Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Optymalne Ustawienia Buderus Gb072 14Kw


FXsystem

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni forumowicze,

 

Jestem zupełnie nowy w kwestii ogrzewania domu.

Mam kocioł Buderus GB072 14kW plus zbiornik cwu 120litrów. Sterowanie odbywa się poprzez kontroler RC300 umieszczony w salonie.

W domu mam jeden obieg grzewczy 13 kaloryferów i podłogówka w łazienkach i kuchni.

 

Wszędzie termostaty na grzejnikach ustawione na 3 - okolica 20-20.5'C oprócz dwóch pokoi na górze których aktualnie nie używamy - tam termostaty na 2

 

Moje pytanie brzmi następująco: W jaki sposób optymalnie wyregulować kocioł?

Próbowałem regulacji poprzez temperaturę zewnętrzną, ale niestety kocioł grzeje cały czas (jak jest tryb letni) niezależnie od tego do jakiej temperatury nagrzewa pomieszczenia - niestety wiąże się to ze zbyt wysokim zużyciem gazu. Tryb letni mam od 5 rano do 7 (tak jak wstajemy) oraz od 18 do 23 wtedy mniej więcej wracamy z pracy.

 

Próbowałem również regulacji za pomocą temperatury pomieszczenia - wówczas kocioł wyłącza się w momencie przekroczenia zadanej temperatury w trybie letnim w salonie (mam ustawione 20.5'C) niestety wówczas góra nie zdąży się nagrzać :( i jest zimno.

 

Krzywa grzewcza w trybie regulacji poprzez temperaturę zewnętrzną była ustawiona 65'C przy -20 wpływ temperatury pomieszczenia na 0K

 

Czy ktoś moze podzielić się swoimi ustawieniami i spostrzeżeniami?

 

Ogrzewam w sumie około 144m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie udało sie skonfigurować piec poprawnie.  Dzięki wielkie koledze Tomkowi z forum!

 

Po pierwsze regulacja pogodowa z krzywą grzewczą ustawioną na 55'C projektowo i maksymalnie przy temperaturze otoczenia -20'C.

Wpływ temperatury pomieszczenia 1K, korekta temperatury pomieszczenia 0K. Ograniczenie mocy pieca do 8kW.

 

Obecnie zużycie dobowe przy temperaturze zewnętrznej średnio -2'C waha się od 5,5m3 do 6.2m3 przy 7-8 godzinnym trybie grzania w godzinach od 4-7.15 i dalej od 18 do 23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznijmy od tego jak zbudowana jest instalacja, szczególnie te podłogówki? Schemat i zdjęcia by sporo wyjaśniły. Druga sprawa czy podłączony jest czujnik temperatury zewnętrznej bo RC 300 jest sterownikiem pogodowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak, wszystko zostało już wyjaśnione powyżej, oczywiście jest czujnik temperatury - bez tego bym nie podchodził do tematu :)

Nic nie wyjaśniłeś. Ale jeżeli uważasz że schemat jest tajemnicą tak jak i sposób sterowania, bo RC 300 to nie jest całe sterowanie, jak zbudowana jest podłogówka i co nią steruje .......  to dla mnie temat jest zamknięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podbijam temat, prosząc o pomoc.

 

Dom jest nowy, jeszcze w nim nie mieszkamy. W całym domu ok. 200m jest położona podłogówka.

Dom jest ocieplony - styropian grafitowy 20 cm.

 

temperatura zadana dla pomieszczenia to 15 stopni z obniżeniem w godzinach nocnych do 14stopni.

Nie podgrzewam jeszcze wody.

 

Obecnie moje zużycie gazu waha się 8  do12m3 gazu.

 

Proszę pomoc, jak ustawić piec oraz co i jak ustawić w rc300, aby zmniejszyć zużycie gazu.

Przychodzą mrozy i aż boję się myśleć ile zapłacę za gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle gazu zużywasz, ile potrzeba do ogrzania domu do wymaganych temperatur. Cudów po regulacji nie ma się co spodziewać. Każdy oC w górę to będzie od 4 do 6 % większe zużycie. Jak dom się już wygrzeje, to będzie można mówić o rzeczywistym zużyciu. Na chwilę obecną płać i płacz. Piszę całkowicie poważnie, bez szydery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką masz instalację i mogę coś poradzić tylko w przypadku, gdy całość jest napędzana pompą obiegową z kotła. Jeśli masz sprzęgło hydrauliczne albo jakieś mieszacze przy rozdzielaczach, to moje ustawienia się nie sprawdzą.

Ja mam ten kocioł ale mam instalację mieszaną tzn. grzejniki i podłogowa bo remontowałem stary dom i inaczej się nie dało. Mój kolega ma cały dom w podłogówce i ustaliliśmy jego Buderus a tak:

W menu "dane instalacji"

Min.temp.zewn na -20 (mieszkamy na południu to zdarzają się takie mrozy).

Tlumienie na Tak.

Typ budynku ciężki.

 

W menu "obieg grzewczy"

Sposób regulacji to prowadzenie według temperatury zewnętrznej.

System grzewczy: podłoga

Sposób obniżania to tryb ograniczony.

 

W menu "ustaw krzywą grzewczą"

Temperatura projektowa ustawiona na 40 (czyli 40 oC pójdzie w podłogę przy -20 oC na zewnątrz).

Maksymalna temperatura zasilania ustawiona na 45.

Wpływ pomieszczenia ustawiony na 3 (RC300 wisi w salonie, gdyby był w kotłowni to ma być 0).

Korekta temperatury pomieszczenia na 0.

 

Ustawień w tym sterowniku jest od groma ale te są najważniejsze.

Zaznaczam tylko, że to są ustawienia dla ciepłego domu bez mostków termicznych? grzanego w całości podłogówką, która jest zasilana pompą wbudowaną w kocioł bez sprzęgła i mieszaczy przy rozdzielaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wskazówki.

Proszę mi napisać jaka powinna być ustawiona temperatura na kotle? obecnie mam 50 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.,  jesienią założyliśmy kocioł buderus logamax 072 kw20, sterownik cr310. Dom piętrowy 160m2, ocieplony styropian 5 cm, okna dwuszybowe. W całym domy grzejniki. Proszę o podpowiedź jak optymalnie ustawić piec. Obecnie mam ustawione tak:temp projektowa 55st, zasilania 55 st, wplyw temp pomieszczenia 1K, korekta temo pomieszczenia OK. Na piecu temp 56 stop. Wg sterownika mam ustawione 20.5 w dzien i 20 w nocy. Regulacja temo wg temp zewnetrznej,  a prog obnizenia wg temp w pomieszczeniu.  Zauwazylam, ze mimo zadanej temp 20.5- piec wlacza sie przy tem na sterowniku 21-21,5. Nie wiem dlaczego tak? Prosze o pomoc.w nocy piec chodzil non stop. W ciagu doby przy temp. Zewnetrznej 0 stopni zjadlo 10m3 gazu. (Wczesniej mialqm ustawione, zeby regulacja temp byla wg temo pomieszczenia, piec zalaczal sie co chwile, nagrzewal i wylaczal sie, na dole temp była ok, jednal na pietrze o 2 stopnie mniej.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec ma chodzić prawie non-stop. Wyłączen powinno być ok. 1-2 w ciągu dnia.

 

Nienormalne jest, że się wyłącza, bo włączenie kosztuje gaz.

 

Możesz na początek zwiększyć wpływ pomieszczenia na 4.

 

Czy w pomieszczeniu, gdzie masz RC310, masz otwarte na max wszystkie termostaty? A w pozostałych pomieszczeniach ustawione termostaty na odpowiednie do potrzeb temperatury?

 

Ps. Oczywiście zapraszam do poczytania: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Buderus

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam deja vu... Na dole stare grzejniki bez termostatow i sterownik w przedpokoju, na górze termostaty. Czy przypadkiem na drugim forum ty, to nie dybciu2?

 

Mam też grzejniki. U mnie opcja "Maks. temp. zasilania" (chyba o to pytasz? Lepiej być precyzyjnym, bo w RC300 jest dużo opcji) jest ustawiona na 75stC.

 

Nie łatwo jest odpowiedzieć tak po prostu czy krzywa grzania jest dobra. Każdy dom jest inny, ludzie są inni, instalacja jest inna, grzejniki są inne. Ja swoją krzywa ustawiam od roku (pod linkiem jest moja metoda) i od dwóch tygodni myślę, że mam dobrze ustawioną.

 

Na początek ważne są dwie sprawy:

- czy temperatura na dole i na górze jest dla Was ok? Czy może jest za gorąco albo za zimno w stosunku do ustawionej temperatury (na termostatach I w RC300)?

- ile razy piec się wyłącza (I przy jakiej temperaturze na zewnątrz) w ciągu doby? Jeżeli za często, to trzeba dojść dlaczego?

 

Ps. Masz jeden obwód?

 

Ps. Termostaty na górze ustaw na temperaturę jaka chcesz mieć w pokojach.

 

Ps. Wpływ pomieszczenia ustawiłas na 4?

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wplyw pomieszczenia ustawilam na 4.

Chodzi mi o "maks. Temp zasilania" oraz "temperatura projektowa" wchodzac w menu "ustaw krzywą grzania". 

W ciagu dzisiejszego dnia temp. Ok +1st na zewnatrz kocioł zalaczyl sie az 9 razy!

("Ustaw krzywa grzania"->"temp projektowa(55)", "maks.temp.zasilania(55)", "wplyw pomieszczenia (w ciagu dnia bylo 1 K teraz zmienilam na 4K), "korekta temp. pomieszczenia(1K))

"dane kotla"->"maks.temp.ogrzew.(55)"

Jeden obieg grzewczy.

Temperatura na dole jest ok. Na gorze jest za chlodno.

P.s. mam.nadzieje, ze juz zrozumiale napisalam.

P.s. to moje pierwsze wpisy na jakimkolwiek forum. Dybciu to nie ja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.