Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymuszanie Obiegu Kotlowego Pompka Cwu


wadus

Rekomendowane odpowiedzi

Pokusilem sie stworzenie nowego watku bo widze, ze czesto porusza sie ten temat przy okazji usprawniania ukladow CO ale osobnego watku odnosnie tego tematu nie znalazlem.

 

Zaczne od opisania mojego przypadku.

 

Jak widzicie, instalator zaprojektowal mi instalacje bez pompki koltowej. Obieg kotlowy na grawitacji srednice rur CU 28, zawor 4d 1''

Oczywiscie obiegu nie bylo i kociol byl zalewany powoli woda powrotna z podlogi i wychladzany . Praca w dwu-staniei masa problemow z spalaniem ekogroszku, duzo sadzy itp. itd.

 

Doradzono mi wlaczyc pompke CWU na stale i to pomoglo tyle ze powrot juz chronil mi nie zawor 4D a pompka CWU i laczace sie powrotu z obiegu CWU i obiegu kociol/zawro 4d/powrot kotla

 

wlaczenie pompki CWU nie do konca w

 

Moj problem jest jeszcze z tym ze co jakis czas pompka CWU mi sie zapowietrza i powrot nie jest chroniony i temp. spada do 30 stopni 

 

po chwili sie uklad stabilizuje i powrot znowu robi sie cieply pompka CWU zaczyna pracowac cicho nie slychac efektu zapowietrzenia

 

 

 

 

post-62909-0-02404200-1480494434_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zapowietrzania pompy CWU to zamontuj automatyczny odpowietrznik za pompą. Odpowietrzniki jakie masz pewnie w rozdzielni (grzejniki i podłogówka) zostaw otwarte tylko na zasilaniu. Te na powrocie zakręcić gdyż mogą powodować zapowietrzanie układu czego sam doświadczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował zamontować odpowietrznik ręczny. Mniej kłopotu. Przez automatyczny też potrafi zaciągać powietrze nawet mimo montażu za pompą.

Automaty najlepiej się spisują zamontowane na grzejnikach :P

@wadus musisz porządnie odpowietrzyć układ. Jeśli to jest świeża instalacja to woda zawiera w sobie sporo powietrza i trochę minie zanim się odgazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy masz kocioł? Jak możesz to zrób zdjęcia jak ten zawór masz zamontowany.Na grawitacji zawór 4D  musi być prawidlowo zamontowany i musi mieć odpowiedni przekrój - inaczej grawitacja nie zadziała. Jesteś kolejnym "przykładem " zaworu 4D

Nie ma czegoś takiego jak "grawitacja" na kotle. Żeby grawitacja działała musi się gdzieś woda chłodzić, jeśli mamy zawór 4D i go zamkniemy - rozdzielimy obiegi kotła i CO, to nie ma siły żeby woda w kotle zaczęła krążyć jak w instalacji. Obieg kotłowy jest za krótki i ma za mała powierzchnię (a już na pewno nie zadziała jeśli dodatkowo go zaizolujemy) żeby wymusić jakiś ruch wody. W kotle z zamkniętym zaworem 4D ciepła woda zbierze się po prostu u góry i stopniowo będzie ogrzewać, aż do zagotowania. Może temp dojdzie do powrotu ale raczej na zasadzie rozszerzania temperaturowego (albo wewnętrznej konwekcji w kotle).

 

Co innego obieg grawitacyjny przy otwartym 4D, jest jak najbardziej możliwy, tyle że musimy zadbać o odpowiednie wykonanie instalacji... Piszę to bo sam mam 4D i teraz widzę że taniej pewnie byłoby zamontować pompę kotłową. Zawór średnicy 5/4" tyle że "móndry" instalator podłączył to wszystko rurką 1" (28mm). Przed zamontowaniem nowego kotła było 5/4"- grawitacja, choć słabo, ale jednak działała...

 

Jednak nie odradzałbym zaworów 4D, dają razem ze sterownikiem i siłownikiem naprawdę dobrą kontrolę temp na obiegu CO. A i jeden zawór 4D jest tańszy niż 10 czy 12 zaworów termostatycznych. A jak się zamontuje pompę kotłową to nawet ochronę powrotu się ma;) Dziwi mnie jeszcze że większość producentów kotłów zaleca ochronę powrotu na 55*C przez zawór 4D i jednocześnie na schematach instalacji nie zaznacza montażu pompy kotłowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę psioczycie na te zawory 4D. Moim zdaniem 99% problemów to błędny montaż.

U mnie działa jak trzeba. Zawór 4D 6/4' afriso. Przy aktualnych temperaturach -2 do +2 zawór jet uchylony na ok 35% (na mieszkanie płynie ok 37 stopni i grawitacja działa jak trzeba. Temperatura powrotu 48-56 stopni a zadana 65.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zapowietrzania pompy CWU to zamontuj automatyczny odpowietrznik za pompą. Odpowietrzniki jakie masz pewnie w rozdzielni (grzejniki i podłogówka) zostaw otwarte tylko na zasilaniu. Te na powrocie zakręcić gdyż mogą powodować zapowietrzanie układu czego sam doświadczyłem.

mam taki odpowietrznik zaraz nad pompka cwu i moze dlatego co jakis czas uklad sie uspokaja ale do czasu. Trudno mi tez zmierzyc jak czesto sie to dzieje i co moze powodowac to zapowietrzanie.

 

samo szumienie trwa stosunkowo krotko - kilka minut (pewnie tyle ile potrzebuje automatyczny odpowietrznik na odprowadzenie calego powietrza. pytanei co powoduje ze to powietrze sie tam dostaje? 

 

 

Mam 2 krocce z wyjsciem cieplej wody z ukladu naczynie przeponowe jest podpiete pod ten krociec ktory zasila caly uklad CO moze to jest przeczyna ze bojler jest zasilany drugim osobnym kroccem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno zawor 4d mam otwarty teraz na 4,5/10 na zasilanie puszczam 34 stopnie na podlogowke zawor 3d bierze z ukladu grzejnikowego 25 stopni, na powrocie za zaworem 4d mam temp. prawie taka sama jak na kotle ale przy samym kotle na powrocie mam juz temp. mniejsza o 2-3 stopnie to bardzo dziwne 

 

Mam podejrzenie ze woda w obwodzie  kociol-zawor4d-powrot do kotla nie krazy pomimo nawet ze pompka CWU wymusza obieg na obwodzie kociol - bojler - powrot kotla, jak rozkrece zawor 4d powyzej 7-8/10 od razu widze gwaltowny spadek temp  na pworocie za zaworem 4d do temp. 28 stopni. ale powrot zaraz za kotlem jest ciagle cieply o ile pompka CWU nie szumi czyli tloczy cala ciepla wode.

 

Pytanei jak uklad CO podkrada 35 stopni nie wychladzajac powrotu za zaworem 4d? 

 

Pytanei tez czy dobrze mierze temp. ( czujniki sa dokladnie docisniete do rurki owiniete tasma aluminiowa i zaizolowane) zreszta cale rury sa porzadnie zaizolowane 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy masz kocioł? Jak możesz to zrób zdjęcia jak ten zawór masz zamontowany.Na grawitacji zawór 4D  musi być prawidlowo zamontowany i musi mieć odpowiedni przekrój - inaczej grawitacja nie zadziała. Jesteś kolejnym "przykładem " zaworu 4D

19 kW,

 

rury CU28

zawor 1''

 

Wiem wiem za male ale po to gonie pompka CWU aby obieg byl, ale jednak nie do konca idzie wszystko tak jak trzeba przez ten zawor 4D, jak go malo rozkrece to owszem woda z ukladu CO troche sobie podkrada ciepla. ale nie widze aby powrot zaworu sie chocby ochlodzil o 0,5 stopnia skoleji jak rozkrece zawor 4D powyzej 7-8 moment powrot zalewany jest woda okolo 28 stopnim,

 

oczywiscie opisuje sytuacje gdzie ciagle pompka CWU pracuje.

 

 

Czy nie sadzicie ze problemem jest tu to ze pompka CWU zaciaga wode z osobnego krocca? przez to jakby cala moc idzie wlasciwie na ten krociec a na drugi krociec do ktorego podlaczony jest zawor 4D i caly uklad brakuje cisnienia?

post-62909-0-71538900-1480514066_thumb.jpg

post-62909-0-45228000-1480514081_thumb.jpg

post-62909-0-34327400-1480514095_thumb.jpg

post-62909-0-70446800-1480514113_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zgoda, wtedy zawór 4d dzialalby tak jak powinien.

 

Ale skad to powietrze sie bierze na pompce cwu ktora pracuje non stop, woda w bojlerze jest wygrzana do temp. Kotla wiec nie ma tu jakis miejsc z duza delta. Moze ciśnienie gdzies przyspiesza odparowanie wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak "grawitacja" na kotle. Żeby grawitacja działała musi się gdzieś woda chłodzić, jeśli mamy zawór 4D i go zamkniemy - rozdzielimy obiegi kotła i CO, to nie ma siły żeby woda w kotle zaczęła krążyć jak w instalacji. Obieg kotłowy jest za krótki i ma za mała powierzchnię (a już na pewno nie zadziała jeśli dodatkowo go zaizolujemy) żeby wymusić jakiś ruch wody. W kotle z zamkniętym zaworem 4D ciepła woda zbierze się po prostu u góry i stopniowo będzie ogrzewać, aż do zagotowania. Może temp dojdzie do powrotu ale raczej na zasadzie rozszerzania temperaturowego (albo wewnętrznej konwekcji w kotle).

 

Co innego obieg grawitacyjny przy otwartym 4D, jest jak najbardziej możliwy, tyle że musimy zadbać o odpowiednie wykonanie instalacji... Piszę to bo sam mam 4D i teraz widzę że taniej pewnie byłoby zamontować pompę kotłową. Zawór średnicy 5/4" tyle że "móndry" instalator podłączył to wszystko rurką 1" (28mm). Przed zamontowaniem nowego kotła było 5/4"- grawitacja, choć słabo, ale jednak działała...

 

Jednak nie odradzałbym zaworów 4D, dają razem ze sterownikiem i siłownikiem naprawdę dobrą kontrolę temp na obiegu CO. A i jeden zawór 4D jest tańszy niż 10 czy 12 zaworów termostatycznych. A jak się zamontuje pompę kotłową to nawet ochronę powrotu się ma;) Dziwi mnie jeszcze że większość producentów kotłów zaleca ochronę powrotu na 55*C przez zawór 4D i jednocześnie na schematach instalacji nie zaznacza montażu pompy kotłowej...

Aleś się kolego napisał!!! Same  mądrości.  A dziwisz się dlaczego do zaworu 4D producenci kotłów nie zalecają pompy kotłowej .To zadam ci pytanie skoro pompa kotłowa to po co zawor 4D wystarczy przecież 3D- prawda!

Sam zawor 4D prawidłowo dobrany i prawidłowo zamontowany sprawdza się przy instalacji grzejnikowej ,przy OP już nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojecia nie mam? Niedawno,wróciłem z pracy z wykresu widze ze kociol pracuje stabilnie od okolo 6 godzin czyli juz nie bylo problemu z zapowietrzaniem. Zazwyczaj gdy ochrona powrotu przestaje działać to na wykresie widac ze kociol,dlugo stoi w podtrzymaniu a potem musi podgonić wyższą mocą teraz mam modulacje w zakresie 10-30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha moze to cos komuś podpowie co się dzieje jak zwiększa moc pompki z 2 do 2,5-3 m slupa wody to właśnie moge w ten sposób wymusic chwilowe zapowietrzanie sie tego obiegu, czasami wystarczyło ze zmnienilem mi dosyć nieznacznie i tez ten szum slycac przez chwile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja pracuje drugi sezon juz filtr moglby byc zabrudzony? 

 

Szczescie w tym calym galimatiasie, ze tych automatycznych odpowietrznikow instalator mi nie pozalowal, 

 

tak sie zastanawiam co by sie stalo, gdyby zasilanie wody podlaczyc  pod krociec zasilania obwodu CO  czy wtedy woda jednak nie bylaby lepiej "przepychana przez zawor 4 d"

 

Ew. dodac na powrocie od strony zaworu 4D pompke kotlowa aby zaciaglala wode i tez w ten sposob wymuszala mieszanie wody na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.