Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przerabianie Instalacji Co-Sterowanie Mieszaczami...


rosolek4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Przerabiam CO w starym domu. Za bardzo się nie znam więc proszę o małą pomoc.

Chciałbym aby CO składało się z 2 "obiegów"- jeden grzeje górę gdzie są same grzejniki, drugi - dół - sama podłogówka. Wszystko zostało już praktycznie zrobione. Chodzi o sterowanie "obiegami". Myślę o dwóch zaworach mieszających 3D oddzielnych dla każdego "obiegu" sterowanych...No właśnie - czym? W przypadku obiegu grzejnikowego myślałem o sterowniku pogodowym, natomiast dół z podłogówką - sterownik pokojowy(kwestia bezwładności). Czy możecie polecić jakieś urządzenia(lub jedno), które byłyby proste w obsłudze i obsłużyły te mieszacze. Ilość i rodzaj sprzętu poraża - potrzebuję czegoś prostego i łatwego obsłudze...taniego? :)

 

na chwilę obecną:

1.góra: TECH ST-431N

2. dól:  ???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w planach (w kotłowni?) Zębca z podajnikiem, to pewnie serii Merkury. Generalnie pakują tam w standardzie Tech'a ST-48 z PID i ten sterownik w zupełności ci wystarczy do obsługi obu stref. Niestety standard trzeba doposażyć o moduły wykonawcze zaworów mieszających st-61 v4.

 

Jak określisz się co masz już kupione, to trzeba będzie pomyśleć co wyjdzie taniej. Telefon do Zębca (lub dystrybutora) też się przyda, bo przed zakupem masz dużo większą siłę przetargową i jeśli uzależnisz zakup od doposażenia kotła w potrzebne urządzenia wykonawcze, to możesz spory rabat wytargać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Piec jest - stary Zębiec 19 kW (prawdopodobnie kupiony w Castoramie jakieś 7lat temu - gdzieś wyczytałem, że była wypuszczona taka taka seria specjalnie dla tego sklepu - został kupiony wraz z domem :) ). Sterownik pieca jest dość archaiczny i jedyne co ogarnia poza samym piecem to pompa CO i CWU. Przerobiłem instalację w taki sposób jak opisałem - potrzebuję pomocy w doborze urządzeń sterujących obiegami - pieca na tę chwilę nie chce wymieniać- jest sprawny.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ST-431 N może być. Można go rozbudować o moduł ST-61 v4 i obsłuży dwa zawory mieszające.

 

Jak podliczyć, to: ST-431n +ST-61v4 daje ok. 320+420, razem 740.

Możesz też wybrać sterownik instalacji też od Techa, ST-408 n za 600. To samo plus dotykowy wyświetlacz. Uwaga, bo ma spore gabaryty. Mnie zaskoczyły.

 

Poczytaj o funkcjach i czy spełnią twoje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja bym to zrobił odwrotnie. Ze względu na bezwladnosc podlogowki nią niech steruje pogodowka a tam gdzie grzejniki regulator pokojowy.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki. Oba pogodowo? Wydaje mi się że warunki zew. mogą się dość gwałtownie zmieniać natomiast w danym pomieszczeniu po uzyskaniu zadanej temperatury raczej chodzi o jej podtrzymanie co przy podłogówce wydaje się lepszym rozwiązaniem???

Co do urządzeń - przeczytałem instrukcję obsługi ST-408 n ...Kto to pisze? Właściwie najważniejsze dla mnie jest możliwość obniżenia zadanej temp. w określonych godzinach w ciągu doby - tzw. tryb nocny - rozumiem, że ST-408 n ma taką możliwość (dość pokrętnie jest to opisane- w sterowniku z którym miałem kiedyś do czynienia wybierało się tryb dzienny lub nocny, określało godziny i spadek temperatury w tych godzinach).

Czy pomijając TECHa jest coś jeszcze warte uwagi?

Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.

W tej chwili - ST-408 n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłogówce nie sprawdza się obniżenie temp na noc.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki. Oba pogodowo? Wydaje mi się że warunki zew. mogą się dość gwałtownie zmieniać natomiast w danym pomieszczeniu po uzyskaniu zadanej temperatury raczej chodzi o jej podtrzymanie co przy podłogówce wydaje się lepszym rozwiązaniem???

Co do urządzeń - przeczytałem instrukcję obsługi ST-408 n ...Kto to pisze? Właściwie najważniejsze dla mnie jest możliwość obniżenia zadanej temp. w określonych godzinach w ciągu doby - tzw. tryb nocny - rozumiem, że ST-408 n ma taką możliwość (dość pokrętnie jest to opisane- w sterowniku z którym miałem kiedyś do czynienia wybierało się tryb dzienny lub nocny, określało godziny i spadek temperatury w tych godzinach).

Czy pomijając TECHa jest coś jeszcze warte uwagi?

Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.

W tej chwili - ST-408 n

ST-408n jest sterownikiem instalacji i stanowi centralę, która zarządza urządzeniami peryferyjnymi. Nie jest to termostat pokojowy! Jeśli chcesz mieć możliwość wprowadzania obniżeń nocnych i tygodniowych, to trzeba do niego podpiąć odpowiadający ci termostat pokojowy (dwustanowy lub RS) i powiązać go z odpowiednim obiegiem grzewczym (zaworem mieszającym lub pompą).

 

Sterownik instalacji wiesza się zwykle w okolicach kotła, gdzie masz blisko do pomp, zaworów itd. Jak chcesz zróżnicować strefy grzewcze (np. osobno piętro i parter), to na piętrze i parterze musisz powiesić termostaty pokojowe ścienne. Ich zadaniem jest dostarczyć do sterownika instalacji informację o aktualnej sytuacji temperaturowej w strefie. Na tej postawie ST-408n może odpowiednio wysterować zawory mieszające lub wprowadzić korekty programowe (obniżenia nocne, weekendowe itp.).

 

Dla ogrzewania podłogowego nie wymyślono lepszego sterownia, niż sterowanie pogodowe. Uzupełnieniem może być korekta, tzw. obniżenie od pokojówki, czyli np. pogodówka wylicza 30 stopni dla zaworu podłogi i w pomieszczeniu osiągnięta zostaje temp zadana (np. 22 st). Wtedy do wyliczonej temperatury wody w podłodze wprowadzana jest korekta obniżenia, powiedzmy 3 stopnie. W rezultacie podłoga zasilana będzie temp 30-3=27. Gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej zadanej 22, to obniżenie zostaje wyłączone i do podłogi trafia woda o temp wyliczonej wg krzywej pogodowej. Plusem tego rozwiązania jest utrzymanie podłogi w ciągłej "gotowości" do podjęcia grzania i nie wychładzanie jej nadmiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.