Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia Na Temat Ogrzewania Podłogowego


Łukasz1985

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o informację czy do ogrzewania podłogowego może być tylko jeden rozdzielacz na dwie kondygnacje. Jeśli tak to gdzie jest lepiej go umieścić tzn w kotłowni czy na piętrze. U góry mają być dwie pętle w łazienkach po ok 60 m na dole 3 pętle też podobnie po 60m. Nie chce zakładać 4 rozdzielaczy że względu na te dwa obwody na górze. Proszę o opinie i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za podpowiedź.Zrobie tak jak zasugerowałes. Więc do OP zakladam dwa rozdzielacze które zasila jedna pompa z zaworu 3D.Chce zapytać jeszcze czy na dwa pozostałe rozdzielacze do grzejników użyć tylko jednej pompy czy zrobić dwa oddzielne obiegi.Chce dodać że z kotła będzie wspomagana pompa ciepła z wężownica. Na niej pewnie też będzie musiała być pompa di zasilania. Proszę jeszcze o podpowiedź której pętli najlepiej użyć do ochrony kotła?(zawór 3d)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła tylko do Cwu. Zakres jej pracy od -7 do +43 czyli ma wbudowaną dodatkowa wezownice aby przy wysokich mrozach służyła tylko jako zbiornik do Cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU nie ma związku z CO.Nie wiem co masz na myśli mówiąc"której pętli użyć do ochrony powrotu"

Nie wiem jaki bedziesz miał kocioł ale skoro mówisz o ochronie powrotu to domyślam się że na paliwo stałe

Najlepiej zrealizować ochronę powrotu poprzez pompę kotłową(dobrze by było aby sterownik kotła miał taką funkcję)zgodnie z poniższym schematem.Pewnie zamiast zasobnika z wężownicą będzie PC

post-32948-0-71605200-1481470755_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wracając do postu #1 mozesz próbować "upchać" te dwie pętle od OP na piętrze do szafki z rozdzielaczem do grzejników=2rozdzielacze w jednej szafce(odpowiednio wieksza szafka)ale oczywiscie tak jak już mówiłem musisz poprowadzić do tej szafki 4rury(zasilanie do grzejników zasilanie OP i powroty)Z tym że miej na uwadze ze do OP musisz kupić rozdzielacz z rotametrami aby móc regulować przepływ w pętlach OP

No albo bez kombinacji 2rozdzielacze 2szafki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dom w trakcie budowy ściany Megapanel 25 cm styropian 15 cm dach dachówka i wełna 15+10cm. Okna 3 szybowe.podloga dół styropian 15cm Góra 5 cm. Dodatkowo kominek ale raczej bez płaszcza.

Co do zaworu to może lepiej 3D i pompa kołowa? Tak jak na Twoim schemacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na mojej ulicy nie ma szans na budowę gazociągu. Zbyt mała liczba mieszkańców i osób chętnych do podłączenia. Mam projekt na zbiornik z gazem podziemny ale niestety cena za metr sześć jest jeszcze raz droższa jak z sieci.(ok 6 zł za metr3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja jest ok. Tylko stosowanie 4D w tym układzie nie ma sensu. Lepiej 3D. Wyjdzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za pomoc. Wyprzedzając mój następny post żądam pytanie obrazu. Chodzi o średnicę rur. Wyjście z kotła 28 i na każdy rozdzielacz po 22cu razem z wężownica z pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam mocy podłogówki ani grzejników ale jak dasz współny dla OP Cu 28 a potem do rozdzielaczy Cu 22 będzie OK Do grzejników daj podobnie.Do naczynia wyrównawczego rura stal 1" lub Cu 28 bezpośrednio z kotła bez żadnej armatury na niej.Do PC CU fi 22 W projekcie budynku nie ma OZC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz i po co Ci kocioł 23kW coś tam dorzucisz na CWU.14kW powinno być OK

A co do średnicy rur na grzejniki masz 10,7kW co wg kalkulatora doboru rur wychodzi dla delta t=15K wspólna rura do obu rozdzielaczy Cu 22 a do jednego 6,2kW Cu 18 i drugiego 4,5kW też Cu 18 ale to przy prędkosci przepływu ok.0,5m/s

a mój nauczyciel ^_^ (jeden z forumowiczów)mówi  że prędkość przepływu dla rur Cu 22 i mniejszych powinna wynosić<niz 0,3m/s a dla Cu 28 i wiekszych<niż 0,5m/s i przy tych załozeniach wspólna 10,7kW Cu 28, do 6,2kW Cu 22,dla 4,5kW Cu 22/18 a ja się go słucham :)

Podłogówki nie ma dużo wspólna rura wystarczy Cu 22 do dolnego rozdzielacza Cu 22 do górnego Cu 18

post-32948-0-42045800-1481487965_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co proponujesz do pompy ciepła odległość od kotła ok 4 m. Wyjścia z wężownicy są na 3/4 cała myślę że Cu 22 wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.