Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawność Kotła Ciepłomierz Porównanie


Gazo80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem poruszeć temat sprawności waszych kotłów.
W tym sezonie zamontowałem ciepłomierz z czystej ciekawości jaką sprawność ma mój kociołek termotech ekot-ech. Wnioski sprawność oscyluje na poziomie 48%.
Kocioł ma już swoje latka 2006 rok produkcji mimo wszystko jestem rozczarowany ze sprawność w kotle retortowym jest taka słaba.
Czy ktoś z was ma moze w swoim układzie ciepłomierz chciałbym porównać wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz na ekotlownia.pl tam jest kilka osób z ciepłomierzami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ale ostatnio czasu brak na testy. Za miesiąc będzie więcej czasu to pomierzymy. Obecnie dopracowuję parametry na Brulim grupowe i zobaczymy co wyjdzie. Chcę jeszcze dokupić trochę czeskiego eko dla porównania opłacalności ale wpierw dobrze go muszę wysuszyć. Do tego czasu jeszcze trochę spadnie temperatura więc będzie łatwiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłomierz na wyjściu z kotła (zasilanie) druga czujka na powrocie ( zanurzona w cieczy nie przylgowo) kaloryczność wegla 26 MJ z kg wrzucam np 100 kg co powinno dać 2600 MJ przy sprawności 100 % odczyt przed rozpaleniem i po spaleniu różnica to moja strata. W takiej sytuacji mój ciepłomierz pokaże jakieś 1248 MJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam licznik i ważyłem opał. 50% plus minus 2%. I trochę mnie to boli. Camino wg deklaracji producenta powinien mieć 68%. AN co dzień czyszczenie, Sadpal itp. Kocioł nie widział ani plastiku ani innych świństw. Zastanawiam się skąd to się bierze. Może jednak paliwo ma swoje trzy grosze i nie jest takie jak podają na składzie. Do obliczeń zawsze biorę dolna kaloryczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj piec ma teoretycznie sprawność do 86% w tej chwili kwh wychodzi W przybliżeniu 25 gr to drozej niż gaz ziemny jak liczyłem powinno dac 23 gr przy piecu kondensacyjnym sprawność 90% tak przyjąłem. Cena ekoretu 900 zł tona zeby był suchy sam zasuwam i pakuje w worki jutowe masakra inaczej nie wyschnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem można uzyskać sprawność 90% to chyba jakś fikcja chyba ze przez pierwsze 2 tygonie po zakupie kotła

Załuje ze nie miałem cipłomierza jak robili całą instalacje maiłbym punkt odniesienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gazo80 mam świadomość, że realna sprawność użytkowanych kotłów jest sporo niższa, od danych katalogowych podawanych przez producentów kotłów.

Deklaracja wartości opałowej węgla (+ wilgotność i popiół) sprzedawcy, także nie jest uwiarygodniona żadnymi badaniami.  

Nadmiar powietrza a także jego wilgotność i temperatura, mają decydujące znaczenie o sprawności kotła.

 

Zajrzyj tutaj : https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12026-ver-czyli-prawdziwe-osiagi-naszych-kotlow-i-paliw-porownanie/?p=107286

 

ps.

Czy masz w instalacji kotła jakiś zawór trój lub cztero drożny.

Jeżeli tak, to gdzie zamontowany jest czujnik temperatury powrotnej ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 zawory 1 czterodrogowy 1 jeden trójdrogowy moge sterować temperturą podłogowki i grzejników ale czujnik ktory mierzy temperature powrotu jest zaraz przed powrotem z pieca zawory nie mają wpływu na odczyt temperatury wracającej do kotła jeśli to sugerujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, czujnik ktory mierzy temperature powrotu jest zaraz przed powrotem z pieca zawory nie mają wpływu na odczyt temperatury wracającej do kotła jeśli to sugerujesz.

 

Oczywiście na odczyt temperatury powrotu nie mają.

Tylko, że tym sposobem pomiaru popełnisz błąd i nie mierzysz ciepła przekazywanego do układu CO przez wymiennik kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary u mnie jeżeli chodzi o ciepłomierz są prawidłowe nic ich nie zakłóca a na pewno nie zawory 3 drogowe. Wiem do czego zmierzasz jak czas pozwoli to rozrysuję schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest ważny punkt pomiaru temperatury zasilania, ale ktoś musiał byś się nieźle pomylić jeśli zamontował byś go za jakimś zaworem, a nie bezpośrednio za kotłem. Ogólnie czujniki bezpośrednio przy kotle.

 

 

Wysokie sprawności pewnie się uzyska łącznie z kwitem na potwierdzenie, ale zwróćcie uwagę na jakiej mocy taki kocioł był badany i jak ona się ma do tej na jakiej jest eksploatowany...

 

Co jeszcze dodam. Np ciepłomierz z alledrogo, po powtórnej legalizacji, z odpowiednią naklejką... dla przepływu na poziomie 250l/h zaniżał wskazanie o ok 10% (normalny objaw zużycia). Różnica na poziomie 2-3% była w okolicy 400l. Jego przepływ nominalny to 1m3, czyli bardzo mocno cyganił i naklejkę chyba dostał po znajomości. Kupiłem jeden jedyny i zapewne ostatni, nie mniej pewnie są i bardziej rzetelni handlarze.

 

Te 10% na przepływie to 10% na wskazaniu mocy.

Dlatego lepiej trzymać przepływ w miarę wysoko, ale tu też jest pewne ale. Duży przepływ może ubić ΔT co też jest złe, wg mnie wypadało by trzymać przynajmniej z 10 stopni. Tutaj błąd wygląda tak że rozjazd o 0,3°C dla ΔT=10°C da błąd 3%, ale już dla ΔT=3°C będzie to 9%

Z resztą, przy niskiej ΔT mogą automatycznie przestać mierzyć, trzeba popatrzeć na metkę.

Dobrym pomysłem było by porównać wskazania z czujników w gorącej i zimnej wodzie.

 

Z racji że błędy się dodaje, to w takim skrajnym przypadku mamy już 19%, a jeszcze dojdzie 1..2% z racji samego przelicznika (elektroniki która to mierzy i obrabia)

 

Jeśli chodzi o analizowanie wyników to sprawność jest raczej drugoplanowa, ktoś przytnie w kule na składzie i lekko zniknie 10% na wskazaniu. Skupcie się na wyliczeniu ceny za 1kWh bo to najlepszy obraz.

Ogólny wniosek jest taki że najtaniej pali się najtańszym towarem, co z resztą już na oko widać bo towar +5MJ potrafi być 2x droższy.

 

Na koniec dodam że mój usilnie pokazuje okolice 60% i już się chyba z tym pogodzę. :)

post-66739-0-84761000-1480373233_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ciepłomierz z allegro (legalizacja nieważna) przepływ 0.54m3/h. Palę w kotle zasypowym  Logano s111 i sprawność z Ekoretu z tamtego roku wychodziła mi kolo 78% w tym roku palę Retoterem Plus (Adamex) i dochodzi do 80% i zgadza się to w miarę z temperaturą w buforze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie wychodzi sprawność 50% przy mocy 50% i temperaturze na zasilaniu max 65stC. Temperatura spalin 150 stC muszę jeszcze sprawdzić ilość powietrza. Może w tym jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było już wałkowane kilka lat temu. Sprawność ciężko określić w domowych warunkach bo nawet nie wiadomo jaką rzeczywista wartość opałową ma paliwo. Można jednak dowiedzieć się na jakich ustawieniach kocioł najlepiej pracuje i jakie są różnice w kupowanym opale i mnie to wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolecki, można zobaczyć na kolege rubezahl

on kombinował z różnymi paliwami i na tym drogim, chyba to się sztygar nazywało sprawność poleciała mu na 71-73% a na tym czyms rosyjskim, tańszym, co używa dobija mu sporo >80% nawet pod 90%

 

Zatem znaczenie ma paliwo ale najważniejsze jest dobre, prawidłowe wykonanie instalacji i umiejętności operatora z obsługą sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest pomiar za kotłem a przed instalacją to ten pomiar pokaże ile ciepła odbiera instalacja.

Ze słabszego paliwa jest mniej ciepła, więc instalacja łatwiej je odbierze,

Jakby palił na duży bufor to wynik mógłby być odwrotny

Podobnie jest z paleniem na potrzeby grzania tylko CW - tam sprawności są mniejsze , u mnie o ok 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.