Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Pieca Mcr24, Zawór 4D


bestb

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tutaj nowy więc przy okazji chciałem się przywitać.

 

Niedawno nabyłem dom w którym już jest zainstalowany De Dietrich MCR24, zawór 4d i podłogówka. Poprzedni właściciel ręcznie wszystkim sterował czyli w okresie grzewczym podłączał zasilanie zaworu 4d (posiadający pompę) oraz  pompę do CWU, przez jakiś czas mi to nie przeszkadzało, ale teraz jest to upierdliwe, wszystko jest bez sterowników, programatorów itd. Chciałbym do tego wszystkiego zakupić jakiś sterownik pieca, oraz zaworu 4d tak, żeby nie trzeba było ręcznie wszystkiego ustawiać. Na ta chwile mam temp. na piecu ustawiona na 40C i gdy jest za ciepło to go po prostu wyłączam ( jeśli nie zapomnę), jeszcze nie wyczułem jak to wszystko ustawić zwłaszcza zawór 4d... nie muszę dodawać, że koszty zużycia gazu są dość duże.

 

Proszę wiec o pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec jak napisałem DIETRICH  MCR II 24, zawór 4d WITA-Bloc T40, zasobnik 100l, dom 270m2 na parterze i parterze mix kaloryfery i podłogówka, do pompy CWU mam po prostu wtyczkę, podobnie z pompą na zaworze 4d, nie mam sterownika i siłownika do zaworu 4d , chciałbym to jakoś unowocześnić zautomatyzować - żeby życie domowników stało się łatwiejsze :)

Nie bardzo wiem jak to wszystko jest ze sobą podłączone żeby narysować schemat, poprzedni właściciel praktycznie niczego mi nie zostawił.... ale sadze ze podałem wystarczająco informacji.

 

Jeszcze do tego mam zmiękczacz wody, ale jest wpięty zaraz za głównym zaworem i spisuje się świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponad 80 osób czytało mój post ale żadnej odpowiedzi przypuszczam, że mam jakąś dziwną instalacje.... :)

Diagnozę postawiłeś prawidłową  "instalacja jest dziwna" , Do tego schematu narysować nie potrafisz. Niestety sam typ kotła niczego nie wnosi. Daj chociaż zdjęcia rozdzielaczy i sposobu podłączenia kotła. A teraz rada: Jak to dziwo działa, a z twojego opisu wynika że "kulawo ale działa", to nie dotykaj tej instalacji bo na pewno będzie tylko gorzej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mi chodzi tylko o sterowanie tego ustrojstwa.... nie wiem czy jest to dobrze zrobione czy źle... nie znam się na tym i zakładam że instalacja jest zaprojektowana poprawnie. Myślę powód kiepskiego działania systemu jest mój brak  wiedzy i czasu na doczytanie tematu.

Rozważam zakup czujnik temp. zew. oraz vs5500 plus, siłownik do zaworu i do tego jakiś termostat pokojowy. Czy jest jakaś alternatywa do tego wszystkiego ?

czy może jest to "przekombinowane" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść zakupy, daj więcej inf o instalacji , jak nie chcesz lub nie potrafisz narysować to daj zdjęcia  - rozdzielaczy podłógówki, podłączenia zaw 4-D do kotła i podł zasobnika z wodą.

Jakie temp masz obecnie na kotle.

Czy masz zawory termostatyczne na grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało danych nic nie wiadomo o instalacji, daj zdjęcia zawór, 4d? kompletnie bez sensu na kondensacie. Coś mi się widzi że to nieudolna przeróbka instalacji po wycięciu pieca stałopalnego. Przy kondensacie zawór 4d o ile to to najlepiej zostaw otwarty na maksa bo ci do niczego nie potrzebny,  pompa CWU na wtyczkę ? ten piec przecież podgrzewa zasobnik może chodzi ci pompę CO do podłogówki,? która wersja tego mcra 24 T,S czy MI.Nikt ci nie pomoże bo nie potrafisz opisać instalacji i nie wiadomo co posiadasz.Nie kupuj żadnego sterownika tym bardziej tak trudnego jak vs5500 który może się okazać nie potrzebny, gdyż najprawdopodobniej można zrobić jakieś proste sterowanie, ale bądźmy szczerzy nie potrafiąc rozrysować układu dobierasz już sterownik? Nie każdy się musi znać na wszystkim także proponuję zaprosić jakiegoś łepskiego instalatora, albo przynajmniej daj zdjęcia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść zakupy, daj więcej inf o instalacji , jak nie chcesz lub nie potrafisz narysować to daj zdjęcia  - rozdzielaczy podłógówki, podłączenia zaw 4-D do kotła i podł zasobnika z wodą.

Jakie temp masz obecnie na kotle.

Czy masz zawory termostatyczne na grzejnikach?

Ja jestem poza domem ( bede za 2 tyg ) ale poprosiłem kogoś w domu żeby zrobili fotki... temp. na piecu to 40C, nie mam zaworów termostatycznych.

Na zasobniku widać pompe i odłączoną wtyczkę z prądu, podobnie jest przy zaworze

xcn5j0b6mg5s.jpgqvaz07hj0dur.jpgctu52jhwhsi4.jpg3p3dh2yl64l6.jpg1tdfvp9md19v.jpg2343ele2guet.jpgurth4de954qo.jpg termostatycznych na 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niekoniecznie jest zawór 4drogowy W ofercie producenta  tych zaworów( typ H6) Hel Wita jest też zawór 3drogowy którego wygląd zewnętrzny jest identyczny a różnią się tylko konstrukcją wewnętrzną.

Jak ten rozdzielacz jest do podłogówki to jest zły nie ma rotametrów=nie wyreguluje przepływów w pętlach OP

Głównym mankamentem tej instalacji jak już koledzy wspominali jest to że prawdopodonie idą od kotła wspólne rury dla ogrzewania podłogowego i grzejników."Prawdopodobnie"bo moze się zdarzyć ze jeszcze w kotłowni obieg OP jest  rozdzielony na trójnikach od obiegu grzejnikowego(grzejnikowy bezpośrednio z kotła)(ale tego nie widać na zdjęciach)czyli musiałyby wychodzić 4rury z kotłowni na dom.

post-32948-0-85648400-1480663227_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D jest do wymiany, Ten typ zaworu był stosowany do kotłów stojących do podłogówki się nie nadaje. Trzeba zastosować divicon na podłogówkę  i drugi do obiegu grzejnikowego Może być potrzebne sprzęgło co trzeba sprawdzić A jak już będziesz miał dwa obiegi to potrzebny był by regulator najlepiej pogodowy z obsługą dwóch obiegów i i obsługa pompki cyrkulacyjnej cwu. Do tego zdalne sterowanie . Masz sporo miejsca w kotłowni więc przeróbki bez problemu do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, dziękuje za pomoc i wyjaśnienie, jak już będę na miejscu to dokładnie sprawdzę wyjścia/ wejścia rur i dam znać czy jest osobno czy razem. Na tą chwile wiem ze jeśli nie podłączę pompy od zaworu 4d do prądu to grzeją tylko kaloryfery ( tak tez robił poprzedni właściciel )

 

 

Czy można jakoś podłączyć pompę od bieżącej wody, żeby nie trzeba było ręcznie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, czyli pompa jest zbędna ?

 

Wcześniej napisałem ze nie mam zaworów termostatycznych sądziłem ze mowa o takich elektronicznych z wyświetlaczem... mam natomiast taki tradycyjny podziałką 1-5 a wiec mam. - to taka mala poprawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.biawar.com.pl/de/podgrzewacze-wody/zasobniki-c-w-u-pionowe/zasobniki-quattro-stoj%C4%85ce

Wygląda że jest to podgrzewacz jak ten z linku  czyli pompka j od cyrkulacji cwu jest podłączona prawidłowo. Ja zastosował bym podgrzewacz producenta kotła. Funkcje sterowania pompą cyrkulacyjną powinny być w sterowniku ale nie w każdym co należy sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, dziękuje za pomoc i wyjaśnienie, jak już będę na miejscu to dokładnie sprawdzę wyjścia/ wejścia rur i dam znać czy jest osobno czy razem. Na tą chwile wiem ze jeśli nie podłączę pompy od zaworu 4d do prądu to grzeją tylko kaloryfery ( tak tez robił poprzedni właściciel )

 

 

Czy można jakoś podłączyć pompę od bieżącej wody, żeby nie trzeba było ręcznie? 

Skoro grzeją grzejniki bez udziału zaw.(niby)4D to nie jest tak źle pod kątem ewentualnych przeróbek(tylko w kotłowni) to by sugerowało ze idą oddzielne rury do grzejników i do OP.Tylko ten rozdzielacz jeżeli jest od OP to porażka,można sobie coś tam poregulować na oko pętle imbusikiem na górnej belce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien być taki jak w załączniku ale to koszt przy 6ciu obwodach kilkuset zł.Może jednak idzie jakoś wyregulować podłogówkę na istniejącym rozdzielaczu.Tylko przy tym właściwym widzisz jaki jest przepływ w każdej pętli albo np.ze go wcale nie ma 

http://allegro.pl/rozdzielacz-3-ogrzewania-podlogowego-do-podlogowki-i6615164082.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.