Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawna Instalacja Kotłowni, Kocioł Ekogroszek I Podłogówka


maska13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Mam problem i przemyślenia odnośnie kotłowni. Proszę o pomoc.

 

Mały opis budynku: 

- dom 220m2 (dwulokalowy) ze wspólną kotłownią zasobnik cwu 220l + cyrkulacja cwu.

    - parter - 1 rozdzielacz z pompą LFP obiegów 7 (55m2) (drugi lokal)

    - parter - 1 rozdzielacz z pompą LFP obiegów 8 (około 85m2)

    - piętro - 1 rozdzielacz z pompą LFP obiegów 7 (74m2)

   - 3 łazienki w domu z dodatkowymi grzejnikami na ręczniki, 

 

- Ogrzewanie kocioł stałopalny z podajnikiem na ekogroszek 16kW Semrau,

- Sterownik kotła Signum 800,

- regulatory pokojowe na każde pomieszczenie,

- zawór 4-drogowy,

- naczynie przeponowe 80l,

- zasobnik stojący 220l (elektromet),

- rozłożenie podłogówki co 10cm, 

- uzdatniacz wody, 

Instalator chce jeszcze zainstalować mi 3 pompy - c.o., c.w.u. i ogrzewacz. (a w każdym rozdzielaczu już jedna jest) 

Czy to czasem nie jest za duża ilość pomp dla takiego domu? Jak powinny one działać?

Czy posiada ktoś jakiś schemat do takiego rozwiązania?

 

W załączniku zdjęcia rozdzielaczy jeszcze nie podpiętych do podłogówki i grzejników. 

Co zrobić, zasugerować aby ustrzec się błędów?

 



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie unikniesz tych 3dodatkowych pomp.

1)Chcąc mieć grzejniki drabinkowe zasilane z kotła to musi być do nich oddzielna pompa(nie mozna ich zasilić z rozdzielacza ogrzewania podłogowego) 

2)Chcąc mieć cyrkulację wody użytkowej tez musi być pompa cyrkulacyjna na CWU

3)I wreszcie musi być pompa ładująca zasobnik

I radzę odpowiedzieć na pytanie kol.Sambora jak są poprowadzone rury i ich średnice bo to są bardzo ważne elementy(o ile nie najważniejsze :) )wszystko inne mozna poprawić ale jak już rury pokryje wylewka  to zazwyczaj już niewiele można zdziałać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie rury do rozdzielaczy?

I jak są położone - pion( jaki rozmiar) i do każdej skrzynki osobna czy osobna od kotłowni do każdego rozdzielacza?

Do rozdzielaczy zasilające rury miedziane rozmiar nie pamietam dokładnie ale 22 lub 28 (wiem, że takie i takie są ale nie pamiętam w którym miejscu są redukowane) - od kotłowni do każdego rozdzielacza rozdzielone na trójnikach. Najprawdopodobniej prosto z kotła idzie na grzejniki. Wcześniej źle napisałem, że przez rozdzielacz. Idzie prosto na te grzejniki z kotła. 

Z rozdzielaczy podłogówka to 16x2 wavin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Tak kocioł w układzie otwartym.  

A dałbyś mi wskazówki dlaczego zamiast 4D zawór zwrotny? Bo dobrze myślę, że nie może być jedno i drugie. 

 

Poniżej zdjęcia zrobione dzisiaj (podłączone już dużo wcześniej ale nie miałem zdjęć)

 

To pierwsze zdjęcie przewody są zaizolowane ponieważ będzie to w szafie na odzież 

6765283_20161128_181440.jpg

6765285_20161128_181524.jpg

6765284_20161128_182339.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten zawór 4D niby w ofercie mam wypisane jako, że jego miejsce jest w kotłowni. Tutaj wiem, że są to termostatyczne zawory mieszające do podłogówki. 

A o zawór zwrotny muszę się odezwać, że chciałbym taki element dodatkowo aby mi zamontowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok już rozumiem. Wiem, że muszę zamontować 3x zawory zwrotne (bo  mam 3 rozdzielacze)

A co byś polecił dla komfortu użytkowania i jakie skuteczniejsze rozwiązanie odnośnie zaworu 4D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Jest mi Pan w stanie podesłać taki schemat z zaworem 4D?

Jak to się wszystko ma do komfortu użytkowania i ekonomii lub wytrzymałości kotła i całej instalacji?

Czy jest to porównywalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze jest Pan w stanie ;) Co do komfortu i ekonomii i wytrzymałości Kocioł wydłuży swoją żywotność jak będzie zabezpieczony przed korozją niskotemp.czyli zapewni mu się temp. na powrocie min.te 50st.Można to osiągnąć przy pomocy np. 4D lub pompy kotłowej z tym że pompa kotłowa zapewni mu go na 100% i wszystkie obiegi można sterować niezależnie podczas gdy przy 4D różnie to bywa,(tu moje ulubione powiedzenie-jest ryzyko jest zabawa ;) )on pełni tylko jedną funkcję albo zabezpiecza temp.powrotu albo mozna regulować nim temp.czynnika grzewczego na instalację(obu rzeczy na raz nie zrobi)Może się zdarzyć że obieg kotłowy przy 4D nie będzie działał grawitacyjnie i wtedy będzie konieczność dołożenia dodatkowej pompy.

Aby była szansa na grawitację to najlepiej zastosowac zawór 4D jak i rury w obiegu kotłowym o rozmiarze jak wyjscie z kotła  a sam obieg kotłowy powinien być w miarę krótki.

post-32948-0-89387600-1480422854_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.