Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stefaniak 25Kw - Palnik Ekoenergia


Duszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. Jak już pisałem w poprzednim tematem wymieniłem kocioł na nowy tego samego producenta.

Jest to Stefaniak EKOR 25KW z wężownicą. Palnik to ekoenergia 25-35KW.

 

Proszę o pomoc i jakieś sugestie o co tu chodzi?

 

Węgiel ekogroszek polski 28MJ

Sterownik ElSter Luksus rt

 

Podczas pierwszego rozpalania poszedłem na całość, krótkie przerwy w podawaniu, dużo powietrza - moc na MAX! Przy takich maksymalnych ustawieniach ten prostokątny palnik palił się świetnie, zero dymu i węgiel dopalony ale ognia w piecu było tyle, że mocno zawijał się pod pierwszą półkę (wymiennik), kiedy piec osiągnął zadaną temperaturę (60C po około 50min od 10C) zmniejszyłem nastawy kotła bo na dworze 10C i poco tak chajcować

 Obecne nastawy:

Przerwa w podawaniu 40S

Czas podawania 14S

Siła nadmuchu 35%

Przesłona otwarta na 2cm w najszerszym miejscu.

Na tych ustawieniach praca wygląda tak:

TEMP zadana 60. Dogrzewa do 61 i włącza się nadzór, po 20min TEMP spada do 59C i załącza się PRACA, po 6min mamy znów 61C i tak w kółko. czyli histereza 2C

 

Podtrzymanie działa jak należy - nie gaśnie i nie ucieka do dołu.

Przerwa w podawaniu 20min

czas podawania 20sek

siła przedmuchu 30%

czas przedmuchu 15sek

 

Mój problem polega na tym, że palenisko pali się tylko w połowie - od strony podajnika.

Prawa strona stoi z popiołem i niespalonym węglem ale nie spada do popielnika tylko zalega.

Problem jest jeszcze taki, że tak niepaląca się kupka kopci i jest sporo sadzy.

 

Jak ogarnąć ten dość dziwny palnik bo na tą chwile wydaje mi się niewypałem?...

 

Domyślam się, że mogę mieć przewymiarowany kocioł, może ja nie potrzebuje tylu KW? W takim razie jak obniżyć moc kotła?

Zaznaczam że z pełną mocą palił się idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie nieuszczelniona korona palnika- sprawdź czy poza otworami w koronie powietrze nie ucieka gdzieś bokami.

Co do mocy kotła to jeśli jest przewymiarowany( a pewnie jest bo 25kW to na jakieś 400mkw chyba że dom durszlak albo rzeczywiście taki metraż) to sadza murowana. Tu sprawdzisz jakiego kotła potrzebujesz - cieplowlasciwe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak to sprawdzić kiedy kocioł pracuje...

Tu jest bilans mojego domu - w przybliżeniu http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1uep

źle oznaczyłem strych który mam ale nie ogrzewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz wygasić lub zadzwoń do producenta/sprzedawcy czy przy składaniu palnika uszczelnili koronę silikonem wysokotemperaturowym. Wprowadź poprawne dane na cieplowlasciwe żeby mieć w miarę rzetelny wynik- strych nieogrzewany może wiele zmienić w bilansie w zależności czy i jak strop i dach są ocieplone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście,
po korekcie wychodzi że potrzebuje kotła 28KW więc chyba w miare mam dobrze dobrany.... poprzedni taki był i spalanie maiłem na poziomie 20KG max 25KG na dobę przy temp 5-10C i sadzy nie było za wiele - po 7dniach wywalałem 1/3 wiadra pyłu i sadzy z wyczystek. Ale tamten palnik był klasyczny taki okrągły, ten prostokącik jakoś mi nie leży :/

 

Dzwoniłem do producenta kotła- palenisko jest uszczelnione - zalecają wyczyszczenie raz a rok,

Po krótkiej rozmowie Pan powiedział, że jeżeli spalanie jest tak krótkie to tak będzie, jak piec załączy się na dłużej, to wszystko sie wypali i wroci do normy.

 

Zaznaczam że teraz tak z połową palnika piec zagrzewa sie sie w 6min i studzi 20.

 

jednak mam wątpliwości co do ustawień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi szybko do zadanej bo zapotrzebowanie teraz nieduże w stosunku do mocy kotła.

Spróbuj zmniejszyć mu moc żeby nie

dochodził tak szybko do zadanej lub podziel podawanie żeby częściej był ruch na palniku tzn zamiast 14/40 np 7/20 lub 5/15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuje za podpowiedz. Faktycznie 7/20 skutkuje tym, że jest mniej dymu w kominie - prawie wcale.

mniej paliwa jednorazowo wiec mniej dymu.  palnik nadal w połowie się pali. zobaczę po kilku godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zmniejszyć moc tak żeby się rzadko odstawiał a najlepiej wcale (będzie trudno z racji na moc kotła i palnika i obecnej temp zewn ale popróbuj). Ustaw powiedzmy 7/25 i zejdź z nadmuchem do 34% i obserwuj. Jeżeli nadal będzie się odstawiał to dalej zmniejszaj czas podawania lub wydłużaj czas przerwy (jeden z tych parametrów, nie oba naraz) tak żeby się palenisko nie cofało. Zmian dokonuj po co najmniej paru godzinach obserwacji i niewielkimi korektami- 2-3 sek)

Rada: zapisz ustawienia przed zmianami żebyś wiedział do czego wrócić w razie coś sknocisz. Jak dojdziesz do jakichś sensownych nastaw to zapisz też sobie dla jakiej temp zewn są one optymalne, bo jak przyjdzie mróz to moc trzeba będzie zwiększyć.

Co do żaru po jednej stronie palnika to jednak stawiałbym na jego nieszczelność - może i uszczelniali przy montażu ale może zrobili to na odwal się i dmucha gdzieś na boki. Teraz jest ciepło - wygaś, zasyp palnik węglem i włącz dmuchawę, najlepiej na wyzsze obroty.Sprawdź czy nie ma nieszczelności

Możesz zadzwonić do gościa i powiedz niech Ci nie ściemnia bo bez różnicy czy w odstawieniu czy pracy to ma się palić równo na całym palniku. Ja też mam ekoenergię tylko że małą i tak się pali

post-2974-0-67894100-1479990953_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze jedno pytanie, jeżeli zmniejszam nadmuch w tej chwili tak jak jest ustawiony piec, to widzę od razu ze ogień robi się czerwony z dymnymi jęzorami. Jeżeli rozpalę kocioł na nowo, to wiadomo że żar będzie tylko na wierzchu i dajmy na to ustawie mniejszy nadmuch to nie będzie tak po kilku godzinach, ze znowu będzie za mało powietrza? Mam wrażenie, że ogień w palenisku sięga dość głęboko pomimo palącego się 2cm kopczyka. coś tu nie gra.

 

Mam wrażenie, że wciśnięto mi nieodpowiedni palnik. Myślę, że odpowiednik tego 25-30KW czyli 15-25KW by wystarczył do tego kotła. Nie chcę tu podważać fachowości konstruktora Pieca, ale poprzedni palnik jaki miałem (taki okrągły stalowy z koronką) w poprzednim Kotle tego samego producenta, w identycznym kotle, wydawał się wystarczający. Widziałem, że pracuje z mocą około 80% ale piec nagrzewał się 15min i stygł 30min.

Puki co spalanie oscyluje w tych samych ilościach - podobna pogoda na dworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmniejszyłeś nadmuch to zmniejsz też ilość podawanego paliwa przez zmniejszenie czasu podawania lub zwiększenie przerwy między podaniami jaj Ci wyżej pisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak pali sie teraz

3a95027f0ccf.jpg

 

ide kleić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcie z fleszem żeby było widać cały palnik i w wyższej rozdzielczości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobne problemy u siebie  to znaczy mam taki palnik i zar utrzymywał mi sie w palniku po stronie podajnika próbowałem rożnych ustawień  ale jedyne co poskutkowało to odpowiednie zwiększenie dawki paliwa tak aby żar przepychał na środek  i teraz przy ustawieniach podczas grzania  30s podaje 200 przerwy i podtrzymania 7s podaje co 15 minut  żar utrzymuje się na środku i jest odpowiedni kopczyk przy obecnej temperaturze  5 worków ( zasobnik do pełna) wystarcza na 8-9 dni  przy ogrzewaniu 200m domu  i 100L zbiornika CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik wyczyszczony, sprawdzony - był szczelny. Uszczelniony ponownie. Ogień rozpalony. oto efekty.

 

15f00e946ae2.jpg

1ccef652483c.jpg

 

aktualne ustawienia

podawanie 8s

przerwa 35s

wiatr 27% przesłona 1,5cm

 

gdy dałem niej wiatru od razu zaczynało sie\ę kopcić na maxa - po otwarciu pieca czarno przez chwile i widać było jak na deflektorze skacze ogień - dopalało gazy. po zwiększeniu nawiewu znowu prawa strona robi się czarna.

 

 

O co chodzi, że w innych kotłach widzę piękny słup ognia rozbijający się o deflektor, a u mnie jęzory ognia sięgają "dachu" pieca?

 

PS. Gdy naciśnie się PRAWYM klawiszem myszy i da POKAŻ OBRAZ to jest w pełnej rozdzielczości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo namieszałeś w ustawieniach - pisałem 2-3 sek. Jak miałeś 7/20 to ustaw np 5/20 i nadmuch 32% i obserwuj. Na pewno nie ustawisz tego w dzień czy dwa. Cierpliwości. Co do palnika to rzeczywiście chyba za,duży Ci wstawili bo chyba dla kotła 25 kW to moc max powinna być 25kW a nie minimalna. Płomień pewnie duży bo palnik duży-duża "japa" i wentylator to i płomień konkret. Spytaj sprzedawcy czemu w kotle 25 kW wstawili taki dużypalnik o mocy max 35 kW i że chciałbyś mniejszy o mocy max 25 kW. Ja używam wersji mobilnej strony na telefonie i może dlatego takie male mi się otwiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. dziękuje za cierpliwość ;) idę ustawić wg podpowiedzi i sprawdzę dopiero za jakiś czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poustawiałem sterownik w ten sposób:

podawanie 7s

przerwa 30s

dmuchawa 2cm 24%

 

Węgiel dopala się idealnie, piec osiąga zadaną temperaturę w 10min, odstawia się na około 30min.

Ale nadal pali się połowa paleniska... w drugiej połowie paleniska zalega miał, po ruszeniu tego złogu miał zaczyna się żarzyć. ale po kilku cyklach znów przygasa.

 

Zastanawiam się czy zmiana paliwa z 28MJ, który mam na 24MJ pomogło by w prawidłowej pracy tego palnika. Jutro chyba kupie w markecie taki groszek na próbę.

 

- Czy jest jaiś przelicznik ile węgla podaje duża EKOENERGIA na minute?

- Czy jak wymienił bym palnik na małą EKOENERGIE spalanie może spaść czy tylko będzie mniej sadzy w wymienniku?

 

Troszkę jestem zły sam na siebie bo kupiłem kocioł pod presją czasu i rodziny zamiast zastanowić się czy nie lepiej by było kupić kocioł o mniejszej wydajności, Okazuje się, że ten jest po prostu za mocny do mojego domu. taki już miałem kupując ten dom więc pewnie poprzednim właściciela tak doradził instalator....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kocioł nie jest za duży tylko palnik. Gadaj ze sprzedawcą może coś zwojujesz. Jak nie to jest taki fachman o nicku @minertu i on dopracował taką nakładkę na palnik brucera - bardzo podobny do ekoenergii, nie wiem czy pasuje ta nakładka. Masz tu link do wątku, poczytaj https://esterownik.pl/forum/posty,426/palnik-brucer-i-jego-modyfikacja,1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ze sprzedawcą, bardzo miły i kulturalny człowiek. po 20minutowej rozmowie doszliśmy do podobnych wniosków co na forum tutaj. Piec jest ok ale ma duży zasób mocy którego nigdy nie wykorzystam. w tej chwili piec działa na około 19KW a i tak zagrzewa się bardzo szybko. Trzeba zaznaczyć, że ten kocioł można rozhulać do 38KW!

Sprzedawca wstępnie zgodził się na wymianę palnika na małą ekoenergię za małą opłatą - transport do mnie.

Chwała mu za TO!!! :)

Na mniejszym palniku bede miał możliwość regulacji mocy kotła od 10KW do 25KW - myślę że mocy mi nie zabraknie nawet w tygodniowym -15C jeżeli aktualnie pracuje na 19KW a za oknem +5. Obym się nie mylił ;)

 

Na razie mam protestować kocioł na różnych nastawach przez dwa tygodnie i dać znać producentowi co robimy.

 

Teraz jeszcze jedno pytanie:

a gdybym zasłonił cześć paleniska cegłą szamotową? na okres dodatnich temperatur i na lato dla CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz - to popularny sposób ograniczania paleniska, na forach jest troche tematów temu poświęconych(tu, murator, ecoal), chociażby ten którego link podesłałem. Próbuj, kombinuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie link który mi podesłałeś mnie zainspirował ;) dziękuje serdecznie za zainteresowanie tematem :)

Szamot leży od strony podajnika 1/3 zasłania, zobaczymy co do rana się wydarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kocioł nie jest za duży tylko palnik. Gadaj ze sprzedawcą może coś zwojujesz. Jak nie to jest taki fachman o nicku @minertu i on dopracował taką nakładkę na palnik brucera - bardzo podobny do ekoenergii, nie wiem czy pasuje ta nakładka. Masz tu link do wątku, poczytaj https://esterownik.pl/forum/posty,426/palnik-brucer-i-jego-modyfikacja,1

Grzesiek ( minertu) ma nakładki ale na starego Brucera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mniejszym palniku bede miał możliwość regulacji mocy kotła od 10KW do 25KW - myślę że mocy mi nie zabraknie nawet w tygodniowym -15C jeżeli aktualnie pracuje na 19KW a za oknem +5. Obym się nie mylił ;)

 

Gdyby kocioł pracował obecnie jak piszesz na mocy 19kW to musiałbyś spalać tak bez wyliczania strzelę około 95 do 100kg/dobę zależy od kaloryczności paliwa dlatego strzelam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne spalanie to około 20-25kg na dobę, ekogroszek 28MJ

 

Najciekawsze jest to ile ten podajnik podaje węgla na minute. w tej chwili podaje 7S/30S przerwa...

 

edit:

jak ktos chce to znajdzie, znalazlem certyfikat jaki mi dał sprzedawca obecnego groszka :)

Skarbek-ekogroszek

klasa 26/070/06

wartosc opałowa w stanie roboczym : 52.760Mg

wartość opałowa w stanie roboczym 26871kj/kg

to chyba najważniejsze....

jednak 26MJ a nie 28 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poustawiałem sterownik w ten sposób:

podawanie 7s

przerwa 30s

dmuchawa 2cm 24%

 

Węgiel dopala się idealnie, piec osiąga zadaną temperaturę w 10min, odstawia się na około 30min.

Spróbuj jeszcze zmniejszyć moc tak jak wcześniej pisałem (daj 5/30 i dostosuj do tego nadmuch żeby się kopczyk nie zapadał, jak nadal będzie się odstawiał to dalej schodzić z mocą) żeby dojść do pracy ciągłej lub żeby długo do zadanej dochodził bo najwięcej sadzy wytwarza się właśnie w podtrzymaniu gdy palenisko się wychładza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.