Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła Z Klimatyzatora 5Kw


manitougalanz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. 

Planuję wykonać urządzenie do ogrzewania CO  ok 40-45 stopni na grzejniki ze zwykłego inwerterowego splita 18k BTU. 

Pomysł wydaje się być podejrzanie prosty. Zamiana skraplacza freon-powietrze na płytówkę freon-woda i wymiana termistora pow. wewnętrznego dla nastaw zasilania CO. 

Ale jednak...

-nie stać mnie na splita super klasy więc wszystkie które biorę pod uwagę maja "tylko" kapilarę. Czy to duży problem? Interesuje mnie COP 3.

-jak doświadczenia innych w temacie samoróbek. 

Zdaję sobie sprawę, że oryginały mają pewnie na dławieniu EEV ale chciałem zapoznac się z opiniami po samoróbkach. Uprzedzając pytania, nie będzie to jedyne źródło ciepła. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz pod uwagę, że musisz mieć czym polutować instalację (palnik acetylenowo-tlenowy) do lutu twardego?

Bierzesz pod uwagę, że musisz mieć pompę próżniową, aby móc usunąć gaz z instalacji przed wpuszczeniem czynnika chłodniczego?

Rozumiem, że posiadasz wymagane obecnie przez prawo uprawnienia F-Gazy wydane przez Urząd Dozoru Technicznego? Bez tych uprawnień możesz mieć kłopoty jak znajdzie się jakiś "życzliwy" sąsiad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak biorę i dlatego "robotę chłodnika" zostawiam chłodnikowi.  Uprawnienia na f-gazy? żart. O to chyba musi się martwić firma, która sprzedaje sprzęt. Karta kontroli urządzenia? Na razie nie zamierzam przekraczać 3 kg czynnika... Czy mogę prosić coś w temacie kapilary vs EEV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli ma kapilarę to złom

aby klimatyzator robił za pompę to musi mieć zawór rozprezny elktronicznie sterowany min 200 krokowy a jak juz na wrozy ponizej 15st to 400 krokowy czyli klimatyzator z najwyższej połki

z serii arktic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie jaki nowy split 18k BTU będzie miał EEV a nie kapilarę?

Dlaczego kapilara się nie nadaje, ogrzewam inwerterem 12k BTU z kapilarą już 4 rok i grzeje super... ? Czy wymiennik freon-woda robi aż tak dużą różnicę?

@Admin- gdzie użyłem wulgaryzmów?

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Witajcie!
Mam pytanie do kolegi jedlica - w jaki sposób dobrales wymiennik freon-woda? Interesuje mnie jego moc - do ww gree 7kw na grzaniu zastosujesz ten sam wymiennik który miałeś w 1 klimatyzatorze?
Sam chce zrobić pompę z klimy, a Twój projekt wydaje mi się najlepszym jaki widziałem.
Druga kwestia to zasymulowanie wentylatora jednostki zew. - też stosujesz ne555? W gree uda się?

Pozdrawiam!

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Skraplacza nie dobierałem, taki polecił mi facet od kilmatyzacji ,jest ostro przewymiarowany dzięki temu mogę zwiększyć moc agregatu, rury też miałem zrobione na większe jednostki. Obecnie mam podłączony pierwszy agregat ale do sezonu grzewczego powinienem zmienić na gree. Do oszukania sterownika klimatyzacji gree też będę używał generatora n555 ( obecnie w zibro mam połączony silnik )

Z klimy zibro planuję zrobić monobloka i zostawić go na czarną godzinę, jeśli czytałeś moje posty z  tematu poniżej to widać tam wymiennik płytowy pod solary. obecnie są wpięte solary ale podłączenie do wymiennika zrobię na zaworach i będę mógł podłączyć w razie "W" monobloka zibro.

Jeśli dopiero się przymierzasz to proponuję CI właśnie zrobienie monobloka, tylko instalację musisz zalać glikolem.

Jeśli będziesz miał pytania to pisz, chętnie odpowiem. Ja miałem na początku trochę problemów bo ciągle mi szroniła j.z. z racji przechłodzonego czynnika ( zimna posadzka zalana wodą z wodociągu)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Serdeczne za odpowiedź.
Wymiennik pewnie wezmę jakieś 20-30kw Swep.
Mam też do Ciebie kolejne pytanie - Cwu.
Czy Twoim zdaniem podpięcie pod bojler Galmet (wiszący 140l) do wezownicy napędzi ten zbiornik w ciepłą wodę? Wiem że pc to niska temperatura i max 40' z niego wycisnę ale górną część bojlera dogrzalbym grzałką. Niby oryginalnie grzałka zamontowana jest na dole ale zrobiłbym mała przeróbkę i zamontował na górze.
Co o tym myślisz?

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ja grzeję bez problemu do 50 stopni, wejście gazu na skraplacz ma wtedy 57 stopni i teoretycznie mógłbyś osiągnąć 55 stopni w zasobniku ale przyrosty temp.od 50 w górę jest bardzo długi  i nie będzie to opłacalne bo sprężarka idzie wtedy na maxa.

Zasobnik Twój jak i mój nie jest idealny do PC bo mają małe wężownice. Ja mam weber 300l z dwiema wężownicami ale są na rynku z dużą wężownicą na dole zasobnika i takie byłby idealne. Ile osób masz w mieszkaniu? Bo mały zbiornik plus mała temp. dla 2 osób byłoby OK.

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu (albo będę miał, bo jeszcze nie mieszkam) 2+1(dziecko) i chciałem znaleźć coś z większą wężownicą na dole ale wiszący ciężko. Dlatego mam zamiar napedzic Cwu pompą latem a zimą grzałką.

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Badyl18 napisał:

,,,, 57' to bardzo wysoka temperatura. Przy R410a ciśnienie będzie bardzo wysokie ,,,,
 

Spojrzałem w swoje zakurzone notatki.
Gdy uruchomiałem jednostkę Gree Lomo Luxury  GWH12QC-K3DNB2G, to ciśnienie przy temperaturze gazu 64,4 *C (mierzone metodą przylgową) wynosiło 33,6 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Dla R410a ciśnienie krytyczne to 49,5 bara. Zatem sporo brakuje . Na pewno presostat jest wyskalowany na niższe wartości że względu na układ itd... Nurtuje mnie tylko jedno - czy cisnąc tak mocno uklad, nie skracamy "życia" sprężarki.
Generalnie mam wrażenie że u kolegi Jedlica jest nieco za dużo czynnika i dlatego ciśnienia/temperatury są wysokie, co może skutkować krótszym życiem sprężarki - ręki nie dam, ale jak patrzę na wydajność pomp Daikina (dla mnie najlepsza firma) to altherma LT (czy nawet HT) niekoniecznie pracuje na takich ciśnieniach. Może ktoś ma więcej wierzy na ten temat bo czuję że coś mi się nie zgadza albo mylę jakieś pojęcia...

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeszcze mam podłączony zibro ( to tani chińczyk na kapilarze) może stąd mało sprawna paca. Daikin jest na zaworze rozprężnym, który ma pewnie kilkaset pozycji otwarcia i elektronikę ,która pilnuje żeby parametry pracy byłby jak najlepsze.

Tak byłby podłączane manometry ale tylko przy uruchamianiu i wtedy były beznadziejne warunki bo był strasznie przechłodzony czynnik co powodowało od razu szronienie. Niestety nie pamiętam ciśnień i temp. fachowiec mówił, że jest OK

Czynnika nie jest za dużo, myślałem, że wręcz jest za mało ale fachowiec mówił, że sprężarka nie wejdzie na obroty. Klima pracuje dobrze jak temp powrotu wzrośnie tylko jest za mała na tę pow. ogrzewania.

 

Sezon zacznę z gree i z rozgrzaną posadzką bo zrobiłem zasilanie podłogówki z kolektorów cieczowych.

 

Karol

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie!
Jak posuwają się prace?
Ja właśnie kupiłem klimatyzator Midea 7kw typowy split ale świeży egzemplarz.
Teraz dobór wymiennika i w zasadzie z tym mam problem - wydaje mi się że 20-25kw będzie ok. Może ktoś byłby w stanie podpowiedzieć?
Kolejne pytania to strona hydrauliczna... Wpiąć bezpośrednio w rozdzielacz? Dołożyć bufor? Jak podpiąć do cwu?
Pozdrawiam!

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zadając pytanie opisałem sprawę, że klima itd gość odpisał,że będzie OK ( oficjalny sklep promag)

A czym się różni woda-woda od freon-woda?   Chyba jedynie freo-woda jest droższy z 30%

Płatki kukurydziane  kosztują 7zł. a płatki kukurydziane bezglutenowe 40zł.  Tylko, że kukurydza jest naturalnie bez glutenu.

PC będziesz ogrzewał podłogówkę czy grzejniki?

Karol

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... To w takim razie trochę przepłaciłem...
Będę ogrzewał podłogowke i zbiornik Cwu.
Zastanawiam się tylko jak to śpiąc żeby tym sterować w miarę sensownie - chodzi mi o sterowanie pętlami w pomieszczeniach.

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do sterowania musisz pozakładać elektrozawory na rozdzielacz i termostaty w pokojach. Są nawet bezprzewodowe, ja grzeję wszystko na równo i sprawdzam temp powrotu na rozdzielaczu. Jak mam 25 stopni na powrocie to w domu 22,5 przy obecnych temp na zewnątrz tj 12 w dzień i 5 w nocy. Gdy chcę grzać CWU to zamykam rozdzielacz i otwieram na zasobnik oraz zwiększam pilotem temp. na klimie. Ładnie idzie i gdy temp. na zasobniku wzrośnie to klima obniża moc nie trzeba pilnować.

Widziałem Cię na forum muratora w temacie bufor z grzałkami ale widzę że zdecydowałeś się na klimę

Ps.

W obieg zasilania wstaw grzałki bo jak przyjdą mrozy to klima może nie wydolić.

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.