Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Zeliwny Piec ?


tworkowik87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam planuje zrobić nowa instalacje Co w domu bo mam stara ze 30-40 lat , i przy okazji wymienić piec na żeliwny i pytanie brzmi jaki piec dobrać do domu o wielkości 190m2 który ma słabe ocieplenie (panele z 5 cm steropianu) . Jaka moc dobrać do nowej instalacji miedzianej bo teraz jest piec 28kw ale wody duzooo bo stara instalacja . Zmiesza sie zapotrzebowanie mocy kotła jeżeli będę mieć np 30% wody z tego co mam teraz ?? i czy warto kopić piec górnego spalania ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblicz sobie na http://cieplowlasciwie.pl/ podaj nam link z wyliczeniami i napisz czym chcesz opalać taki kocioł bo to będzie najważniejsze gdyż żeliwniaki są głównie do koksu.

Napisz jaki masz piec teraz dlaczego chcesz to wszystko zmienić bo skoro instalacja działa to może nie warto jej ruszać daj jakieś zdjęcia tego co tam masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1w4z

 

Bo bede robic lazienke i pomalu bym chcial zmiejszac ilosc wody w obiegu bo sa straszne duze a w lazience juz nie grzeje nawet po odpowietrzeniu , a piec to stary zebiec i ma juz ze 13 lat i chce zeby piec byl na kolejne tyle i wiecej a wiem ze zeliwne sie spisuja dobrze bo znajomi maja i rodzina ale maja dolnopalace stare wiadrusy a ja jestem ciekaw jak sie spisuja gorno palace bo na youtube wyglada ze dobrze i spala w pelni opal . Pale glownie weglem . Spalam okolo 5-6 ton wegla a tam mi wyszlo8-9 t i wpisalem inne metry a obliczylo ze jest ich 150 m2 ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kotła to zbyt nie pomogę bo z żeliwniakami za dużo nie miałem wspólnego tu masz małe zestawienie http://ranking.czysteogrzewanie.pl/szukaj/xyo

Co do zmniejszenia ilości wody to wcale to nie jest takie dobre szczególnie że masz praktycznie nieocieploną chatę. Obecnie specjalnie stosuje się bufory rzędu 1000l - 2000l właśnie po to żeby zwiększyć bezwładność całego układu.

Co do górnopalących to musisz wiedzieć że tam się raz nakłada rozpala i czeka do wygaśnięcia i nie dokłada podczas palenia, ten sposób w niektórych przypadkach się sprawdza a w niektórych nie bardziej uniwersalny jest donego spalania to taki odwrócony do góry nogami górnopalący. Na youtube to wygląda ładnie jak się patrzy w płomienie ale już w kotłowni nie jest tak pięknie szczególnie jak dołożysz węgla na jeszcze nie dopalony w górniaki i zacznie koszmarnie kopcić i dymić że można zaczadzieć. Ja Ci polecam tylko jakiego dolniaka bo to są już nowsze i oszczędniejsze konstrukcje, choć oczywiście nie wszystkie.

A co do grzejnika w łazience to trzeba sprawdzić co to powoduje pewnie jakieś zakamienienie itp ale jak nie cieknie to wszystko da się jeszcze naprawić.

A co do ilości spalanego opału to masz masakrę lepiej zanim wymienisz instalację to tą kasę przeznacz na ocieplenie dachu/stropu ścian i podłogi, bo ta 5cm na ścianach to też marnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Kotly żeliwne są do koksu ale paląc w nich węglem od góry, sprawdzają się bardzo dobrze. Jeśli nie masz czasu i ochoty na ten sposób palenia to sobie odpuść gornospalajace zeliwniaki. Sono dobrze Ci radzi.Ja powiem tak:chcesz taki kocioł to weź Camino 18 Kw. Viadrus według mnie ma ogromną dziurę prosto w komin, ten ozebrowany wymiennik to i tak nie odbierze dużej ilości ciepła ze spalin. W camino przynajmniej jest wąska szczelina do wymiennika i mimo wszystko wg mnie jest lepszy. To stare konstrukcje, ale mają tą zaletę że po dziesiątkach lat kupisz części zamienne bo nic się nie zmieniło. Osiemnastka Ci wystarczy a jeśli docieplisz, wystarczy wymontowac człon i dalej będzie ok. Ja instalacji bym nie przerabial bo masz sporo wody w zladzie a to jest zaleta bo pracuje wszystko stabilnie. Gdy przerobisz na niskopojemną, będzie problem z odbiorem ciepła i żeby nie dusić kotla, będziesz musiał podłączać bufor. Przejrzyj stronę Klimosza, jest tam spory wybór kotłów, ale dla Ciebie, jeśli byś zostawił starą instalację , chciał palić 24 /7,to myślę fajny by był Viadrus U24 dolnospalajacy o mocy 18 Kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek,U24 to niezły kociołek DS ale 18kW do palenia 24/7 za duży na ten dom,do przepalania owszem,tylko wymaga kilku przeróbek.

Kol. @Mikesz może coś więcej powiedzieć,właśnie taki użytkuje.

 

Ja osobiście wolałbym i zdecydował się w takim przypadku na Tekla Tytan 19kW,3 ciągowy wymiennik itd.

Można i trzeba palić od góry,ew. spróbować krocząco w przypadku dłuższego oczekiwania na dopalenie wsadu np. późnym wieczorem.

Przegarniasz,przesuwasz żar,dosypujesz trochę węgla i do rana spokój.

 

https://kotly.com.pl/produkt-kociol-zeliwny-tekla-tytan-19-kw-3460.html?l=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Masz rację, ja miałem na myśli palenie czymś słabym,płomiennym w typie Sobieskiego a i brunat by był dobry. No i w razie przegrzewania pomieszczeń palić jednak cyklicznie. Następny skrót myślowy był taki że Mikesz zmniejszył komorę zasypową i dało się to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak bym podwiesil sufity i dal welne bo planuje podwiesic bedzie tak samo jak steropian na dachu ? bo koszty niebo mniejsze :) tak male piece ?? ja mam teraz 28 kw a ludzie gadaja ze trzymac okolice tego co mam jezeli mam tyle wody i nie wiem co mam myslec . Mysle ze zeliwny lepsza opcja bo na lata tylko nie wiem czy gorno czy dolno palacy 

 

 ps link do tekla to ta hurtownia jest odemnie 3 km :D Krzyżanowice 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Ja myślę że gdybyś nic w domu nie modernizował,to 20 Kw wystarczy. Jeśli zrobisz modernizację to będzie za dużo ale pisałem Ci że wówczas można ująć z jeden człon,w blaszaku nie da się tego zrobić.Przerobiona instalacja nie da Ci oszczędności a smoła w kotle zmusi do dołożenia buforu. Tak to niestety działa, mocny kocioł-duży zład wody, ocieplisz-mały kocioł albo bufor. Super ocieplisz-kocioł gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam planuje zrobić nowa instalacje Co w domu bo mam stara ze 30-40 lat , i przy okazji wymienić piec na żeliwny i pytanie brzmi jaki piec dobrać do domu o wielkości 190m2 który ma słabe ocieplenie (panele z 5 cm steropianu) . Jaka moc dobrać do nowej instalacji miedzianej bo teraz jest piec 28kw ale wody duzooo bo stara instalacja . Zmiesza sie zapotrzebowanie mocy kotła jeżeli będę mieć np 30% wody z tego co mam teraz ?? i czy warto kopić piec górnego spalania ??

 

Pierwsza sprawa: dlaczego chcesz zmieniać instalację? Czy obecne rury są skorodowane, zapchane? Czy tylko dlatego, że chcesz zmniejszyć ilość wody?

Jeżeli tylko i wyłącznie chcesz zmniejszyć ilość wody to po co chcesz to zrobić? Masz zbyt dużo kasy, którą chcesz "wyrzucić w błoto"?

Zapotrzebowanie energetyczne Ci się nie zmniejszy jak będziesz miał mniej wody w obiegu i nie wynika ono z ilości wody w obiegu, ale ze strat budynku (izolacyjność ścian, okien, oraz straty poprzez wentylację).

Robiąc nową instalację generujesz niepotrzebne koszty, a montując cieńsze rurki tylko pogarszasz parametry tej instalacji. Po pierwsze tracisz możliwość ogrzewania domu, kiedy nie będzie prądu, bo w cienkich rurkach słabiej krąży woda grawitacyjnie. Zwiększasz ryzyko zagotowania instalacji oraz jej uszkodzenia.

Grzejniki zapewne są zamulone i czasami wystarczy je tylko zdjąć, wypłukać i będą Ci służyły do końca Twojego życia, tak samo jak cała stalowa instalacja. Ale czasami chodzi o estetykę i tylko z tego powodu wymienia się grzejniki. Grzejniki możesz wymienić na stalowe, dołożyć porządne zawory termostatyczne (tu polecam zawory do instalacji grawitacyjnych firmy Herz) o zwiększonym przepływie.

Co do kotła żeliwnego. Są to kotły głównie do opalania koksem czyli najdroższym obecnie paliwem, które powinny pracować na wysokich parametrach temperaturowych. One najlepiej współpracują właśnie z grzejnikami żeliwnymi. Stalowe grzejniki panelowe natomiast przewidziane są do niższych parametrów, a więc musisz im zrobić układ zasilania z zaworem mieszającym, abyś mógł je normalnie zasilić kotłem żeliwnym. W przeciwnym razie kocioł żeliwny będziesz "kisił", a w domu będziesz miał saunę.

 

Osobiście proponowałbym pozostawić obecną instalację stalową. Wyczyścić instalację i odmulić grzejniki lub je wymienić na stalowe. Kupić kocioł stalowy nie większy jak 15-17kW dolnego spalania lub z podajnikiem, a za pieniądze zaoszczędzone na wymianie instalacji i remoncie całej chałupy docieplić dom, ponieważ 5cm ocieplenia przynosi więcej problemów i wad niż zalet.

Rzecz polega w tym, że stare domy miały grubsze mury, które posiadały lepszą izolacyjność od nowoczesnych murów. W nowoczesnych murach obecnie standardem jest ocieplenie o grubości minimum 10-12cm.

W przypadku grubszych i "cieplejszych" murów musisz dać jeszcze grubsze ocieplenie, aby przesunąć punkt rosy do warstwy tego ocieplenia. W przeciwnym wypadku mury będą wilgotniały i może się pojawić pod warstwą ocieplenia wilgoć oraz grzyb. Te 5cm może stwarzać naprawdę wiele problemów.

 

Tylko jak będziesz kupował grzejniki to musisz kupić specjalne tzw. grzejniki modernizacyjne, które mają rozstaw taki sam jak obecne grzejniki żeliwne. Standardowe grzejni stalowe mają większy rozstaw o 5cm.

Można też wymienić same poziome odcinki rur przyłączy grzejnikowych na system stalowy, zaprasowywany.

http://www.budownictwo.org/img/art/2012_09/44011/original/0_upload_c8d4aa16c1.jpg

Piony pozostaw te, które były.

I na koniec: nie wierz w bzdury, które ludzie opowiadają, że jak w instalacji będzie mniej wody to będziesz spalał mniej opału.

 

P.S.

Jak masz gaz lub możliwość podłączenia to się nawet nie zastanawiaj, jeżeli będziesz brał pod uwagę kocioł na ekogroszek. Obecnie koszty ogrzewania ekogroszkiem i gazem są zbliżone, a jak docieplisz dom to mogą być nawet niższe niż ekogroszkiem. Sam nawet taki temat przerabiam. Obecnie ogrzewanie gazem u mnie jest tańsze jak ekogroszkiem. Mam kocioł gazowy kondensacyjny oraz kocioł na ekogroszek i miał. Ekogroszkiem do temperatur -5 stopni Celsjusza na zewnątrz wychodzi drożej niż gazem.

 

Doczytałem w Twoim profilu, że używasz kotła Zębiec. Na marginesie dodam, że pod względem sprawności Zębce są słabe. Jak będziesz kupował nowy kocioł to spokojnie bez docieplania domu możesz kupić przyzwoity kocioł o mocy 20kW i w zupełności Ci on wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w końcu kupiłeś że teraz chcesz przerobić na dolniaka ?

Czyżby następny Polak mądry po szkodzie ?

Jest tu gdzieś temat o palniku dymu wery.

To jest zwykła przeróbka kotła górnego spalania na dolny z tym że nie w każdym da się to zrobić głównie ze względu na wymiary palnika i komory zasypowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z kolegów z forum miał ten palnik w swoim starym kotle GS i chyba po sezonie wywalił kocioł i kupił MPM DS II.

Tu masz temat o tym cudownym palniku:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16245-palnik-do-spalania-dymu-wasze-opinie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie tylko można ale nawet trzeba !!!

Przecież to zwykły górniak ze słabym wymiennikiem.

post-38116-0-07479300-1484075927_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dziadkowie palili od dolu pewnie tak im sprzedawca powiedzial albo instalator . Czyli zasypac pod dzwiczki i odpalic od gory ?? jak bym chcial zmiejszyc komore spalania to od ktorej strony i jak dokladnie bo ten piec jest strasznie pojemnnny :) , na naturalnym ciagu da rade bo niemam nadmuchu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym SWK płyta żeliwna była w połowie drzwiczek zasypowych (tak mam w SWK 10 kW z 2002) i można było zamontować kierownice powietrza wtórnego. Patrząc sie na przekrój na stronie producenta (płyta jest poniżej drzwiczek) cieżko będzie ją teraz zamontować. Choć widać że jest dopływ powietrza wtórnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie panowie w czym zrobilem problem bo rozpalilem w moim zebcu od gory i wrzucilem prawie 3 wiadra wegla i bylo to ponad polowa pieca i ogien szybko zajol caly piec oraz nie bylo to takie czyste spalanie jak na filmach i albo to dolniak albo cos zle zrobilem prosze o sugestie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.