracowała dmuchawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super porada kup sobie piec my ci sprzedamy palnik i się pałuj z montażem itd... A cena wyjdzie wyższa niz nowy kocioł na pelet Taki palnik to do zmodyfikowania swojego starego kotła!!

 

Wysłane z mojego LG-H525n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz pojęcia kolego o czy piszesz to lepiej się nie wypowiadaj bo widać po Twym poście , że za niewiele chleba jeszcze zjadłeś i to w dodatku z byle jakiego pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje ale nie jestem pozytywnie nastawiony do takich modyfikacji. Interesuje mnie zakup jedynie gotowego kotła w konfiguracji od producenta.

 

Dziś spędziłem po raz kolejny troche czasu z miarką w kotłowni i gabarytowo lepiej przedstawiają się dla mnie piece Sas'a.

Miał ktoś może do czynienia z kotłem Bio Smart?

 

Może wypowie się ktoś jescze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60 kipi to nie jedyne samooczyszczające sie palniki! Posiadam Revo pellasax rewelacja wiele nagród  itd Kezorbz brat miał że mną wybrać piec na pellet a był zdecydowany na Sas bio ale ostatecznie zdradził zieloną stronę mocy i wybrał czarną moc (Sas na eco) dom podobne gabaryty do twojego - obecnie zadowolony . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marku brat jakiej mocy piec sas wybrał?jak można zapytać co go przekonało do eco? 

Po rozmowach z poleconymi instalatorami decyduje się chyba także na sas'a. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec 14kw Sas slim dom 150m plus garaz plus kotłownia 190 kotłownia. Przekonał brata instalator a dokładnie brak doświadczenia z pelletami ( u nas to temat tabu) Brat z pieca zadowolony ale problem jakości Eco , wilgoci w workach a przede wszystkim czystości został . Ja mam kolejny pokoj z meblem zwanym piec gdzie moja praca to od czasu do czasu odkurzanie pyłku z pelletu ( bez wstydu mogą  robić imprezę). W kotłowni brata mimo starań popiół i tak robi bałagan i sprawia ze kotłownia jest kotłownia. Ale czy to argument na bank osobiście uwazam że piec na ten dom za duży ja mam 240m i 15kw mi spokojnie obsługuje ,. Piec na pellet to aż albo tylko inna kultura pracy i obsługi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. piec bezobsługowy to gaz + serwis.
2. poczytaj na temat bufora - tematy i wypowiedzi sambora są pomocne. 

3. czyszczenie palników i wymiennika dobrze gdyby było automatyczne 

4. piec z małym pojemnikiem - czyli jak z niewolnikiem

5.  Komin systemowy fi 200 - Leier - uuuu - za duży - mam taki sam - wiadomo regulator + nawiewnik.

6. 10 Kw czy wystarczy - zależy od dyscypliny wykonawców przy budowaniu.

7. Bajki to modulacja (oczywiście w większym palniku może być podana mniejsza ilość paliwa stąd mniejsza moc) widziałem ze 15-18 kotłowni na pellet. Piece z pelluxem (olejowe, wszystkopały) z kipi (popularny kamen) grenia, biawara, lazara, kostrzewę, super RED, teklę, atmosa  i oczywiście Lechmę (projektant tego pieca mieszka u mnie w gminie). 
i wszystkie było dobre ale - zawsze miałem ale, to jakaś sadza - tak sadza, spieki przy tych cudach obrotowych. Nie wiem czy wybrałem dobrze - to się okaże, ale jedno wiem mogę pisać małą rozprawkę na temat jak poszukać pieca. Ja miałem to szczęście że za 9 tys. kupiłem pieca. 
8. patrz na sterowanie jakie jest - bo miałem porównanie i to plum z dodtykowym ekranem jest proste i intuicyjne.

to na tę chwilę wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo czytam sprawdzam i dopytuje instalatorów i mętlik pozostaje. Jedni twierdzą ze 10 kw da rade inni ze lepiej dać 14 i tu jest największy dylemat.

Dyscyplina murarzy była moim zdaniem dobra nie mam większych zastrzeżeń oprócz tych ze kąt gdzieś ucieka. Ocieplenie wykonywałem sam z firmą w której kiedyś pracowałem, tak samo będzie z wełną więc mostów termicznych nie narobię.

W kotłowni chce także zaoszczędzić miejsce żeby składować opał więc bufora raczej nie zmieszczę. Komin przesadzony ale taki był w projekcie teraz napewno dałbym mniejszy. Sterownik multifan bardziej do mnie przemawia niż tech czy estyma z tekli, w dodatku czujniki do tego pierwszego są bezprzewodowe. Spieki też w dużej mierze zależą od jakości paliwa z tego co obserwuje na forum.

@marku i @klaus a wy jakie piece posiadacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co mówią, że 10kW starczy biorą pod uwagę jakieś średnie temp. a nie -20C i być może zakładają dodatkowe źródło w postaci kominka;

te ciekawsze i polecane modele zaczynają się i tak od 12kW ..i przy tej mocy bym został

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie jestem jeszcze za bardzo doświadczonym użytkownikiem  kotła , ale powiem Ci że ja mam dom podpiwniczony razem około 260 m i kupiłem sas multi 17 kw ecogroszek, grzeję niedługo bo jakieś 4 tyg i powiem Ci że na razie mam puszczoną sama podłogówkę i dwa grzejniki  ( a mam na parterze na piętrze i w piwnicy) i na sterowniku na kotle mam ograniczoną moc na 69 procent bo jak zostawię mu do 100 to go przesypie węglem, nie wiem co będzie jak już zamieszkam i będzie dom ocieplony ( na wiosnę) , powiem Ci że dużo grzałem bo tynki schną i miałem po 23 stopnie. Myśle że nie ma co przesadzać z mocą. Mam nadzieję że się nie mylę i będę zadowolony z mojego. ( Na razie nie było jeszcze - 20 stopni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja również posiadam kocioł z palnikiem Revo od września br., na obecną chwilę całkowicie bezobsługowy i bezproblemowy. Obecnie testuję rózne ustawienia kotła by osiągnąć jak najbardziej optymalne spalanie.

Pytanie do doświadczonych kolegów: Lepsze będzie palenie ciągłe z małą mocą, termostat kotła wyłączony, czy lepiej załączyć termostat kotła, dobić do temp zadanej i pozwolić na dłuższy postój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam się za doświadczonego ale palenie ciągłe z mała mocą będzie korzystniejsze na optymalne spalanie a taką możliwość daje sam palnik jak i sama w sobie automatyka sterowania procesem spalania renomowanej firmy PLUM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Mam trochę za duży kocioł (20kw), czy utrzymywanie dłuższy czas mocy palnika 5 kW jest dobre dla tak dużego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co proponowałbyś? Mam ustawione moce palnika max=16kw, posrednia 10kW, min=5kW. Temperatura zadana 75 *C, histereza 16. Termostat pokojowy ustawiony na 22*C, histereza 6, obniżenie 8. Kocioł obecnie jedzie na swojej histerezie, termostat pokojowy go nie rozłącza. Histereza dla mocy min 3, pośredniej 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jest jakiś problem z tymi ustawieniami?

na pewno nie jest korzystniejsze palenie ciągłe (sztuczne niedopuszczanie do wygaszania) z małą mocą i pod kątem zużycia pelletu można to łatwo udowodnić;

termostat pokojowy zostaw na usługach mieszacza (jeśli posiadasz), a kocioł niech niezależnie robi swoje;

histereza dla termostatu pokojowego 6 i obniżenie 8 to czemu ma służyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe źródło w postaci kominka z wymuszonym dgp(turbina z termostatem jest już w przygotowaniu). Kominek mam już podłączony i sobie w nim przepalam jak coś robię w środku. Widziałem jescze piec HT dasspell 12 kw z możliwością czopucha u gory tak jak w sasie a to mi najbardziej odpowiada tylko cena z tego co widzę będzie z 2 tyś większa, wolałbym tyle nie dopłacać ale sprawdzę ile krzykną mi w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

histereza termostatu pokojowego oczywiscie 0,6*C, przepraszam za błąd. Obniżenie od termostatu mieszacza 8*C, żeby podczas odpoczynku kotła woda zbytnio się nie wychłodziła w instalacji i nie rosła temp. w pokoju

Obecnie testuję: histereza 0,2, obniżenie 3, kocioł wyłącza i wyłącza tylko histereza kotła, więc pompa CO chodzi cały czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Benton661 ja osobiście zrezygnowałem z termostatu pokojowego, ponieważ narzucał pracę wg. temp. jednego pomieszczenia ( niestety u mnie się nie sprawdzało, duże różnice z temperaturami na parterze i piętrze)obecnie służymi jako panel informacyjny oraz , panel w którym wprowadzam zmiany bez schodzenia do kotłowni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marku, miałem nadzieję, że sie odezwiesz, mieszkasz niedaleko mnie, więc może będziemy wymieniać się doswiadczeniami :) . Napisz proszę ile pelletu wciąga Ci kocioł przy tych mrozach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.