Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3D/4D Czy Jest Niezbędny?


jola28

Rekomendowane odpowiedzi

Wadus na to pytanie nie dostaniesz odpowiedzi a zwłaszcza od PAPASMURFEK. Dogrzewanie powrotu tak jak u Ciebie czyli 2-3 stopnie to "koszt". Niestety to tak jak w życiu "ochrona kosztuje". ;) Ten koszt przekłada się na zrównoważenie temperaturowe co wpływa pozytywnie na żywotność kotła jednak według niektórych nie opłacalny ponieważ można chronić kocioł przy niższej temperaturze. Zatem nie ma potrzeby na siłę dogrzewać za wysoko powrót. 

 

Natomiast jeśli Twoja instalacja tak działa to świadczy że nie jesteś z Krakowa ("Centuś") a na poważnie masz nadmiar ciepła w stosunku do zapotrzebowania.

 

PS.

Też bym tak chciał ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus na to pytanie nie dostaniesz odpowiedzi a zwłaszcza od PAPASMURFEK.

No co Ty nie napiszesz...

 

Nie bede sie upieral, ze u mnie wszystko dobrze pracuje ale czy moglbym prosic o krotkie wyjasnienie dlaczego dT temp. powrotu od tej na kotle powinna wynosic min 10 stopni?

Chodzi o wymianę ciepła. Im większa różnica tym "lepsza" wymiana ciepła. Poszukaj u wujka google pt. "wymiana ciepła"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem dostępny parę dni, bo syn mi się rodził, kolejny zresztą.

A do Ciebie @wadus nic nie mam o ile nie tykasz mojej osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DJBBART niewiele chyba wiesz na temat sprzęgła a się wypowiadasz. Sprzęgło nie służy do ochrony powrotu tylko do rozdzielenia obwodów grzewczych od obiegu kotłowego. Jezeli chcesz w instalacji chronić powrót, regulować temp na grzejniki, podłogówkę to musisz do tego zastosować dodatkowe elementy(pompy, zawory 3d). To że widziałeś u kogoś zamontowane sprzęgło i nie działało poprawnie nie znaczy że jest"złe" z założenia bo nie wystarczy zamontować sprzęgło byle jakie "od czapy". Żeby nie występowały problemy jakie opisywałeś należy odpowiednio dobrać moc sprzęgła oraz wydatek pomp obiegu kotłowego i za sprzęgłem (pompa kotłowa musi mieć większy wydatek od sumy wydatków pomp za sprzęgłem) Tylko tyle albo aż tyle

A zawór 4d? Zobacz ile jest tematów na forum typu "instalacja z 4d nie działa jak powinna"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wstawiam w  tym temacie 3 schematy i to  tylko dlatego że uważam że ten temat super pasuje pod mój plan ,schematy posklejałem z kilku innych schematów i ma wyeliminować 4 D.

Co wy na to ?

 

Dodam że w 2 schemacie na grzejnikach są zawory termostatyczne .

post-69635-0-00562400-1482167097_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak własnie myślałem lecz zastanawiam się czy w  przypadku 1 nie braknie ciepłej wody jak będą 3 odbiory.

2. znów piękno w prostocie lecz brak informacji jak to się sprawdzi i zastanawiam się nad teoretycznym brakiem zimnego powrotu aby  kontrolować bezpiecznie temperaturę kotła bo jak termostaty się zamkną to nie będzie obiegu choć mało prawdopodobne że wszystkie zamkną się  do zera w jednym czasie .

3.przemawia do mnie stała temperatura sprzęgła zapas temperatury wody do bojlera i do podłogówki wykorzystanie siłownika sterownika i zaworu 3 D do instalacji CO.

Może tak być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak własnie myślałem lecz zastanawiam się czy w  przypadku 1 nie braknie ciepłej wody jak będą 3 odbiory.

 

Jak się wszystko policzy i dobierze to nie ma szans aby brakło,

Chyba, że kocioł nie wydoli, ale to już inna bajka.

W temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19095-sprz%C4%99g%C5%82a-hydrauliczne-troch%C4%99-teorii-i-praktyki/

Jest teoria jak dobrać elementy sprzęgła i kiedy jest to sprzęgło potrzebne.

Należy zawsze pamiętać, że sprzęgło powinno być mocą 2x większe niż moc kotła, sprzęgła nie przewymiarujesz  - większe pracuje lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D to przerost formy nad treścią, pomyśl, co zmusi wodę aby się w nim zmieszała ? Zrobi co będzie chcieć a zmiesza się w nikłym stopniu.. lepszym rozwiązaniem jest taki układ jak na zdjęciu, daje możliwość ochrony kotła i regulacji tempertury wody zasilającej. 

 

Zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zieciu zgadzam się z tobą bo właśnie zaraz po sezonie, a może już w lutym wygospodaruję czas na zastąpienie 4 D chcę zainstalować sprzęgło rozdzielacz i popróbować jak ono będzie się sprawdzało ,bo palę na 4 D trzy miesiące i widzę że jednak to w mojej instalacji kiepsko się sprawdza .

O którym zdjęciu mówisz bo jest ich parę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sambor czytałem ten temat posłuchałem rad od kolegów z tego i innego forum dlatego też moje sprzęgło jest od 60-100 KW według producenta oczywiście, i na prawdę jest duże w porównaniu ze sklepowym produktem które widziałem i było opisane jako 40 KW .

Mam nadzieję że będzie ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie zainteresowanych tematem chcę tylko powiedzieć że w mojej kotłowni wszytko już przygotowane do montażu sprzęgła 25 lutego zabieram się do pracy w oparciu o schemat który już przedyskutowaliśmy z paroma forumowiczami sam jestem ciekaw co z tego wyniknie no i okaże się czy walka o ciepły powrót za pomocą sprzęgła i zaworu 3D będzie osiągnięta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chodzi o działanie to jestem pod wrażeniem ciepły powrót stabilna praca kotła zmniejszyło się spalanie i oprócz poniesionych kosztów wszytko na plus .

Nie wszyscy jednak pochwalają ten projekt z obawami o ustawienia pomp itd oto dowód że to działa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o moje pompy to pompa kotłowa pracuje szybciej niż pompa CO ,próbowałem na kilka sposobów i to ustawienie najlepiej się sprawdza pompa wilo 1/4  pracuje na 3 metry a pompa 1/6 pracuje na 1.7 metra obie mają stała charakterystykę pracy pompa kotłowa pracuje cały czas jako CO1, a pompa CO 2 zarządzana jest sterownikiem (panel pokojowy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I prawidłowo przy kotle konwencjonalnym zależy nam na wysokiej temp.powrotu do kotła aby zabezpieczyć go przed korozją niskotemperaturową dlatego też pompa w obiegu kotłowym powinna pracować jak u Ciebie z większą wydajnoscią aby uzyskac większy przepływ niż za sprzegłem na odbiory(wariant 2 pracy sprzęgła) W przypadku kotła kondenacyjnego sytuacja jest odmienna tu zalezy nam na obniżeniu temperatury powrotu do kotła aby efektywniej zachodziło zjawisko kondensacji(wariant 3 pracy sprzęgła)tu wydajność pomp po stronie instalacji będzie większa.Tylko w obu przypadkach należy pamiętać o różnicy przepływów pomiędzy obiegiem kotłowym a odbiorami nie większej jak 30%

post-32948-0-74857000-1494662711_thumb.jpg

post-32948-0-37876300-1494662729_thumb.jpg

post-32948-0-24531200-1494662745_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.