Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie Dotyczące Wymiany Kotła Kondensacyjnego Lub Pieca Dwufunkcyjnego


mbghost

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jest to mój pierwszy temat na forum i jeżeli piszę w złym dziale to z góry przepraszam.

 

Mój problem polega na tym że borykam się z myślą wymiany pieca gazowego w świeżo zakupionym mieszkaniu. Na dzień dzisiejszy zainstalowany mam wiekowy (1999r) saunier duval themis twin 28 piec dwu funkcyjny który wymaga małego nakładu tzn do wymiany naczynie wzbiorcze i skorodowany komin i tu moje pytanie czy warto zainwestować czy lepiej dołożyć i wymienić na nowy?

Koszt napraw serwisant wycenił na koło 1000zł, a z tego co się orientowałem koszt nowego wraz z montażem piecyka dwu funkcyjnego z otwartą komorom spalanie termet (mini max lub mini term) to koszt od 2500-3000zł lub kotła kondensacyjnego termet ecocondens gold plus wraz z zasobnikiem cwu i przeróbką komina to koszt ok 8000zł.

 

Dodam jeszcze że mieszkanie znajduje się na parterze pod kotłownią i nie mamy dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę.

 

z góry dziękuje za rady

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blok czterorodzinny, a odnośnie kotła to myślałem o takim rozwiązaniu:

 

http://www.termet.com.pl/produkt/miniterm-elegance-gco-dp-21-23/8

Pytałem o rodzaj budynku bo przy jednorodzinnym do mocy kotła kondensacyjnego chyba 20kw można wyrzucić spaliny przez  ścianę ale w Twoim przypadku chyba przepisy nie zezwalają na ten manewr)

Co do prezentowanego kotła obawiam się że go po prostu nie dostaniesz.Oczywiście do niego jest potrzebny komin do odprowadzenia spalin oraz wentylacja(na tej samej zasadzie jak masz dotychczas)

Nie wiem czy jest sens naprawy tak starego kotła.Poza tym kotły z otwartą komorą spalania są tak bezpieczne jak z zamkniętą.

A po co Ci kocioł z zasobnikiem?W tego typu budynku chyba ponkty poboru CWU nie są oddalone od kotła tym samym można kupić kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę daleko 7m ale pewnie i tak nie ma możliwości poprowadzenia cyrkulacji?dotychczas pewnie był kocioł dwufunkcyjny i było OK (bez cyrkulacji większe zużycie wody)

Poza tym Kocioł 1fukcyjny + zasobnik to jeszcze wieksze koszty. Wystarczy dla kotła kondensacyjnego wpuscić w komin tylko rurę do odprowadzenia spalin o ile istniejacy komin jest w dobrym stanie,jak zdegradowany to niestety trzeba wpuścić rury turbo czyli dwuścienne.

Immergaza kupisz na Allegro za ok 3700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach też jest kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny termet ecocondens Gold czy polecany przez Pana kociol będzie lepszy?

 

Czy do tego zestawu jest sens zakładać maly zasobnik ?

 

Czyli moja propozycja odnośnie zwykłego kotła dwufunkcyjnego odpada nawet jeżeli jeszcze bym to kupił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi doradzić który lepszy,myślę że porównywalna klasa.Przy kotle kondensacyjnym jeżeli chodzi o ogrzewanie to można liczyć na oszczędnosci gdy mamy "przewymiarowane"grzejniki( czyli innymi słowy duże) dobrane na parametry powiedzmy 55/40.Przy woborze kotła ważny tez jest dostęp do serwisu

Jak masz więsze zapotrzebowanie na wodę użytkową to możesz rozważyć opcje zakupu kotła Immergasa Vitrix Zeus 26 2 .Jest to kocioł dwufukcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l dzięki któremu masz większą ilość ciepłej wody użytkowej w porównaniu z kotłami grzejącymi wodę przepływowo tylko oczywiscie to moze być droższa bajka)(ale moze warto? :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły tradycyjne powoli odchodzą w niepamięć. Część producentów już wycofała je z programu produkcji inni zrobią to wkrótce, ale na rynku jest ich jeszcze mnóstwo i to w naprawdę atrakcyjnych cenach (poniżej 2000 zł). Naczynie i komin to i tak skromne wydatki, ale prawie 19 letni kocioł można tak z czystym sumieniem wysłać na zasłużoną emeryturę i wymienić na coś nowocześniejszego Najtańsze kondensaty dwufunkcyjne można kupić poniżej 3000 zł. Wybór należy do Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kocioł z otwartą komorą może być zamontowany tylko i wyłącznie w wydzielonym dla niego pomieszczeniu - kotłowni, która musi spełniać kilka warunków: odpowiednia wysokość, odpowiednia kubatura, wentylacja grawitacyjna oraz prawidłowe napowietrzenie (dopływ świeżego powietrza) oraz kilka innych warunków.

Domyślam się, że do tej pory kocioł był zamontowany w takim pomieszczeniu?

2. Unia Europejska zakazała produkcji i sprzedaży kotłów innych niż kondensacyjne. Co prawda w sprzedaży można jeszcze znaleźć kotły z otwartą komorą ze starych zapasów oraz kotły nowe np. Ariston, które obecnie produkuje firma obchodząc unijne prawo w podobny sposób jak z żarówkami :)

3. Kotły turbo (z zamkniętą komorą) można kupić o kilka stów drożej niż kotły z otwartą komorą.

4. Kotły z zamknięta komorą (turbo oraz kondensacyjne) są bardziej ekonomiczne i dość szybko inwestycja się zwróci.

5. Kocioł turbo oraz kondensacyjny musi być podłączony do komina. Wyprowadzenie spalin krótkim odcinkiem poprzez ścianę dotyczy tylko i wyłącznie kotłów o mocy nie przekraczającej 21kW i jest dopuszczalne tylko i wyłącznie w domach jednorodzinnych. Jako dom jednorodzinny uważany jest budynek w którym są wydzielone nie więcej jak 2 lokale mieszkalne lub 1 lokal mieszkalny + 1 lokal użytkowy. Jednak można to prawo obejść jeżeli budynek zamieszkały przze kilka rodzin nie posiada wydzielonych lokali. Inną metodą jest poprowadzenie komina ponad dach po zewnętrznej elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.