Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duże Spalanie, Sadza Defro Akm Duo


kolko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, zacząłem od miesiąca palić w piecu ekogroszkiem a konkretnie jaretem, (wcześniej paliłem drewnem które zostało po budowie)

Mam prośbę o pomoc w ustawieniu pieca Defro AKM Duo 24 kW.

 

Problem polega przede wszystkim na dosyć dużym spalaniu a mianowicie spalam obecnie około 50 kg opału na dobę a także wydziela się dość duża ilość sadzy w piecu

 

Moje ustawienia na teraz:

 

Temperatura zdana 64 stopnie

Temperatura zaworu 50 stopni

Przerwa podawania 2 min 15 sek

Siła nadmuchu 23%

Przerwa podawania 20 min

Czas pracy went na podtrzymaniu  15 sek

Czas przerwy wentylatora 12 min 30 sek

 

Temperatura na wskaźniku analogowym 78 stopni (wg mnie przekłamuje)

 

Piec ogrzewa podłogę którą steruje pompa załączająca się wraz z pomprą CO jednak rozłącza ją osobny sterownik po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu. Jednak po osiągnięciu temp w pomieszczeniu cześć ciepła jest nadal oddawana z podłogi i podnosi ją jeszcze o jakieś 1,5 stopnia, Suma sumarum podłogówka załącza się dwa razy na dobę i moje kolejne pytanie to czy lepiej żeby podłogówka chodziła cały czas z niewielka temperatura wody w układzie czy żeby załączała się tak jak u mnie co jakiś czas (wydaje mi się że mogę to tak zrobić) oczywisćie jestem w stanie mniej więcej ustalić jaka temp ma być podawana na podłogówkę (termostat steruje temperaturą na układ podłogi). 

 

Dom nieocieplony póki co,

Proszę podpowiedzcie czy to zużycie jest dużo za duże czy w granicach przyzwoitośći, dodam że oprócz sadzy mam troche spieków w popielniku. Jeśli o czym zapomniałem dopisać (jakichś ustawieniach proszę powiedzieć o czym - dopiszę) Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dodałem że nie posiadam przepustnicy przed wlotem do komina (nie zamontowali jej moi fachowcy) sam nie wiem czy się ją powinno montować przy pioecach nowego typu. Komin przekroji fi 200 produkcji jawal. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję.

Piec Defro Akm DUo 24 kW (za piecem nie mam przepustnicy do komina)

trzy pompy:

pierwsza - zasila 12 grzejników ogrzewa 200 metrów kwadratowych.

druga - zasila podłogówkę (około 70 metrów kwadratowych) sterowana jest przez czujnik pokojowy który po osiągnięciu odp temp na parterze wyłącza w/w pompę

trzecia - zasila bojler.

W instalacji jest zawór czterodrogowy z siłownikiem, który miesza ciecz do zadanej temp (50 stopni).

 

Jakie jeszcze informacje powinienem tutaj zamieścić?

 

PS. Fakt mój błąd trochę na szybko pisałem pierwszy post :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AKM, czyli tłok, czyli cykliczne dymienie złoża, czyli sadza.

Duo, czyli ruszt wodny, czyli studzenie spalin tuż po wyjściu z palnika, czyli produkcja sadzy.

 

Według mnie z sadzą już nie wygrasz i można ją tylko próbować ograniczać. Skupić się trzeba na regulacji spalania. Sprawdź jaką masz temp spalin na wylocie z kotła, ogranicz naturalny ciąg kominowy (można na próbę uchylić wyczystkę). Dalej to już zabawa z nastawami, być może ograniczenie dawki cyklicznej przez zawężenie gardła zrzutowego w zasobniku.

Tłoki nie nadają się na niskie moce. Czasem lepiej palić w nich słabym "czechem" niż kalorycznym węglem. Jak będą mrozy pewnie będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze sobie wprowadzic dane  ewentualnie potem tu wkleic co wysżło http://cieplowlasciwie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę spalin mogę pomierzyć tylko na prostym odcinku rury łączącej piec z kominem. Pirometr wskazał 65 stopni celcjusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiam.
Mój kocioł pracuje z zaworem 3D w opcji rozdzielania. Temp na zasialniu 65stC powrót w granicach 45-53stC
Nadmuch 25%
Klapa na dmuchawie otwarta na stałe, przesłona dmuchawy 30%
Podawanie 1min 40sek

 

Sadza poprzez zastosowanie deflektora pod rusztem wodmyn ograniczona znacznie ale nie do zera. Musisz kombinować.
Od 3 lat palę tym kotłem i nie przekraczam 1000kg/mc miału z Rosji.
Twoje 50kg/dzień wydaje się dużo ale zależy od zapotrzebowania na energię domu.

 

Dodatkowo tepm spalin 150-200stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Problem polega przede wszystkim na dosyć dużym spalaniu a mianowicie spalam obecnie około 50 kg opału na dobę 

Czyli juz wiadomo gdzie ida te kg wegla wszystko pasuje program dobrze wyliczył i podał co nalezy zrobic :D

W przeciętny dzień zimy
  • ~52kg węgla kamiennego na dobę,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam

Mam duży problem z sadzą. Czy możesz przesłać zdjęcie z zainstalowanym deflektorem na [email protected] ?? W której komorze patrząc od góry jest on zainstalowany i w jaki sposób?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.