Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zabezpieczenie Na Wypadek Braku Prądu / Grawitacja


Paweł27kw

Rekomendowane odpowiedzi

DOM 270M2, styropian, 15CM, wełna dach 30cm

Piec 27kw śmieciuch,

Pompka Duża LFP SPRINTA 32/80  zasilanie co

Pompka Mała LFP EXPERIA 25/40 CWU

pierwsza rura od prawej -zbiorniczek wyrównawczy 1"

obieg kotłowy z rury 6/4"

za pompami zawory zwrotne: CO 5/4",  CWU 1"

Ciśnienie jak widac na zasilaniu CO (skala 1-6 , do Jedynki dużó brakuje....)

 

Moje pytanie jest takie, czy przy pompce cwu mogę zamontować zawór róznicowy z obejściem....?  Do bojlera jest około 13m po rurach 3/4" za zaworem zwrotnym.

Chodzi o to że jak braknie prądu to żeby chociaż cwu pracowało na grawitacji......bo CO jest na rozdzielaczach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu nie moge dodac zdjęcia?

Witam,

 

Aby dodać zdjęcia do postu należy:

Kliknąć w czarny przycisk „Więcej opcji” w prawym dolnym rogu. Pokaże się: „Wybierz plik”, kliknąć w przycisk z tym napisem i wybrać plik z komputera, a następnie zatwierdzić przyciskiem: „Załącz ten plik”.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez zz grawitacja nie pójdzie.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ poprawny. Dlaczego do zasobnika cwu idzie tylko 3/4? Powinno być 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idzie 3/4, teraz zmieniam na 1",  tylko zastanawia mnie dlaczego przy bojlerze stojącym który planuje kupic przyłącza sa na 3/4?

 

ZZ nie będzie, planuje przerobic na różnicowy ( tylko czy jest sens jak do bojlera jest ok 13m z zakrętami....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak będziesz miał napalone w takim kotle i braknie prądu to i tak zagotujesz układ i nie pomoże tu grawitacja do CWU.

Oczywiście zawór różnicowy możesz dołożyć, ale i tak w tym układzie, który masz zawór ten będzie bezużyteczny.

 

To jest typowy i dość często powtarzany przykład nowocześnie spier....... instalacji, czyli kocioł zasypowy i to jeszcze mocno przewymiarowany, bo z tego co widać na zdjęciu jest to w miarę nowy dom (nowoczesny komin systemowy, nowe tynki, strop nie był rozkuwany pod komin, czyli powstawał w tym samym czasie co komin), a do tego instalacja z rozdzielaczami i prawdopodobnie PEX. W nowoczesnych domach ocieplonych styropianem 10-15cm przyjmuje się moc grzewczą na poziomie 60-80W/m2 czyli w Twoim przypadku jeżeli dom jest/będzie ocieplony wystarczyłby kocioł o mocy 16-21kW

 

Ale dostrzegam jeszcze poważniejszy problem, który sam w sobie może doprowadzić do zagotowania i uszkodzenia kotła i instalacji. Ten problem to czujniki temperatury przymocowane do rur przy pomocy taśmy klejącej. Jak taka taśma "puści" np. pod wpływem temperatury czy też po prostu się odklei to czujnik spadnie i będzie mierzył temperaturę otoczenia, a nie temperaturę wody kotłowej. Wtedy kocioł zacznie grzać na pełną moc i nawet STB (o ile w ogóle jest przy tym sterowniku) nie zdąży powstrzymać kotła przed zagotowaniem. Gorąca para wodna może doprowadzić do zatarcia pomp oraz stopienia plastikowych wirników w pompach, a do tego może zniszczyć plastikowe rury w instalacji.

Czujnik powinny być mocowane stalowymi opaskami zaciskowymi, a następnie osłonięte otuliną, żeby mierzyły temperaturę wody w rurze, a nie temperaturę powietrza wokół rury. Otulina dopiero oklejona taśmą naprawczą lub tzw. trytkami (opaski samozaciskowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idzie 3/4, teraz zmieniam na 1",  tylko zastanawia mnie dlaczego przy bojlerze stojącym który planuje kupic przyłącza sa na 3/4?

 

 

 

Bo jak są cieńsze rurki to jest mniej wody i wtedy możesz zaoszczędzić na opale :)

Oczywiście to tylko ironia pod adresem tych, którzy takie brednie opowiadają.

Poważniej mówiąc chodzi o to, że zakłada się, że i tak bojler będzie ładowany pompą.

Jeżeli chodzi zaś o grawitację to przyłącze 3/4" przy bojlerze nie ma większego znaczenia. Znaczenie ma natomiast średnica rury, bo to ona wprowadza opory przepływu. Samo przewężenie do 3/4" stawia o wiele mniejszy opór dla przepływu jak te 26m rury (zasilanie i powrót po 13m).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł nie jest przewymiarowany, to jest stary dom a kotłownia dobudowana nowa, dom jest ciągle w rozbudowie i mysle że 50kg groszku na 3 dni to teraz mało, mimo tego że piec chodzi 24/dobe.

 

Co do czyjników się zgadzam z tą izolacją:) ale to jest na chwile bo instalacja kilka dni temu przerabiana....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie chodzi o cienki rurki tutaj. I tak dałem 6/4" przy kotle :) ludzie mają miedz 22 :) to jest porąbany pomysł!!!   6/4" wokół pieca to ok. Zawór 4D działa pięknie ( zawór tez 6/4")

 

instalacje było łatwiej i taniej zrobić na rozdzielaczach i pexach.

 

Ide założyć opaski metalowe :) i to odrazu :)

 

grawitacje na cwu dołoże - może w minimalnym stopniu pomoże w razie W

 

no i chyba zaraz kupie UPS z pełnym sinusem i  akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie czujników to nie jest tak źle. TEN CZUJNIK CO JEST NA TASME TO TERMIK.  A czujnik CO JEST w KOTLE  :)

CZUjnik od cwu to i tak sztuka bo cwu jest daleko 13m....a czujnik przy zasilaniu cwu za pompką......

 

PS. JAKIE TO CIKAWE W POLSCE.... NIEDAWNO TEMU SPRAWDZAŁ INSTALACJE GOŚĆ INSTALATOR  30 LAT PROJEKTUJE INSTALACJE I SIE NIE PRZYCZEPIŁ>>> ON NAWET CHYBA NIE WIEDZIAŁ CO TO 4D   :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry pomysł ten zawór.... różne opinie o nim piszą....

 

reduktory, filtry, rury, i zawór.... cena wyjdzie jak dobry ups + aku i bez roboty a działanie w 100%b pewne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ponieważ będę instalował kocioł (p2ar z wężownicą schładzającą, ale podłączoną do hydrofora) w układzie zamkniętym, jestem żywotnie zainteresowany bezpieczeństwem eksploatacji.

Oczywiście zamontuję UPS-a, ale co jeszcze można zrobić, żeby było bezpieczniej?

Kolega WojtB proponuje dzwonek podłączony do czujnika temp. uruchamiający dzwonek po przekroczeniu temp. np. 90 stopni  https://goo.gl/XvA2yB . IMHO to b.dobry pomysł. Co jeszcze można zrobić?

 

Tak już na zupełnie inny temat: odwiedziłem Forumowicza vr5 i jestem pod wrażeniem. Z komina nie widać dymu, piec pięknie ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.