Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Drew-Met Eko Prim Kompakt 23 Kw Pomocy!


jar87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To pierwszy mój post, podejrzewam że tego typu było i jest od groma ale ja znaleźć typowo mojego problemu nie mogę. 

Otóż : posiadam piec 23 kw. Dom wykończony tylko na dole a więc sam dół jest póki co użytkowany i ogrzewany. (projekt domu Dom w Kalateach 3-> https://www.archon.pl/projekty-domow...me041f925d087b). Na całym dole oprócz małego pokoiku ok 10m2 i garażu jest położona podłogówka, hydraulik powiedział że położył ok 750 metrów rurybiggrin-2.gif

Grzeję piecem cały czas na ustawieniach :
Temp zadana: 62 st
Czas podawania : 14s
Przerwa podawania: 62s
Siła nadmuchu: 60%
Praca podtrzymania: 18s
Przerwa podtrzymania:11s

Wentylator czas pracy : 30s
Wentylator czy przerwy: 4:30

Histereza kotła 3st

Problem jest taki że w ciągu doby spala ok. 30 kg ekogroszku (groszek z psb 27 MJ). 

Strasznie długo mi podnosi temperaturę jak spadnie o te 3 st (czasem nawet 20 minut!!)

Czy to jest normalne?

Dodam jeszcze że podłogówka wcale nie jest ustawiona na full bo jest ok 31 st, zawór 3 drożny na 4,5 a przysłona wentylatora w ok. 40 % jest otwarta. 

Trochę mnie to przeraża bo jak bardzo ładnie radzi sobie piec z temperaturą, tzn tak mi się wydaje (temperatura utrzymuje się podczas czasu podtrzymania ) to mimo tego że temp. Spada o 2 stopnie (Histereza) to jak się "nadmuchuje" to spada o 4 st i wraca do zadanej temperatury (62 st) sad.gif

Proszę Was o pomoc. Co robie źle?

Dodam jeszcze że dom jest nieocieplony ale to chyba aż tak nie powinno wpływać na ten nadmuch itp...

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak docieplisz dom to zużycie spadnie od 30 do 50% opału. Druga sprawa że jeżeli to jest pierwszy sezon grzewczy w nowym domu to musisz się pogodzić z tym, że zużycie jest większe o około 5-20%. Twoje ściany musza odparować a to niestety kosztuje. W Twoim przypadku koszt to dodatkowy ekogroszek. Po trzecie musisz wiedzieć że w nieocieplonym domu różnica w ogrzewaniu domu na 20 i 21 st C zwiększa ilość paliwa o około 5-8%.

Czy masz uruchomioną automatykę podłogówki do regulacji temperatury? Termostaty naścienne i głowice na obiegach? Jak nie to zrób to czym prędzej. 

A te 750 mb to on położył w całym domu czy tylko na dole? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za odpowiedź :)

 

750 mb jest na samym dole (salon, kuchnia, łazienka, wiatrołap). 

 

Powoli godzę się z tym opałem, że piec tyle żre (najwyżej będę drewnem dopalał). ale druga rzecz mnie strasznie zastanawia, mianowicie ten ekogroszek.. Temperatura nie potrafi się utrzymać przez  11 minut... Coś mi tu nie pasuje, inni mają potrzymania nastawione nawet na 30-60 minut...

 

Co do automatyki, nie mam nic. Termostatów nie mam, nie rozumiem o co chodzi z głowicami? :D to to co mam w skrzynkach? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mają podtrzymania na 30-60 minut to grzeją piec a nie chałupę.

 

Nie oszukujmy się kocioł swoje musi spalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak w moim przypadku podtrzymanie jak jest na 11,5 minuty, to jest dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne ile trwa podtrzymanie. Ważne co jest w popielniku jak wygląda kopczyk i czy piec zachodzi sądzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Poniżej przesyłam zdjęcie jak wygląda u mnie płomień.

 

http://www75.zippyshare.com/v/t0qfwiCl/file.html

 

Zmieniłem też trochę ustawenia bo dziś rano mi wypluło pół wiadra nie przepalonego groszku :(

 

Bieżące ustawienia:

 

Temp zadana: 61 st

Czas podawania : 10 s

Przerwa podawania: 69 s

Siła nadmuchu: 57%

Praca podtrzymania: 18 s

Przerwa podtrzymania: 11m:10s

 

Wentylator czas pracy : 30 s

Wentylator czy przerwy: 4:30

 

Histereza kotła 3st

 

Podłogówka osiąga na tym zestawie 33 st

 

Mimo zmiany siły nadmuchu, 25 minut groszkowi/piecu potrzeba aby wrócił do zadanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

To ja również podepnę się do tego tematu. 

 

Szlak mnie już trafia z moim piecem (Drew Met Eko Prim 24 kW, sterownik ST-480N). Przedstawię może sytuację: Dom nowy, ogrzewam go już ok 3 tygodnie, temperatura zadana 61 st. Bieżący nastaw mam następujący: 10s podawanie, 51 przerwa, moc dmuchawy 38%, histereza C.O. 3st. Dom jak wspomniałem jest nowy, póki co użytkuję tylko dół, tj ok. 130 m2 przy czym 100m2 to podłogówka, w jednym pokoju mam kaloryfer dość ostro skręcony. Zawór w pozycji 4,5 (tj. 32 st na podłogę). 

 

Chciałem dziś (bo zaczyna robić się zimno) podkręcić zawór na 5 (max. 6) czyli zadałem temperaturę na podłogę 36-37 st. Piec za cholerę nie może dojść z powrotem do 61 st. W podtrzymaniu pierw stoi ok. 12 minut później jak zaczyna pracować spada o ok. 12 st i na 57 st tyle - koniec. 

 

Pomóżcie mi co jest źle? :/ podawanie mam złe czy jak? ;/ Wczoraj miałem nastawienie: 13/77, podłogówka 32 st, reszta bez zmian, to miałem ok. 5 kg żużlu (z całej doby)...Dziś zmiana temperatury, i alarm...

 

Nie wiem, może to wina groszku? 

 

Mam 27 MJ, workowany po 25 kg, póki co z PSB... Mogę zdjęcia podesłać czego tylko chcecie, tylko mi pomóżcie:(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar87 spróbuj ogranicz podawanie - 2sec. Przerwa 52sec. Nadmuch zmniejsz do 35%.

Jeżeli to nic nie da sprobuj bogatych ustawien podawanie 18sec przerwa 42sec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz będę sprawdzał dziękuję, zobaczymy co z tego wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak. Bieżące ustawienia mam 12s podawanie, przerwa 71 s dmuchawa 35% Zawór dalej na 4,5. Teraz spiekow itp nie ma, groszek ładnie się spala ale dalej piec nie idzie do góry z temperaturą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Was o pomoc. Co robie źle?

Normalne. Grzejesz pierwszy sezon i dodatkowo dom jest nieocieplony. Nie szukaj *** w mózgu. Masz dodatkowo duży kocioł. A jak ocieplisz to będzie sporo za duży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tak zrobię. Wracam na stare ustawienia i zmniejszam przerwę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Byłem, zaglądnąłem do pieca i sytuacja ma się tak:

 

Kopczyka nie ma(w sumie go nigdy nie uzyskałem:d), spalanie wygląda na to że takie samo jest (cbyba), po nocy będę wiedział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde z komórki nie mogę napisać pełnego posta, nie wiem czemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.  Byłem,  zaglądnąłem do pieca i sytuacja ma się tak:

 

Kopczyka nie ma(w sumie go nigdy nie uzyskałem:d),  spalanie wygląda na to że takie samo jest (chyba),  po nocy będę wiedział,  tzn za wiele z retorty się nie posypało.  Temperaturę piec odzyskuje mniej więcej tyle samo czasu. 

 

Bieżące ustawienia:

Czas podawania: 11 s

Przerwa podawania: 70s

Sila przedmuchu: 33%

 

Temperatura podłogówki 31-32 St (Zawór ustawiony na 4,5). 

 

Co robimy dalej? Przerwę podawania wydłużyć? 

 

Aaa dodam jeszcze że przesłona w połowie zasłonięta jest. 

 

Jak potrzeba zdjęcia,  z chęcią podeślę :)

 

KBkalwi jedna rzecz mnie zastanawia co napisałeś:D 

 

W jednym z pierwszych postów kazałeś mi zadać przerwę 52 s, po czym w następnym poście napisałeś zmniejsz przerwę do 60 s :D Wszystko by się zgadzało z tym, że pierw wyszło tak, że przerwę mam wydłużyć a później (po tym jak napisałem o przerwie 71 s) skrócić:D 

 

To w końcu jak mam zrobić? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że skoro podawanie masz 11s to przerwa 49 sec aby suma czasów dawala minute.ale skoro idzie walcz z kopczykiem zmniejszając przerwę z tych 70s.

Ustaw te 60sec. PrZzesłone przymknij na ok 1cm

 

Ja też walczyłem z piecem ale obecnie palę owsem. Spalam 35kg na dobę. Dom ok 240mkw i w domu 23.2st

 

Wcześniej paliłem eko. Raz w dwustanie raz nie. Na parametrach 7:53 uzyskałem 16kg przy plus 3 ba zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to będę schodził w takim razie ;)

 

A więc jak dobrze rozumiem, mam ograniczać siłę przedmuchu i zmniejszyć przerwę, ok, tak zrobię. 

 

A jaki miałeś przedmuch? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedno co muszę jeszcze ogarnąć to przedmuch. Skoro teraz mam 33

% to o ile % mam schodzić jak zmniejszę np podawanie póki co o np 3 sekundy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to bedę bawił się przesłoną :)

 

Co do wykresu nie wiem gdzie takie coś jest w moim sterowniku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.